ARDUINO - jaký typ

arduino, teensy, atmega, pic a jine (software, hardware)
petrbow
Příspěvky: 10
Registrován: 21. 10. 2016, 10:02

22. 10. 2016, 2:02

A není většinou třeba mít různé doplňky pro Arduiono, aby se s ním dalo dělat více věcí? Co jsi potřeboval k naprogramování chodu pračky atd.? Jak se dají vyzkoušet programy, jestli fungují. A kde se dají sehnat schémata návody?
turbyho
Příspěvky: 245
Registrován: 14. 3. 2014, 10:03

22. 10. 2016, 2:07

periferie se pripojuji pripad od pripadu. jiank pripojis univerzalni motor s rizenim vykonu, jinak pripojis cerpadlo ci ventil nebo jinak pripojis tlacitka. je treba mit nejake zaklady eletroniky.

pokud jsi az takovy zacatecnik, kup nejakou sadu s arduinem. treba neco takoveho.

https://www.aliexpress.com/item/Free-sh ... d4771ea942" onclick="window.open(this.href);return false;

navody jak to pouzit pak najdes na google :D
turbyho
Příspěvky: 245
Registrován: 14. 3. 2014, 10:03

22. 10. 2016, 2:13

abych udelal rizeni pracky tak jsem musel vyrobit desku ktera zajistuje propojeni arduina s vsemi cidly a ovlada vsechny zarizeni v prace. software jsem psal ciste v arduino ide a ladil pouze pres uart konzoli v ide.
petrbow
Příspěvky: 10
Registrován: 21. 10. 2016, 10:02

22. 10. 2016, 2:17

Nejsem začatečník :). Minulý rok jsme ve škole programovali řízení motorů (krokový, asynch., synch., ...) atd... Také programujeme v C.
Nestačilo by tohle?
https://www.aliexpress.com/item/Mega-25 ... d5c3&tpp=1" onclick="window.open(this.href);return false;

Nejsou kompletní sady součástek (rezistory,diody,MOTORKY....) ?
turbyho
Příspěvky: 245
Registrován: 14. 3. 2014, 10:03

22. 10. 2016, 2:27

stacilo, jen to ma usb prevodnik CH340G. budes muset doinstalovat trosku exotictejsi driver.
turbyho
Příspěvky: 245
Registrován: 14. 3. 2014, 10:03

22. 10. 2016, 2:42

on je rozdil jen programovat a nebo navic rozumet i tomu hw.

soucastky koupis vsude mozne po drogeriich. od gme, pres farnell, mouser az po aliexpress.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

22. 10. 2016, 6:22

souhlasím s robokopem
je sice snadné použít berličky, ale to má smysl když chci něco jasného, mám plán a nechci se moc hrát s programováním. (jenže pak je to černá skříňka)
pokud se začne řešit aplikace, kde je potřeba co nejnižšá cena (nejmenší MCU), spolehlivý program, kde mám 100% jistotu, že vždy bude dělat co chci, je lepší pracovat na nižší úrovni

ale je fakt že v čistém assembleru jsem neprogramoval už 15 let :D

Např toto mám na 2x mega 128 s využitím na 95% (program v C) :)
Obrázek
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

22. 10. 2016, 7:19

Tak to já teda s robokopem nesouhlasím.
Arduino je bezva hračka, která přitáhla k programování/elektronice hodně lidí. A pokud u toho aspoň 5% v nich zůstane a posune se na vyšší level (tj. přestane používat jen předvařené věci), tak budiž za to celému "Hnutí Arduino" vzdávána čest a sláva. Určitě lepší když si mladý borec rozbliká LED, než když jde v lepším případě lovit pokémony, v horším případě do hospody.

A nesouhlasím ani s tím, že zaměstnavatel bude mít problém atd. (jak to psal výše).
Naopak dneska se čím dál tím víc různých dev-kitů (i pro úplně jiné procesory) dělají s konektory, kompatibilními s Arduinem. Namátkou třeba STM32-Nucleo (dev-kit s procesory ARM od STM), ADuCino (dev-kit s procesory ARM od Analog Devices a mnoho dalších). Jasně, je to díky módnosti, ty konektory jsou navíc dost nešťastně navržené, ale realita je prostě taková.

Navíc i to nejjednodušší Arduino se docela často hodí třeba do nějakého jednoúčelového přípravku. Čím udělat levněji, rychleji a jednodušeji třeba jednoduchý tester pro zahořování nějakého jednoúčelového výrobku, který třeba pravidelně něco spíná a měří odezvu? Jistě, dá se to udělat s kdejakým PLC, ale ne za 90+50 Kč (90 Kč za Arduino, 50 Kč za spíchnutý interface pro danou aplikaci).

Původnímu tazateli: už jsem ti to psal jednou - je úplně jedno, co si koupíš. Pro začátek ti naprosto vyhoví nejjednodušší a nejlevnější UNO za stovku, pokud chceš MEGA (i když pro tvé pokusy to bude úplně fuk), tak vezmi tu nejlevnější, kterou najdeš. A hlavně si o tom něco přečti, abys nevařil z vody. Sice píšeš, že se učíte programovat v ASM a C, ale chtělo by to hlavně pochopit principy.
bronek999
Příspěvky: 521
Registrován: 6. 3. 2014, 6:50

22. 10. 2016, 7:36

Tiez nie som zastancom arduina. Tazko to nazvat programovanim, lebo 90% pouzivatelov nevie co to robi na hw urovni. Skor je to taka skladacka, je to stavane na jednoduchost. Nastavenie vystupu na pine v c-cku alebo assembleri moze byt jednou instrukciou, v arduine to moze zabrat aj desat. Ladenie? V podstate iba moznost nejakych vypisov na serial porte. Ano, da sa to integrovat aj do atmel studia, ale komfortne to nie je.
Ale skus ladit program cez jtag alebo singlewire a to je nebe a dudy. Kedykolvek si zastavi program, mozes pozriet obsah registrov, pripadne zmenit ich hodnotu a vestko podstate v online mode.
No a posledna vec je vykon. Par rokov dozadu vyhovujuci, cena nizka. Ale dnes ked za dva tri dolare kupis arm napriklad stm32 s podstatne vacsou pamatou, niekolkokrat rychlejsi ako arduino , s kopec periferiami a usb priamov mcu tak arduino je uz historia. Nehovoriac o tom ze hw debugger prd army stoji 10 dolarov a nejky ten jtagice zacina zhruba na stovke. Myslim jtagice3,dvojka je este drahsia a jednotka nepouzitelna. Arduino due je tiez stavane na arm-e ale myslim ze daleko menej rozsirene ako vzorove priklady pre stm32.
jeykey
Příspěvky: 114
Registrován: 25. 8. 2014, 8:02

22. 10. 2016, 7:50

100% souhlas s Mex, není co dodat
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

22. 10. 2016, 8:17

Mex ma pravdu ve dvou vecech

Je to dobre na pritahnuti pozornosti
A je to hracka

To je vpodstate totez co jsem se snazil sdelit ja
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

22. 10. 2016, 9:11

Pokud by dotaz zněl: chci si udělat počítadlo něčeho s ovládáním krokového motoru, je zde volba jasná - ani robokop by se nesnažil nikoho tlačit do nižší úrovně programování a znalosti HW.

Jenže zde se bavíme o někom kdo má otevřenou budoucnost a takový člověk by něměl používat arduino, on by ho měl nakonec vyrábět :)
Zkušenosti s MCU na úplně základní úrovni jsou vždy lepší a snažme se na to dívat správně.
Rozežranost dnešního SW je na pováženou, každý už prdí absolutně na všechno a pak to taky tak funguje. Ten co dělá firmware udělá pár chyb, ten co na něm postaví program taky a výsledná aplikace je katastrofa - viz hektický svět mobilů.
Otázka zda se tomu dá zabránit je asi jasná - nedá. Ale to neznamená, že to musíme všichni dělat stejně.

PS: Pro tazetele: pořiď si co chceš, hlavně nekopíruj dlouho ptákoviny z netu a snaž se udělat něco co ti bude k užitku a co tě posune dál.
Mě regulátor teploty s LCD řízený AT89C2051 řídí teplotu podlahy v koupelce už 16 let a to jsem dělat tehdy program v asembleru - jsem na to do dnes patřičně hrdý :lol:
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

22. 10. 2016, 9:24

Hlavne arduino nema riadny casovac, celkovo t oje dost obmedzene pre vlastnu tvorbu.
jeykey
Příspěvky: 114
Registrován: 25. 8. 2014, 8:02

22. 10. 2016, 10:02

Já to zas myslím tak, že když se někdo rozhodne dělat třeba chytrej dům, tak se může od začátku věnovat logice a nemusí se zdržovat s rutinou pro display nebo klávesnici, ale když ho to bude zajímat a bavit, tak může. A možná, naopak se k základům takhle dostane víc lidí, než kdyby začali s platformou, kde by měsíc rozblikávali diodu
Naposledy upravil(a) jeykey dne 23. 10. 2016, 2:20, celkem upraveno 1 x.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

22. 10. 2016, 11:51

Asi by bylo dobré si uvědomit, co to vlastně je Arduino.
- Arduino je deska, resp. několik variant desek s procesory AVR, později i jinými.
- Arduino je IDE (integrované vývojové prostředí) a kompilátor.
- Arduino jsou stovky knihoven pro všechno možné, mraky tutoriálů a návodů.
- Arduino (v širším slova smyslu) jsou mraky různých shieldů, senzorů a dalších hraček, snadno připojitelných.
- Arduino (v širším slova smyslu) je široká komunita uživatelů různé úrovně a kvality.

Použití jednoho nijak nezavazuje k použité jiného. Můžu používat desky Arduino (protože je to extrémně levný zdroj jednoduchých desek) a psát si všechno sám třeba v assembleru. Nebo naopak můžu použít Arduino IDE a překladač, a použít jenom holý procesor, zapíchnutý do kontaktního pole. Nebo se můžu pro úplně jiný procesor nachytřit z některých knihoven, např. pro obsluhu nějakých speciálních senzorů. No a nebo můžu použít úplně všechno, pak může začít "programovat" i někdo, kdo o tom nic neví, a rychle se dobrat cíle, což ho může motivovat k dalšímu osobnímu rozvoji.
Nebo to taky může skončit tak, že si objednám desku z Číny, a než mi přijde, tak mě začne bavit něco jiného a skončí v šuplíku. Proto je dobré začít něčím levným, těch 100 Kč případně nebude taková ztráta, i když skončí na dně šuplíku.
Naposledy upravil(a) Mex dne 23. 10. 2016, 11:16, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět

Zpět na „MCU“