Arduino a absolutní enkodér pomoc

arduino, teensy, atmega, pic a jine (software, hardware)
Odpovědět
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5088
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

13. 8. 2016, 11:42

Je tu někdo kdo by napsal prográmek pro arduino pro komunikaci s absolutním enkodérem.
Potřebuji zobrazit hodnoty které posílá S kanál ( pro začátek).
Na odměně se určitě dohodneme.
Přílohy
absenc.pdf
(59.69 KiB) Staženo 856 x
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

13. 8. 2016, 3:02

Bohužel Ti to asi neudělám, protože teď jsem na tom s časem fakt neskutečně blbě.
Ale docela mě to mrzí, mohla by to být zajímavá práce.

Jen bych Ti doporučil netlačit se do Arduina, ale udělat to na malém ARMu, Třeba na něčem jako je
http://www.aliexpress.com/item/Free-Shi ... 58029.html" onclick="window.open(this.href);return false;
nebo s větší pamětí
http://www.aliexpress.com/item/STM32F10 ... 73542.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Pokud to pak má po načtení počátečního stavu i dál dost rychle čítat, tak na to ten ARM má dobrou HW podporu, takže může čítat i na MHz rychlostech.

Pokud Ti jde jen o zobrazení S-kanálu, tak to by šlo asi i bez programování. Píšu "asi", protože jsem ten datasheet jenom hodně zběžně prolítnul.
Pokud Tě to zajímá, tak se na to večer můžu podívat podrobněji.
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5088
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

13. 8. 2016, 3:11

Jo jo jde mi jen o ten začátek, driver hlásí chybu 81 a nejde vynulovat.
Měl jsem to i s driverem v servisu kde to zkoukli a za 5500Kč mi řekli že to nekomunikuje a že je špatný motor. Vzhledem k tomu že to jsou idioti ( neměli kabel i když řekli že si ho udělají, neměli oparátorský panel i když inzerujou že driver který jsem jim poslal opravují - obojí jsem jim musel poslat) tak předpokládám že se ani nezabejvali zjistit zda doopravdy nekomunikuje tj enkodér je v háji nebo je třeba v háji vstup do driveru.
Základ pro mě je zobrazit tu chybu pomocí S kanálu, případně další info o poloze, a pak zkusit zjistit i stav na A kanálu ( který by třeba mohl být taky v háji a nekomunikovat). S kanál rozhodně komunikuje ( lehce jsem na něj již kouknu oscilem s to že operátorský panel ukáže chybu znamená že jí encodér poslal).
Byl bych nakonec rád kdyby byl v háji a bylo to vyřešené, řeším nákup stejného serva z ebay tak by to nebylo zbytečné. Ale chci se v tom ještě poštourat :-)
Jo jo s časem je to na houby, mám tu na štourání moc věcí a nic dokončeno, navíc mám nějakou zakázku co musí být 2 září hotová tak se z toho ještě pominu.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

13. 8. 2016, 3:22

Tak to by se snad dalo zvládnout.
Škoda, že bydlíš v takové řiti a ne někde v civilizovaných končinách, tj. někde kolem Brna. ;-)
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5088
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

13. 8. 2016, 3:32

To víš :-) ,ale stěhovat se nebudu :-)
Musím se podívat co mám v práci za adruina :-)
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

13. 8. 2016, 3:44

Na Arduino se vykašli.
V první fázi pro zjištaní stavu S-kanálu ho nepotřebuješ, a pro případný rutinní běh a sledování inkrementálních výstupů je lepší to udělat s něčím jiným.
Já to večer zkouknu trochu důkladněji.
Na ten S-kanál by měl stačit RS485/USB převodník a k němu nějaký rozumný univerzální SW (ten Ti pošlu).
Chápu doufám správně, že máš tu 12-bit verzi enkodéru.

Asi bychom měli přejít do ilegality na SZ, ať s tím neotravujeme ve veřejném prostoru.
jeykey
Příspěvky: 114
Registrován: 25. 8. 2014, 8:02

14. 8. 2016, 5:44

jestli to budeš dělat sám a chceš podporu a uživ. přívětivost Arduina a rychlost Arm procesoru, tak můžeš použít Arduino Due. Nebo použij platformu toho, kdo na Tebe bude mít čas, aby Ti s tim pomohl.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

14. 8. 2016, 2:19

Když jsem mu psal, aby použil ARM a ne Arduino (AVR), tak to nebylo proto, že by Arduino bylo tak pomalé.
Jde tam o to, že ty procesory AVR jsou prostě poplatné své době vzniku, takže na chipu mají jen dost základní a jednoduché periferie.
Naproti tomu ta zmiňovaná generace ARMů je novější a má mnohem výkonnější periferie, a to například pro tuto aplikaci podstatnou HW podporu pro IRC čítače.
Tuto podporu má i procesor na Arduino Due, jen tam se to používá tak trochu krkolomně. Ale to nakonec platí i pro dalši periferie toho ARMu od Atmelu (nebo aspoň mně to do roky prostě nesedlo).

Pro puristy: když píšu "procesor", tak samozřejmě myslím a měl bych používat správný termín "jednočipový mikropočítač".
misil
Příspěvky: 150
Registrován: 25. 2. 2014, 11:00

6. 1. 2017, 9:43

jenom dotaz, na konci toho pdf je program v BASICu, ktery to ma tu hodnotu vycitat. Staci spustit na pocitaci s COM portem. To ti nestaci?
Odpovědět

Zpět na „MCU“