4 osa? V čem to naprogramovat?

Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

4. 6. 2016, 7:54

Ciao:)

Pánove, pokud by se našel někdo kdo mi umí vytvořit NC kód pro Mach3 na takový čep, byly bych rád. Nebo poradil nějaký program, který mi to vytvoří. Je to jednoduché, ale nechce se mi to dělat pořád ručně na soustruhu. Mohu si dokoupit rotační osu a "mastit" to na frézce. Tvar bude o něco jednodušší než je na fotce. Závit tam nebude. Prostě poloviční práce než je na obrázku.
Chtěl bych jen upnout materiál a zmáčknout "start". Nic se měnit nebude, takže potřebuji jen kód a na to asi nemusím shánět CAM. Ale pokud o nějakém víte, ideálně za free:)

Díky a pohodový víkend!
Přílohy
1012674.jpg
1012674.jpg (8.26 KiB) Zobrazeno 5991 x
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

4. 6. 2016, 8:03

a chceš to dělat na cnc frézce ve 4té ose a nebo na cnc soustruhu? to z toho dotazu není patrné
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

4. 6. 2016, 8:40

Na frézce. Zvažoval jsem právě od CauCau (http://cnc1.eu/sk/kompasss520gs-cnc.htm" onclick="window.open(this.href);return false;), ale zatím to nemám kde dát. Proto jsem si řekl, že bych to dělal na frézce a dokoupím 4 osu (http://cnc1.eu/sk/volitene-doplnky" onclick="window.open(this.href);return false;), jen musím dořešit ten program.

Myslím, že to je 15min práce, ale nemám v čem to udělat. Cep bude z jedné strany neobrobený, protože půjde vsunout do trubky. Teď to dělám ručně na mé Proma hračce, ale nebaví mně to, tak jsem si řekl, že když mohu místo na vrtačce vrtat díry d o trubek na frézce, proč bych nemohl dělat čep místo na soustruhu rovněž tak:)

Takže na frézce Kompas F600 se 4 osou nejspíš frézou Hoffmann&Vrátný 0180-4 nebo 017-6

Díky
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

4. 6. 2016, 9:25

Já bych se ze 4 osou asi nehrál. Má nízké otáčky a tuhost nebude u těch hoby nic moc.
Pokud bych tohoto chtěl udělat hodně a vyplatí se mě to bastlit, tak bych si sundal vřeteno, dal jej na stůl CNC vodorovně.
Na osu Z přidělal vhodný nůž (nebo i dva, tři) a kód si naprogramoval ručně.

Pak stačí dát do sklíčidla vřetene materiál a stisknout start.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
jaromir.hendrich
Příspěvky: 119
Registrován: 19. 8. 2014, 2:17

4. 6. 2016, 9:45

Tohle opravdu hnízdo CNC analfabetů. Takový jednoduchý obrobek a vy tu vymýšlíte různé krkolomné způsoby jak to "vyrobit". Co to vytočit v kuchuňském mixéru?
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22396
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

4. 6. 2016, 10:27

kolik toho potrebujes
nebylo by jednodussi to nekde zadat kde na to maji vhodny stroj s protivretenem
nebo normalni a prehazovat to

se nekdy zastav, postavim te ke stroji a muzes tocit jak divej
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

5. 6. 2016, 8:49

Ty jo, uděalt to jako na soustruhu, to je taky fakt. To mně nenapadlo.

Prozatím toho nepotřebuji moc a umím si to udělat na malém soustruhu. Než dělat zvěrstva, budu nadále točit na soustruhu. Jen mně to zajímalo, zda by to byl velký problém.

Pánove a poradíte nějaký FREE nebo laciný CAM pro hobby potřeby? Ideální něco ve stylu Cut2D, Cut3D. Ten už celkem umím:)

Díky
karči
Příspěvky: 93
Registrován: 31. 1. 2009, 2:45
Bydliště: martin

5. 6. 2016, 9:16

"vymýšlíte různé krkolomné způsoby jak to "vyrobit". Co to vytočit v kuchuňském mixéru "
Tu nejde o krkolomné spôsoby aspoň v mojom prípade. Tu ide o spôsob ako sa naučiť novým veciam, novým postupom, ako vyskúšať svojú zručnosť, šikovnosť a v neposlednom rade adrenalín pri finišovaní. Dať si to vyrobiť to je najjednoduchšie . Mam za to, že toto forum je aj o tom. Pohodový deň všetkým.
ko umí ten umí kto neumí ten čumí
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22396
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

5. 6. 2016, 9:38

jak bys to chtel jako na te 4. ose delat
docela by me zajimala ta predstava
hlavne ten zavit
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

5. 6. 2016, 10:38

v prvním postu píše, závit tam nebude..
frézovat by to ve 4té ose šlo, problém budou ty zápichy, na to by musel mít frézu menšího průměru než je ten zápicha bude to tak dost neekonomické.. takhle jednoduchej prográmek se dá napsat z hlavy.. ale aby to bylo alespoň trochu efektivní musel bys to frézovat nejdřív větším nástrojem a až potom zápichy, takže přehazovat nástroje.. pokud děláš jen pár kusů zůstaň u soustruhu a nebo pořiď cnc soustruh.. pro něj je to hračka
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

5. 6. 2016, 12:51

Pánové napadla mně taková pitomost. Frézu nechám jak je. Koupíme nějaký elektormotor kolem 700ot a na něj 4-čelistova sklíčidlo. Osa motoru je většinou jakžtakž vyvážené. Udělám jen přírubu (sklíčidlo přímo na osu motoru). Připevním na stůl a pokusím se vycentrovat. Pokud se to povede budu mít kombi soustruh/frézu. Pak jen v Cut2D udělám dráhy na ty konkrétní rozměry a mohu začít. Pokud se bude obrobek točit samostatně v ose A a v ose Z určím výsledné průměry, tak je to za 3min hotové. Otázka je jaké otáčky obrobku určit. Myslel jsem, že když se to bude točit kolem 700-1000ot/min a fréza točí 15tis na D6, která mi na to stačí, dám pomalé posuvy a minimální zahloubení, dostanu celkem pravidelný pohyb.

Co Vy na to? je to totální pitomost?
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

5. 6. 2016, 12:54

...asi udělám pokus se soustruhem. Je natolik malý, ze mi tam na délku vejde, tak vyzkoušet to můžu:)
Uživatelský avatar
Kratus
Příspěvky: 511
Registrován: 1. 5. 2015, 2:36
Bydliště: Příbram

5. 6. 2016, 1:11

Mrosconi píše:Pánové napadla mně taková pitomost. Frézu nechám jak je. Koupíme nějaký elektormotor kolem 700ot a na něj 4-čelistova sklíčidlo. Osa motoru je většinou jakžtakž vyvážené. Udělám jen přírubu (sklíčidlo přímo na osu motoru). Připevním na stůl a pokusím se vycentrovat.?
Než to zapneš, tak si sjednej životní pojištění.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

5. 6. 2016, 1:15

nevím tedy jak silnej chceš kupovat motor, ale nějakej kterej by výkonově odpovídal cca 750W -1KW bude mít tak slabou hřídelku, že bych na to já osobně sklíčidlo nedával, ono až ti uletí relativně těžké sklíčidlo tak ti to tu frézu nebo i tebe (pokud budeš v dosahu) spolehlivě rozboří.. a hlavně na takovéhle věci to chce dělat z tyče a tak by to chtělo průchozí vřeteno.. dá se koupit jako ND vřeteník k čínskému soustruhu za pár korun.. a tím motorem potom hnát přímo ten vřeteník..budeš k tomu rovnou moci přišroubovat univerzálku, bude to na to mít nějak stavěný ložiska a vůbec to bude celé lepší než cpát univerzálku na normální běžnej motor
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22396
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

5. 6. 2016, 1:36

tak nejak premyslim kolik to cele bude stat a vysledek nejisty
kdyz to necham nekde udelat tak to vyjde cca 10-20kc za kus + material
profesionalni kvalita
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“