TB6560 PowerUp sekvence s PIC

arduino, teensy, atmega, pic a jine (software, hardware)
Odpovědět
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

23. 10. 2013, 7:34

a proc ne ten pic nebo neco podobneho
vzhledem k jeho cene a pak cene tech vseliakych navrhu zde je to nejlevnejsi
treba nejakej attiny je uz asi od 15kc a resi to bezezbytku a ciste
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
oscar
Příspěvky: 1190
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

23. 10. 2013, 7:42

kterou soucastku na tom mem schematu bys nahradil tim jednocipem? :D
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

23. 10. 2013, 9:30

rollfree píše:
Thomeeque píše:Víc ti teď datasheetovej král nenapíše, protože je vožralej :)
No vyborne. Radit by mel zrovna ted, bude mit aspon spravny nadhled a nebude brat vsechna ta pismenka za svata. ;-)
Sry, už jsem zase střízlivej. Todle téma je o tom, jak zkusit předepsané sekvence dodržet, zkus to zkousnout a bejt kostruktivní. Je to celkem zajímavá úloha, ne? Nic proti diskuzi o smyslupnosti jednotlivých kroků, ale žádnej argument, kterej by mě stoprocentně přesvědčil, že je některý z nich zbytečný, jsi tu zatim nenapsal. I z popisu v datasheetu je vidět, že nejde jen o to, jestli čip shoří.

Btw. ať člověk nemusí do toho datasheetu stále lézt:

Power-on Sequence with Control Input Signals
  1. Turn on VDD (+5V).
  2. Then, when the VDD voltage has stabilized, turn on VMA/B.
  3. Hold the control input pins Low while turning on VDD and VMA/B (All the control input pins are internally pulled down)
  4. After VDD and VMA/B completely stabilizes at the rated voltages, the RESET and ENABLE pins can be set High.
  5. If this sequence is not properly followed, the IC may not operate correctly, or the IC and the peripheral parts may be damaged.
  6. A power-off sequence should be the reverse of this sequence.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

23. 10. 2013, 9:43

oscar píše:kterou soucastku na tom mem schematu bys nahradil tim jednocipem? :D
prakticky vsechny
nestudoval jsem dopodrobna ale paklize tusim spravne tak by tam prisel ten jednocip k tomu nejaky logikou sepnutelny mosfety, jestli odhaduju spravne tak je to reseni tak za 30kc a ta sekvence je uz otazkou programu jednocipu v kazdem pripade lze hrave softwarove resit to co hardwarove jde velmi obtizne a cena je taky vyhodnejsi
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
oscar
Příspěvky: 1190
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

23. 10. 2013, 9:57

jsem jedno velke oko
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

23. 10. 2013, 12:34

sice mi to dneska moc nemyslí, ale IDEA.

5V si vyrobím jakkoliv, třeba i z napájení motorů, zvláštní vynutí na trafu atd...
každej blbej "proc" má
1) malou spotřebu
2) analogovej vstup

tedy:
velkej kond na 5V větvi (třeba i na 12V, kvůlivá relé (stykači), bylo-li by potřeba)
analogem si ohlídat pokles napájení motorů a od toho odvinout firmware v tom jednočipu

možná blbej nápad, ale fungovat by to mohlo.
a klidně ten "proc" zálohovat z aku...

a teď se do mne pusťde, že to je hovadina, ale jako nápad, když je jeden po kocovině... :oops:
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

23. 10. 2013, 2:21

Thomeeque píše:Todle téma je o tom, jak zkusit předepsané sekvence dodržet, zkus to zkousnout a bejt kostruktivní. Je to celkem zajímavá úloha, ne?
Dovolim si napsat svuj nazor.
Podle me neni nejlepsi konstrukter ten, ktery udela co nejvic ochrannych opatreni, ale ten, ktery jich udela tak akorat, primerene chranenemu zajmu. Jinak budu delat ochrany v pripade zarizeni, na kterem bude zaviset mise na Mars za mnoho miliard USD, a jinak budu delat ochranu elektrickeho orezavatka na tuzky. Jiste i u toho orezavatka tam muzu nacpat cidla a merit teploty a opotrebeni lozisek, dat tam softstart a co ja vim co jeste, ale dobry konstrukter to asi delat nebude. I kdyz u zadneho z tech opatreni nelze rict, ze by nemohlo za jistych okolnosti pomoct.
Pripadne priklad z mechanickeho sveta: s jinou presnosti budu vyrabet ozubena kola pro polohovani hvezdarskeho dalekohledu, a s jinou do otaceni rozne v zahradnim grilu. Opet muzu rict, ze i v tom grilu by presne prevody byly fajn. Ale investice do presnych prevodu zde je proste zbytecna.

Diskutujeme zde o ochrane obvodu za cca 50-60 Kc, pricemz cena ochran presahuje cenu chraneneho obvodu. A to vse na zaklade vagni vety z datasheetu, ze v pripade nedodrzeni "by obvod mohl spatne pracovat". Jenze pod tim si lze predstavit klidne i to, ze kdyz mu neposlu reset, tak bude spatne pracovat - s tim bych urcite souhlasil, reset je treba resit. Stejne tak si pod tim lze predstavit, ze to "spatne pracovat" znamena, ze po startu sebou motory cuknou. No - tak at si cuknou.

Lze namitnout, ze nejde jen o cenu toho obvodu, protoze porucha a oprava muze byt drazsi nez obvod. To sice vypada na 1. pohled rozumne, ale na 2. pohled se da celkem snadno usoudit, ze pracnost vymysleni a osazovani ochran bude nekolikanasobne vetsi, nez pripadna vymena vadneho obvodu (kdyby se uz nahodou neco stalo, coz se ale s vysokou pravdepodobnosti nestane). A nehrozi ani nejake zniceni obrobku tim, ze by mi obvod umrel uprostred obrabeni. Bavime se o osetreni nabehu a dobehu, takze pokud by obvod mel umrit, tak to poznam hned na startu, ze se proste nerozjede.

Ale to vsechno by se jeste porad dalo povazovat za smysluplne, pokud bych byl jeden z prvnich, ktery takovy obvod nasazuje, a proste bych nevedel, co od toho muzu ocekavat. Ale protoze se dneska jedna o jeden z nejpouzivanejsich obvodu v levne kategorii driveru, ktere se prodavaji ve velkem jako housky na krame, a protoze se to ani v tech velkoseriovych produkcich neresi a obvody hromadne neodchazeji, tak si myslim, ze je lepsi investovat prostredky (nejen penize, ale hlavne cas) do jine casti konstrukce. Pokud mam naomezene zdroje, pak samozrejme muzu "dokonale" resit kazdou soucastku. Ale pokud je nemam (a to je jiste vyrazne prevazujici pripad), tak bych mel usili vrhnout tam, kde je ho objektivne potreba.
Takze u zahradniho grili ne na superpresna ozubena kola, ale na unosnost celeho zarizeni a snadnou obsluhu. U driveru krokacu na dobry navrh tistaku, dobre vyresene napajeni, chlazeni a vedeni silovych kabelu atd.

Nevim, jestli se tady na foru v serioznim vlakne muzou psat vtipy, ale tenhle se mi libi:
Sichr je sichr, rekla si jeptiska a natahla na svicku druhy prezervativ. ;-)

Nepisu to proto, abych Tebe nebo puvodniho tazatele za kazdou cenu od neceho odradil. Ale proto, aby bylo videt, ze existuje i jiny pohled na vec. Protoze ve vlakne se resi jesli MCU nebo releova logika, ale vubec se neresi, jestli je to vubec potreba. No a pro to je tu prave tenhle muj prispevek.
Uz hodnekrat v zivote jsem se upnul na nejake sve pojeti reseni v oblasti, do ktere jsem moc nevidel. Kdyz jsem se pripadne zeptal v nejake konferenci, tak jsem dostal ruzne tipy jak tuhle a tamhletu drobnost vyresit tak a onak. Ale velmi casto nakonec nejhodnotnejsi prinos byl prispevek nekoho, ktery se na problem dokazal podivat "z vysky" a neresil, jestli tam je lepsi dat odpor 1k nebo 1k5, ale jestli se to cele neda udelat nejak uplne jinak, pripadne jestli je to treba vubec resit.
Soustruh Noell E0177 (Sandra), jenom kličky
Frézka 3040z (Fiona), LinuxCNC
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

23. 10. 2013, 2:52

To: rollfree

no pravdu nemáš, u toho zahradního grilu by se mi hodně líbilo, kdybych si točení čuníka mohl volit s přesností na setiny, jen stále nevím, jak regulovat ten oheň... :mrgreen:

No a teď vážně...
máš naaprostou pravdu, bohužel si asi nikdo z nás nedrží v šuplíku náhradní pohony (drivery, motory...). Teda, ne, že by se mi to nelíbilo, protože jestli (nedej bože) zkolabuje ta moje mašina, tak to pořeším Gravosem, a třeba "budu za vodou".
Ale co když ti vypadne i ten Gravos???
Já vím, to se snad ještě nikomu nestalo, ale co kdyby?
Jasně, gravosáci přijedou, opraví, vymění, co já vím, ale představ si, že ti na tom stojí kšeft, kterej bys měl večer odevzdat a máš v tom dost peněz u vstupu. Nemáš hotovo, tak zisk jde dolů....

Proto tu kluci řeší "tyhle píčoviny", a nevím, ale výrobce čipu asi ví, co v datašítu píše

p.s.
jasně, součástka je za, no řekněme do kila, tedy do 100 korun českých, ale čas na opravu?
Kolik bereš za hodinu práce?
Já vím, nic mi do toho není, ale počítej se mnou, odpojit, rozebrat, odpájet, připájet, složit, vyzkoušet....

To jen tak na okraj, i tohle do toho musíš započítat, pak už to není za "kilo", ale za "hodně moc"....
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

23. 10. 2013, 3:06

Hades píše:jasně, součástka je za, no řekněme do kila, tedy do 100 korun českých, ale čas na opravu?
Bavime se o soucastce za 60 Kc. Naklady na cely driver jsou kolem 150 Kc (kdyz si ho postavim sam), a kolem 220 Kc (kdyz si ho koupim hotovy, s dodanim az na stul).
Tak pokud na tom bude stat muj byznys, tak si urcite jeden kousek necham v supliku, pripadne ho budu mit v nejake nekriticke aplikaci (treba v automatickem obraceci palacinek), odkud si ho muzu kdykoli "pujcit".
A to ne proto, ze bych se bal odejiti kvuli spatne power up/down sekvenci, ale protoze je to elektronika, a ta proste obcas umre (i kdyz dneska uz jen velmi zridka).
Soustruh Noell E0177 (Sandra), jenom kličky
Frézka 3040z (Fiona), LinuxCNC
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

23. 10. 2013, 3:15

KUA....
to je sqělej nápad, už to máš patentovaný nebo to budu patentovat já... BTW takový palačinky s jahodama, to je lepší něž pečený holubi :lol:

jasně, skoro všichni tu máme hračky, proto si nikdo nedrží v šufleti další desky

no, a aby to nebylo blbí, taky už se poohlížím po gravosáckym řízení, ten comagrav už mne pěkně sere :(
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

23. 10. 2013, 3:31

Hades píše:analogem si ohlídat pokles napájení motorů a od toho odvinout firmware v tom jednočipu
Ono by asi stačilo sledovat, jestli je VM nad určitou hodnotou, to by šlo i na logickém vstupu (odporový dělič a ochranná dioda, vstup by se choval jako komparátor), tam by byla výhoda, že pokles by mohl vyvolat přerušení (pokud by CPU řešilo i jiný věci). Ale možná to jde i na analogovym vstupu, moc toho o jednočipech nevim..
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Mendor
Příspěvky: 64
Registrován: 9. 11. 2010, 6:18
Bydliště: Praha-Západ

23. 10. 2013, 4:03

Thomeeque píše:... vstup by se choval jako komparátor), tam by byla výhoda, že pokles by mohl vyvolat přerušení (pokud by CPU řešilo i jiný věci). Ale možná to jde i na analogovym vstupu, moc toho o jednočipech nevim..
Většina moderních PICů má i komparátor, to jen pro info.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

23. 10. 2013, 5:28

No vida, dík :) Nicméně jsem si uvědomil, že v případě VDD nezávislého na VM to vlastně neřeší situaci, kdy dojde k vypnutí ve stavu ENABLE=0 a kdy nezatížené VM klesá velice pomalu. Já plánuju sledovací usměrňovač (připojený na jednu z cívek napájecího trafa vedle napájecího usměrňovače) s velmi malým filtračním kondíkem a danou zátěží, na jehož výstupu by kleslo napětí pod hranici logické 0 během ani ne dvou period (~30ms). To by okamžitě shodilo ENABLE i VM relé. To by šlo připojit i na vstup komparátoru.
TTB_VM_ENABLE.gif
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Onnyxer
Příspěvky: 114
Registrován: 24. 8. 2008, 7:56
Bydliště: Frýdek-Místek

23. 10. 2013, 7:26

Začínám se v té Vaší odbornosti ztácet. Ale nevadí. Za příspěvky děkuji. V cestě za cílem však pokračuji.

První dnešní dotaz mám:
Z jakého SW vypadl ten obrázek s grafem. Nějaký SIM ?
Naposledy upravil(a) Onnyxer dne 23. 10. 2013, 7:49, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

23. 10. 2013, 7:47

1. LTSpice, geniální soft, vřele doporučuju (vono se neříká nadarmo, že ty nejlepší věci jsou zadarmo.. :))

2. offtopic ;) sice přiznanej a ve svym, ale i tak.. :roll: (EDIT: doufám, že ten text furt máš, neváhej založit nový vlákno, to je taky zadarmo ;) a bude v tom pořádek)
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Odpovědět

Zpět na „MCU“