Rizeni soustruhu - arduino?

arduino, teensy, atmega, pic a jine (software, hardware)
mrchar76
Příspěvky: 175
Registrován: 14. 5. 2014, 8:29
Bydliště: Čáslav

9. 5. 2018, 9:16

Vazeni, prosim o radu, nasmerovani ci poskytnuti reseni ...

prohlizel jsem forum a narazil jsem na nekolik temat (pomerne starych) ovladani soustruhu arduinem.
Narazil jsem i na nazory ze arduino je zastarale, ze by to chtelo postavit na jinem MCU...
Nejsem nijak zdatny programator, ikdyz jsem v arduinu udelal jednoduche rizeni rezacky polystyrenu (MEGA 2560) ale nevim zdali bych zvladnul rizeni soustruhu...

Timto bych rad oslovil zdejsi machry co uz rizeni soustruhu maji o pomoc pri realizaci ci nabidku jejich reseni...
Moje predstava je:
snimani otacek vretene - asi opticky (soustruh umi 0 - 2500 ot/min)
display se 4 radky, nekolik tlacitek, potak a asi klavesnice
rucni nastaveni posuvu na otacku pricneho nebo podelneho posuvu s moznosti prenastaveni v prubehu soustruzeni
rezani zavitu - zadam stoupani, delku zavitu a hloubku (prumer) pro zavitovani vnejsi i vnitrni
elektronicky koncovy spinac ve vsech osach a smerech
jednoduche soustruzeni - zadam delku, hloubku jednoho uberu a pocet prejezdu - pro obe osy
soustruzeni dle g-kodu z pametove karty
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

9. 5. 2018, 9:22

To uz rovno pouzi cnc system mach alebo linux cnc lebo tolko toho chces.
Inak cas toho co ziadas zvladne ruske els. Tu na fore v ostatna elektronika
mrchar76
Příspěvky: 175
Registrován: 14. 5. 2014, 8:29
Bydliště: Čáslav

9. 5. 2018, 9:50

Nechci pouzit zadny PC....

mozna to soustruzeni z karty bylo uz moc...

Zkusim pohledat to ELS

diky
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

9. 5. 2018, 10:44

https://forum.strojirenstvi.cz/viewtopi ... 48&t=14928" onclick="window.open(this.href);return false;
mrchar76
Příspěvky: 175
Registrován: 14. 5. 2014, 8:29
Bydliště: Čáslav

9. 5. 2018, 11:42

Jj to jsem si prosel.... diky.
vvitty
Příspěvky: 610
Registrován: 1. 12. 2008, 12:09

9. 5. 2018, 11:51

mrchar76 píše:Nechci pouzit zadny PC....
mozna to soustruzeni z karty bylo uz moc...
Zkusim pohledat to ELS
diky
Ve finale vyjde levneji, rychleji a spolehliveji postavit vedle soustruhu vyrazeny kancelarsky PC s EMC2 nez bastlit svuj SW na Arduino. Tedy pokud cesta nema byti cilem....
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

9. 5. 2018, 12:02

souhlas
pokud cesta nema byt cil
neni v tvych silach jako jednotlivce dostat se na uroven projektu jako je treba linuxcnc v nejakejm rozumnem horizontu rekneme deseti let i kdybys byl sebegenialnejsi programator
k tomu vyvinou srovnatelny hardware jako mesa atd...
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
mpcz
Příspěvky: 43
Registrován: 15. 5. 2010, 9:00

9. 5. 2018, 3:57

Zkus to po částech. Z toho co píšeš, jsem absolvoval valnou část při výrobě kulové plochy a hyperboloidu na běžném soustruhu. Na nic neproniknutelného jsem nenarazil. Měření otáček je na Arduinu úplně triviální záležitost, o tom bych ani nemluvil. Předělání os na krokové motory je práce na cca 2 hodiny. Napsání programu pro automatické stáčení kulatin a vytvoření hyperbolické křivky trvalo cca 1/2 dne i s odladěním. Všechno se to vlezlo do Arduino UNO a pokud by tam bylo málo místa vem Mega2560 nebi jinou desku, SW bude stejný až na maličkosti. G-kód jsem neřešil, protože se jednalo o jednorázový úkol, který byl vyřešen tak, jak byl vyřešen. mpcz, 9.may.2018
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

9. 5. 2018, 9:33

On uz napisal co potrebuje a vy mu tu radite jedno ucelovky.
Proste on uz zadanim prekrocil mieru vylepsenia klssickeho sustruhu. Z jeho poziadaviek to vyzera na klasicke cnc.

Vylepsenie klasiky je tak nahrada prevodovn elektronikou yo setri strasne cas a zefektivnuje vyrobu veci. Druha vec je nastavenie pozdlzneho chodu, tym ze noz zastavuje vzdy na tom istom mieste je sustruzenie rezanie zavitu slepej diery balada, netreba ani zarovmavat priecnim suportol lebo take je to rovne.
Omotorovat priecny suport ma zmysel pre zavity. Zrychlilo by to vyrobu a presnost zavitu.
Dalej uz asi nema cenu ist, lebo existuje riesenie cnc.....
A prerabat klasiku na cnc, tie nieje optimalne.
mrchar76
Příspěvky: 175
Registrován: 14. 5. 2014, 8:29
Bydliště: Čáslav

10. 5. 2018, 6:41

Diky vsem za nazory.

Pridavat k soustruhu PC nebudu, zas tak moc se na nem nedela, to by byl kanon na vrabce. Hlavnim duvodem pridani rizeni je absence automatickeho pricneho posuvu. Tak jsem si myslel ze kdyz uz tam budu dodelavat pricny, tak dam i podelny a pak jsem premyslel co dalsiho by to mohlo umet.

Dam se cestou ELS od rusa, ikdyz mi prijde ze to ovladani je nejaky slozity, snad to rozjedu... a kdyz ne, tak budu vymyslet neco vlastniho....
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

10. 5. 2018, 6:46

Asi to nebude cinske orezavatko ked potrebujes omotorovat priecny posun.
Problem je ze po omotorovani priecneho posuvu ho musi urobit mechanicky vypinaci aby si stym vedel potom robit.

A preco ti tak chyba ten priecny posuv? Mne uplne staci ze to ide rucne.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

10. 5. 2018, 6:48

ono to casem zacne nabyvat na funkcich
treba kompenzace radiusu britove desticky atp...
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

11. 5. 2018, 6:38

ja myslim, ze obycejny cykloautomat je lepsi a levnejsi nez pro cyklicky ukon startovat pc a datlovat gkod, to uz to rucne budu mit rychlejsi, neco jak ma "jova" http://www.jova1.cz/dilna/rotacni_osa/rotacni_osa.html" onclick="window.open(this.href);return false;
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

11. 5. 2018, 6:53

ja zadne pc nestartuju
zapnu stroj hlavnim
po ukonceni prace na dotykovce stisknu ikonku dveri a vypnu hlavni vypinac
to ze je v tom pc neni nikde videt
stejne jako treba u stroju vehlasnych znacek
tj. jaky si to udelas takovy to mas

jinak to v mnohem predci ty systemy vehlasnych znacek takze mi vpodstate nikdy zadna funkce neschazela
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

11. 5. 2018, 8:26

jiste, to ti neberu, mluvim o tom, ze ne vzdy je nutne mit plnotucny rs, je to jen upgrade, tak jako nahrada vymenych kol soustruhu za rizeny pohon, kdyz je potreba pouze! zautomatizovat a zjednodusit bezny ukon
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Odpovědět

Zpět na „MCU“