Arduino a já

arduino, teensy, atmega, pic a jine (software, hardware)
Odpovědět
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

6. 2. 2018, 8:16

.
Naposledy upravil(a) lubbez dne 6. 12. 2019, 6:38, celkem upraveno 1 x.
ves178
Příspěvky: 528
Registrován: 25. 3. 2016, 8:23
Bydliště: Tichá okr NJ

6. 2. 2018, 8:30

Bascom je dobrý pro začatečníky, má výhodu že obsahuje spoustu knihoven a zprovoznění HW je otázkou pár minut, nehodí se pro rozsáhlejší projekty, složitější výpočty v bascomu jsou tragedie sama o sobě. Taky ho někdy používám. V podstatě nemá moc význam učit se něco jiného než cečko, nakonec u něho stejně skončíš :)
WEILER LZ280, FNA22
atlan
Příspěvky: 3343
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

6. 2. 2018, 8:54

Neplet si arduino prostredie s Cckom.
Cecko sa priblizuje asm, navyse idu prikazy v C napisat tak aby vykonavali instrukcia rovnajuce sa asm. Mam na mysli ovladanie portov.
Cyklus C pre vypocet hodnoty na 7 riadkoch v asm na 35riadkoch. Zmena vypoctu zmenis par lomitok a mas. V asm napis. Si to znova na 35 riadov eeee.
Aruino rychle obcas nepochopitelna skladba. A velky problrm ked treba nieco nestandartne riesit.
Hlavne ma zacinaju stvat upravy kodov ked pomenila nazvy funkcii... Stiahnes stary kod a nejde prelozit a 30mon badas ako a kde co pomenit aby to bolo funkcne, o kniznic s rovnakym nazvom ani nehovorim furt problem prekladaca.

Ono to bude aj tym ze sa mi nechce ist do hlbky toho arduina.

Naposledy sked som potreboval generovat impulzi v arduine dost presne tak si robilo srandy, impulzi neboli rovnake 10us hore dole, to si robili srandu asi......
To je tak ked tam funguje prerusenie a ani srnka netusi kedy a ako. Urcite sa to da vypnut ale...... Treba ist do hlbky arduina.
Niet na kod v C kde je bsetko osetrene a robi to co tam je napisane.
bronek999
Příspěvky: 521
Registrován: 6. 3. 2014, 6:50

6. 2. 2018, 9:05

Ak niekto 30 rokov pise v asm tak arduino je myslim neskutocna hlupost. Hlavne ked zrejme poznas vsetky registre MCU aj ako to harverovo funguje.
Ladit sa v tom neda, je to pomale. Vyhodu to ma len a len v knizniciach. Tie su ozaj rozsiahle.
Skus ciste C alebo C++, na ladenie si kup za par kaciek nejaky debugger.
Vies zastavit program kde chces, pozriet si stav pamate, nejakej premennej, pripadne ju zmenit pocas behu.
Ladenie arduina je iba o nejakom printf na seriovy port
darc
Příspěvky: 296
Registrován: 25. 12. 2014, 9:24
Bydliště: Malinovo

6. 2. 2018, 9:10

Tak projekt otocneho stola s Arduinom mam na stole aj ja.
Je to celkom zaujimava tema.
Neviem posudit ako to je rychle, ako to je dokonale, lebo som to este neskusal, ale kazdopadne je to dobry krok na naucenie.

Robis to podla nejakého fora, alebo z vlastnej hlavy?
pavel-gravos
Příspěvky: 318
Registrován: 27. 1. 2008, 4:30

6. 2. 2018, 10:01

Nevzdavej C.
Taky jsem byl zvykly na ASM a Pascal a C mi delalo zpocatku problemy, teda vlastni C ani tak ne, jako makefile a silene hlasky kde jsem udelal chybu.
Dost pomuze IDE. Pouzivam EmBitz (pro ARMy). NIcmene je to zvyku.
Hlavne u vetsich projektu je to v ASM tezko ohlidatelne. Pisu ted v C, a kdyz me neco byt hodne rychle, typicky rutiny preruseni, tak je napisu v ASM.
Pouzivam ted STM32 = hodne vykonu za ceny podobne AVR.
Na Arduinu je podle me pekne jen to, ze k nemu existuje nepreberna hromada ruznych shieldu, ale ty se daji volne pouzit i bez toho Arduina.
Pavel
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

6. 2. 2018, 10:13

.
Naposledy upravil(a) lubbez dne 6. 12. 2019, 6:38, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

6. 2. 2018, 11:38

Lubošu, neblbni...
Jak umíš stroják na cokoliv jiného, hodně rychle si zvykneš na jinej procesor a s datasheetem i na jinej asm.
Sice ti to chvylku potrvá, ale on ten šit-Wiring není zase tak hroznej.
Je to takový poonděný Céčko, ale i v něm se daj napsat instrukce ve zdrojáku.
Taky jsem blbnul se Zilogy, x85 a nakonec i s PICama, ale stejně jsem skončil na těch za(s)(t)racenejch Arduinech :D

Stejně nějaký rutiny budeš psát v ASM, abys dostal ty správný časování.
A knihovny co jsou na webu si budeš stejně upravovat k obrazu svému, protože jsou naprosto k h...nu (jako inspirace stačej, nebuděš vymejšlet kolo, jen si ho zakulatíš)
Tak chutě do toho, držím palce
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

6. 2. 2018, 11:56

.
Naposledy upravil(a) lubbez dne 6. 12. 2019, 6:39, celkem upraveno 1 x.
atlan
Příspěvky: 3343
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

6. 2. 2018, 12:33

Navyse na stsrie procesory staci prostredie 4.19, nabieha rychlo a nema 5Gb ako avrstudio 7.
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

6. 2. 2018, 1:47

lubbez píše:Přesně tak, je mi 63 roků a dospěl jsem k tomu, že život je změna. Je fakt, že ide arduina je dost na hov.... nic. Koupil jsem si programino a je to o něco lepší, ale stejně debuging pojedu asi na AVR studiu, nebo něčem podobném.
Osobně programino neznám, používám klasický PSPadu nebo VIMu a pak přeložím ve Wiringu nebo v GCC, podle toho co mám zrovna po ruce za OS.
Držím palce...
A pokud jde o Debug, stejně nasekáš haldu chyb ve zdrojáku a překladač to pak odchytne...
Neb jak se říká, není program, aby v něm nebyla alespoň jedna chyba a při opravě přidáš minimálně dvě další :D
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

6. 2. 2018, 3:52

.
Naposledy upravil(a) lubbez dne 6. 12. 2019, 6:39, celkem upraveno 1 x.
atlan
Příspěvky: 3343
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

6. 2. 2018, 5:28

Problem 4.19 je ten ze posledny prekladac je tento avr-toolchain-installer-3.4.1.1195-win32.win32.x86
a Novsi tam nefunguje
melsoft
Příspěvky: 366
Registrován: 25. 1. 2012, 5:41

7. 2. 2018, 1:53

lubbez píše:Přesně tak, je mi 63 roků a dospěl jsem k tomu, že život je změna. Je fakt, že ide arduina je dost na hov.... nic. Koupil jsem si programino a je to o něco lepší, ale stejně debuging pojedu asi na AVR studiu, nebo něčem podobném.
Mně je o deset míň ale už když mi bylo 20, tak jsem dospěl k závěru, že je potřeba se stále vzdělávat i když už člověk do školy nemusí. Ta kvalita vzdělání asi není to co v té škole, když to člověk musí nasát samostudiem a kolikrát ani nemá kde se zeptat, jak a co funguje. Ale vždycky se mi to pak náramně hodilo.

Arduino jsem si pořídil vyloženě z lenosti, protože jsem sice v roce 1982 začínal v assembleru intel8080 a později jsem psal ve všem možném (Basic, Fortran, Fox, SyBASE) a nejvíce asi pro x51. Nicméně nějaké roky jsem pořádně nic neprogramoval, takže po tom, co jsem vše úspěšně zapomněl jsem byl za Arduino docela rád. Koneckonců je to pro děcka, tož to by bylo abych to nedal....
Díky spoustě příkladů a knihoven co se různě potulujou na netu jsem něco odkoukal (i tady se řešil programovatelný automat, kde jsem se leccos přiučil) a nedávno jsem pomocí Arduina elegantně vyřešil problém řízení závislé osy na pohybu hlavní (řídicí) osy. Koupil jsem enkodér, napsal obsluhu přerušení (používám pro výpočet rychlosti pohybu enkodéru), spočítal koeficient převodů a jako tone() to posílám do driveru krokáče. Docela sranda a to jsem si ještě oprášil vzorečky typu: derivace dráhy podle času je rychlost ( v=dS/dT ), takže jsem se vykašlal na všelijaké PID a 50x za vteřinu načtu a spočítám rychlost enkodéru, přepočtu koeficientem na frekvenci STEP a pošlu na motor. Tím pádem mi v rámci nějaké technické tolerance sedí ujetá dráha a pohyb je relativně plynulý a synchronní.
Pustil jsem se do toho, protože nabídnuté řešení s kontrolérem od MOTRONY nebo ještě komplexnější od Siemensu bylo v řádu jednotek až desítek tisíc EUR a přitom taková blbost - za 4 hodiny nebylo co řešit.
Jediné co mi vrtá hlavou a co budu muset ještě dotáhnout je použití Arduina v průmyslovém prostředí. Samozřejmě jsem použil kvalitní zdroj, všude kde se dalo jsem dopájel blokovací kondíky, ochranné diody, doplnil pojistky ale pořád je tam vidět ten původ v "dětské stavebici". Mám v plánu navrhnout nějakou "Industrino" desku nebo něco takového do držáku/boxu na DIN lištu, aby člověk jen připojil 24V, měl k dispozici výstup pro krokáč, opticky oddělené vstupy a výstupy (MOSFETY) s indikací stavu a hlavně neměl staženou prdel co bude, až někde vedle sepne 10kW motor nebo dojde ke zkratu. Nevíte někdo o něčem podobném?

Takže za Arduino palec nahoru. Jen mě mrzí, co jsem strávil času hledáním chyb, které neexistovaly - jakože chyba při překladu určité knihovny (konkrétně PID) v prostředí v.1.0.6, která se vyskytuje ale jen ve windowsovské verzi (pod Linuxem se ve stejné verzi IDE přeloží bez problémů) a třeba ve verzi 1.8.4 už samozřejmě také není. Ale než na to člověk přijde...
hobbyrobot
Příspěvky: 379
Registrován: 27. 12. 2011, 9:24
Kontaktovat uživatele:

7. 2. 2018, 4:29

melsoft píše:[ Mám v plánu navrhnout nějakou "Industrino" desku nebo něco takového do držáku/boxu na DIN lištu... Nevíte někdo o něčem podobném?
https://industruino.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
https://controllino.biz/" onclick="window.open(this.href);return false;
https://store.arduino.cc/arduino-industrial-101" onclick="window.open(this.href);return false;
... atd.
jrt
hobbyrobot.cz, jederobot.cz
robodoupe.cz, forum.robodoupe.cz
Odpovědět

Zpět na „MCU“