PLM pro Solidworks a jine

Polesovsky
Příspěvky: 458
Registrován: 28. 5. 2011, 9:30
Bydliště: Brno

29. 9. 2013, 12:30

Zdravim vsechny,
byl jsem na prednasce "Implementace PDM systému Vault (A.Kabourek, GCE)" a prednaska mne spise odradila od Inventoru, VAULTu, PLM pro Inventor.
PLM od Siemesu byl proti teto prednasce mnohem lepsi.
Ja bych chtel neco vice pro SolidWorks, ale na druhe strane abych mohl pracovat s daty od zakazniku a dodavatelu. Ti to maji pokazde neco jineho. Data jenom jako scan vykresu nebo nacrtu, data z inventoru, data ze stareho SolidWorks, Katia a podobne.
Muze mi poradit nekdo jak to resi?
Predem diky. Rad bych zdokonalil nasi praci
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

29. 9. 2013, 2:39

A co vlastně by takový systém měl umět, resp. jaké problémy by měl odstranit? Mně se totiž už PLM pokoušeli nabídnout několikrát, ale doteď jsem nepochopil, k čemu bych to vlastně používal...
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

29. 9. 2013, 3:14

jojo
napadne mi to pripomina kdyz jsem mel implementovat micorostt exchange server kvuli tomu ze se ve spolecnem stromu slozek meli ukladat soubory a popisky s opravnenim pro ruzne uzivatele
zeptal jsem se ktera ze z techto funkci chybela na firemnim fileserveru

nebo jako kdyz si firma chtela polepsit a koupila sw reseni na miru za 200 mil. kc
a nakonec to lidi stejne delaji v excelu jako predtim
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Polesovsky
Příspěvky: 458
Registrován: 28. 5. 2011, 9:30
Bydliště: Brno

29. 9. 2013, 3:19

PLM je zkratkou anglického termínu Product Lifecycle Management, který značí proces řízení kompletního životního cyklu produktu, a to od jeho prvotního konceptu, přes detailní návrh, výrobu a poprodejní servis až po jeho likvidaci. Poněkud mylně je někdy tento pojem vztahován pouze na tzv. PDM software, který je využíván v dílčích fázích PLM procesu zejména pro správu dat strojírenského...

Ja potrebuji hlavne spravu dat abych se v tom vyznal a kolegove co se mnou spolupracuji taky.

Jake mam vstupni data?
Konstrukce: Jeden zakaznik mi prinese nacrty podle kterych chce neco vyrobit. Druhy mi doda data v Catii, treti Inventoru, nas konstrukter AutoCADu, nas druhy konstrukter v Inventoru 2010, konstrukce pripravku v SolidWorksu, dalsi zakaznik v IGS, STEP... Jo, abych nezapomnel. Mame jednoho konstruktera , ktery neumi na PC a prolitne vyrobou a jen tak mimochodem od nej litaj nacrty zlepsovaku, novych vyrobku a dalsich :? .

Technologie obrabeni: programy pro jednotlive systemy (Heidenhein 530, Heiden Pilot, Sinumerik, Fanuc). Technologicke celky v SolidCAMu, EdgeCAMu, HSMXpres

Pozadavky na zmeny: Zakaznik potrebuje zmenu vyrobku a po case zase nekolik kusu vyrobku podle dat ze dne ... , nase konstrukce chce zmenu ve vyrobku a ktera verze vlastne plati? Najednou zakaznik nas vyrobek chce podle starych dat, podle kterych se vyrabelo pred 5 lety.

Pokud mas jen dva zakazniky a svych 50 vyrobku. Je to v pohode. Ale pokud od jednoho zakaznika mas za rok 500 zakazek a zakaznik si vzpomene, ze pred tremi roky jsi mu neco vyrobil a on zrovna potrebuje to same jak pred tremi roky...
Podobne je to s vlastnimi vyrobky.
Ted kdyz k tomu pridas , ze mate ve firme oddeleni konstrukce, oddeleni vyvoje, oddeleni technologie, oddeleni nakupu , vyroba, kontrola a jine. Tak je to naposrani.
Konstrukce vyda nove vykresy, mistr ve vyrobe veme stare vykresy, nakup polotovaru dovezou ze slevarny polotovary podle jineho modelu a jeste 3 tydny po terminu ...
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

29. 9. 2013, 3:21

co z toho ti neposkytuje fileserver s patricnymi dokumenty a postupy vyplnovani a pouzivani tech dokumentu (dokumenty stylu tabulka, textak, data z cadu atd....)?
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

29. 9. 2013, 3:24

tyhle veci jsou podle mne daleko vic nez o software o tom jak si nastavit vnitrni procesy ve firme
driv meli taky PLM a pritom pouzivali parni stroje a kone
a vsechno behalo na papire atd....
to ze si firma neumi nastavit a udrzovat vnitrni procesy a supluje to univerzalnim softwarem preci nemuze byt nikdy optimalni
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Polesovsky
Příspěvky: 458
Registrován: 28. 5. 2011, 9:30
Bydliště: Brno

29. 9. 2013, 3:36

robokop píše:co z toho ti neposkytuje fileserver s patricnymi dokumenty a postupy vyplnovani a pouzivani tech dokumentu (dokumenty stylu tabulka, textak, data z cadu atd....)?
Malej problem. U nas si jede kazdy na vlastnim pisecku a ja potrebuji aspon neco maleho mezi technologii a masinama. Nejaky system prace. Zatim to vse jedu sam a kolegove u masin.
Reditel chce vysvetlit, co to vlastne chceme a ukazat jak to delaji druzi. Jaka je i druha stranka - reverzni technologie. Za kolik jsme ten ci onen vyrobek vyrobili a za kolik jsme schopni jej vyrabet.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

29. 9. 2013, 3:47

Možná, že to bude ten případ, že když si firma kupuje sw řešení, tak si vlastně implicitně kupuje organizaci procesů ve firmě. A i když by se v zásadě totéž dalo splnit pomocí balíku návodů a licence na Excel, tak by mohl mít někdo dojem, že si kupuje za velké peníze vlastně jen radu, takže by to u vedení nemuselo projít :-)
Aleš Procháska
Polesovsky
Příspěvky: 458
Registrován: 28. 5. 2011, 9:30
Bydliště: Brno

29. 9. 2013, 4:01

Promin, ale mne ted nejde o firmu. Ta je totalne ve srackach. Ja potrebuji aspon radu jak to castecne ukocirovat mezi mnou a stroji. Je toho moc a potrebuji uz archyv a vyznat se v nem. Mozna staci jen rada od druhych jak na to.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

29. 9. 2013, 4:05

Co takhle donutit všechny zainteresované k verzování výkresů, případně dat (jejich formát je jiná otázka, tu t PLM nepořeší) a je po starostech a zadarmo! Pak dostaneš požadavek např. na 10 ks verze 1.0 a 25 ks verze 2.3 a všichni vědí, jaký polotovar, či odlitek, podle kterého výkresu se vlastně odpíchnout atd. Není to vůbec složité a potom si nechej vyplatit odměnu třeba 10% za ušetřený SW a doprovodné problémy při implantaci a školení.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

29. 9. 2013, 4:26

Na vyzkoušení existuje nějaký projekt open-source PLM, tohle by se třeba dalo zkusit. Ale jinak osobně preferuju Excel, resp. jeho cloudovou obdobu na google. Minimálně je to dobré na to, že si tam člověk namodeluje procesy, které potřebuje používat a pak není závislý na tom, co mu zrovna chce jeho dodavatel sw řešení hustit do hlavy, ale přesně ví, jaké otázky má položit a jaké odpovědi jsou ne/uspokojivé :-)
Aleš Procháska
Polesovsky
Příspěvky: 458
Registrován: 28. 5. 2011, 9:30
Bydliště: Brno

29. 9. 2013, 4:46

Dik za rady,
epen-source PLM mi vyplivlo http://www.plm.automation.siemens.com/c ... ndex.shtml" onclick="window.open(this.href);return false;
tak se na to podivam. Ted musim doresit vykazy prace a vytizenost CNC stroju. Taky pekna sracka dokladovat, ze pracujeme na max 60% , protoze mistr je splaseny zmatkar.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

29. 9. 2013, 6:06

teorie koupim si software co mi da do poradku firmu a budem v pohode je krasna
ale polozil si nejaky takovy vedouci otazku je mozne aby nekdo kdo nezna nasi firmu napsal software aby nam ji dal do poradku?
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

29. 9. 2013, 7:17

A víš, že jo? A kupodivu to funguje :-). Samozřejmě jen pro velké firmy. Malá firma si koupí "účto 1.0" a pokračuje jak byla zvyklá před tím. Velká firma si koupí SAP a konzultanti jim kompletně srovnají procesy v celé firmě podle celosvětově jednotné šablony, aby to vůbec mohli začít používat :-)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

29. 9. 2013, 7:37

jo to znam ale tam prijdou ti konzultanti poznaji potreby firmy a napisi na to procesy
tady taky stoji vic potom ti lide nez ten software
uz jsem to absolvoval
nicmene od idealniho reseni se to vetsinou dost lysi protoze ti konzultanti na to stejne nemaji dost casu
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „PLM, PDM“