Jakou frézu do hliníku?

Uživatelský avatar
WatchManiac
Příspěvky: 522
Registrován: 23. 1. 2010, 12:56
Bydliště: Bernolákovo
Kontaktovat uživatele:

26. 3. 2015, 1:14

Este bacha pri tej liehovej hmle... Celu noc dychas vypary a nadranom ides kupit cigy na pumpu a hop: 0,17 promile ;) . To, ze boli hlava, z toho sa vyspis, ale vodicak...
„Když něčemu věnuješ dostatek času, budeš v tom mistr. Pokud nejsi blb.“
Obrázekwatchmania.skObrázekAmateur WatchmakingObrázekYouTube kanál
HoGo
Příspěvky: 92
Registrován: 22. 12. 2009, 12:15

26. 3. 2015, 1:21

WatchManiac píše:Este bacha pri tej liehovej hmle... Celu noc dychas vypary a nadranom ides kupit cigy na pumpu a hop: 0,17 promile ;) . To, ze boli hlava, z toho sa vyspis, ale vodicak...
Ved prave preto sa pytam na moznost odsavania toho liehu. KEd robim polituru, tak sa toho tiez nadycham...
Adrian
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

27. 3. 2015, 11:07

Kdyz to tak ctu, tak mi přijde, ze tuvtrysku co jsem koupil na líh použijí spise na foukání vzduchu a tím výfukovými drážky, pokud TK tedy půjde a tím se mi to bude pil vysávat. :)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

28. 3. 2015, 6:23

nojo jenze kdyz ono to bez toho lihu jde tak blbe
si to vyzkousej s a bez
je to nebe a dudy
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

30. 3. 2015, 4:46

Ciao :)

...tak jsem zkoušel tři věci.

1. stříkám lihovou mlhu 1:2 s vodou a trochou oleje WD40, co jsem našel doma na nástroj a obrobek (ručním rozprašovačem).
2. stříkám čistá technický líh z OBI.
3. foukám čistý vzduch abych vyfukoval třísky z drážky.

Nemohu si pomoct, ale nevidím rozdíl :( Není to spíše tím, že na Vaších profesionálních mašinách se to projevuje značně více, protože obecně máte 10x větší rychlosti? Já když to piplám 330-370mm/min do 1.5mm hloubky, tak to asi nepoznám. Bojím se dát více, i když zkoušel jsem na SK 1B D6 od H&V i 550-600mm/min a jelo to zdá se úplně stejně. Tedy beru podle ucha. Jinak to neumím posoudit.
S tou emulzi, se mi to lepí a nejde to vysát. Dnes jsem ten pokus dělal bez vysávání a asi zůstanu u toho "na sucho", dokud nebudu mít tu trysku a pak to zkusím s lihem.

Měl bych ale jinou otázku. Mám díry na péra které musím frézovat v hloubce 20mm až do 37mm díra má 16x8mm a jednou stranou navazuje na kulatou díru, kterou jsem vyfrézoval předem. Tedy odvod špon je zajištěn, protože propadnou dolů.
Mám jen frézu D6 100mm s řeznou plochou 38mm. Z tou samou dělám i kontrolní díry do plné hloubky 40mm, abych to po otočení napasoval. Fréza je 4B, tedy určitě nevyhovující, ale to mi poradili na tu hloubku v eshopu (http://www.i-frezy.cz/i-frezy/eshop/3-1 ... -D6x38x100" onclick="window.open(this.href);return false;).
Při frézování kontrolní díry použiju funkci pro vrtání. Dávám tam zahloubení jen 30mm/min, protože jinak to piští. Je jedno zda je fréza zasunutá to vřetene více nebo méně, prostě to piští. Při tom vrtání to jelo dobře, občas brutálně zapištělo, ale nakonec vyvrtalo. Je možné, že je fréza koplá? Tedy nevyvážená ??? Okem to nepoznám a měřidla žádné nemám. Jen mně to napadlo.
Když frézuji 1B D6, tak i zavrtání mohu jet 10x rychleji, než s tou americkou 4B. Je to možné?

Už jsem všechny postupy předělal tak, abych to mohl udělat tou jednobřitou D6, protože ta jede luxusně, ale přesto potřebuji 4 díry vyfrézovat hlouběji. Možná by mi nevadil ani větší průměr, ale když jsem zkoušel D8, tak se mi to chovalo podobně jako ta dlouhá D6. Tak nevím. je fakt, že jsem s ní frézoval i dřevotřísku, tak jsem ji možná zničil, ale jak říkám. Ve srovnání s tou krátkou 1B je to sto a jedna :(

Shrnutí:

D6 SK 1B H&V, řezná 20, délka 63mm, rychlost až 600 při 1,5 v hloubce 20mm - absolutní pohoda
D6 SK 4B Master, řezná 38, délka 100mm, rychlost max 100 při hloubce 40, vrtání jen 20-30mm/min. Stále piští ! Nelíbí !
D8 3B řezná 42, délka 88mm, rychlost max 200 při hloubce 40, vrtání 70-80

Co by jste mi prosím doporučili na takové hloubky ?

Díky
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

30. 3. 2015, 5:01

Mohu použít tu samou frézu, tedy řezná 20mm, délka 65mm s tím, že bude ve vřetenu jen 23-25mm? To by mohlo stačit myslím. Nebo ne? tím pádem bych se na tu dlouhou pištící 4B vykašlal a dělal to celé jen tou jednou.

...zítra vyzkouším !
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

30. 3. 2015, 7:24

musíš ji podbrousit - odlehčit mezi činnou částí a tím za co to upneš aby ti to nedřelo bokem
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
jirka7
Příspěvky: 97
Registrován: 9. 10. 2006, 8:12

30. 3. 2015, 7:56

Mrosconi píše:Ciao :)

...tak jsem zkoušel tři věci.

1. stříkám lihovou mlhu 1:2 s vodou a trochou oleje WD40, co jsem našel doma na nástroj a obrobek (ručním rozprašovačem).
2. stříkám čistá technický líh z OBI.
3. foukám čistý vzduch abych vyfukoval třísky z drážky.

Nemohu si pomoct, ale nevidím rozdíl :( Není to spíše tím, že na Vaších profesionálních mašinách se to projevuje značně více, protože obecně máte 10x větší rychlosti? Já když to piplám 330-370mm/min do 1.5mm hloubky, tak to asi nepoznám. Bojím se dát více, i když zkoušel jsem na SK 1B D6 od H&V i 550-600mm/min a jelo to zdá se úplně stejně. Tedy beru podle ucha. Jinak to neumím posoudit.
S tou emulzi, se mi to lepí a nejde to vysát. Dnes jsem ten pokus dělal bez vysávání a asi zůstanu u toho "na sucho", dokud nebudu mít tu trysku a pak to zkusím s lihem.

Měl bych ale jinou otázku. Mám díry na péra které musím frézovat v hloubce 20mm až do 37mm díra má 16x8mm a jednou stranou navazuje na kulatou díru, kterou jsem vyfrézoval předem. Tedy odvod špon je zajištěn, protože propadnou dolů.
Mám jen frézu D6 100mm s řeznou plochou 38mm. Z tou samou dělám i kontrolní díry do plné hloubky 40mm, abych to po otočení napasoval. Fréza je 4B, tedy určitě nevyhovující, ale to mi poradili na tu hloubku v eshopu (http://www.i-frezy.cz/i-frezy/eshop/3-1 ... -D6x38x100" onclick="window.open(this.href);return false;).
Při frézování kontrolní díry použiju funkci pro vrtání. Dávám tam zahloubení jen 30mm/min, protože jinak to piští. Je jedno zda je fréza zasunutá to vřetene více nebo méně, prostě to piští. Při tom vrtání to jelo dobře, občas brutálně zapištělo, ale nakonec vyvrtalo. Je možné, že je fréza koplá? Tedy nevyvážená ??? Okem to nepoznám a měřidla žádné nemám. Jen mně to napadlo.
Když frézuji 1B D6, tak i zavrtání mohu jet 10x rychleji, než s tou americkou 4B. Je to možné?

Už jsem všechny postupy předělal tak, abych to mohl udělat tou jednobřitou D6, protože ta jede luxusně, ale přesto potřebuji 4 díry vyfrézovat hlouběji. Možná by mi nevadil ani větší průměr, ale když jsem zkoušel D8, tak se mi to chovalo podobně jako ta dlouhá D6. Tak nevím. je fakt, že jsem s ní frézoval i dřevotřísku, tak jsem ji možná zničil, ale jak říkám. Ve srovnání s tou krátkou 1B je to sto a jedna :(

Shrnutí:

D6 SK 1B H&V, řezná 20, délka 63mm, rychlost až 600 při 1,5 v hloubce 20mm - absolutní pohoda
D6 SK 4B Master, řezná 38, délka 100mm, rychlost max 100 při hloubce 40, vrtání jen 20-30mm/min. Stále piští ! Nelíbí !
D8 3B řezná 42, délka 88mm, rychlost max 200 při hloubce 40, vrtání 70-80

Co by jste mi prosím doporučili na takové hloubky ?

Díky
Zkoušel jsem WD40 na hliník a je to rozhodně lepší než nic. Pokud jedeš podle zvuku a slyšíš problém, tak často ta WD40 zachránila situaci. Krom toho kolik můžeš ubrat je taky rozdíl v tom na jak velkém materiálu jedeš. Jakmile bude fréza v malém, tak se zahřeje, zanese a je to. To samé pokud nebudeš odsávat. Dlaší +, s mazáním/chlazením prodloužíš životnost nástroje.
Taky nemám zakrytováno. Líh nechci, protože odsávám. Dělat mlhu taky ne. Chtěl bych zkusit parafín, četl jsem o tom. Možná by mohlo stačit předem dát na obrobek nebo jen kapat. Sice to nebude jako mlha či proud, ale aspoň nějaké zlepšeni.
Jirka
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

31. 3. 2015, 6:35

Chlapi asi potřebují objasnit ty teploty. Jak se Vám zahřívá obrobek a jak fréza? Po hodinovém obrábění bez mazání, odsávání, v místnosti 1,3x1,8m v zákrytová něm šasi mám teplotu 32st. Materiál o rozměrech 230x40x80mm ma kolem 50st. Fréza jednobrita SK ma asi o 10st vice.

O jakých teplotách se bavime, když říkáte je třeba mazat a především chladit? O podobných jako mám já, nebo 2x vyšších? Přijde mi, ze jsem ani frezu ani Mašínů nezatizil naplno, ze to zvládne daleko vice. Bojím se to ale zkoušet, at zase nepolamu nástroje.

Co se mi zahrálo, to byl esus. Ten ale není z 2007cky. To jsem chtěl vyrezat otvory a tam se to zahrálo, ze na to neslo sáhnout.

Díky a fajn den😇
jirka7
Příspěvky: 97
Registrován: 9. 10. 2006, 8:12

31. 3. 2015, 3:59

Mrosconi píše:Chlapi asi potřebují objasnit ty teploty. Jak se Vám zahřívá obrobek a jak fréza? Po hodinovém obrábění bez mazání, odsávání, v místnosti 1,3x1,8m v zákrytová něm šasi mám teplotu 32st. Materiál o rozměrech 230x40x80mm ma kolem 50st. Fréza jednobrita SK ma asi o 10st vice.

O jakých teplotách se bavime, když říkáte je třeba mazat a především chladit? O podobných jako mám já, nebo 2x vyšších? Přijde mi, ze jsem ani frezu ani Mašínů nezatizil naplno, ze to zvládne daleko vice. Bojím se to ale zkoušet, at zase nepolamu nástroje.

Co se mi zahrálo, to byl esus. Ten ale není z 2007cky. To jsem chtěl vyrezat otvory a tam se to zahrálo, ze na to neslo sáhnout.

Díky a fajn den😇
Konkrétně fréza 3mm, 25tisíc otáček, 0.3 desetin odběr, 150 mm/min rychlost, hliník materiál něco 60... Pokud takto jedu 20 mm tam a zpět, tak i s odsáváním je problém. Zahřeje se, roztaví se. Ty teploty jsou řádově větší.
Dle doporučení výrobce frézou stejně nemohu odebírat více. Muselo by být rychlejší vřeteno, posuv, atd. . Nebo bych musel měnit nástroj pro větší odebíranou plochu.
To nepočítám ty situace, kdy mi fréza z vřetene vyjela, vřeteno jezdilo sem a tam, tolik jiskření ... . Lihem rozhodně chladit nechci.

Jirka
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

31. 3. 2015, 4:13

U čtyřbřité frézy nebývá geometrie pro zavrtávání samozřejmá a na tom eshopu je o tomhle nástroji příliš málo údajů. Jestli není zavrtávací, tak se s ní sice přeci jenom nějak zavrtat dá, ale je to asi jako zatloukání šroubku kladivem :D

Vysvětlit ten ešus bude jednoduché. Je z čistého hliníku (=bláto), ten se maže a nalepí na čelo frézy, takže tu díru jsi spíš propálil než provrtal, zatímco do tvrdého hliníku se to pod frézou "nějak" vydrtí a zmizí se šponami. Tady bylo chlazení, či spíš mazání, na místě a je jedno čím, i kdybys to polil třeba kečupem tak to pomůže.

K té teplotě: už jsem to tu psal, dokud můžeš vzít obrobek a nástroj do ruky, tak se to ani doopravdy nehřeje. V tvém případě potřebuješ mazat, ne chladit.
Aleš Procháska
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

2. 4. 2015, 8:23

bronek999 píše:tak si tu fixirku kup na ebay a zaplatis za nu 1/4. Ked chces frezovat hlinik tak mas asi len tri moznosti
1. Budes frezovat po par desatinach bez mazania a bez toho aby si stal pri masine. Obcas povysavas alebo vyfuknes triesky.
2. Budes stat pri masine, kvapkat tam ten lieh a uberat 5x viac ako v prvom pripade.Orientacne.
3. Zakrytovat stroj a poriadne to mazat prudom alebo hmlou a zvladnes 2x viac ako 2 druhom pripade. Orientacne....

Ja som sa k bodu 3 este nedostal. Na dalsej masine ale uz budem mazat hmlou. Uz teraz ma boli hlava z tych vyparov.

Já zatím jedu dle bodu 2, akorát, že jsem nad vřeteno dal malou nádobku, škrtící cosi, kousek trubičky a ono to nastavitelně kape za mne. A takto s lihem to zvládají i obyčejné nástroje z Ebay.

Ještě jsem kdesi na youtube viděl použitý systém s tenkou jehlou, kdy to pravidelně "plivlo" kapku lihu na nástroj, princip tam ale nebyl vidět a to se snažím nyní vyzkoumat. Můj systém kapání má trochu problém že to kape jen vedle nástroje, pokud jedu v plném, tak se to rozstříkne a je to OK, pokud ale jedu stranu směrem od kapátka - tak holt kapu vedle :-(
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
bronek999
Příspěvky: 521
Registrován: 6. 3. 2014, 6:50

8. 4. 2015, 6:51

Nechapem cim to je, ale mam rozne rozmery frez, ale do hliniku sa mi osvedcila 4x11mm dvojbrita HSS. Na dokoncovanie mam aj karbidove, ale s tou stvorkou viem ist 4mm hlboko pri drazkovani, pri 50-75% ubere bokom zvlada v pohode plnu hlbku 11mm. Rychlost cez 1m/min.Mam kopec frez rovnakeho typu priemery 1-3mm a s nimi mozem akurat tak hladkat hlinik, inac sa hned zalepia a zlomia (kvapkanie liehom). Frezku mam malu, do vretena upnem maximalne 7mm, tuhostr tiez nic moc. 6mm frezu pouzivam len vtedy ked stvorka nestaci dlzkou. Pri hlbke obrabania 40mm viem zobrat ale maximalne 1mm (drazkovanie). Pri vacsom zabere sa ta freza citelne ohyba, vydava hrozne zvuky ako to vibruje. Povrch nechutny, "tolarancia"+-0,3mm.
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

9. 4. 2015, 6:51

řekl bych, že by na hliník měla být fréza ostrá a vyleštěná - pokud je spirála broušená hrubě, bude se to ochotně lepit
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

14. 4. 2015, 2:40

Ciao,

Pánové, mate tip na dobrou frezu D6 s řeznou délkou (odlehčení) do 30mm?
Mám dobrou 1 břízou od Hoffmanna a ta jede jak do másla 2mm rychlosti 600mm/min. Jen jeden malý problém a to délka. Takže cokoliv, co umí hloubku 30.

A ještě bych potřeboval vrták na kontrolni díry a to do 41mm. Nebo mohu použít cokoliv? Otáčky mužů mít od 600 do 24tis.

Diky
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“