Arduino a já

arduino, teensy, atmega, pic a jine (software, hardware)
Odpovědět
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

30. 11. 2019, 11:59

.
Přílohy
Řízení fiber laseru
Řízení fiber laseru
fiber_krabka.jpg (19.24 KiB) Zobrazeno 5913 x
Jeden z prvních prototypů krabky
Jeden z prvních prototypů krabky
Tlačítka
Tlačítka
Dolaďování rozměrů
Dolaďování rozměrů
Finále zepředu
Finále zepředu
A zezadu
A zezadu
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

1. 4. 2021, 3:41

Nějak se mi ztratilo vlákno o úpravách mé Mn80. Jde vlastně jenom o vyhodnocení cca ročního provozu. Na podzim 2019 jsem udělal novou verzi elektroniky pro posuv suportu krokovým motorem. V původním stavu má MN80 tu nevýhodu, že kola vložená na stoupání závitu dělají také posuv při prostém ubírání materiálu. Z principu je to nic moc, rychlost posuvu suportu se zvyšuje s otáčkama :evil: a krom toho posuv nejde nijak změnit (myslím tím nějak rychle) a poslední problém je kravál od reduktoru (planetové převodovky). U samotný prostý posuv, nezávislý na otáčkách ale v reálném čase regulovatelný posouvá MN80 o několik levelů výše. A když už je tam ten krokáč, tak proč neudělat i závity. První verze byla jednodušší a vcelku fungovala, ale bylo tam dost kompromisů. Pokoukal jsem po internetu, našel pár řešení, ale nakonec jsem šel svou cestou. V podstatě jsem překopíroval ozubená kola do programu. Ke sledování otáčení a k synchronizaci pohybů mi slouží IRC 1000 p/ot s výstupy A,B,Z. Tady jsem narazil na několik omezení. Rychlost krokového motoru, výkon procesoru a samozřejmě tuhost stroje. Krokový motor musím rozjíždět bez rampy. S rampou nejsem schopen sesynchronizovat vřeteno a vjezd nože do materiálu. Samozřejmě, že by to šlo, ale výsledná cenovka by asi opustila oblast hobby strojů. Procesor Atmel 328 poměrně v poho zvládá veškeré počítání, ale těch 16MHz je málo. Protože se prakticky všechno počítá v obsluze přerušení a k té dojde 2000x za otáčku vřetena, tak i krátký kód vygeneruje nějakou prodlevu, která se musí kompenzovat změnou výpočetních konstatnt. Výsledek těchto dvou drobných omezení je, že nemůžu řezat závit se stoupáním větším, než 1,75mm. To ale v reálu nijak nevadí, protože Mn80 je přeci jenom malá mašinka a nemá tu potřebnou tuhost.
Odstranil jsem pár bugů, zjednodušil části kódu a celkově upravil zdroják a myslím, že jsem ukončil celou akci "závity". V rámci testů jsem překompiloval tenhle program do 32bit procesoru a testoval rychlost. Předpokládal jsem, že by se režie měla zkrátit cca 4x 16 a 70MHz, ale není to pravda. Dostal jsem se k 50 procentům.
zavity.jpg
Při bližším pohledu najdete Arduina dvě. To levé řídí soustruh, to pravé počítá otáčky, hlídá směr otáčení a samozřejmě chod vřetene.
atlan
Příspěvky: 3343
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

1. 4. 2021, 6:31

Az opustis arduino, zistis ze ten jeden procesor atmega328 by stacil na vsetko :D
Ja mam prerusenie pri zavitoch 4000x a v pohode, pri posuve na sustruzenie som ubral na 2000 preruseni.
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

1. 4. 2021, 8:55

Já jsem obyčejně hloupej, já už arduino neopustím. :lol:
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

1. 4. 2021, 9:01

lubbez píše: 1. 4. 2021, 8:55 Já jsem obyčejně hloupej, já už arduino neopustím. :lol:
To nejseš hloupej, ale věrnej.
No ale říká se - kdoví jestli. Já to taky kdysi v mládí sliboval, dokonce jsem to i vlastnoručně před dvěma svědky podepsal.
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

2. 4. 2021, 7:51

Asi máš pravdu, taky jsem dělal do poslední chvíle na X51 v assembleru. Když jsem se pak ve 20 stránkovém zdrojáku přestal orientovat, tak jsem přešel na to Ardu a světe div se, i ten wiring jsem se naučil. Změnit typ procesoru na ARM určitě nedám (je to fakt složitý a neumím Anglicky) a přecházet z wiringu na čisté C mi přijde zbytečné. Co chci to si dokážu napsat a živit se tím nepotřebuji. Hlavně, dělám jednu konstrukci za rok, nebo míň. Teď vyjímečně to budou možná dva kousky, ale zase jednoduché.
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

16. 4. 2021, 3:39

Nejenom prací živ je člověk. Jeden z modulů steampunkových hodin. Řídit to bude sice arduino s DS3231, ale hlavní zobrazovač bude tohle. Časový údaj pošle po RS232 do 89S51 který data rozdělí do čtyřech 74141 (K155ID1). Zdroj napětí 170V pro Z574M je transformátorek z 5 voltového zdroje, kterému jsem namotal nový sekundár 2500 závitů drátu 0,07mm. Protože steampunk, tak bedničku budu frézovat z ocelového U profilu 50mm a další díly budou z 2mm plechu - opět ocel a svařené. :D Další info časem.
Modul zobrazení
Modul zobrazení
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

16. 4. 2021, 3:44

Jó digitrony, taky jich mám celý pytlík a těším se až si z nich něco udělám.
Jen není ta správná vize, čas a motivace
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

24. 6. 2021, 3:38

Tak jsem tu desku zatím "přetavil" na tohle, ale zdaleka to není finále. :D
Xicht zatím nahrubo
Xicht zatím nahrubo
Klávesnička na nastavování
Klávesnička na nastavování
Základem je U profil 50x50 tl.3 a dvě vytisknuté bočnice, které drží plošný spoj s digitronama. Na levé bočnici je samolepka klávesnice na nastavování a v pravé je programovací konektor. Zdroj reálného času DS3231 je docela přesnej, za půl roku 4 sekundy. Původně jsem chtěl použít zálohovanou statickou RAM s hodinama, které by měly být ještě o něco přesnější a bez problémů bych je tou X51 četl i nastavoval. Dost jsem s nima pracoval a nikdy se mi nepodařilo ultimativně vyřešit občasné smazání celého obsahu při opakovaném vypnutí proudu. Ale je pravda, že jsem to měl zapojené dost na prasáka. To si nechám jako další krok. Tady jsem tedy použil 328 arduino, a i2c displej a i2c hodiny. S X51 zobrazovačem to komunikuje po SW seriál lince 9600Bd a data posílám každejch 5 sekund. Tedy přesněji byte s minutama a byte s hodinama. X51 už si je rozliší, přepočítá na jednotlivé číslovky a samozřejmě uloží do mezipaměti. Kontrola mezních hodnot je samozřejmostí a predikce přicházející hodnoty také. V podstatě to funguje jako univerzální displej s čtyřmi čísly, tady modifikované pro hodiny.
U arduina jsem kromě základních knihoven wire.h a softwareserial.h použil ještě knihovnu pro OLED displej SSD1306. U RTC jsem zvolil negithubové řešení s ukazateli a rovnou jsem definoval 7 bytových globálních proměnných, které obnovuji když je čas. OLED displej funguje jako optické oddělení hodin a minut a také pro nastavení a k tomu slouží nalepemá klávesnička. V podstatě lze říci, že oba (vlastně 3 RTC je taky procesor) procesory pospávají a jejich využití je tak 5 procent.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

24. 6. 2021, 5:33

Na to že mezi těmi zobrazovači je vývojově tak 35let tak je máš celkem blízko u sebe.
Já jen aby se navzájem nepobily.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
Tukanekb8
Protřelý bazarník
Příspěvky: 905
Registrován: 19. 4. 2015, 8:05

24. 6. 2021, 8:58

Digitrony miluju, zbiram je, vlastne veskere stare zobrazovace... Ale ten oled display tam proste nepatri :( Na FB jsem v nekolika skupinach ohledne digitronu a stempunk veci atd. a prakticky kazdy kdo dnes udela digitronove hodiny tam nacpe RGB ledky... Me se to nelibi, ale delal jsem par hodin na "kseft" a "zakaznik" tam ledky chtel tak jsem musel, prachy nesmrdi no... Jinak drzim palce, ono je dnes koupit je docela draha zalezitost... Pamatuju kdyz jsem na jedne z prvnich burz s elektronikou videl digitrony a starsi pan mi rika, vy to chcete? vite co to je? tak mu rikam ze jo ze digitrony zbiram a on z toho byl tak nadseny ze je jeste nejaky "mladoch" co zna digitrony a nacpal mi jich plnej batoh, a jeste oldschool "vytahovac" digitronu z patic a spoustu jinych zajimavych veci... Dnes je to oznacene jako "retro" a co je retro je drahe...
IMG_20171220_184424.jpg
20190808_225807_HDR.jpg
20190803_014559_HDR.jpg
20180119_232849.jpg
IMG_20160716_203614.jpg
Soustruh Magdeburg D30, CNC frézka home-made, 3D tisk home-made,...
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

24. 6. 2021, 9:46

Tukanekb8: jo,jo, nenapsal bych to lépe. Dnes je doba, kdy lidi kopírují co vidí na FB, Istáči či jiných kanálech pro duševně slabší kusy. Smyslem gigitronů bývala originalita, radost mi může dělat pouze kus, který je jediný na světě. Stavebnice z Alíka a uplně nejlépe pořadně natuněné RGB to je opravdové peklo. Je to stejně nepředstavitelné jako kdybych si do Pragotronek nacpal LED pásky :-(
Mám v dílně obří bedny přesných Tesla měřáků. Už bych je dávno vyhodil, ale obsahují svítící zlato a to musím vytěžit. Obzvlášt na ty velké se těším. Potom snad už take něco postavím, ale spíš to vidím na rok 2038 :-(
Farný je příkladem, že i taková kravinka se může proměnit v lukrativní business. Klučinovi to přeju, je to velký mazlič skla a drátků.
Uživatelský avatar
picom
Příspěvky: 2093
Registrován: 11. 8. 2006, 2:07
Bydliště: Praha

25. 6. 2021, 9:38

Před pár dny jsem dal svoje hodiny OMA50 s digitrony na Aukro za 1 kč. Usoudil jsem , že šance na přestavbu je u mne nulová.
https://aukro.cz/digitrony-6ks-torzo-ho ... 6991828101
Naposledy upravil(a) picom dne 26. 6. 2021, 5:45, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Tukanekb8
Protřelý bazarník
Příspěvky: 905
Registrován: 19. 4. 2015, 8:05

25. 6. 2021, 10:21

picom píše: 25. 6. 2021, 9:38 Před pár dny jsem dal svoje hodiny OMA50 s digitrony na Aukro za 1 kč. Usoudil jsem , že šance na přestavbu je u mne nulová.
To by se mi libilo :) Nechces za neco vymenit???
Soustruh Magdeburg D30, CNC frézka home-made, 3D tisk home-made,...
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

26. 6. 2021, 3:28

Tak po stránce SW to už funguje. Lze nastavovat libovolnou hodnotu opět to hlídá povolené rozsahy. 20 sekund po zapnutí nebo po nastavování se malý displej vypne. Zapnout jde libovolnou klávesou a opět na 20 sekund. V týdnu mi přijdou doutnavky na sekundové tečky a vymyslím finální xicht. :)
Odpovědět

Zpět na „MCU“