ARDUINO - jaký typ

arduino, teensy, atmega, pic a jine (software, hardware)
petrbow
Příspěvky: 10
Registrován: 21. 10. 2016, 10:02

23. 10. 2016, 9:23

A jak byste mi prosím vás poradili "začít" se ve svém volném čase věnovat mikropočítačům? Rady, tipy, pomucky, Arduino? Atmel? Jak jste začínali vy? Podle čeho a jak jste se učili? Návody na internetu? Jakými? :) děkuji za pomoc a ochotu ;).
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

23. 10. 2016, 10:26

Já se bohužel na škole k programování nikdy nedostal, ne že bych nechtěl ale nebylo na čen a ani učitelé to více méně neuměly , a před pár lety jsem narazil na pár věcí které potřebuji řešit / řídit a tak jsem se začal zajímat o to jak a včem programovat , nainstaloval jsem si kupu editorů a kompilátorů - a zjistil jsem že bych se tím sám nikdy neprokousal , pakjsem narazil na arduino ide . a hle blikala mi ledka , za chvíli jsem si zobrazoval údaje na lcd a na seriel monitoru , pak jsem narazil že když jsem natáhnul asi šestknihoven tak už se mi to do mcu nevejde ,tak jsem si začal ty knihovny pitvat a snažil se pochopit jak fungují . dnes mám uděláno kupu vlastních knihoven očesaných jen přesně na to nejnutnější co potřebuju . něco nejsou ani knihovny , ale hotové bloky které si kopíruji do kodu .
Závěr : Kdybych nenarazil na arduino asi bych si vživotě sám nikdy nic nenaprogramoval .
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

23. 10. 2016, 11:14

packa píše:Závěr : Kdybych nenarazil na arduino asi bych si vživotě sám nikdy nic nenaprogramoval .
A to je to, o co tu jde. Pěkně napsáno. :)

Pro původního tazatele: už to píšu asi potřetí: kup si to nejlevnější Arduino, klidně i UNO, to koupíš na eBay nebo Alliexpresu snad i pod stovku.
Než ti to z té Číny dojde, tak studuj na internetu.
Pokud jseš si jistej, že tě to nepřestane po 2 hodinách bavit, tak si k té objednávce ještě rovnou přihoď nějaké jednoduché senzory/akční členy. Např. nějaký modul s teploměrem a třeba modul s relátkem. Jsou to nějaké desetikoruny. A pak až si rozblikáš LEDku a trochu se s tím seznámíš, tak si budeš moct napsat i nějaké "živé" věci, což je vždycky zábavnější. Třeba si na relé připojíš stolní ventilátor, a když ti teplota v pokoji přesáhne 24 stupňů, tak ti to spustí automatický ofuk, aby se ti nepřehřála hlava. Nebo si tam můžeš napsat řízení teploty v koupelně, podobně, jako to tady popisoval Cjuz.

Ale hlavně napřed studuj, aby ti byly jasné principy. Tedy proč se něco dělá zrovna takhle, jaké to má výhody a limity, jaké senzory použít na co, jak je připojit atd.
turbyho
Příspěvky: 245
Registrován: 14. 3. 2014, 10:03

23. 10. 2016, 1:59

je sice snadné použít berličky, ale to má smysl když chci něco jasného, mám plán a nechci se moc hrát s programováním. (jenže pak je to černá skříňka)
Nerozumim tomu proc je pouziti knihoven (nebo jak to bylo vlastne mysleno) cesta k cerne skrince. C i C++ je od sveho vzniku primarne zaloneno na pouzivani knihoven a nikdo se jim nevyhne. I stdio.h je porad knihovna a zpusobuje snad ze je pak kod cerna skrinka? Jestli vy si tady jen nemastite sve ego na ukor zacatecniku :-)

Problem je myslim spise uplne jinde. A to znalost elektroniky, kdy se moho lidi nikdy neposune od hotovych instantnich reseni s hotovymi moduly k vlasnimu hw a to proto, ze se sice nauci programovat, ale nejsou si schopni pochopit hw a dale navrhnout vlastni hw. Coz je pri pouziti vsech MCU myslim zaklad. A je fuk jestli je to Arduino s AVR, AVR, PIC nebo STM32 a je fuk jestli programuju v ASM, C, C++ nebo BASICu.

Vzdy jde o vysledek a je uplne jedno jake nastroje pouziju. I velkou jamu nakonec vykopu malou lopatkou, jen to kopani nebude tak efektivni. A kdyz uz chci pouzit lopatu, tak nezacnu vyrobou vlastni lopaty a koupim si hotovou. Az kdyz zacnu kopat jamy seriove, poridim/postavim si nastroj na miru tech mych der.

T
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

23. 10. 2016, 2:32

Knihovny jsou OK, ale pokud vím co v nich je.
Jde spíše o to abych se použitíváním knihoven úplně nezamotal, protože pak je to nerozmotatelné.

Vzhledem k možnostem arduina ho určitě nikdo nezatracuje a ani nechce, jen upozorňujeme na to, že může nastat situace, kdy dám dohromady složitý program a pak to ztroskotá na tom, že nepřidám tu jednu ledku, aby blikala kdy potřebuji. Prostě ten kód bude už nad možnosti "uživatele".

Ale jsou samozřejmě dvě cesty - začít používat hotové věci a pak jít do hloubky anebo naopak. Ovšem ta první může budit zdání, že na začátku dělám velké pokroky a pak nad tím zanevřu jelikož nezvládnu jednoduchou ptákovinu.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
turbyho
Příspěvky: 245
Registrován: 14. 3. 2014, 10:03

23. 10. 2016, 2:55

A nebo opacne - vubec nezacne jelikoz nezvadne ani nakonfigurovat hole MCU. Nerozumim tomu, proc nektere jedince porad neco nuti radit ostatnim jaka cesta je ta "spravna". At si kazdy zvoli svou vlastni cestu. Kazda cesta vede k vysledku pokud dotycny ma motivaci a chut. A neni spatnych nastoju, jen spatnych rad.

Nebylo by lepsi dotycnemu radeji poradit jak na to co nejjednoduseji nez ho zrazovat a strasit od jednoduchych nastroju? To ze jsme si my museli projit vsim od piky jeste neznamena, ze je to nezbytne nutne. Az zacne a chytne ho to, nauci se jak se do knihovny podivat aby vedel jak funguje. A kdyz ne, je to jen jeho problem. Opacnym pristupem by se k tomu ani nedostal.

T
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

23. 10. 2016, 3:26

s tim se stotoznim
jen at zacne s arduindem
nepotrebuje nic vic nez pc a to arduino
nicmene je dobre zacit s vedomim o tom ze to neni skutecny svet MCU
ze takhle se v profesionalnim svete neresi ulohy
a ze neni vhodne do CV psat ze delal projekt v arduinu atp...
tudiz po zvladnuti uskali arduina zkusil prejit na vyssi level
tj. napriklad psat neco pro avrka primo
protoze existuje rada jeste vyssich levelu treba army atd...
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

23. 10. 2016, 3:42

Nech si kupi UNO, ktormu displej s tlacidlami pre robota. A moze sa hrat. Ked bude chciet ist hlbšie,kupi programator nainstaluje Atmel studio a moze pisat a vyuzivat plne moznosti MCU.
turbyho
Příspěvky: 245
Registrován: 14. 3. 2014, 10:03

23. 10. 2016, 4:50

Presne tak. Pro UNO i ostani "Arduino" desky jde vyvyjet v Atmel studiu v C/C++/ASM stejne jako pro hole AVR/SAM. Neni zadny rozdil psat kod pro AVR osazene v desce Arduina nebo pro AVR zapajene na vlastni desce. Stejne tak mohu psat pro hole AVR/SAM v arduino IDE.

Nezamenoval bych nastroje s principy. Arduino neni jiny princip, ale jen a pouze jiny nastroj.

Mozna by to slo prirovnat k nastojum pro obrabeni. Drive si kazdy brousil sve nastroje sam. Dneska si kazdy koupi nastroje hotove a nic spatneho mu na tom neprijde. A ani to nic nerika o schopnostech daneho jedince jestli obrabet umi nebo ne. To jestli se nauci si nastroje sam vyrobit, je jen bonus a posune to jedince o kus dal. Drive to byla nutnost nez vubec mohl zacit kloudne obrabet.

Znam par deti, ktere Arduino pritahlo k robotice aniz meli poneti o tom jak MCU funguje, a dneska mnohe z nas pomalu strci do kapsy co vsechno dokazi vyrobit a vyresit.
petrbow
Příspěvky: 10
Registrován: 21. 10. 2016, 10:02

23. 10. 2016, 7:04

Rozhodl jsem se sestrojit si Arduino sám na nepájivém poli: http://docs.uart.cz/docs/uduino/" onclick="window.open(this.href);return false;.

K sestrojení je potřeba mikrokontrolér ATMega328P. Jde ho nahradit AT89s52? (schéma At89s52: https://www.robomart.com/image/catalog/RM0081/01.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;).
S tímto atmelem mám alespoň už rok zkušenosti programování.
t256
Příspěvky: 2831
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

23. 10. 2016, 7:18

Tak tenhle typ dotazu je presne ten duvod proc bych nikomu nedoporucil ani zacinat s arduinem, tedy pokud to dotycny mysli s programovanim vazne. Maximalne bych to pouzil jako levny zdroj HW, pokud by se mi nechtelo delat desku - na male projekty staci modul s s MCU a zbytek soucastek se da pripajet na univerzalni desku. Tedy pokud je MCU v smd provedeni, u DIP to ztraci vyznam veskery.

Znamy pred casem zminoval, ze kdyz byl u pohovoru v nejake firme zabyvajici se elektronikou, rikali mu kluci co tam byli pred nim at hlavne nezminuje arduino a nepajive pole. Chlap co vedl pohovor je obratil oci v sloup a rozhovor rychle ukoncil.

Odpoved na tvou otazku zni ne, urcite to nahradit nepujde.
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

23. 10. 2016, 8:54

To je blbost vyrabat si arduino, vtip je prave v tom ze arduino je hotovy plosak s vystupami a stabilizatorom. Ak kupis mano a knemu dosku s svorkovnicou ziskas hotovy "plc" ja to mam tak pouzite na sustruhu. Do svorkovnice kable od displehja enkodera a tlacitok. A uz to riadi posuv na rezanie zavitov. Super jednoducha vec netrebalo leptat plosaky.
Obrazok http://postimg.org/image/8ax6jcx4l/" onclick="window.open(this.href);return false;
Samozrejme programovane v C aby to bolo dostatocne rychle. Nato tam je konektir ktory ymoznuje rychle pripojenie programatora.
lubbez
Příspěvky: 3155
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

23. 10. 2016, 11:03

Dovoluji si oponovat, ať programuješ v C, Pascalu nebo Basicu, budeš to mít pokaždé skoro stejně rychlé. Vše záleží od překladače, Ten Wiring je krom jiného skoro C, tak ani tam není s rychlostí problém. Největší neznámá v programování jsou právě ty knihovny, kterými si do kódu nahrneš spoustu zbytečného balastu. Protože AVR jednočipy jsou docela rychlé, tak to většinou nevadí. Ve chvíli kdy budeš potřebovat časově náročné operace, nebo generování krátkých signálů tak opustíš vyšší programovaci jazyk a jdeš do assembleru. Jistě, druhá varianta je přejít na ještě výkonější řady jednočipů, kde můžeš programovat naprosto v čemkoliv a megabajtové knihovny nejsou žádnou brzdou.
turbyho
Příspěvky: 245
Registrován: 14. 3. 2014, 10:03

23. 10. 2016, 11:16

Uvedeny MCU je zalozen na 8051. V tom pripade se radeji podivej spise sem: http://en.wikipedia.org/wiki/MCU_8051_IDE" onclick="window.open(this.href);return false;

deska pak treba zde, levneji to asi nepostavis: http://www.ebay.com/itm/1pcs-51-SCM-min ... 1709454447" onclick="window.open(this.href);return false;

A nekafrejte, ze 8051 je uz trochu mimo hlavni proud. At si hraje s cim chce.

Tyhle pohadky o pohovorech jsem za poslednich 20 let slysel uz milionkrat treba o php, mysql, linuxu atd., predmet se jen menil dle obdobi a preferenci pohadkare :mrgreen: ale na pohovoru jsem v zivote nebyl, tak nedokazu posoudit jestli mohou nekde delat pohovory takovi blbci.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

24. 10. 2016, 3:50

Nektere firmy se mcu na bazi 8051 drzi zuby nehty protoze jsou v nakupu do 3 Kc ackoli je mnoho pohodlnejsich
Proste cena je cena
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „MCU“