CNC frézka na dps

filka
Příspěvky: 16
Registrován: 14. 10. 2009, 6:32
Bydliště: kuřim

29. 11. 2014, 2:25

Zdravím
mám otázku jak vyřešit konstrukci frézky výhradně na dps. Pojezdy by měla mít 120×180×20. osa Y by měla být z 12mm ostré lineární tyče X z 10mm a mělo by to jezdit na kluzných ložiskách (je to dobrej náped) Motory 0.5Nm JInak si to představuju viz obrázek. Posuvy budou klasickými závitovými tyšemi s dvěma matkama a pružinou. Prosím řekněte názor jak to bude fungovat jinak rám z železných profilů I a U což by mohlo být dost tuhé. Přesnost bychchtěl 0.1mm což je zbožné přání.
Díky za rady
Přílohy
Sestava1.JPG
z.j
Příspěvky: 128
Registrován: 11. 8. 2011, 12:33
Bydliště: Št. (SK)

29. 11. 2014, 4:37

Zdravím.
Mňe sa ten nápad s I a U profilom strašne páči. Funkčné plochy by mali byť frézované. Ak klasickými závitovými tyčami je myslené metrické, tak to by som nedal. Trapézové sú cenovo prijateľné. Nad klznými ložiskami by som uvažoval, keby som mal prístup k nejakej tlačiarni alebo skenera, čo je na "vyhodenie", t.j. dajú sa z neho vydolovať súčiastky. Inak lineárne ložiská napr. z ebay alebo cncshop.cz sú cenovo zvládnuteľné. Presnosť 0.1mm nie je prehnané prianie.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

29. 11. 2014, 4:43

Záleží zda chceš DPS jen vrtat a nebo i vyrábět frézováním.
Ono odfrézovávat vrstvu mědi miniaturním nástrojem klade na stroj poměrně vysoké nároky a s kluzným vedením se to neslučuje.
Já bych do toho nešel (kdybych to měl kupovat), snad jen při použití vedení s tiskáren aby člověk zjistil co jde a co nejde, posbíral skušenosti na stavbu použitelného stroje.
Jinak bych použil podepřené tyče klidně jen 12mm.

Na CNC trapéz, u závitu který je primárně určený na to aby se nepovolil není možné docílit rozumě malé vůle.

Rám je OK, na DPS to zase moc nepotřebuje, jenže je to šíleně křivé a bude se to muset frézovat.
Lepší je zajít na šroťák a najít nějaké rovné litinové / železné kousky.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

29. 11. 2014, 5:03

Cjuz píše:Záleží zda chceš DPS jen vrtat a nebo i vyrábět frézováním.
Ono odfrézovávat vrstvu mědi miniaturním nástrojem klade na stroj poměrně vysoké nároky a s kluzným vedením se to neslučuje.
Já bych do toho nešel (kdybych to měl kupovat), snad jen při použití vedení s tiskáren aby člověk zjistil co jde a co nejde, posbíral skušenosti na stavbu použitelného stroje.
Jinak bych použil podepřené tyče klidně jen 12mm.

Na CNC trapéz, u závitu který je primárně určený na to aby se nepovolil není možné docílit rozumě malé vůle.

Rám je OK, na DPS to zase moc nepotřebuje, jenže je to šíleně křivé a bude se to muset frézovat.
Lepší je zajít na šroťák a najít nějaké rovné litinové / železné kousky.
Nevím co se neslučuje s kluzným vedením :wink: ... kvalitně provedený kluzný vedení tlumí chvění a vibrace, takže se i dnes velmi často používá. Samozřejmě klíčové je jak přesný to vedení bude, resp. jak přesně bude vyrobený ... to je jediný problém. U malého stroje bych se toho nijak nebál protože se ani neuplatní největší mínus kluzných vedení což je malá rychlost. Na tak malým operačním prostoru vůbec nebude vadit že ten stroj nelítá desítky metrů za minutu.
Co bych viděl jako problém je naopak ten rám ... ty válcovaný profily se mohou po obrobění zkroutit, mohou pracovat a způsobit řadu problému. U takovýho stroje bych šel do rámu sestavovanýho z kompletně obrobenejch duralovejch dílu a nebo kdybych chtěl něco extra tak bych použil kontilitinu popř. na základnu granit. Při velikosti stroje nebudou tyhle materiály nějak nesmyslně drahý. Rozhodně bych se vyhnul svařování a válcovanejm ocelovejm profilům.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

29. 11. 2014, 6:05

Engineer píše: Nevím co se neslučuje s kluzným vedením :wink: ... kvalitně provedený kluzný vedení tlumí chvění a vibrace, takže se i dnes velmi často používá. Samozřejmě klíčové je jak přesný to vedení bude, resp. jak přesně bude vyrobený ... to je jediný problém.
No a právě ta kvalita je ten problém. Nevím zda má dotičný dostatek zkušeností, vybavení a nebo něco demontovaného. Ono kluzné vedení může být i ručně vyvrtaná díra v kousku plastu s vůlí pár desetin aby to po složení vůbec chodilo.
Bez dalších informací je "bezpečnější" použít to co fungovat bude.

filka: už nějaké vedení máš nebo je chceš celé vyrábět?
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
filka
Příspěvky: 16
Registrován: 14. 10. 2009, 6:32
Bydliště: kuřim

29. 11. 2014, 6:10

ty kluzné ožiska se mi líbí že jsou dos levný což by měla být celé frézka a to že to bude pomalé mi nevadí. Ty dráhy by byly stejně tak malé že to člověk moc nepozná. Jinak na dotaz chci frézovat dráhy i vyvrtávat. Profily taky bych měl zadarmo a představoval bych si že bych je ztáhnul tam kde budou uchycené lineární posuvy jinak bych na to nemáknul a kroutit se to snad nemusí vždyt to bude mít max 40 cm no ale nejsem odborník proto se ptám. Jinak uchycení těch tyčí a motoru bych chtěl z nějakého plastu 15mm tlustého co mi leží v práci
filka
Příspěvky: 16
Registrován: 14. 10. 2009, 6:32
Bydliště: kuřim

29. 11. 2014, 6:12

vedení chci teprve kupovat stejně jako ty kluzná ložiska zatím jen vymýšlím a scháním rady
http://zbozi.arkov.cz/c/1102-vodici-tyc ... ure&page=1" onclick="window.open(this.href);return false;
http://zbozi.arkov.cz/c/175-loziska-a-p ... ure&page=1" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

29. 11. 2014, 6:52

No tak to bych si trochu přidal a vzal něco jako toto:

http://www.cnc.inshop.cz/podeprenetyce/ ... ?ItemIdx=1
http://www.cnc.inshop.cz/podeprenetyce/ ... ?ItemIdx=0

Výhoda je že se vedení snadno přišroubuje na základnu, líznutí jen dvou drážek cca 1mm hlubokých to myslím tak brutálně nepokroutí. (I tak se to dá na frézce projet dvakrát)
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
filka
Příspěvky: 16
Registrován: 14. 10. 2009, 6:32
Bydliště: kuřim

29. 11. 2014, 7:35

no jo ale chtěl bych hodně muziky za málo. Moje řešení je za třetinovou cenu a snad při frézování 0.2mm tlusté vrsty to snad nebude dělat neplechu ne? jinak samozdřejmě bylo by to lepší ale na druhou stranu když bych tam udělal drážky už bych nemohl dorovnat nějaké nepřesnosti kdyby osy nebyly kolmo i když na tak malé věci je to stejně docela jedno. Jinak díky za názory perte to do mě dál :)
filka
Příspěvky: 16
Registrován: 14. 10. 2009, 6:32
Bydliště: kuřim

29. 11. 2014, 7:40

jinak mě ještě napadlo kdyby se zbrousil ten povrch do hladka a udělalo by se tam klasiké uložení jak bývá u klasických frézek tak by to taky nemuselo být špatný ale nevím jestli bych si tím spíše jen nepohoršil by to bylo pro mě složitější
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

29. 11. 2014, 8:11

Dovolím si s pány odborníky zapolemizovat, jestli netlačí tazatele do řešení kterého výsledkem bude že se půjde "dělem na mravence" aneb nenutí ho aby jezdit na nákup do trafiky přes ulici tryskáčem, když by stačilo i kolo a i to bude luxusem...
Ja vím, ja vím a na otázku kolik jsem toho postavil hned odpovím - NIC, zatím, ale číst umím, nějakou DPS jsem již navrtal a snažím se používat selský rozum a také vyhledávač :wink:
Když to funguje na tomto:
https://www.youtube.com/watch?v=6drMZqmyXQc" onclick="window.open(this.href);return false;
takto:
https://www.youtube.com/watch?v=LcdozYDpzjU" onclick="window.open(this.href);return false;
a to jsem nevybral zdaleka tu nejhorší konstrukci CNC frézky na DPS, protože existují i méně tuhé né li přímo labilní ale pro účel výroby PCB fungující...

Pokud jsem se podíval na zamýšlené rozměry a záměr konstrukce, tak jen základní materiál I a U profilů by se svou hmotností mohl blížít ke 20 kg a tloušťka jeho stěn-ocelových bude mezi 5-10mm ... Vysloveně je zmiňováno, že určení bude pouze na frézování a vrtání PCB s přesnosti 0,1 mm a rychlost není požadována nijak extrémní.
Kolik bude činit zatížení konstrukce v extrému 1, 5 či dokonce 10 kg? O kolik takové zatížení zdeformuje takovou konstrukci ?
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

29. 11. 2014, 8:44

filka píše:no jo ale chtěl bych hodně muziky za málo. Moje řešení je za třetinovou cenu a snad při frézování 0.2mm tlusté vrsty to snad nebude dělat neplechu ne? jinak samozdřejmě bylo by to lepší ale na druhou stranu když bych tam udělal drážky už bych nemohl dorovnat nějaké nepřesnosti kdyby osy nebyly kolmo i když na tak malé věci je to stejně docela jedno. Jinak díky za názory perte to do mě dál :)
Zklamu Tě, za málo peněz je málo muziky ...
Pokud budeš mít ve vedení a na šroubech vůle, mašina bude vibrovat, budeš rychle likvidovat jednu gravírovací jehlu za druhou a na to co vyfrézuješ bude příšernej pohled, jak to bude vohlodaný. :lol:
Mám ploter Comagrav a občas na něm plošný spoje dělám. Mašina má lineární vedení a trapézový šrouby s vymezením vůle na stahovací matici a protože už mám mašinu kapku vyběhanou, tedy sem tam nějaká ta vůle je a stroj je celkově méně tužší je to frézování plošňáků někdy celkem maso ... a abych Ti to převedl na přesnost ... i přes ty vůle mi to pořád ještě polohuje do pěti stovek, ale stačí aby byl kapku otupenej nástroj a začne to drnčet a je to v p... :(
Už se dobře rok přemlouvám na generáku nebo spíš stavbu nový mechaniky, ale nejsou lidi .... :wink:
Takže odtud plyne moje skepse k Tvému řešení za třetinu ceny ...
Naposledy upravil(a) Engineer dne 29. 11. 2014, 8:53, celkem upraveno 1 x.
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

29. 11. 2014, 8:49

Grad píše:Dovolím si s pány odborníky zapolemizovat, jestli netlačí tazatele do řešení kterého výsledkem bude že se půjde "dělem na mravence" aneb nenutí ho aby jezdit na nákup do trafiky přes ulici tryskáčem, když by stačilo i kolo a i to bude luxusem...
Ja vím, ja vím a na otázku kolik jsem toho postavil hned odpovím - NIC, zatím, ale číst umím, nějakou DPS jsem již navrtal a snažím se používat selský rozum a také vyhledávač :wink:
Když to funguje na tomto:
https://www.youtube.com/watch?v=6drMZqmyXQc" onclick="window.open(this.href);return false;
takto:
https://www.youtube.com/watch?v=LcdozYDpzjU" onclick="window.open(this.href);return false;
a to jsem nevybral zdaleka tu nejhorší konstrukci CNC frézky na DPS, protože existují i méně tuhé né li přímo labilní ale pro účel výroby PCB fungující...

Pokud jsem se podíval na zamýšlené rozměry a záměr konstrukce, tak jen základní materiál I a U profilů by se svou hmotností mohl blížít ke 20 kg a tloušťka jeho stěn-ocelových bude mezi 5-10mm ... Vysloveně je zmiňováno, že určení bude pouze na frézování a vrtání PCB s přesnosti 0,1 mm a rychlost není požadována nijak extrémní.
Kolik bude činit zatížení konstrukce v extrému 1, 5 či dokonce 10 kg? O kolik takové zatížení zdeformuje takovou konstrukci ?
Odpovím Ti jedinou větou ... říká Ti něco pnutí ve válcovaných profilech??? Řeč nebyla o zatížení konstrukce, to je prakticky nula, řeč byla o uvolnění pnutí v profilu přefrézováním dosedacích ploch ... jenže to bys právě musel něco zkusit udělat abys tohle věděl. :)
filka
Příspěvky: 16
Registrován: 14. 10. 2009, 6:32
Bydliště: kuřim

29. 11. 2014, 9:01

no dobrá tak je tam pnutí ale když bych použil klasické tyče tak bych obrobil jen konce profilů a mohlo by to být v klidu ne? nebo kdyny jsem to teda nechal třeba zbrousit do hladka a jezdilo by to jak lasické frézky(nevím jak se tomu říká)? Nebo mi doporučte něco jiného z čeho by se dala udělat kostra za levno když to bude tak malé a rychlost mě netrápí. hlavně at jdou dělat plošnáky víc po tom nechci.
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

29. 11. 2014, 9:11

Co je to za levno???
Prolez kovošroty ... jde tam najít třeba spousta zajímavých kusů odlitků na váhu, pak už jen zapojit fantasii.
U malý mašiny na plošňáky se dá využít ledasco, ale traverzy nebo vodovodní trubky bych do toho fakt neřezal. :wink:
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“