Jakou frézu do hliníku?

Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

25. 3. 2015, 5:51

Ciao:)

zase jeden dotaz. Co používáte na frézování hliníkové slitiny? Máte nějaké super nástroje, nebo to frézujete universální frézou? Je rozdíl mezi 1-2-3-4 břitem? Tedy rozdíl je, ale co je pro hliník nejvhodnější?

CauCau doporučuje 2 frézy od Hoffman-Vrátný. Konkrétně: http://www.hofmann-vratny.cz/cz/jednobr ... st=015-018" onclick="window.open(this.href);return false; a http://www.caucau.sk/nastroje/frezy-na- ... alu-2b-6mm" onclick="window.open(this.href);return false;.

Pak je další otázka s mazáním a chlazením. Jaká je přípustná, nebo lépe nejvhodnější pracovní teplota nástroje? Ne že bych to mohl nějak přesně změřit, ale tak na oko (dotek). Když používám občasné vysávání třísek, proud vzduchu odebírá zároveň teplo, takže mám materiál tak kolem 45-55st a frézu asi o 10st více. Bez problému to udržím v ruce. Je to špatně, dobře, nebo optimálně? Má smysl pro mně řešit chlazení lihem? Předpokládám, že se vypaří dřív než dopadne na třísky a tak se třísky nelepí a zůstávají suché, ne jako v případě řezné kapaliny, kterou používáte Vy na velkým mašinách. Lih ale zároveň určitě vysušuje, takže to asi nemá nic společného s mazáním nástroje, nebo se pletu? Takže otázka, má smysl řešit v mém případě mazání? Třeba kapačkou, která co pár sekund kapne jednu kapičku na frézu? Ne moc, aby to šlo pohodlně odsávat, ale aby to bylo trochu mastné? Je to blbost, nebo to pomůže nástroji?

Pak je ještě otázka, co považujete za tupý nástroj? A jak dlouho, tedy kolik metru/kilometrů stačím obrobit? Jasně, na to nebude jednoduchá odpověď, ale orientačně. Přijde mi, že mám ostří na čele stejně ostré jako u nové frézy, takže po obrobení celé sady (asi 6h práce) je stejně ostrá jako na začátku.

Kde necháváte ostřit a jak často? Má smysl řešit ostření u frézy za 250Kč? Našel jsem, že třeba Hoffman&Vrátný tyto frézy ostří za 100Kč, takže koupím více a budu posílat občas na ostření k ním? nebo to nemá smysl?

Já vám, jsou to zase trapné dotazy, ale myslím že se tady na fóru najde dost čtenářů, kteří jsou stejné nemehla jako já, jen se to nesnaží tolik dávat najevo:)

Díky a fajn den !
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

25. 3. 2015, 5:59

...nebo tady tato? http://www.hofmann-vratny.cz/cz/hrubova ... ?list=0180" onclick="window.open(this.href);return false;
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

25. 3. 2015, 8:05

Čtyřbřitá je na hliník obvykle už moc, já používám dvou a tříbřité. Chladicí kapalina má víc funkcí než jen chlazení, v případě hliníku je obvykle důležitější mazání a odplavování špon, proto by to chtělo aspoň ten líh nebo tak něco. Fréza je otupená když začne dělat divný povrch nebo nechávat na kraji materiálu otřep, na to přijdeš a pak už poznáš první náznaky, což znamená, že se nástroj má vyměnit. Frézy za pár stovek obvykle nemá cenu brousit, jen když se dělá jen do malé hloubky a otupí se jen konec tak se můžou nechat zkrátit.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

25. 3. 2015, 10:11

OK, díky. A když tedy vydával spony celou dobu ( odsavacka) tak líh ma účinek? Drážka je stále čistá, protože spony to rovnou odsaje pryč.

Díky
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

25. 3. 2015, 10:22

S lihem je to vždycky lepší. Materiál se nelepí na frézu a dělá to čistší povrch. Podle mě je líh druhý nejlepší prostředek hned po emulzi :-)
Aleš Procháska
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7208
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

25. 3. 2015, 11:42

Mrosconi píše: Já vám, jsou to zase trapné dotazy, ale myslím že se tady na fóru najde dost čtenářů, kteří jsou stejné nemehla jako já, jen se to nesnaží tolik dávat najevo:)
Díky a fajn den !
ne
tohle už jsou sice začátečnické, ale konkrétní dotazy, na které lze smysluplně odpovědět
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

25. 3. 2015, 1:35

Dobře tedy, dá se použít něco takového? http://cnc.inshop.cz/chlazeni/sprejovac ... ?ItemIdx=4" onclick="window.open(this.href);return false;. Kompresorem natlačím vzduch a je to. Teď tedy otázka, není lepší odsávat špony rovnou od frézy? Vždyť je téměř sama vyhazuje ven! Když budu tryskat lihovou páru pod tlakem na frézu, tak jasně, odvede část tepla ale drážku nestačí vyčistit tak jako odsávač. Není tedy lepší ten odsávač? Zatím mám jen ruční, protože musím vykuttit nějaký sběrač, který to bude automaticky odsávat.
Nebo další varianta, že bude vzduchová pistole foukat tryskou přímo na nástroj a tím pomůže i chladit a zároveň vyfoukávat. Jenže zase bude větší bordel, takže asi nejlepší bude ten rozprašovač s lihem a odsávat ať se nezanáší drážka, že?

Zatím to dělám na sucho. Konečný i CauCau.sk to taky dělají na sucho, tedy na podobných mašinách.


Díky
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

25. 3. 2015, 2:01

účinej chladící/mazací systém potřebuje krytování stroje to nemáš tak ti stejně nic jiného než vysavač a občasné špolouchnutí lihu nezbejvá.. podívej se co používá Datron a jak tam odletujou špony.. jenže bez krytování to budeš mít všude..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

25. 3. 2015, 4:55

Mrosconi píše:Dobře tedy, dá se použít něco takového? http://cnc.inshop.cz/chlazeni/sprejovac ... ?ItemIdx=4" onclick="window.open(this.href);return false;. Kompresorem natlačím vzduch a je to.
...
Zatím to dělám na sucho. Konečný i CauCau.sk to taky dělají na sucho, tedy na podobných mašinách.
Na to, že to je lepší fixírka je to docela drahé.

Jinak proč se ptáš na chlazení, když stejně vždycky sklouzneš k tomu, že někdo to dělá nasucho a ty to teda chceš taky dělat nasucho?
Ty se asi neptáš, jak to dělat. Vypadá to, že jen chceš potvrzení, že to děláš správně.
bronek999
Příspěvky: 521
Registrován: 6. 3. 2014, 6:50

25. 3. 2015, 7:24

tak si tu fixirku kup na ebay a zaplatis za nu 1/4. Ked chces frezovat hlinik tak mas asi len tri moznosti
1. Budes frezovat po par desatinach bez mazania a bez toho aby si stal pri masine. Obcas povysavas alebo vyfuknes triesky.
2. Budes stat pri masine, kvapkat tam ten lieh a uberat 5x viac ako v prvom pripade.Orientacne.
3. Zakrytovat stroj a poriadne to mazat prudom alebo hmlou a zvladnes 2x viac ako 2 druhom pripade. Orientacne....

Ja som sa k bodu 3 este nedostal. Na dalsej masine ale uz budem mazat hmlou. Uz teraz ma boli hlava z tych vyparov.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

25. 3. 2015, 7:56

Nene, já se ptám. Chci vědět jak to děláte Vy a pak se podle toho rozhodnu. Zatím jsem nemazal a jedu jen na sucho, takže nemám srovnání a nemám ani mazání. Otázka zní, zda je lepši pro mně ted koupit fixírku na líh, nebo udělat vanu a stříkat emulzi. Pokud se mi to znatelně zrychlí, má to smysl. Ikdyž stále tvrdím, že mi ta rychlost co mám vyhovuje. Když dodělám to odsávání, abych u toho nemusel být, tak mám jeden problém z hlavy.
Lih má za úkol jen chladit, nebo se pletu? Pomáhá samotnému nástroji? Přece pokud je horký, tak se rychle odpaří a tím odebere teplo z nástroje a obromku. To nemá funkci mazání, nebo ano?
ˇ5ezná kapalina je nějaký olje z vodou, nebo tekutinou, nebo je to něco jiného? Předpokládám, že voda kapalina zteče přes filtr do odpadové nádoby a znovu se přežene okruhem. Tedy samotná kapalina odebírá teplo a ten olej maže nástroj... Je to tak, nebo jsem magor a je to úplně jinak?
Z toho mi vychází, že lih je dobrý na schlazení nástroje, ale je velká spotřeba a smrad. Kapalina vytvoří mýdlovou vodu a je stále v oběhu takže je efektivnější. Nebo ne?
Jak je to popravdě? Když jedu teď nasucho ale bez třísek (odsávání) v porovnání s kapalinou. Má pro mně význam lihový sprej, když nemám vysokou teplotu protože odsávám třísky?

Díky:)
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

25. 3. 2015, 8:08

bronek999 píše:tak si tu fixirku kup na ebay a zaplatis za nu 1/4. Ked chces frezovat hlinik tak mas asi len tri moznosti
1. Budes frezovat po par desatinach bez mazania a bez toho aby si stal pri masine. Obcas povysavas alebo vyfuknes triesky.
2. Budes stat pri masine, kvapkat tam ten lieh a uberat 5x viac ako v prvom pripade.Orientacne.
3. Zakrytovat stroj a poriadne to mazat prudom alebo hmlou a zvladnes 2x viac ako 2 druhom pripade. Orientacne....

Ja som sa k bodu 3 este nedostal. Na dalsej masine ale uz budem mazat hmlou. Uz teraz ma boli hlava z tych vyparov.
doovolím si oponovat ... na onom stroji ten "řezný" výkon mazáním a chlazením zvedne tak maximálně dvojnásobně, víc ani omylem. Ale pro opravdický stroj máš samozřejmě pravdu... :wink:
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22387
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

25. 3. 2015, 11:25

Ackoliv se nezda ze by lih mazal
rozhodne chladi
a co se tyce rezne kapaliny tak ten lih je na hlinik daleko nejlepsi
ale ma ruzne nevyhody jako smrad, horlavost, cena
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

26. 3. 2015, 11:31

Mrosconi píše:Má pro mně význam lihový sprej, když nemám vysokou teplotu protože odsávám třísky?
U nějakého domácího šmrdlání se chlazení moc neprojeví (když se to dá udržet v ruce, tak není co řešit, ledaže by byly přísné požadavky na rozměry). Ale na nástroj se nenalepují špony a to je v tomhle případě důležitější. Stačí po kapkách, ať už emulzí nebo lihem.
Aleš Procháska
HoGo
Příspěvky: 92
Registrován: 22. 12. 2009, 12:15

26. 3. 2015, 12:29

A aky typ liehu odporucate? Ja pouzivam 99.7% (naozaj tolko) lieh na riedenie selakovych politur a ten je takmer bez zapachu (teda toho hnusneho denaturacneho). Kolko percent by mal mat na chladenie a aka je asi spotreba pri frezovani (1-2 l/hod?)? Ten moj lieh sa da kupit za cca 3-4E liter...
A este doplnujuca otazocka... predpokladam, ze odsavanie "klasickym" vysavacom pri pouziti liehu je vybusna zalezitost. Je to tak? Asi je potrebne odsavanie do vybusneho prostredia?
Adrian
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“