Jednoduchá automatizace s Arduinem - půjde to?

arduino, teensy, atmega, pic a jine (software, hardware)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

24. 3. 2022, 7:50

Zv.Petr píše: 24. 3. 2022, 7:16 Za tu cenu ale určitě použiju něco jiného. Aby nedošlo k mýlce, arduino mi tu leží na stole a samozřejmě jsem o tom taky kdysi uvažoval - a nakonec zavrhl. Důvod byl poměrně prostý - EMC. Jeho neodolnost, zejména periferií - ale to je logické. Je určeno na hraní, ne na řízení mašin...
Teda nic mi do toho není, ale Arduino žádné periferie nemá. Teda kromě USB/serial převodníku, ale ten asi spíš pro automatizaci nevyužiješ.
Arduino je holý procesor s naprostým minimem věcí kolem sebe - oscilátor, stabilizátor, ošetření resetu, konektor pro programování.
Periferie si k tomu musíš přidat sám. A jaké a jak odolné si tam dáš, takové tam budeš mít.
Přínos použití Arduino-desek pro amatéry je v tom, že nemusí pájet SMD pouzdro, ale dostanou to na malé desce s piny, vytaženými na kolíkovou lištu. To je všechno.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

24. 3. 2022, 8:05

Já jsem možná to Arduino pochopil špatně - že je to něco jako stavebnice, kterou koupím (i jako starter kit pro blbé), dokoupím desky kterých je na trhu nepřeberné množství, pospojuju stejně pojmenované vývody a mám systém jaký potřebuju, aniž bych se musel zabývat návrhem obvodů.
Aleš Procháska
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

24. 3. 2022, 8:31

prochaska píše: 24. 3. 2022, 8:05 Já jsem možná to Arduino pochopil špatně - že je to něco jako stavebnice, kterou koupím (i jako starter kit pro blbé), dokoupím desky kterých je na trhu nepřeberné množství, pospojuju stejně pojmenované vývody a mám systém jaký potřebuju, aniž bych se musel zabývat návrhem obvodů.
Třeba.
Nebo si periferie k tomu doděláš sám. Třeba z TH prvků s roztečí 2.54mm, které zapájí i Stevie Wonder.
Nebo použiješ nějaké hotové desky a ochrany si tam doděláš, pokud je v nějaké aplikaci budeš potřebovat.
Nebo použiješ kombinaci - něco použiješ hotové, nějaké speciality si doděláš.
Atd., atd.
Zv.Petr
Příspěvky: 337
Registrován: 16. 7. 2018, 7:10
Bydliště: Slaný
Kontaktovat uživatele:

25. 3. 2022, 4:55

Chytáš mě za slovo, ale princip je stejný. Bez periferií je arduino jen "zašpiněný" kus FR4 na stole. A ani samotné Arduino není navrženo na jakoukoliv odolnost - je to školní výukový projekt. Projekt dobře vymyšlený a masivně rozšířený, ale tím je taky dané jeho použití. Druhá věc je kvalita dostupných komponent, občas mi to připadá že to číňani pájí ručně v salaši. O tom, že bych si dodělával jakékoliv periferie ani neuvažuju - ten čas je příliš drahý na takovéto mrhání.
Nicméně - kam si ho kdo dá a co s ním udělá je čistě na jeho úvaze (a zodpovědnosti). Já se jen vyjádřil k faktu, že jako dodavatel řídících systémů bych ho do průmyslového zařízení nikdy nedal. Důvody jsem vypsal. Nic více a nic méně... :idea:
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

25. 3. 2022, 8:48

Zatím díky za odpovědi. S tím Arduinem to, pečlivě zváženo, vzdávám. Ono to nebude zase tak jednoduché, typu ráno koupím, večer to běhá - jako začátečník bych to nedal. Vlastní desku dělat nechci, ne že bychom to neuměli, ale kvůli jedné instanci dílčí úlohy pomocného zařízení raději ne :-) Zbývá tedy PLC, takže nejspíš se ještě ozvu se žádostmi o radu :D
Aleš Procháska
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

25. 3. 2022, 8:57

Hold tie srandy nieco stoja. Obavam sa ze na pozadovany pocet io liniek, vyjde mozno lacnejsie zvlast 1x hlavny modul a 1 vstupny a 1 vystupny modul.

Tak co tak 10tis
https://www.tme.eu/sk/katalog/programov ... ly_112599/

Pripadne nejaka startovacia sada, ako bolo logo od simensu. Mozno by vyslo troska lacnejsie.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

25. 3. 2022, 9:38

Přiznám se, že nehledám nejlevnější cestu, ale nejméně pracnou (nebo spíš druhou nejsnazší, ještě jednodušší by bylo si to nechat udělat na klíč, ale protože to má být do laboratorního zařízení které je "stále ve vývoji" tak chci umět do toho kdykoliv operativně zasáhnout), takže ta cena je ok.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

25. 3. 2022, 11:39

Na jednoduche veci pouzivam radu programovatelnych rele teco od papoucha
Jsou od 2000kc
Kabel za 500
Software zdarma
Programovani je vcelku prehledne
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

25. 3. 2022, 12:29

prochaska píše: 25. 3. 2022, 9:38 ... protože to má být do laboratorního zařízení které je "stále ve vývoji" tak chci umět do toho kdykoliv operativně zasáhnout ...
Tak tohle je přesně parketa, která Arduinu sluší nejvíc.
Když dělám něco, co se mění pod rukama, přicházejí nové požadavky atd.
Příklad: dělám něco, kde ovládám měnič start-stop relátkem. Ale později mě napadne, že by to bylo lepší elektronicky a použít třeba PWM nebo dokonce Modbus. No tak modul s relátkem dám do šuplíku a připojím modul s výkonovým spínačem 24V, nebo modul komunikace RS485.
U PLC by tohle bylo možné jen tehdy, pokud bych už dopředu myslel na všechny možné varianty, a koupil příslušně nabušené PLC.
Ale jak známe z vývoje - předem není nikdy známo vše, co mě může napadnout třeba při procházce jarní krajinou s milenkou.

A taky když chci zkoušet. Koupit si několik sestav PLC, abych na nich mohl dělat pokusy a nerozhasil si funkční zařízení, to trochu finančně zabolí.
Ale postavit si na stůl několik sestav s Arduinem, které mě vyjdou na deseti nebo maximálně stokoruny, to není problém.

Navíc pokud se naučím tento styl programování, tak s ním obsáhnu skoro všechny myslitelné úkoly. I kdybych si měl koupit nějaké výkonnější Arduino (viz třeba Blue-pill, který tady dlouhodobě prosazuju, teď o něm psal lubbez ve svém vlákně "Arduino a já"). Styl programování bude pořád stejný.
Kdežto u PLC to často u různých úkolů vede na různá PLC a na změnu stylu.

No a pokud se časem ukáže, že třeba dané řešení by bylo prodejné nebo uplatnitelné ve větším měřítku, tak prostě ty komponenty, ze kterých se skládají ty sestavy, nahážu na vlastní desku. A mám zařízení, které udělám na první dobrou, protože jsem si to nacvičil na těch skládačkách.

PS. Nejsem dealerem Arduina.
PS2. "Arduino" používám jako zevšeobecňující označení pro malé otevřené moduly. Které můžou ale nemusí s originálním Arduinem mít něco společného, ať už po stránce HW nebo SW.
Uživatelský avatar
Radhard
Příspěvky: 288
Registrován: 1. 7. 2020, 10:19
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

25. 3. 2022, 1:35

Když to tady tak čtu, tak by se snad možná i vyplatilo vyrobit nějakej modul na DIN lištu s relátkama, IO, RS232, RS485, CAN, A/D, D/A, PWM, SD card, atd. , programovatelnej v čistém C (k tomu nějakej SW template a dokumentace), vhodnej do průmyslu co nestojí raketu :-)

Pokud by se na to sešlo dost zájemců, tak to mohu probrat s kolegou elektronikem ve firmě ;-)
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

25. 3. 2022, 2:05

Mex píše: 25. 3. 2022, 12:29 Tak tohle je přesně parketa, která Arduinu sluší nejvíc.
Když dělám něco, co se mění pod rukama, přicházejí nové požadavky atd.
Příklad: dělám něco, kde ovládám měnič start-stop relátkem. Ale později mě napadne, že by to bylo lepší elektronicky a použít třeba PWM nebo dokonce Modbus. No tak modul s relátkem dám do šuplíku a připojím modul s výkonovým spínačem 24V, nebo modul komunikace RS485.
U PLC by tohle bylo možné jen tehdy, pokud bych už dopředu myslel na všechny možné varianty, a koupil příslušně nabušené PLC.
Ale jak známe z vývoje - předem není nikdy známo vše, co mě může napadnout třeba při procházce jarní krajinou s milenkou.
V podstatě se vším tímhle souhlasím a přesně tenhle styl programování preferuju, jsa původní profesí programátor. Kdyby se dalo koupit PLC programovatelné v céčku nebo podobném jazyce (a třeba se dá a já to jen nevím), tak neváhám ani vteřinu. Chtěl jsem to tedy postavit na Arduinu (nebo jiné Arduino-like stavebnici), ale jak tak na to koukám, jen dát dohromady vhodný hardware je otázka několika člověkodnů a několika zkusmých nákupů následně nepoužitelných komponent (zkušenost mi říká, že by to tak zcela jistě bylo, jednak proto, že jsem Arduino ještě v životě neměl fyzicky v ruce, jednak proto, že několik zařízení s procesorem vyrábíme a programujeme od holého železa a vím tudíž, že šedý je katalogový list, jen strom života věčně zelená se). Takže proto, že jde o velmi jednoduchou a jednorázovou aplikaci, zkusím to PLC. Kdyby totiž šlo o něco složitého, použiju svůj obvyklý modus operandi, vytáhnu ze skladu nějaké PC, nakoupím u Papoucha I/O moduly, naklonuju nějaký už hotový řídicí systém a jedu :-)
Aleš Procháska
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

25. 3. 2022, 2:15

Radhard píše: 25. 3. 2022, 1:35 Když to tady tak čtu, tak by se snad možná i vyplatilo vyrobit nějakej modul na DIN lištu s relátkama, IO, RS232, RS485, CAN, A/D, D/A, PWM, SD card, atd. , programovatelnej v čistém C (k tomu nějakej SW template a dokumentace), vhodnej do průmyslu co nestojí raketu :-)

Pokud by se na to sešlo dost zájemců, tak to mohu probrat s kolegou elektronikem ve firmě ;-)
Zamlouvám si první kousek :-)

Za mě by stačilo, kdyby umělo tlačítka a koncáky, rozsvěcet kontrolky a ovládat frekvenčáky, to vše na 24V úrovni, oddělené, nezničitelné a v základu kolem 2x32 I/O, aby se do toho nemusely dokupovat rozšiřující moduly (což je o.z. trik skoro všech výrobců) :-)

Programování bych doporučil v interpretu nějakého jazyka spíš pascalského typu, chápu, že to může céčkaře rozčilovat, ale Pascal byl navržený speciálně tak, aby se dal velmi jednoduše napsat překladač :-)
Aleš Procháska
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

25. 3. 2022, 2:46

prochaska píše: 25. 3. 2022, 2:05
... Kdyby se dalo koupit PLC programovatelné v céčku nebo podobném jazyce (a třeba se dá a já to jen nevím), tak neváhám ani vteřinu. ...
Vybereš si něco z následujících možností programování PLC?
https://www.controllino.com/software/

Pak stačí vybrat nejvhodnější PLC dle I/O či jiných periferii z nabídky Controllino i třeba za použití jejích konfigurátoru na konci stránky. :)
https://www.controllino.com/

A bude to PLC i Arduino :wink:
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

25. 3. 2022, 3:02

Už stahuju manuál :-)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Radhard
Příspěvky: 288
Registrován: 1. 7. 2020, 10:19
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

25. 3. 2022, 3:07

prochaska píše: 25. 3. 2022, 2:15
Radhard píše: 25. 3. 2022, 1:35 Když to tady tak čtu, tak by se snad možná i vyplatilo vyrobit nějakej modul na DIN lištu s relátkama, IO, RS232, RS485, CAN, A/D, D/A, PWM, SD card, atd. , programovatelnej v čistém C (k tomu nějakej SW template a dokumentace), vhodnej do průmyslu co nestojí raketu :-)

Pokud by se na to sešlo dost zájemců, tak to mohu probrat s kolegou elektronikem ve firmě ;-)
Zamlouvám si první kousek :-)

Za mě by stačilo, kdyby umělo tlačítka a koncáky, rozsvěcet kontrolky a ovládat frekvenčáky, to vše na 24V úrovni, oddělené, nezničitelné a v základu kolem 2x32 I/O, aby se do toho nemusely dokupovat rozšiřující moduly (což je o.z. trik skoro všech výrobců) :-)

Programování bych doporučil v interpretu nějakého jazyka spíš pascalského typu, chápu, že to může céčkaře rozčilovat, ale Pascal byl navržený speciálně tak, aby se dal velmi jednoduše napsat překladač :-)
Jestli se Vás sejde víc, můžem to uvést v život. Jak by ta věc měla vypadat by si zájemci v podstatě odhlasovali. (kompromis cena-funkce-složitost)

Na PASCAL zapomeň, ten je dobrej na výuku, ale jinak dost svazuje. C - je trivka, možná proto ho dost lidí nedává ;-)

Ale můžeš to klidně programovat v LUA, existuje balík pro ARM cortex procesory...
Odpovědět

Zpět na „MCU“