TB6560 PowerUp sekvence s PIC

arduino, teensy, atmega, pic a jine (software, hardware)
Odpovědět
Onnyxer
Příspěvky: 114
Registrován: 24. 8. 2008, 7:56
Bydliště: Frýdek-Místek

20. 10. 2013, 9:10

Než mi přijdou šrouby z číny, tak mám 3 týdny času. Chci v tomto období vyrobit driver s TB6560, který by měl vyřešenu PowerUp sekvenci. Driverem budu "krmit" NEMA23. Jsem ve fázi návrhu celkového zapojení. Oddělovací deska (upravena aby oddělení bylo i opticko-optické (vizuální) :lol: ) a la modemo. PowerUp sekvenci chci ovládat malým PICem (12F508). PIC jakž-takž ovládám v assembleru. Co nemám vyřešeno (a chtěl bych nějaké nápovědy) je zda:

A) Jedním PICem ovládat všechny (3) desky s TB6560, což znamená ke každé desce vést dvě napájení+ovládání ENABLE,RESET+vodiče z odd.d.

B) Na každé desce PIC+jedno napájení (společné na desce rozdělené)+vodiče z odd.d

B mi zní lépe, ale je to jen můj názor a já bych rád znal i jiné názory.

Jěště mne napadlo

C) Vše na jedné desce
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

20. 10. 2013, 10:00

Penezenka napovi.
Je pro Tebe levnejsi a snazsi dat na kazdou desku PIC, nebo je levnejsi natahnou 2x 15cm dratu ke kazde desce?
Je pro Tebe snazsi udelat 3 stejne male desky, nebo jednu velkou desku?
Ja bych asi sel do A nebo C (podle napovedy od penezenky). Davat na kazdou desku PIC se mi zda dost overkill.
I kdyz ta power-up sekvence se da udelat asi snadno centralne, melo by stacit pripojit napred +5V, z jeho nabehu odvodit Reset, a se zpozdenim pripnout vykonove napajeni. Takze to chce jen dotahnout ke kazdemu modulu zvlast +5V a zvlast vykonove napajeni, ktere spinat relatkem.

Jinak na tech cinskych deskach, co se delaji v obrovskych seriich, tu power-up sekvenci neresi. Prakticky na vsech se +5V dela z vykonoveho napajeni. A nejak moc to neodchazi. Tak je otazkou, jestli je az tak dulezite to resit. Ja jsem to samozrejme v tom datasheetu a aplikacnich poznamkach cetl taky, ale praxe ukazuje jine vysledky. Otazkou je, jestli nahodou nove revize chipu uz to nemaji nejak lip osefovane vevnitr, jen v datashetu to ze setrvacnosti zustalo (ale to je samozrejme jen moje spekulace).
Soustruh Noell E0177 (Sandra), jenom kličky
Frézka 3040z (Fiona), LinuxCNC
Onnyxer
Příspěvky: 114
Registrován: 24. 8. 2008, 7:56
Bydliště: Frýdek-Místek

20. 10. 2013, 10:15

Kamarádům chodí zelená deska naprosto v pohodě. Ale nerad bych ušetřením pár kč pokazil nějaký obrobek řádově dražší. A to relé? No nevím. Raději asi MOSFET.
Leží mi doma tři TB6560 tak je chci užít.
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

20. 10. 2013, 11:07

Samozrejme treba FET. Akorat ze tady by se hodilo spinani high-side a ne low-side, takze to bude chtit P-FET nebo nejaky ne uplne trivialni budic. A P-FETy mivaji o dost horsi vlastnosti nez N-FETy, zvlast kdyz budes spinat dost velke proudy. Pro takove jednorazove sepnuti velkych proudu na high-side mi to rele prijde jako dobra a levna volba.
Soustruh Noell E0177 (Sandra), jenom kličky
Frézka 3040z (Fiona), LinuxCNC
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

20. 10. 2013, 11:54

..jinak, je tam předepsaná i Power-Down sekvence (inverzní postup k Power-Up), což může být ještě trochu větší oříšek, pokud by chtěl být člověk opravdu důsledný.
rollfree píše:Jinak na tech cinskych deskach, co se delaji v obrovskych seriich, tu power-up sekvenci neresi. Prakticky na vsech se +5V dela z vykonoveho napajeni.
Díky tomu je ale stabilních 5V k dispozici dřív než VM stoupne na nějakou nebezpečnou hodnotu (a při power-down naopak), což je na tom možná nejdůležitější. Reset přes RC tam býva myslim taky..
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

21. 10. 2013, 12:25

Thomeeque píše:Díky tomu je ale stabilních 5V k dispozici dřív než VM stoupne na nějakou nebezpečnou hodnotu (a při power-down naopak), což je na tom možná nejdůležitější. Reset přes RC tam býva myslim taky..
Reset RC clenem urcite.
Ale ze by bylo +5V k dispozici driv nez nejaka nebezpecna hodnota siloveho napajeni se mi moc nezda. Aby ten linearni stabilizator dal nejake rozumne vystupni napeti, tak bude chtit na vstupu aspon 8V, navic musi nabit sve filtracni kondenzatory. Takze ve chvili nabehu +5V je silove napajeni urcite o hodne vys nez 5V, a pokud by platilo to, co je v datasheetu, tak uz by snad vsechny Toshiby hodovaly spolu v kremikovem nebi.

Samozrejme nechci zrazovat puvodniho tazatele od nejakeho hoch-nobl reseni. Kdybych ten tistak navrhoval a nemel s TB6560 predchozi zkusenosti, tak bych to taky osetril. Ale pote, co mi slo rukama nekolik cinskych desek a mam je i ve svych masinkach, tak uz to za tak klicovy problem nepovazuji.

Kdyz jsem si nedavno nakoupil male jednoose drivery z eBay (budou v 3D tiskarne), tak tam ani neni moznost externi 5V vubec pripojit. Drive bych to tam dobastlil, ted po zkusenostech to uz ale resit nebudu.
Soustruh Noell E0177 (Sandra), jenom kličky
Frézka 3040z (Fiona), LinuxCNC
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

21. 10. 2013, 7:36

VM kolem sedmi osmi voltů jsem právě považoval za dostatečně malé na to, aby mohlo nadělat nějakou paseku, ale možná je to blbost.. navíc na modrý číně jsou v sérii 7805, 7812 a dioda, takže to bude víc.. OK
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
gnat
Příspěvky: 1003
Registrován: 24. 2. 2009, 9:14
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

21. 10. 2013, 9:43

Já to vyřešil tak, že výkonová část jede přes relé, které je tam stejně kvůli e-stopu nezbytné a je spínané z +5V pro logiku. Tím je zaručen zpožděný náběh silové části a reset dělá klasicky integrační RC článek. Řídit to PICem mi přijde dost overkill třeba už jen proto, že musíš řešit další větev pro napájení toho PICu a jeho startup.
SABLE-2015
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

21. 10. 2013, 10:11

Já to mám vymyšlený tak, že se VM (relé) bude zapínat ručně, tj. připojíš k síti, 5V si v klidu naběhne a driver je ve "stand-by" módu (VM relé vypnuté, ENABLE=0). Po zmáčknutí "ON/OFF" tlačítka se zapne VM relé a se zpožděním ENABLE signál. Po dalšim zmáčknutí se naopak okamžitě shodí ENABLE a se zpožděním vypne VM relé:

http://www.youtube.com/watch?v=9NlETPmmMhU" onclick="window.open(this.href);return false; (analogový obvod kolem hex-invertoru)

I tam chci detekovat, jestli trafo dává střídavej proud, abych děsně rychle proved cosi chytrýho i při výpadku proudu nebo vytažení ze zásuvky bez předchozího vypnutí do stand-by. Akorát sem línej se do toho konečně pustit :roll:

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Onnyxer
Příspěvky: 114
Registrován: 24. 8. 2008, 7:56
Bydliště: Frýdek-Místek

21. 10. 2013, 1:05

Nevyužívá nějaký pulzní zdroj řídící obvod, který by měl taky ENABLE pin? Nebo při toroidním trafu spínat primár, kde jsou nižší proudy.
Koukám, že místo MCU by dal užít i ISL6127.
A když na to přijde i čítač 4017.Možností je asi hodně. Furt mi ale přijde ten PIC elegantní. Mohl by umět i něco navíc, že?
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

21. 10. 2013, 1:47

Pokud budeš vypínat VM kdekoliv "před" filtračními kondíky, budeš muset zohlednit zbytkové napětí, které tam při ENABLE=0 může vydržet dost dlouho.

Je u PICu definovaný stav na výstupech při power on?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Onnyxer
Příspěvky: 114
Registrován: 24. 8. 2008, 7:56
Bydliště: Frýdek-Místek

21. 10. 2013, 1:50

Piny nastavuji po zapnutí PICu softwarově. Ale mrknu do datasheetu.
"On Reset, all I/O ports are defined as input (inputs are at high-impedance) since the I/O control registers are all set."
S těmi kondy... Jako že vyhlazovací kondy ve zdroji pro motory jěště budou držet chvíli napětí na TB6560tce?
V tomto případě: Vypnout ENABLE, vypnout VM zdroj, zapnout ENABLE, vypnout ENABLE, vypnout Vpp. :)
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

21. 10. 2013, 1:57

Onnyxer píše:S těmi kondy... Jako že vyhlazovací kondy ve zdroji jěště budou držet chvíli napětí na TB6560tce?
Přesně tak, pokud bude driver v okamžiku vypnutí disablován a nevyřešíš nějak jejich vybití, tak i dost dlouhu. Jak jsem psal, power-down sekvence je větší oříšek :) Já měl vymyšlený relé za vyhlazovacími kondíky a přepnutí na vybíjecí odpor (protože mi tam stále ještě zůstávají 47uF elyty v driverech).
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Onnyxer
Příspěvky: 114
Registrován: 24. 8. 2008, 7:56
Bydliště: Frýdek-Místek

21. 10. 2013, 2:01

A už se to krásně komplikuje. :) Nikde jsem nenašel TB6560tku užitou v komerčním přístroji. Byla by pak možnost ledaco okoukat. Ale k něčemu určitě dospějem.
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

21. 10. 2013, 4:07

Dve kontrolni otazky:
1 - O kolika nedokoncenych projektech, mimo jine z duvodu mrhani usilim na nedulezite veci, jste slyseli?
2 - O kolika TBA6560, unmrelych z duvodu spatne power-up nebo dokonce power-down sekvence, jste slyseli?

U me je to tak, ze odpoved za bod 1 je "hodne", odpoved za bod 2 je "zadna".
Je to u vas nejak vyrazne jinak?
Soustruh Noell E0177 (Sandra), jenom kličky
Frézka 3040z (Fiona), LinuxCNC
Odpovědět

Zpět na „MCU“