Arduino a já

arduino, teensy, atmega, pic a jine (software, hardware)
Odpovědět
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

1. 7. 2021, 8:02

Tak mi právě ČP sdělila, že balík s doutnavkama je v jejich rukou. Tak to vidím do konce prázdnin docela pozitivně. :lol:

Včera jsem náhodou zjistil, že se dá koupit učebnice na STM32 v češtině a tak jsem do sebe ty dvě kilča investoval. Na první večerní rychlokouk se to jeví jako vcelku poživatelné. Vývojové prostředí zdarma po registraci a cenovka za modul Nucleo 550 Kč i s dopravou UPC. Osmikilo by možná bylo rozumnější propít, ale protože mám cukrovku tak si holt začnu kazit večery čučením do kompu. Jsem docela zvědavej na rozdíl mezi ARMen a AVRkem.
Uživatelský avatar
Radhard
Příspěvky: 287
Registrován: 1. 7. 2020, 10:19
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

1. 7. 2021, 11:37

Jsem docela zvědavej na rozdíl mezi ARMen a AVRkem.
Docela dost velkej ;-)

Bez znalosti "C" si moc neužiješ.
miv
Příspěvky: 773
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

2. 7. 2021, 10:23

lubbez píše: 1. 7. 2021, 8:02 Tak mi právě ČP sdělila, že balík s doutnavkama je v jejich rukou. Tak to vidím do konce prázdnin docela pozitivně. :lol:

Včera jsem náhodou zjistil, že se dá koupit učebnice na STM32 v češtině a tak jsem do sebe ty dvě kilča investoval. Na první večerní rychlokouk se to jeví jako vcelku poživatelné. Vývojové prostředí zdarma po registraci a cenovka za modul Nucleo 550 Kč i s dopravou UPC. Osmikilo by možná bylo rozumnější propít, ale protože mám cukrovku tak si holt začnu kazit večery čučením do kompu. Jsem docela zvědavej na rozdíl mezi ARMen a AVRkem.
Pokud neznáš C-čko, tak doporučuji klasiku Kernighan-Ritchie - pro začátek je to jednoduchoučké a základy Ti to dá. Problém ale je, že manuál k překladači bude jen v Anglině - a budeš jej potřebovat pro různé #pragma tagy. STM32 je ale dost dobrý procesor a knihovny jsou slušně udělané, myslím, že se Ti bude líbit.
Uživatelský avatar
Radhard
Příspěvky: 287
Registrován: 1. 7. 2020, 10:19
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

2. 7. 2021, 11:09

C99 a cizím knihovnám k HW procesoru se raději vyhnout obloukem. Platform independent knihovny klidně, pokud mají dobré reference.
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

2. 7. 2021, 11:29

Neříkám, že jsem v C, C++ nějakej přeborník, ale už jsem pár řádek napsal. Sice jsem spíš programoval v assemblerech, ale nakonec jsem se přes wiring dostal k C++ a vcelku dobrý. Větší problém je ta angličtina a proto jsem zajásal nad českou učebnicí. Protože dělám dost často programy pro řízení v reálném čase, je mi mnohdy AVR časově "těsnější" a chtěl jsem se vyhnout AVR assembleru, který se mi nelíbí. Pracuji na jednom projektu, kde je fakt málo času na výpočet odezvy a tak to zkusím porovnat 16MHz AVR versus 60MHz a 180 MHz ARM. Je pravda, že filosofie konstrukce programu je dost odlišná, ale ten zbytek v C++ určitě dám. Budu používat STM32cubeIDE neb učebnice toto ide používá + pro začátek Nucleo.
p.s. Kernighan-Ritchie patří mezi mé oblíbené knihy.
Uživatelský avatar
Radhard
Příspěvky: 287
Registrován: 1. 7. 2020, 10:19
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

3. 7. 2021, 10:27

Hlavně si ujasni jednu věc a to že C a C++ jsou dvě různý věci.
miv
Příspěvky: 773
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

3. 7. 2021, 10:38

lubbez píše: 2. 7. 2021, 11:29 Neříkám, že jsem v C, C++ nějakej přeborník, ale už jsem pár řádek napsal. Sice jsem spíš programoval v assemblerech, ale nakonec jsem se přes wiring dostal k C++ a vcelku dobrý. Větší problém je ta angličtina a proto jsem zajásal nad českou učebnicí. Protože dělám dost často programy pro řízení v reálném čase, je mi mnohdy AVR časově "těsnější" a chtěl jsem se vyhnout AVR assembleru, který se mi nelíbí. Pracuji na jednom projektu, kde je fakt málo času na výpočet odezvy a tak to zkusím porovnat 16MHz AVR versus 60MHz a 180 MHz ARM. Je pravda, že filosofie konstrukce programu je dost odlišná, ale ten zbytek v C++ určitě dám. Budu používat STM32cubeIDE neb učebnice toto ide používá + pro začátek Nucleo.
p.s. Kernighan-Ritchie patří mezi mé oblíbené knihy.
STM Cube IDE je z těch lepších klonů eclipse prostředí. Za mne velmi dobrá volba. Já to prostředí používám na vývoj právě s STM32 CPU a trvalo mi to jen asi týden se adaptovat z CCStudia od Texasů. Ta Angličtina alespoň na úrovni čtení manuálu Tě rozhodně čeká. Manuály ke konkrétním CPU jsou v podstatě jen v angličtině. Určitě pomůže základní učebnice v češtině, ale konkrétní typy CPU pak obsahují modifikace, co se týká počtu timerů, velikosti paměti, skutečného výskytu některých periferií a tak.
Co se týká programování v asembleru. U těchto rychlejších CPU to pomalu ztrácí smysl. Když se podíváš na optimalizovaný kód po překladu, zjistíš, že bys to lépe nenapsal. Jedna z mála výjimek bývá bootloader a to jen ta částo, která spouští aplikaci. Jinak i IRQ rutiny píšu v C-čku a není s tím sebemenší problém. Například jsem psal IRQ rutiny pro vyhodnocování kvadraturních pulzů z magnetického pásku včetně filtrace (kvůli blízkosti silového pohonu) a chodí to nádherně.
miv
Příspěvky: 773
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

3. 7. 2021, 10:42

Radhard píše: 2. 7. 2021, 11:09 C99 a cizím knihovnám k HW procesoru se raději vyhnout obloukem. Platform independent knihovny klidně, pokud mají dobré reference.
Pro STM32 jsou k dispozici základní knihovny v "klasickém" C-čku pro obsluhu periferií a nejsou vůbec špatné. Navíc jsou ve zdrojovém tvaru, takže je dobře vidět co to dělá. Jsou to v podstatě pár řádkové funkce, které bys většinou psal stejně a velmi podobně.
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

4. 7. 2021, 5:17

Abych vše uvedl na pravou míru. Projektováním elektronických zařízení se už nějakejch 10 let neživím a i v té době jsem si nechával dělat jak analýzu celého projektu, tak klíčové aplikace jak pro PC, tak pro jednočipy. Čistě jako zájmovku jsem se věnoval Atari a tak mě 6502 assembler neminul. Pak relativně dlouho nic a najednou X51. Tady jsem potřeboval realizovat poměrně složité projekty extrémně rychle a docela rozumně jsem zvolil paskalovské vývojové prostředí od firmy KSC, nejdříve DOS, pak i win. Tou dobou byl sice i Keil ale jeho cena byla poměrně šílená a tady jsem měl za 15 tisíc pascal s neuvěřitelně optimalizovaným kódem. Protože jsem v pascalu běžně psal i poměrně velké projekty, šlo to rychle, jen si zvyknout, že programuji hardware. Pak se dostavil první problém a to čas a musel jsem přejít na assembler a přesto že platforma X51 je už relikt minulého století, až na pár vyjímek to stačilo. Nevýhoda assembleru je přeci jenom nepřehlednost kódu, práce s matematickými operacemi .... našlo by se toho víc. Tak jsem po letech zkusil Arduino - AVR a nejdřív wiring, pak už C. Byť jsem říkal, "céčko se nikdy nenaučím, je to úplně blbej jazyk", nakonec se to povedlo docela rychle a teď už v zásadě zvládnu skoro vše, co chci. Další vývojovej krok je tedy 32 bitů a když je k STM knížka, tak proč to nezkusit. Anglickej manuál k jednočipu samozřejmě nějak překoktám a ten necelej litr co mě stál hardware mě opravdu nepoloží. Ve věku 65+ je každá intelektuální aktivita prospěšná. Někdo má Babiše, někdo piráty někdo komouše, taky covid je v kurzu a já si zvolil STM32. Poslední věta je pouze pro odlehčení tématu. :mrgreen:
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

4. 7. 2021, 8:08

Kdyz uz se tu resi 32bitove MCU, dovolim si prihrat vlastni polivcicku. Minuly tyden mi na stole pristalo vicemene omylem par desitek kusu 32bitovych AVR AT32UC3B... Je to rozumne pouzitelne? Nebo je to nejaka mrtva/nepovedena vyvojova vetev a nema vyznam se s tim zabyvat a zdlouhave studovat datasheety.
Uživatelský avatar
Radhard
Příspěvky: 287
Registrován: 1. 7. 2020, 10:19
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

6. 7. 2021, 7:54

Jako výkonově jsou AVR32 v pohodě, jenže je to v podstatě exot. Máš na výběr méně vývojových prostředí, programátorů, debugerů.

Naproti tomu, mcu s ARM jádrem seká spousta výrobců, je na výběr dost IDE i JTAG řešení od doslova za hubičku až za dost peněz.
atlan
Příspěvky: 3343
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

7. 7. 2021, 11:32

STM existuje aj rozsirenie do arduina
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

7. 7. 2021, 2:09

atlan píše: 7. 7. 2021, 11:32 STM existuje aj rozsirenie do arduina
Viděl jsem, zkoušel jsem, dokonce jsem testoval i AVR SAM a Intel Galileo ale nic z toho mě nepřesvědčilo, přesněji řečeno opět tam chyběly ty informace, které jsou prakticky pouze v angličtině. Dokonce na netu už jeden seriál o STM32 byl, ale přišel mi pekelně složitej a hlavně bez návaznosti na vývojové prostředí .... Tady jsem získal balík informací za necelej litr a uvidím, jak se s tím popasuju. Přinejhorším to odložím do šuplíku. :D
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

9. 7. 2021, 10:52

Tak jsem hodiny finalizoval, aby byl prázdný stůl. Modrý displej svítí jen 20 sekund, nebo při nastavení. Doutnavka doutná, ještě sehnat červený lak abych ji zabarvil.
hodiny.jpg
hodiny1.jpg
Největší problém bylo sehnat staré šroubky M3, ještě soustružené. Používaly se u nás na leteckou výrobu a čas od času je "voják" kontrolor vyřadil třeba kvůli matnému povrchu a tak jsme si je mohli vzít. Dokonce vzadu mám dva s půlkulatou soustruženou hlavičkou. :lol:
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

4. 11. 2021, 3:17

Jenom takovej dotaz. Shořelo už někumu arduino v odladěném projektu? Za těch několik let mám dva problémky. Nejdříve mi cca před rokem přestal fungovat doplněk k soustruhu na závity. Při bližším ohledání stačilo procesor znovu naprogramovat a hotovo. Je fakt, že tady i část programu nějak fungovala. Teď cca před týdnem mi přestaly fungovat hodiny z předchozího obrázku. Tady bylo ale arduino 328/16MHz mrtvé. Kupoval jsem jich kdysi 10 kousků a tak je možné že nějaký problémek ve výrobě??? Na druhou stranu mě to docela krká, protože jednočipů jsem spotřeboval za ty roky několik tisíc, a když odešly, tak to bylo vždy z jasně dohledatelného důvodu. Ale ža by se samovolně vymazaly, tak s tím jsem se nesetkal.
Odpovědět

Zpět na „MCU“