Firmware 3D tiskárny pro frézku

arduino, teensy, atmega, pic a jine (software, hardware)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

6. 2. 2018, 4:08

filla píše:no a v cem je problem? marylin nechali jak je a dopsali si k tomu par veci okolo, on klidne muze bezet "virtualizovane" v tom armu, takze otevreny kod zustal bezezmen
Tohle jsi ale nemyslel vážně, že ne.

Trochu jsem se do těch firmware díval.
Opravdu je tam omezení G0-G1, jak už psal Azamo. Je to tak, že oni nerozlišují G0 a G1, je to prostě synonymum. Takže toto by chtělo upravit přímo ve firmware a ne až v postprocesoru, protože pokud by se postprocesorem vždy G0 doplnilo max. rychlostí, tak pak by se zase při dalším G1 muselo nastavovat na rychlost obrábění a tedy si to někde pamatovat..

Z těch různých firmware by mi byl nejsympatičtější Teacup. Je z nich asi nejrychlejší, je napsaný v C. A líbí se mi ten jeho autor, připadá mi jako velký srdcař. Ale má jeden zásadní problém - neumí obloukovou interpolaci G2, G3.
Takže asi budu muset použít firmware Marlin, který se mi vevnitř líbí už mnohem míň. Je napsaný v C++ a je psaný stylem, který mi moc nevyhovuje. Ale co se dá dělat.

Ke Smootieware: já na ty procesory NXP moc nejsem. Rád bych, aby cílová platforma byla v ideálním případe STM32, na ty jsem zavedený a dělám s nimi pořád. Nebo aspoň ARM od Atmelu, který sice pořádně neznám, ale je snadno a levně dostupný jako Arduino Due.
Jasně, všechno se dá přepsat, předělat atd. Ale tolik úsilí do toho rozhodně nechci a ani nemůžu investovat. Aspoň ne teď, dokud si nejsem jistý, že to stojí zato.Takže proto chci něco pro rychlý rozjezd a test.
Třeba je to úplně blbý nápad a slepá cesta a já se pak pokorně zase vrátím k LinuxCNC.
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

6. 2. 2018, 6:36

one jde spis o to, k cemu ti ten zdrojak bude, kdyz ho nebudes mit cim zkompilovat, potrebne knihovny nebudou os a mas smulu
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

6. 2. 2018, 6:43

filla píše:one jde spis o to, k cemu ti ten zdrojak bude, kdyz ho nebudes mit cim zkompilovat, potrebne knihovny nebudou os a mas smulu
Nahlídni někdy do licenčního ujednání GPL. ;-)
A to už pomíjím fakt, že tady žádné velké knihovny k ničemu nejsou potřeba. Oni vzali zdroják hotového funkčního produktu (samozřejmě funkčního na jiné HW platformě).

Neříkám, že osobně po jejich SW nějak toužím a že bych ho sám použil. Ale fest mě sere jejich tak do-očí-bijící porušení licenční smlouvy. A to ta smlouva není o tom, že by po nich někdo třeba chtěl peníze a oni chtěli ušetřit. GPL má jediné omezení (povinnost zveřejnit své úpravy), a ti hajzli nejsou ochotni dodržet ani to. To jim nestačí, že prodávají dílo které někdo jiný zdarma v dobré víře napsal, oni musí udělat podvod ještě i tady. :-(
harvie
Příspěvky: 13
Registrován: 7. 3. 2017, 1:43

26. 11. 2020, 4:10

Mrkni na grblHAL: https://github.com/terjeio/grblHAL
Tam se nyní zacílilo veškeré úsilí komunity kolem původního grbl firmwaru...
prcek
Příspěvky: 692
Registrován: 31. 10. 2016, 2:26

26. 11. 2020, 7:14

harvie píše: 26. 11. 2020, 4:10 Mrkni na grblHAL: https://github.com/terjeio/grblHAL
Tam se nyní zacílilo veškeré úsilí komunity kolem původního grbl firmwaru...
Hele, urcite to delas v dobre vire a jsi nadsenec, ale dneska vecer jsem narazil, rekl bych, uz na 3. tvuj prispevek typu "grbl je mrtve, zije tenhle link". Netvrdim, ze nemas pravdu, ale bud to rozved vice (ne tu mrtvost, ale co novy sw prinasi navic), nebo by jednou za den (tyden) stacilo.
Mel jsem narocny den, tak jsem mozna mene tolerantni, nez obvykle.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
Odpovědět

Zpět na „MCU“