GRBL na novej doske s dotykovym LCD

arduino, teensy, atmega, pic a jine (software, hardware)
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

15. 1. 2021, 9:12

xener píše: 15. 1. 2021, 12:14 ...
Ahoj,
áno Trigorilla je 8 bit doska, origo drivery sú A4988, idem ich vymeniť za TMC2208, už ich mám asi rok kúpené, len som sa k tomu nedostal. Stále mi však nieje jasné, či prináša výmena dosky za výkonnejšiu (odhliadnuc od drivrov) aj iné výhody oproti riešeniu s Raspberry, alebo je to iba iná cesta k vyššej rýchlosti tlače? Primárne mi ide o rýchlosť, tlačiareň je delta, teda potrebný výpočtový výkon je vyšší ako pri bežných tlačiarňach.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
xener
Příspěvky: 853
Registrován: 2. 3. 2019, 12:48

15. 1. 2021, 10:06

tam ti skoro vsetko so vsetkym suvisi. zvysenie rychlosti ma vyznam, ked ti dokaze extruder vytlacit dostatocne mnozstvo filamentu, takze nie vzdy staci len vymenit dosku za vykonnejsiu.
dalsia vec je, ze starsie dosky nemali vstupy pre autoleveling, senzor filamentu, autoshutdown a tak.
riesenie s raspberry je zalozene na tom, ze miesto aktualneho firmwaru, ktory spracovava gkod a vyratava prikazy pre motory nahras do tlaciarne klipper software, ktory je neviem ako to spravne napisat, nieco ako proxy alebo preposielac prikazov do driverov od druhej casti klipperu , ktora bezi na raspi a prebera vypoctove funkcie.
obidve cesty su pouzitelne. ja som mal v supliku raspi 3 aj 4 , tak som to potestoval , na ender3 V2 s novou doskou rozdiely klipper vs marlin neboli, tlacili rovnakou rychlostou rovnako, skusal som aj 100mm/s , ale tam som narazil na limit trysky, ktora nedokazala zasobovat materialom, motory dezorientovane neboli. cakam na novy allmetal hotend na ktory dam extruder napriamo, budem moct navysit teplotu a potom by to mohlo stihat.
nemat raspi, tak by som isiel asi do vymeny dosky, akurat mi dorazila skr gtr1.0 s 2209 drivermi a wifi modulom, hned ako budem mat cas to pojde do testu, celkom dost od tej dosky ocakavam, cenu ma vyssiu ako raspi4 4gb.
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

15. 1. 2021, 10:42

Už sa v tom začínam trochu orientovať. Zabudol som napísať, že by som chcel aj vymeniť hotend za Volcano. Trigorilla čo sa týka vstupov a výstupov, je myslím zrovnateľná s SKR (výkonom samozrejme nie).
V tomto momente sa mi Raspberry+klipper+octoprint pozdáva viac. Je v tomto prípade rozdiel medzi použitím Rasp 3 a 4? 4 je drahšia a nechce sa mi zbytočne plytvať peniazmi a výkonom na nesprávnom mieste.
Otázka je mierená aj smerom, či rozdiel vo verzii Rasp je potrebné aj nejak zohľadniť v software, alebo celkovom riešení. Našiel som ucelené riešenie pre moju tlačiareň na stránke www.lpomykal.cz a nakoľko programovanie ako také nieje úplne moja parketa, komplexný návod "pre SW blbca ako ja" vrátane predchystaného SW ako je to na tej stránke má pre mňa značné výhody.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

15. 1. 2021, 10:50

A nevadi vam zesa to vobec netyka dosiek tu prezentovanych?
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

15. 1. 2021, 11:07

Akoby netýkalo? Od začiatku sa snažím zistiť, či prezentované riešenie je pre mňa vhodné, ale mám ísť inou cestou . Ale máš pravdu, niekam sa presunieme. Každopádne, ak kolega Xener odpovie, tak by som tú odpoveď ešte nechal tu, nech to má kontunuum a záver.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
xener
Příspěvky: 853
Registrován: 2. 3. 2019, 12:48

15. 1. 2021, 11:32

odpoved mas v SS , nech to tu neplevelime :)
Uživatelský avatar
OompaLoompa
Příspěvky: 459
Registrován: 28. 6. 2017, 1:45
Bydliště: Západný Slovakistan

15. 1. 2021, 2:14

Ak tam máš Trigorilla "Pro", tak to je 32-bit Cortex M3 s A4988 drajvrami, a dá sa preflešovať napr. na Marlina.

Čo sa týka novej dosky, tak pozri po dačom s Cortex M4, napr. Rumba32 - po novom ich má v ponuke už aj BTT, a za vážne skvelú cenu :) Nemá to síce priamo slot na SD kartu, ale tú by si mimo flešovania firmwéru i tak nevyužíval.

Dosky postavené na LPC (SKR 1.3/1.4, MKS SGen a pod.) by som radšej vynechal. Má to málo pamäte, málo I/O, a napr. TMC/UART sa tam rieši cez pofiderne poupravovaný Soft-serial, half-duplex a max. 19200 baud :? ako, hýbať sa to hýbe, ale od ideálu to má snáď ďalej ako naša Zem od kraja vesmíru :roll:

Ohľadom firmwéru: Pi(ť), či nePi(ť)? To je otázka! :D
Marlin, Reprap, Repetier - pri správnom nastavení budú k spokojnosti fungovať všetky. Akurát v Marlinovi je momentálne "rozmrdaná" delta auto-kalibrácia, tak buď zopár hodín zabiješ manuálnou, alebo hladaním verzie kde to ešte rozmr*ané nebolo :mrgreen:

A ano, založ si nové vlákno - tu to moc ludí asi neuvidí :)
xener
Příspěvky: 853
Registrován: 2. 3. 2019, 12:48

15. 1. 2021, 2:30

toto myslis ? https://www.aliexpress.com/item/4000631652818.html

mks sgen je fajn doska na klasicke kartezianske masiny a je pravda ze uart je tam hardwarovo nepodporovany, spi je treba kablikovat, ale ked sa pouziju napriklad TB67S109 (na 3A 48V) tak je to velmi slusna doska s bonusovym web rozhranim. na 3d tlaciaren su samozrejme lepsie dosky, kde stacia aj TMC220x drivery (amperovo myslim)
Uživatelský avatar
OompaLoompa
Příspěvky: 459
Registrován: 28. 6. 2017, 1:45
Bydliště: Západný Slovakistan

15. 1. 2021, 4:07

↑ nie, písal som Rumba32, a nie GTR :)

ale ako tak pozerám, vyzerá že v vrámci "vylepšovania" si tam BTT pre UART drajvre pripravilo "1-wire" Soft serial :? tak neviem.. na "nevylepšenej" verzii od MKS je ten soft-serial aspoň 2-wire :lol:

prípadne ešte SKR PRO V1.2 - o kus drahšia, ale (aspoň na prvý pohľad) bez zjavných kompromisov ohladom I/O a interfejsov 8)
xener
Příspěvky: 853
Registrován: 2. 3. 2019, 12:48

15. 1. 2021, 9:18

mozes mi trochu pomoct s tym GTR? kde si videl ze je tam len 1wire serial ? bol som v tom , ze ked to funguje s tmc2209 tak musi ist TX RX , nie onewire , nie som moc dobry v low level hardware, ujasnis mi to trosku viac pls?
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

16. 1. 2021, 5:59

Je to prevodnik Z 1wire na seriovy port. Na pomalsie veci staci.
Uživatelský avatar
OompaLoompa
Příspěvky: 459
Registrován: 28. 6. 2017, 1:45
Bydliště: Západný Slovakistan

16. 1. 2021, 2:38

xener píše: 15. 1. 2021, 9:18kde si videl ze je tam len 1wire serial ? bol som v tom , ze ked to funguje s tmc2209 tak musi ist TX RX , nie onewire , nie som moc dobry v low level hardware, ujasnis mi to trosku viac pls?
Marlin\src\pins\stm32f4\pins_BTT_GTR_V1_0.h

Kód: Vybrat vše

#if HAS_TMC_UART
  /**
   * TMC2208/TMC2209 stepper drivers
   *
  //
  // Software serial
  //
  #define X_SERIAL_TX_PIN                   PC14
  #define X_SERIAL_RX_PIN                   PC14

  #define Y_SERIAL_TX_PIN                   PE1
  #define Y_SERIAL_RX_PIN                   PE1

  #define Z_SERIAL_TX_PIN                   PB5
  #define Z_SERIAL_RX_PIN                   PB5

  #define E0_SERIAL_TX_PIN                  PG10
  #define E0_SERIAL_RX_PIN                  PG10

  #define E1_SERIAL_TX_PIN                  PD4
  #define E1_SERIAL_RX_PIN                  PD4

  #define E2_SERIAL_TX_PIN                  PC12
  #define E2_SERIAL_RX_PIN                  PC12

  #define E3_SERIAL_TX_PIN                  PG4
  #define E3_SERIAL_RX_PIN                  PG4

  #define E4_SERIAL_TX_PIN                  PE15
  #define E4_SERIAL_RX_PIN                  PE15

  #define E5_SERIAL_TX_PIN                  PE7
  #define E5_SERIAL_RX_PIN                  PE7

  #define E6_SERIAL_TX_PIN                  PF15
  #define E6_SERIAL_RX_PIN                  PF15

  #define E7_SERIAL_TX_PIN                  PH14
  #define E7_SERIAL_RX_PIN                  PH14

  // Reduce baud rate to improve software serial reliability
  #define TMC_BAUD_RATE                    19200
#endif
1 pin na 1 driver, a.k.a. half-duplex
soudruzi síce ušetrili zopár pinov, no keďže sa jedná o soft serial, firmwér pred a po každom transfere musí prehadzovať režim pinov medzi input↔output, a to samozrejme nie je úplne "zadarmo" :roll:

a takto to má "poriešené" snáď polovica všetkých Marlinom podporovaných dosiek :?

to zníženie rýchlosti sa tam dostalo dodatočne, keď si po dlhej dobe dáky z uživateľov jednej z tých dosiek náhodou všimol, že sa mu tam stráca pomerne dosť paketov :D a tých 19200 baud sa potom aplikovalo viac-menej prošne, vo všetkých konfigoch :shock: Heureka! :lol:

keďže vyše 50% tej komunikácie je overhead, tak výsledná rýchlosť je na real-time riadenie polohy v skutku žalostná :roll: a čim vyššia rýchlosť polohovania, tým viac to samozrejme bude "zlobit" :mrgreen:

za mňa palec dolu :)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

16. 1. 2021, 2:58

OompaLoompa píše: 16. 1. 2021, 2:38 keďže vyše 50% tej komunikácie je overhead, tak výsledná rýchlosť je na real-time riadenie polohy v skutku žalostná :roll: a čim vyššia rýchlosť polohovania, tým viac to samozrejme bude "zlobit"
Nejsem tiskař a nemám ani žádné drivery od Trinamicu.
Ale žil jsem v domnění, že tyhle drivery (TMC2208, 2209) neumí polohovat pomocí UARTu, ale jen prostřednictvím DIR/STEP.
Takže po tom UARTu snad žádné moc real-time věci nechodí, ne? Snad jenom nějaký setting, a to asi zas tak moc nespěchá.
Nebo se to používá nějak chytřeji?
Díky.
xener
Příspěvky: 853
Registrován: 2. 3. 2019, 12:48

16. 1. 2021, 3:21

dik za skvelu odpoved ako vzdy :)
Uživatelský avatar
OompaLoompa
Příspěvky: 459
Registrován: 28. 6. 2017, 1:45
Bydliště: Západný Slovakistan

16. 1. 2021, 3:32

Ale žil jsem v domnění, že tyhle drivery (TMC2208, 2209) neumí polohovat pomocí UART, ale jen prostřednictvím DIR/STEP.
Takže po tom UARTu snad žádné moc real-time věci nechodí, ne? Snad jenom nějaký setting, a to asi zas tak moc nespěchá.
Má to interný step pulse generátor, ktorý úkoluješ cez UART.
Ale máš pravdu - tento režim sa v tomto prípade na polohovanie evidentne nevyužíva, takže to s tou rýchlosťou až tak horúce asi nebude :D narozdiel od tej straty paketov, a nepriaznivým účinkom použitia half-duplex soft serialu na zvyšok systému :)

ale nevermind, katastrofa sa chvala bohu nekoná :mrgreen:
Odpovědět

Zpět na „MCU“