Jednoduchá automatizace s Arduinem - půjde to?

arduino, teensy, atmega, pic a jine (software, hardware)
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

25. 3. 2022, 3:14

A CE vam chybat nebude?
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

25. 3. 2022, 3:23

Že bychom zažehli flamewar Pascal vs. C? :-) Tedy myslím nějaký rozumný Pascal, spíš Pascal-like jazyk povolující např. bitové operace (což tedy standard podporuje taky, jen se to tak nejmenuje). Pascal má totiž pro takovéhle použití jednu podstatnou výhodu, že ze své podstaty nepotřebuje linker. Proto jsem jej navrhnul. Podobné vlastnosti má ale třeba Javascript.
Naposledy upravil(a) prochaska dne 25. 3. 2022, 3:26, celkem upraveno 1 x.
Aleš Procháska
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

25. 3. 2022, 3:25

atlan píše: 25. 3. 2022, 3:14 A CE vam chybat nebude?
Některým uživatelům to nevadí. A když se vhodně formulují podmínky použití, stačí EMC od EZÚ.

EDIT: Aha, pochopil jsem. Tam bude asi pro získání nějakého certifikátu bezpečnosti problém to C. Zřejmě by se musel zvolit jiný jazyk nebo vlastní (či nějak zúžená) implementace C podle MISRA, aby byla šance.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Radhard
Příspěvky: 288
Registrován: 1. 7. 2020, 10:19
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

25. 3. 2022, 3:51

prochaska píše: 25. 3. 2022, 3:23 Že bychom zažehli flamewar Pascal vs. C? :-) Tedy myslím nějaký rozumný Pascal, spíš Pascal-like jazyk povolující např. bitové operace (což tedy standard podporuje taky, jen se to tak nejmenuje). Pascal má totiž pro takovéhle použití jednu podstatnou výhodu, že ze své podstaty nepotřebuje linker. Proto jsem jej navrhnul. Podobné vlastnosti má ale třeba Javascript.
No já tedy nevím, ale pokud to má jet nativně na konkrétním cpu/mcu, tak linker je tam vždy. Já jsem v PAS dělal kdysi a po překladu tam bylo hafo OBJ který se následovně linkujou.

Pokud máš na mysli nějaký interpretovaný jazyk, tak se dost okradeš o výkon.

Ale o tohle se tu nehraje, když budeš mít HW dokumentaci, tak to programuj třeba v PHP :-)

A ano, s vhodnou volbou "code standartu" lze uspět i s certifikací. I když pochybuju pánové, že si tady každej píšete unit testy, intergrační testy a děláte z nich reporty a analýzy ;-)
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5223
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

25. 3. 2022, 4:11

prochaska píše: 25. 3. 2022, 3:25
atlan píše: 25. 3. 2022, 3:14 A CE vam chybat nebude?
Některým uživatelům to nevadí. A když se vhodně formulují podmínky použití, stačí EMC od EZÚ.
Nevadi to do prvniho pruseru, ktery to dane zarizeni zpusobi. Pak jde všechno stranou, domluvy, kamaradšovty, tlačeni na minimálni cenu atd. Rozhoduje jen výse náhrady škody a odpovědnost toho kdo to prodal.
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

25. 3. 2022, 4:15

Radhard píše: 25. 3. 2022, 3:51 No já tedy nevím, ale pokud to má jet nativně na konkrétním cpu/mcu, tak linker je tam vždy. Já jsem v PAS dělal kdysi a po překladu tam bylo hafo OBJ který se následovně linkujou.
Jasně, on tam ten linker je, protože je tak postavený celý systém, aby byl jednotný pro všechny jazyky. Ale nemůže se stát, že narazí na nevyřešené nebo konfliktní externály, takže tam v principu není potřeba, sestavovat lze ve stejném průchodu s překladem. A ta věc se syntaxí, která tohle umožňuje, je navíc vhodná například pro statickou kontrolu velikosti stacku (za určitých podmínek) za překladu, což u céčka jde z principu až v runtime.
Aleš Procháska
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

25. 3. 2022, 4:16

Radhard píše: 25. 3. 2022, 3:51 Pokud máš na mysli nějaký interpretovaný jazyk, tak se dost okradeš o výkon.
Když se to vhodně vyřeší s mezikódem (viz Java), nemusí to být tak hrozné. A třeba OS/400 je na tom vyloženě postavený a není to zrovna chvost výkonu.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Radhard
Příspěvky: 288
Registrován: 1. 7. 2020, 10:19
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

25. 3. 2022, 4:39

Charon píše: 25. 3. 2022, 4:11
prochaska píše: 25. 3. 2022, 3:25
atlan píše: 25. 3. 2022, 3:14 A CE vam chybat nebude?
Některým uživatelům to nevadí. A když se vhodně formulují podmínky použití, stačí EMC od EZÚ.
Nevadi to do prvniho pruseru, ktery to dane zarizeni zpusobi. Pak jde všechno stranou, domluvy, kamaradšovty, tlačeni na minimálni cenu atd. Rozhoduje jen výse náhrady škody a odpovědnost toho kdo to prodal.
Možná jo, možná ne. Tam kde je patřičná certifikace vyžadovaná a není, tak průser. Jinak stačí aby měla instalace/zařízení prohlašení o shodě + revizi.

ps: Do průmyslu vyrábíme s kolegou už 25 let, takže určitou praxi máme.
Uživatelský avatar
Radhard
Příspěvky: 288
Registrován: 1. 7. 2020, 10:19
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

25. 3. 2022, 4:41

prochaska píše: 25. 3. 2022, 4:16
Radhard píše: 25. 3. 2022, 3:51 Pokud máš na mysli nějaký interpretovaný jazyk, tak se dost okradeš o výkon.
Když se to vhodně vyřeší s mezikódem (viz Java), nemusí to být tak hrozné. A třeba OS/400 je na tom vyloženě postavený a není to zrovna chvost výkonu.
Akorát si zapoměl na jednu věc a to, že ten interpret musí pro danou platformu existovat.
A tady se bavíme maximálně o nějakém 32 bit mcu, jinak to celé ztrácí pointu ;-)
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

25. 3. 2022, 4:44

No jasně, to musí někdo napsat :D
(nebo vydolovat něco podobného na sourceforge :-))
Aleš Procháska
Zv.Petr
Příspěvky: 337
Registrován: 16. 7. 2018, 7:10
Bydliště: Slaný
Kontaktovat uživatele:

25. 3. 2022, 4:53

Radhard píše: 25. 3. 2022, 1:35 Když to tady tak čtu, tak by se snad možná i vyplatilo vyrobit nějakej modul na DIN lištu s relátkama, IO, RS232, RS485, CAN, A/D, D/A, PWM, SD card, atd. , programovatelnej v čistém C (k tomu nějakej SW template a dokumentace), vhodnej do průmyslu co nestojí raketu :-)
A tohle by ti nestačilo? :lol:
https://www.onlinetechnology.cz/
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

25. 3. 2022, 5:09

Za mně:
Programovací jazyk rozhodně C nebo rozumně pojaté C++.
Interpret rozhodně ne. Jaký by to mělo přínos? Rychlejší ladění? A je to u průmyslového zařízení důležitý parametr?
Shrnuto: ne nadarmo je standardem používání C/C++. I případné vlastní interprety budou pravděpodobně napsané v C nebo C++.
Používat něco jiného jen tehdy, pokud to má nějaký jasný přínos, který v C/C++ nelze snadno dosáhnout.
A pokud možno omezit používání všelijakých exotických knihoven.

A k různým MISRám a jiným úžasným normám: podle mě je vždy nejdůležitější koncepce programu.
Příklad z praxe: MCAS v B737 MAX byl zcela jistě psán podle velmi přísných kritérií, splňující MISRA i další normy.
Ale koncepčně byl naprosto chujský.
A výsledky tomu odpovídají.

V jiném vlákně přišla řeč na zbraně a na střelce typu kropič a ostřelovač.
V programování je to podobné. Je spousta programátorů typu "kropič". Který sice možná umí používat moderní vývojářské nástroje, co hrajou všemi barvami. Ale výsledné produkty stojí koncepčně za prd.
A pak jsou programátoři typu "ostřelovač". Ti sice nevygenerují tolik řádků kódu (které tam kropičům nasypou nějaké generátory kódy). Často používají i primitivní nástroje jako je papír a tužka. Ale nemusíte se bát použít nějaký výrobek, ve kterém je jejich program.
Uživatelský avatar
Radhard
Příspěvky: 288
Registrován: 1. 7. 2020, 10:19
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

25. 3. 2022, 5:11

Zv.Petr píše: 25. 3. 2022, 4:53
Radhard píše: 25. 3. 2022, 1:35 Když to tady tak čtu, tak by se snad možná i vyplatilo vyrobit nějakej modul na DIN lištu s relátkama, IO, RS232, RS485, CAN, A/D, D/A, PWM, SD card, atd. , programovatelnej v čistém C (k tomu nějakej SW template a dokumentace), vhodnej do průmyslu co nestojí raketu :-)
A tohle by ti nestačilo? :lol:
https://www.onlinetechnology.cz/
Já to nepotřebuju, jsou tu jiní ;-)
A mě by to nestačilo ( potřebuju realtime výkon), proto si s kolegou vyrábíme vlastní.
IMG_1289.JPG
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

25. 3. 2022, 5:41

Mex píše: 25. 3. 2022, 5:09 Je spousta programátorů typu "kropič". Který sice možná umí používat moderní vývojářské nástroje, co hrajou všemi barvami. Ale výsledné produkty stojí koncepčně za prd.
A pak jsou programátoři typu "ostřelovač". Ti sice nevygenerují tolik řádků kódu (které tam kropičům nasypou nějaké generátory kódy). Často používají i primitivní nástroje jako je papír a tužka. Ale nemusíte se bát použít nějaký výrobek, ve kterém je jejich program.
Ještě mám v zoo "hledače komponent". Radši než by napsal pět řádků, tak celý den hledá po celém světě komponentu a další den ji přiohýbá aby dělala přibližně to co potřebuje.

Ale chtít od jazyka, aby programátora hlídal a nedovolil mu dělat blbé chyby (if (a=b)), to myslím není nic špatného. Kdyby měl Mars Polar Lander soft psaný třeba v Adě, přišli by na to včas :-) A to už vůbec nepřipomínám Mariner 1 :-)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5223
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

25. 3. 2022, 5:43

Radhard píše: 25. 3. 2022, 4:39
Charon píše: 25. 3. 2022, 4:11
prochaska píše: 25. 3. 2022, 3:25

Některým uživatelům to nevadí. A když se vhodně formulují podmínky použití, stačí EMC od EZÚ.
Nevadi to do prvniho pruseru, ktery to dane zarizeni zpusobi. Pak jde všechno stranou, domluvy, kamaradšovty, tlačeni na minimálni cenu atd. Rozhoduje jen výse náhrady škody a odpovědnost toho kdo to prodal.
Možná jo, možná ne. Tam kde je patřičná certifikace vyžadovaná a není, tak průser. Jinak stačí aby měla instalace/zařízení prohlašení o shodě + revizi.

ps: Do průmyslu vyrábíme s kolegou už 25 let, takže určitou praxi máme.
A prohlaseni o shode si napises na zaklade ceho? Jasně ve Wordu :lol:
Gratuluji, ze jste za ty roky nepotkali pruser. Bohuzel jsem jich par videl, nastesti v zadnem nejel, a nebylo to za jednotky mil ale za desitky az stovky :|
Pak se jako argument hodi všecko
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Odpovědět

Zpět na „MCU“