Arduino Due

arduino, teensy, atmega, pic a jine (software, hardware)
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1776
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

26. 5. 2015, 11:14

.. nebo chlastu :D .. ale taky čtu tohle parádní vlákno a přimlouvám se, nepáchej sebevraždu, to pude :mrgreen: :mrgreen:
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
bronek999
Příspěvky: 521
Registrován: 6. 3. 2014, 6:50

26. 5. 2015, 12:28

Nastastie som medzitym uz objednal touch panel na ten predosly displej, kapacitny odlepim a odporovy nalepim. Sice iny vyrobca, trosku ine rozmery ale malo by to byt skor, mozno aj tento tyzden ak motyka vystreli.
bronek999
Příspěvky: 521
Registrován: 6. 3. 2014, 6:50

28. 5. 2015, 3:19

Dnes prisiel novy touch panel. Neoriginalny.Rozmery pracovnej plochy sedia, po nalepeni som zistil ze datovy kablik je prilis kratky :(
Spajkoval som nespajkovatelne a vyzera to takmer originalne.
Potom bolo treba doladit soft, lebo nejake chybicky s novym radicom displeja sa nasli ale uz ide vsetko ako maaaaaaa.
Chcel som to uz skusat na masine, ale bodla sledovania zasielky mi zajtra pridu tienene kable k menicu a krokovym motorom, tak uz dozajtra vydrzim.
Nejake to video s beziacou masinou urcite bude.
Skoda ze priamo v projekte TinyG2 sa neda menit "polarita" vystupu ENABLE k motorom. Inac by som to skusil aj na starej frezke kde mam ine drivery.
Napisem tvorcom, nech to skusia pridat do kodu. Nechcem take zmeny robit sam, nech sa to nemusi opravovat po pripadnej aktualizacii.

Dnes este skusim niekam ulozit data o kalibracii displeja. Ten kapacitny sa kalibrovat nemusel, odporovy ano a udaje o tom treba ulozit. Na rozdiel od inych "arduin" toto nema EEPROM
Přílohy
20150528_153230.jpg
Uživatelský avatar
slezak77
Příspěvky: 1152
Registrován: 1. 6. 2012, 6:45

28. 5. 2015, 3:51

Já jen tleskám a těším se na výsledky.
Perun s Tebou :twisted: :twisted: :twisted:
bronek999
Příspěvky: 521
Registrován: 6. 3. 2014, 6:50

28. 5. 2015, 4:19

Hotovo.Ukladam to na koniec flash pamate. V projekte pribudlo 6 suborov len kvoli takejto "blbosti". Este bola moznost ukladat to do SPI flash pamate prispajkovanej k displeju. Je tam na to pozicia.Rychla cesta, pamati mam v sklade kopec ale kazdy kto by chcel pouzit tento projekt by musel mat tu pamat. Takto to bude univerzalnejsie. Dalsia moznost je dat to na SD kartu, ale vzdy sa novou pamatou by to chcelo kalibrovat displej. Zjatra snad frezujem
Root
Příspěvky: 127
Registrován: 9. 1. 2013, 5:01
Bydliště: Valdice - Jičín

29. 5. 2015, 5:56

Machr
bronek999
Příspěvky: 521
Registrován: 6. 3. 2014, 6:50

29. 5. 2015, 7:39

Dnes som toho "vela" nepostihal. Dostat 9mm tienene kable do mikrofonnych konektorov zabralo nejaky cas. Na druhom konci kabla bolo treba vyfrezovat drziaky na motory, povodne plastove boli kratke a s tymi hrubymi kablami sa to skaredo ohybalo. Potom som par hodin zapajal drivery do skrinky, spinany zdroj k tomu a este komplet elektrika pre frekvencny menic, nejaky ten stykac, filter a datove kable.

Na tych datovych kabloch som skoncil, skusil som to len tak ako to bolo zapnut a nic. pohyb ziadny. Po premerani som zistil ze som si poplietol poradie pinov na datovom kabli medzi arduinom a drivermi. Ked som to napravil tak prislo dalsie sklamanie. Fungovala len os Z.
V casovej tiesni som poskusal co sa dalo a bezvysledne. Ked som tam pripojil to prve arduino s kapacitnym displejom tak vsetko islo ako malo.
S tou novou doskou len os Z. Po zapnuti su motory vypnute. Ked kliknem na pohyb G0 X100 tak sa zapne motor X, ale stale stoji. Takze minimalne vstup ENABLE driveru funguje. Osciloskopom som premeral vstup STEP. Priamo na konektore driveru tam boli spravne impulzy. Motor stale nejde. Ak prehodim konektor pre driver Z na driver X tak sa motor toci. Nechapem... Motor je dobry. Driver je dobry. Na vstupe ma impulzy. A netoci sa :(


Dnes som uz nemal na to ani cas a ani naladu. Skusim v pondelok. Este co ma napadlo tak ze arduino due ma 3.3V napatove urovne a pre ten driver by malo byt 5V. Ale zase s tym druhym arduinom to funguje. Dalsi problem s novou doskou bol, ze po pripojeni napajania sa neresetuje. Musim pripojit napajanie, odpojit ho, pripojit znovu a vtedy uz ide. Zeby nejaky vadny kus?
bronek999
Příspěvky: 521
Registrován: 6. 3. 2014, 6:50

30. 5. 2015, 6:18

V noci ma este napadlo pozriet do datasheetu elektricke parametre pre arduino DUE MCU. Hodnoty prudu biedne, na budenie optoclenov malo.
Source current 3mA, Sink 6mA. Maximalne hodnoty. Neviem aky optoclen je v mojom driveri, ale odporucana hodnota je myslim aspo 5-10x vyssia.
V projekte kde som portoval GRBL na STM32F103 vedel jeden pin spracovat 20mA a podobne hodnoty som cakal aj od Atmelu.
Takze na vystupe pre optocleny to bude chciet nejaky posilneny vystup :(

Mam nejake ULN2003 budice, skusim to prepajkovat.
bronek999
Příspěvky: 521
Registrován: 6. 3. 2014, 6:50

1. 6. 2015, 11:51

Dnes som to cele prerobil na budice ULN2003. Vystup z arduina ide do tychto budicov a az s nimi riadim optocleny driveru motora. Po prerobeni sa rozbehli vsetky osi a vyzeralo to korektne.
Az na nejaky zly pocit pri pohybe osi X. Nejaky cudny zvuk, akoby dochadzalo ku strate krokov. Po premerani drah sa to potvrdilo.
Hladal som dve hodinu nejaku chybicku a nakoniec pomohol az logicky analyzator. Driver motora pozaduje impulzy dlzky minimalne 2.5uS a moje aurdino davalo X=1.7uS, Y=2.0uS, Z=2.3uS.
Na skusku som skusil nahrat originalne TinyG2 a tam je ta chyba rovnaka. Takze to chcelo aj nejaku tu upravu povodneho projektu, autorom som chybu nahlasil nech to opravia.
Takze teraz to uz konecne beha 100%.
bronek999
Příspěvky: 521
Registrován: 6. 3. 2014, 6:50

5. 6. 2015, 8:08

Vcera som rozbehal riadenie frekvencneho menica Danfoss. Smer otacania, rampu, otacky a zastavenie.
Spatna kontrola ci je menic vobec pripojeny samozrejmostou. Uz som polamal kopec frez ked som pustil program a vreteno bolo stykacom off.
Dnes nafarbim stojan pod frezku a zacnem to nan "ukladat".
Po minulotyzdnovom pade celej frezky zo stola (zhodil som ju rychloposuvom ked sa zaprela o stenu) ju premiestnim na stojan a zkolikujem do pravych uhlov. Doteraz to bolo viac menej od oka.
Ostava fyzicky dorobit koncove snimace (opticke zavory pouzijem, softverovo je to vyriesene) a projekt takmer hotovy. Teda este nudzove STOP tlacitko treba, pouzivam ho aj na rucnu vymenu nastrojov.
Uživatelský avatar
slezak77
Příspěvky: 1152
Registrován: 1. 6. 2012, 6:45

5. 6. 2015, 8:21

Palec na horu.
Ale ta fréza na zemi, to jsou asi radosti :) to není škodolibost, přeji ať je vše v pořádku a ať projekt dotáhneš zdárně do konce.
Perun :twisted: :twisted: :twisted:
bronek999
Příspěvky: 521
Registrován: 6. 3. 2014, 6:50

10. 6. 2015, 1:23

Teraz som sa blizsie pozeral ako pracuje tinyg2. Dovodom bolo, ze som stracal kroky.
Takze tych 200kHz je klamliva hodnota. Nevie posielat pulzy napr o frekvencii 168kHz. Proste timer (ktory kontroluje ci uz ma byt dalsi impulz) bezi na frekvencii 200kHZ. Respektive 400kHz a kazdy druhy impulz citaca nuluje vystupne impulzy krokoveho motora. Suma sumarum, nikde nie je zarucena minimalna dlzka impulzu pre krokovy motor (moj driver pozaduje 2.5uS) a frekvencia sa da menit iba v nasobkoch 5uS.
Tu prvu chybu som opravil, na analyzatore to vyzera pekne, este to otestujem na masine. To druhe chybou nie je, skor vlastnost, jedna z tych horsich.

Ked to teraz nazad porovnavam s GRBL com som portoval asi pred dvomi rokmi, tak TinyG2 uz nevyzera tak uzasne. Grbl si menilo frekvenciu casovaca podla pozadovanej rychlosti obrabania a viac menej cele jadro bezalo na preruseniach. Takze popri praci na pozadi som mohol robit cokolvek, aj generovat bitcoiny a stabilitu to neovplyvnilo.
pavel-gravos
Příspěvky: 318
Registrován: 27. 1. 2008, 4:30

10. 6. 2015, 2:50

A jak je to s temi jerky?
Je k dispozici nejaky on-line graf prubehu vektoru ve fronte (rychlost/cas)?
bronek999
Příspěvky: 521
Registrován: 6. 3. 2014, 6:50

12. 6. 2015, 2:17

Tak prve frezovanie.
https://www.youtube.com/watch?v=tF4OMlCDmls
Nemam este ofrezovanu dosku stola tak som tam prikrutil jeden tenky hlinikovy L profil. Jednou skrutkou,nedrzi dobre , preto ten skaredy zvuk.
Rychlost 1800mm/min, zrychlenie zatial 40,000,000" mm/(min^3). Este musim
1. Dorobit koncove spinace
2. Ofrezovat dosku do roviny
3. Vyfrezovat kopec zavitov do dosky na upinanie
4. Zakrytovat osi X a Y.
5. Spravit drziak pre TinyG2 s displejom, pripevnit skrinu driverov k stojanu. Tiez frekv.menic je zatial len polozeny na palete.
6. Doprogramovat nejake procedury do sofveru. Povolit/zakazat osi, ObsluhuM5,M3,.... Zatial klikam na zapnutie vretena rucne. Este stale nemam porieseny jogging. Posuvat sa da kliknutim na sipku displeja, ale rad by som aby to neovplyvnilo suradnice modelu.

Medzitym som nasiel nejaky problem v softe. Ked som dookola frezoval spiralu priemer 80 stupanie 30 tak som stracal presnu polohu na osi Z. Robi to stale, ale pri rychlosti nad 5000mm/min a 1600 krokov na otacku. S mojimi krokovymi motormi sa tam nedostanem, rychle servo by malo problem. Proste TinyG2 si mysli ze ma polohu Z nula cela nula, ale pocitanim impulzov dojdem k odchylke. Skusal som to otestovat aj na originalnom firmware, tam ta odchylka nevznika. Beriem to ako dan za displej :). Dnes neriesim, do buducna opravim ked bude cas a chut.


Dalsi problem co som nasiel, tak po case mi spadne kominukacia Arduino<-->SD karta. Zaujimave je ze v kancelarii to nikdy nespravi, na masine s pripojenymi ale vypnutymi drivermi tiez nie.
Ale pri frezovani programom z karty po case prestane citat subor z karty. Drivery su galvanicky oddelene, rusenie by tam nemalo byt ziadne. Este skusim vymenit kabel medzi arduinom a drivermi za tieneny.
Nemyslim ze je chyba sofverova, v kancelarii mi uspesne bezali aj hodinove programy.
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1776
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

12. 6. 2015, 3:36

GRATULACE *****
k první špóně, ať už je to jen lepší a ty spokojenější 8), odvedl jsi pořádný kus práce
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
Odpovědět

Zpět na „MCU“