Stavba 5ti osé frézky

Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1778
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

21. 6. 2016, 10:21

HynekCNC píše: Ahoj, chtěl bych si postavit 5ti osou frézku, která bude obrábět i ocel.
... Mam představu tak kolem 60 000 ...
čau, jako už jsem se přestal smát, ale trvalo to dlouho (díky za prodloužení života) ... nechci ti brát iluze, ale pětioska, aby to nebyl "vyklechtanej vergl", kterej si dělá co chce, tak počítej tak 300 tisíc za předpokladu materiálu (ocel) zdarma + obrobení zdarma, možná se pletu, ale spíš to bude víc ...
Doporučuji ti podívat se na nějakou kompletní sestavu pětiosky, nejlépe ve 3D, nebo nějakou rozloženou sestavu a vypsat si všechny obráběné díly, potom motory, budiče, zdroje, měnič(-e), vřeteno, kolejnice, vozíky, kul. šrouby, kul. matice, systém mazání, chlazení nástroje, chlazení vřetena, spojovací materiál, kabely, kabelové žlaby, chráničky, hadice ... a ke všemu si jen odhadem doplň cenu, tak a to vynásob dvěma a jsi na rozpočtu, protože jsi na půlku věcí sto-pro zapomněl, nezdá se to.
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

21. 6. 2016, 10:51

To vás má na kolenou prosit? :roll:
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Monteg
Příspěvky: 1481
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

21. 6. 2016, 11:05

Thomeeque píše:
Monteg píše:Tak potom není co řešit
Zde máte odkazy na řídící panel + pohony
ty tam vidíš řídící systém pro 5ti osou frézku?
Myslím že není pro Luboše problém dodat i tento panel adtech ho dělá tuším ADT 4960?
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1778
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

21. 6. 2016, 1:43

... návod na ten váš soustruh: http://www.peddy.cz/files/ED750FD.pdf" onclick="window.open(this.href);return false; od strany 44 jsou rozbory sestav, na získání představy jak to rozdělat pro oměření a rozplánování co kam dát. Začít třeba výměnou šroubů podélného a příčného suportu za kuličkové, vymyslet uložení šroubů, u motoru radiálně axiální na druhém konci stačí radiálně ... u příčného suportu možná i volný konec, je to běžné u malých délek. K šroubům pohony třeba 3f krokové motory, nebo serva, ale ty jsou drahé a těžší na začátečníka s rozjetím, v sestavě s motory rovnou budiče, napájecí zdroj (-e) a k tomu to hlavní - Řídící systém ten se skládá z HW (interpolátor pulzů, např. Gravos http://www.gravos.cz/gve84.htm" onclick="window.open(this.href);return false;, nebo z reklamy tady na C-N-C komletní řešení http://www.retrofitcnc.cz/retrofitcnc-c ... truh-2-osy" onclick="window.open(this.href);return false;) + SW (řídící systémy, Gravos má Armote http://www.gravos.cz/armo.htm" onclick="window.open(this.href);return false;) o tom všem bys měl mít trochu dost načteno, třeba tady z fóra, nebo učebnic a skript z oboru, je toho volně po netu spousta. Je to z mé strany jen nástřel, nepočítám s výměnou uložení suportů, to by se už asi vyplatilo koupit rovnou malý "CNC Lathe" typu http://www.naradi-pro.cz/cnc-soustruh-optiturn-l-28hs" onclick="window.open(this.href);return false; nebo zkusit loterii z Čajny http://www.aliexpress.com/item/mini-tor ... 457c9fa54f" onclick="window.open(this.href);return false;
Prosím od ostatních rozvinout, na případné blbosti upozornit a doplnit správné znění ... tak ať se ti to povede :D
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5091
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

21. 6. 2016, 1:45

Adtech má i 5 os,
v současné době mám skladem systém pro 5 os od jiného výrobce s plnou podporou PLC a maker a tuším 2 vřeten.
Taky mám systémy Syntec ( jeden z nich je pro 8 os), takže to neni problém. Jen nedávám vše na stránky, kdo něco chce se zeptá. Když jsem začal adtech vozit
nikdo ho neznal a nevěděl, ted si každý najde kde co koupit levněji a má to.
Osobně si myslím, že vše se dá udělat a jak autor psal peníze nejsou problém. Rozumný driver a servo s kabeláží 400W se dá sehnat třeba do 10 tis.
Rozhodně bych ale doporučoval nejdřív vše rozkreslit a pak se do toho teprve pustit. Nahodit nejdřív koncepci tu si nechat zkritizovat vylepšit a pak řešit detaily.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Uživatelský avatar
Habešan
Příspěvky: 1007
Registrován: 12. 12. 2013, 2:25
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

21. 6. 2016, 6:03

Možná by se ta 5. (+ 4.) osa dala udělat jako přídavek na MF70.
Ale pak by to nebylo pro polotovary 100x100x100mm, ale tak cca 40x40x40mm...
Nabídněte mi, prosím, formy na PET lahve z limonádoven i pivovarů (i kovošrotu).
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

21. 6. 2016, 6:28

Habešan píše:Možná by se ta 5. (+ 4.) osa dala udělat jako přídavek na MF70.
Ale pak by to nebylo pro polotovary 100x100x100mm, ale tak cca 40x40x40mm...
..a rozhodně ne z ocele
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
piskoteek
Příspěvky: 883
Registrován: 3. 12. 2013, 7:54
Bydliště: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

21. 6. 2016, 8:47

Ahoj po to co sem pár 3osek složil ti budu držet palce,snadny cíl sis nedal.
S elektronikou ti bohužel neporadim,sam v tým plavu,tak i tak si s tím lámu hlavu tak ve 3/4 stavby.Spiš mě zajímá,jakym cad/cam budeš používat ke krmení té 5osky.
Závidím ti tvého chlebodárce pokud to je jak píšeš

Držím palce
Výrobní ředitel, co nadělal poctivě hodně vagónů špon do hutí.
HynekCNC
Příspěvky: 6
Registrován: 19. 6. 2016, 9:45

22. 6. 2016, 1:07

fmodel píše:Taky si čmárám pětiosku, ale horizontku 80% stroje budou odlitky protože formy a modely mě živí .Osy tak X300 Y300 Z350 ,až to trochu sesmolím tak s jedním zdejším kolegou budem řešit co dál.
Před asi 12 lety jsem dělal tříosku X450 Y300 Z400 na to jak to bylo malí tak to vážilo tak 1,5t z litiny GG25. Tak že to lze ,ale je potřeba do detajlů nakreslit protože pak už nic neupravíš ,potom to chce konzultovat protože tajnejch agentů co si něco přečetli a po roce se pochlubili už tu pár bylo ,a místo slávy zjistili kolik uďáli kopanců a jak pěkný to mohlo bejt.
Tak to už je pěknej stroj s takovým pracovním prostorem. To už by asi jinak než z litiny nešlo. V čem to čmáráš? Doufám, že sem nahodíš taky nějaké foto :) Držím palce! Pro mě není problém to načmárat a načmárat to tak aby to bylo funkční a použitelné, protože to živý mě. Jde o to odladit většinu kopanců při čmárání u prototypu po postavení vždycky dojdeš k tomu, že něco bys udělal líp. Každej názor je dobrej a rád si nechám poradit.
Pepa z depa píše:
HynekCNC píše: Ahoj, chtěl bych si postavit 5ti osou frézku, která bude obrábět i ocel.
... Mam představu tak kolem 60 000 ...
čau, jako už jsem se přestal smát, ale trvalo to dlouho (díky za prodloužení života) ... nechci ti brát iluze, ale pětioska, aby to nebyl "vyklechtanej vergl", kterej si dělá co chce, tak počítej tak 300 tisíc za předpokladu materiálu (ocel) zdarma + obrobení zdarma, možná se pletu, ale spíš to bude víc ...
Doporučuji ti podívat se na nějakou kompletní sestavu pětiosky, nejlépe ve 3D, nebo nějakou rozloženou sestavu a vypsat si všechny obráběné díly, potom motory, budiče, zdroje, měnič(-e), vřeteno, kolejnice, vozíky, kul. šrouby, kul. matice, systém mazání, chlazení nástroje, chlazení vřetena, spojovací materiál, kabely, kabelové žlaby, chráničky, hadice ... a ke všemu si jen odhadem doplň cenu, tak a to vynásob dvěma a jsi na rozpočtu, protože jsi na půlku věcí sto-pro zapomněl, nezdá se to.
Jsem rád, že jsem tě pobavil :D A asi spoustu lidí okolo... Nevím, ale možná se pletu... Když budu chtít 5 osou frézku o rozjezdech os 100mm X 100mm X 100mm opravdu budu potřebovat tolik peněz??? Je to vlastně o kousek menší rozjezd než http://www.pocketnc.com/pocketnc/pocket-nc které stojí kolem 100 000kč... Ten obrázek, který sem přiložil ve druhém příspěvku měl sloužit jenom pro představu koncepce stroje. Koncepce POCKET NC se mě z pohledu konstruktéra moc nelíbí. A oproti POCKET NC chci obrábět železo. Beru to že je to málo, ale jak říkám a říkal jsem... Není to limit.
Oproti POCKET NC budu mít masivnější konstrukci a silnější serva je to tak? Nebo ještě něco?
Pepa z depa píše:... návod na ten váš soustruh: http://www.peddy.cz/files/ED750FD.pdf" onclick="window.open(this.href);return false; od strany 44 jsou rozbory sestav, na získání představy jak to rozdělat pro oměření a rozplánování co kam dát. Začít třeba výměnou šroubů podélného a příčného suportu za kuličkové, vymyslet uložení šroubů, u motoru radiálně axiální na druhém konci stačí radiálně ... u příčného suportu možná i volný konec, je to běžné u malých délek. K šroubům pohony třeba 3f krokové motory, nebo serva, ale ty jsou drahé a těžší na začátečníka s rozjetím, v sestavě s motory rovnou budiče, napájecí zdroj (-e) a k tomu to hlavní - Řídící systém ten se skládá z HW (interpolátor pulzů, např. Gravos http://www.gravos.cz/gve84.htm" onclick="window.open(this.href);return false;, nebo z reklamy tady na C-N-C komletní řešení http://www.retrofitcnc.cz/retrofitcnc-c ... truh-2-osy" onclick="window.open(this.href);return false;) + SW (řídící systémy, Gravos má Armote http://www.gravos.cz/armo.htm" onclick="window.open(this.href);return false;) o tom všem bys měl mít trochu dost načteno, třeba tady z fóra, nebo učebnic a skript z oboru, je toho volně po netu spousta. Je to z mé strany jen nástřel, nepočítám s výměnou uložení suportů, to by se už asi vyplatilo koupit rovnou malý "CNC Lathe" typu http://www.naradi-pro.cz/cnc-soustruh-optiturn-l-28hs" onclick="window.open(this.href);return false; nebo zkusit loterii z Čajny http://www.aliexpress.com/item/mini-tor ... 457c9fa54f" onclick="window.open(this.href);return false;
Prosím od ostatních rozvinout, na případné blbosti upozornit a doplnit správné znění ... tak ať se ti to povede :D
Děkuji za rady kuličkové šrouby mám poptané tak uvidíme na kolik se to vyšplhá. Tahle přestavba není pro firmu nutnost tak záleží na ceně... uvidíme. 5 osá malá frézka je pro ně zajímavější :D Měl jsem představu o něčem takovém https://www.youtube.com/watch?v=CzJBks6c8cM Myslím že to řídí přes MACH 3. Ještě jsem pořádně neměl čas nasát ty informace z fora... Jaké krokové motory jsou pro začátečníka lehčí na rozjetí??

Cad/cam je v jednání CAM express do solid edge.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22399
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

22. 6. 2016, 5:49

pocket stoji 100 litru
je to z duralu a neumi to zelezo
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1778
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

22. 6. 2016, 6:14

HynekCNC píše:... Nevím, ale možná se pletu... Když budu chtít 5 osou frézku o rozjezdech os 100mm X 100mm X 100mm opravdu budu potřebovat tolik peněz??? Je to vlastně o kousek menší rozjezd než http://www.pocketnc.com/pocketnc/pocket-nc které stojí kolem 100 000kč... Ten obrázek, který sem přiložil ve druhém příspěvku měl sloužit jenom pro představu koncepce stroje. Koncepce POCKET NC se mě z pohledu konstruktéra moc nelíbí. A oproti POCKET NC chci obrábět železo. Beru to že je to málo, ale jak říkám a říkal jsem... Není to limit.
Oproti POCKET NC budu mít masivnější konstrukci a silnější serva je to tak? Nebo ještě něco?
100x100x100mm rozjezd bude trochu levnější než větší brácha, ale ne moc, vozíky na kolejnice dát musíš jak na dlouhé koleje, tak na kratinké, stejně tak kul. matice, čidla, uložení šroubů a tak.. je pravda, že mohou být nepatrně měnší, tím zase ztrácíš tuhost konstrukce ... mmj. toho obrázku se drž, možná budeš dělat menší, ale koncepčně je to trefa ... no Pocket NC je taky sranda, až na to že je to naleštěné na prodej, tak nic: trapézové šrouby, ten motor na vřeteno nic moc, pětioska dobrá tak na polystyren :D ne možná to podceňuji, ale víc než dřevo s rozumným povrchem asi ne .. u 5-ti osky jde hlavně HLAVNĚ o minimální vůle a tuhost, tzn. lineáry a šrouby velké předepětí = drahé, dobrý oříšek bude právě ta kyvná část 4. a 5. osy, volil bych raději cestu hotového uložení = opět drahé, tam bych viděl největší úskalí .. sebemenší vůle v kolíbce a ocel nejdou k sobě, když to budeš dělat sám, tak držím pěsti, budeš potřebuješ bezvůlovou harmonickou převodovku (princip https://www.youtube.com/watch?v=Ec2eJdQ0KOM" onclick="window.open(this.href);return false;), nejlíp dvě, někdo řeší pátou osu jen řemínkem, ale to u ocele asi neprojde :D .. poptej si i převodovky ať šéf padne zadkem na židli :D ne fakt vám fandím a jsem zvědav na první nákresy, ale sousto teda veliké :D
HynekCNC píše: Děkuji za rady kuličkové šrouby mám poptané tak uvidíme na kolik se to vyšplhá. Tahle přestavba není pro firmu nutnost tak záleží na ceně... uvidíme. 5 osá malá frézka je pro ně zajímavější :D Měl jsem představu o něčem takovém https://www.youtube.com/watch?v=CzJBks6c8cM Myslím že to řídí přes MACH 3. Ještě jsem pořádně neměl čas nasát ty informace z fora... Jaké krokové motory jsou pro začátečníka lehčí na rozjetí??
.. zajímavá konverze, jen tam "kořeň" nechal trapézové šrouby a teď se pere z vůlí ( http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=34&t=16781" onclick="window.open(this.href);return false; ), jinak jestli záleží u vaší přestavby soustruhu na ceně (na konverzi soustruhu bych založil nové vlákno, ať se to tu nemotá), tak tam dej 3f krokové motory a řízení Gravos, vše ti nabídnou jako sadu i zdroje a pod., poptej u Mirka Vostárka (Gravos), je to profík, co tě po telefonu navede na správnou cestu pro tebe (ne pro něj jako všichni obchodníci, co mají jediný cíl: prodat co nejvíc), mám 2Nm - 3F KM doma na své mašince, nikdy jsem neztratil krok !!! měřím si občas před a po dokončení frézování polohu najížděním na "hodinky" .. neztratí - nikdy! ... a lítá to 125mm/s, za tu cenu bych neměnil!
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

22. 6. 2016, 7:55

porovnáváš neporovnatelné.. když ten hliníkovej pocket stojí 100000,- a vyrábí se v nějaké sérii, byť s nějakým ziskem, tak nevěř tomu, že jeden kus uplně stejný vyrobíš za podobné peníze..
myslíš, že tvůj dodavatel lineárů, šroubů ti dá lepší cenu na jeden kus než někomu kdo objedná třeba 100ks uplně stejných? když děláš 100ky kusů můžeš si dovolit odlitky, na jeden kus budeš dlabat z plného - víc práce, víc materiálu atd, a hlavně první kus obrábíš několik hodin (CAM, příprava nástrojů, odladění..) když děláš stejné kusy jak Baťa tak to frčí, tím jde cena dolů.. to jestli má frézka rozjezd 100 nebo 200 není rozdíl v ceně 100%, ale třeba tak 20%, protože na jednu osu máš motor, uložení, matici a vlastní šroub, když bude mít délku 300(pro pojezd cca 100mm) a nebo 400(pro pojezd 200mm) na výsledné ceně té osy to v podstatě nepoznáš.., jestli obrábíš uložení pod lineáry 250 nebo 350mm taky v podstatě nepoznáš.. když už to bude na frézce je to skoro jedno (za předpokladu, že stroj kde se to obrábí má větší rozjezdy než to co chceš obrábět) takže ve finále navýšení ceny je jen v tom materiálu navíc..

kdyby to bylo tak jednoduché a levné jak myslíš, tak by byla plná ebay 5ti osek za pár korun..

nicméně diskutovat se o tom dá dlouho, dokud nezačneš kreslit, poptávat díly a něco tvořit tak budeš pořád na začátku a můžeš si myslet něco o tom, že tady jsme uplně blbý že to přece není problém..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Habešan
Příspěvky: 1007
Registrován: 12. 12. 2013, 2:25
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

22. 6. 2016, 4:18

Ale tuhost klesá se třetí mocninou délky.
Navíc už tříosá CNC frézka nám umožňuje dělat tvary, na které bychom bez CNC museli mít přípravek do soustruhu. Možná proto se tak málo lidí hrne do pětiosky.
Thomeeque píše:
Habešan píše: ale tak cca 40x40x40mm...
..a rozhodně ne z ocele
Záleží jaké třídy, třeba z konstrukční...
Někde se tu psalo, že nejlepší slitina hliníku je pevnější, než nejhorší třída oceli.
Nabídněte mi, prosím, formy na PET lahve z limonádoven i pivovarů (i kovošrotu).
jaromir.hendrich
Příspěvky: 119
Registrován: 19. 8. 2014, 2:17

23. 6. 2016, 8:07

Taky jsem měl takový trhlý nápady,jak přestavět klasický soustruh na cnc. Nakonec jsem to rozchodil,koupil cnc soustruh z Číny, a když vidím,jak je jen náročný jen pitomý zakrytování mašiny,aby Ti při práci kolem stroje netekla emulze ......... a i když budeš obrábět jen 100x100x100 mm,tak to stejně musí celý vážit min.3tuny. Tohle je kravinismus. Retrofit (jen výmenu systému) bych pochopil,ale tohle ne.

Jarda
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5091
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

23. 6. 2016, 8:15

Třeba bude první kdo tu předvede stavbu 5 osky. Zatím to tuším nikdo nedotáhl nebo se nepochlubil.
Já si s myšlenkou 5 osky pohrávám už dlouho, ale beru to spíš jako konstruktérskou výzvu než že bych jí doopravdy potřeboval na práci.
Jako největší komplikaci vidím vlastní kolébku 4 a 5 osy. Aby to bylo k něčemu mělo by to být navíc bržděné. Mám ted objednaný megatorq motor od NSK který by mohl být vhodný na 5 popřípadě 4 tou osu kolébky ale není bržděný. Na nějaké hraní by to ale mohlo stačit.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“