Arduino Due

arduino, teensy, atmega, pic a jine (software, hardware)
Odpovědět
Uživatelský avatar
slezak77
Příspěvky: 1152
Registrován: 1. 6. 2012, 6:45

11. 1. 2015, 9:49

Zdravím
Od kamárada jsen na ježicha dostl A. Due. Dostal jsem se k němu až teď. Uvažval jsem, že vzhledem k času který mám v práci, tak bych si postavil malinký laser z Dvd vypalovačky, pěknýných návrhu je spousta na netu, ale narazil jsem na problém, a to, že grbl nějak na due nefunguje, neboť jak jsem to pochopil tak je jen pro arm, ale due je atmel.
Na tinyG teď nemám, nejdříve tak v květnu, mám tady zamluvené vřeteno a to má přednost.
Nemáte někdo nápad nebo řešení, odkaz na něco co jede na Due, hledal jsem opravdu dlouho, než jsem se rozhodl napsat sem a otravovat.
Programování samotného nějakého programu u mne nepřipadá v úvahu, je to pro mne jednoůčelová věc.
Mám čekat až výjde grbl pro due, nebo jej mám vyměnit, třeba za megu? Popravdě se mi do výměny moc nechce, četl jsem tady o tom zmíněném TinyG2 a mohlo by to být fajn.
Díky za postřehy a rady.
oscar
Příspěvky: 1190
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

11. 1. 2015, 10:08

slezak77 píše:že grbl nějak na due nefunguje, neboť jak jsem to pochopil tak je jen pro arm, ale due je atmel.
arduino DUE je ARM jak vysity. sice od atmela -SAM3X8E, ale to snad nevadi :)
neznam grbl, ale druhy odkaz co jsem nasel je jak to na DUE rozjet
https://github.com/grbl/grbl/wiki/Compiling-Grbl" onclick="window.open(this.href);return false;

jeste pro upresneni - je to toto DUE?
Obrázek

protoze jeste existuje duemilanove a to opravdu arm neni
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6940
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

11. 1. 2015, 11:17

tady mrkni rozjížděme tohle : http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=113&t=15904&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Root
Příspěvky: 127
Registrován: 9. 1. 2013, 5:01
Bydliště: Valdice - Jičín

11. 1. 2015, 1:11

Jo ještě jsem objednal k desce tohle http://www.ebay.com/itm/201223128767?_t ... EBIDX%3AIT" onclick="window.open(this.href);return false; 5x,když někdo bude chtít, ještě jednu budu mít navíc.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

11. 1. 2015, 3:00

Určitě DUE za staré Arduino s ATmega nevyměňuj.
Nepochopil jsem tvou větu: "Na tinyG teď nemám, nejdříve tak v květnu, mám tady zamluvené vřeteno a to má přednost."
TinyG2 je projekt, který se forknul (oddělil) od GRBL, takže má dneska všechno to co GRBL a ještě dost věcí navíc. Takže když chceš do nového neznámého prostředí, tak rovnou běž do TinyG2. Zdá se mi to perspektivnější, po stránce funkcí lepší a hlavně to jede na mnohem lepším HW, tj. na tom ARMu na Arduino Due.
Pracnost rozjetí TinyG2 asi nebude proti GRBL nijak zásadně větší.
Uživatelský avatar
slezak77
Příspěvky: 1152
Registrován: 1. 6. 2012, 6:45

12. 1. 2015, 11:40

https://github.com/grbl/grbl/wiki/Compiling-Grbl" onclick="window.open(this.href);return false;
Podle tohoto odkazu jsem to právě zkoušel, ale bohužel to nejde ani zkompilovat, nešlo mi to ani přes IDE, ani přes řádek, ba jsem to zkoušel i přes ubuntu. Např. Jakmile jsem nasravil v IDE desku arduino due programport, tak to vyhodí chybu kompilace a šlus, že chybí nějaké knihovny. Ještě to budu zkoušet.
Právě na to TinyG se chystám, ale jak jsem psal teď na něj není, přeci jenom něco stojí.
Zatím chci prostě rozjed to due, to bude pro mne úspěch jsko cip.
Díky za rady.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6940
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

12. 1. 2015, 11:48

na due ti jede TinyG2 - to vychází z tiny . a navíc má vyšší stepgen až 200khz
Uživatelský avatar
slezak77
Příspěvky: 1152
Registrován: 1. 6. 2012, 6:45

13. 1. 2015, 9:18

tak se stále marně pokouším nakompilovat GRBL do Arduino Due. Vždy mi to vyhodí
Arduino: 1.6.0 (Windows 7), Vývojová deska: "Arduino Due (Native USB Port)"

In file included from C:\Users\rstroms1\Documents\Arduino\libraries\grbl-master/config.h:35:0,

from ConstantSpeed.pde:1:

C:\Users\rstroms1\Documents\Arduino\libraries\grbl-master/system.h:25:20: fatal error: avr/io.h: No such file or directory

#include <avr/io.h>

^

compilation terminated.

Chyba kompilace.

Pokud to kompiluji na Uno tak v poho, ale jekmile dám desku Due tak je šlus.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

13. 1. 2015, 12:33

Hele, že ty si z náš děláš srandu?

Několik lidí ti tady napsalo, že Arduino Due nemá s obyčejným Arduinem nic společného.
GRBL je určený pro běžné Arduino (s procesory řady ATmega), a na Arduino Due bez zásadních úprav nepojede.
Pro Due (s procesory ARM) existuje projekt TinyG2, který zase pro změnu nepojede na běžném Arduinu.

Podobně, jako se nedá bez úprav použít motor z tramvaje Škoda 15T do auta Škoda Fabia, i když oboje je to Škoda. ;-)
Uživatelský avatar
slezak77
Příspěvky: 1152
Registrován: 1. 6. 2012, 6:45

13. 1. 2015, 5:55

Tak se všem omlouvám.
Už jsem to tedy pobral, musím tedy počkat až budou chechtáky a zakoupit tu desku TinyG2, jinak na tom Due nic nerozjedu. No škoda, založíme ho do šuplete a posečkáme.
Je to docela škoda, že GRBL nejede, viděl jsem i nějaké projekty z drivery L298, které mi leží doma, a taky i s TB6560.
Všem díky a ještě jednou sorry.

P.S. Pokud by jste někdo na něco nového narazili tak sem s tím.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6940
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

13. 1. 2015, 6:20

tinyG2 , je to co na due rozjedeš , tinyG2 je arduino due + drivery , klasika TINY je celá spešl deska , ale tinyG2 je založená právě na due a dokonce podává větší výkony než klasika tiny . až mi příjde due tak budu taky testovat tak bys to měl rozjet abys mě mohl poradit jak na to :D
Uživatelský avatar
slezak77
Příspěvky: 1152
Registrován: 1. 6. 2012, 6:45

13. 1. 2015, 6:55

Tak jsem to ještě proguglil, a došlo mi to, že vlastně by měly jít připojit drivery, tak se do toho pustím a budu referovat.
Během týdne bych mohl něco splodit, jen musím ještě někde sehnat alespon jeden KK motor na testy, nejlépe tři. No jedenzatím bude stačit. Asi vyhrabu v šopě nějakou tiskárnu, snad se tam něco ještě válí.
Přeji hezý zbytek dne a už se těším na pokusy jak malý jarda, to zase budou nervy.
Perun s Vámi :twisted: :twisted: :twisted:
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

13. 1. 2015, 7:32

Konečně rozumné slovo. :-)

Jinak pokud máš nějakou oddělovací desku a drivery, které máš třeba zatím připojené k PC, tak to klidně můžeš připojit i k tomu A-Due. Jenom nadrátuješ těch pár signálů z desky A-Due na konektor Cannon na oddělovací desce a jedeš.

Jenom bacha na vstupy!
A-Due má všechny signály (bohužel) jen 3.3V, a oddělovací deska ti asi bude posílat vstupní signály 5V. Tak pokud bys i ve fázi pokusů chtěl řešit vstupy, tak mezi výstupy oddělovací desky a vstupy A-Due dej odpory třeba 1k8.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6940
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

13. 1. 2015, 7:34

hlavně dej vědět přez co a jak jsi to due nakrmil tím firmwarem
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

13. 1. 2015, 7:58

Nacpat to tam by neměl být problém.
Tady je k tomu kompletní návod: http://arduino.cc/en/Guide/ArduinoDue" onclick="window.open(this.href);return false;
Navíc to navrhoval někdo hlavou, takže jsou na samostatný Debug konektor vyvedené signály JTCK a JTMS, takže když zklame úplně všechno, dá se dovnitř nasypat obsah laciným programátorem http://www.ebay.com/itm/ST-Link-V2-mini ... 0885382764" onclick="window.open(this.href);return false;
Ten pak můžeš kromě programování použít i na HW debug, ladit kód nejen ve Flash ale i v RAM atd.
To A-Due je rozhodně pěkná hračka. Taky mám jeden někde na cestě z Číny.
Odpovědět

Zpět na „MCU“