výběr CNC frézky pro obrábění kompozitních materiálů

Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

5. 9. 2016, 11:27

Engineer píše:
Ještě dotaz .... co je myšleno pod tímto pojmem ?
mělo by jít i stroj, nevyžadující extrémně náročnou obsluhu a údržbu.
Domnívám se, že obsluhovat pětiosku i když jen ve stolní variantě bude vždy celkem náročné, ale třeba se pletu neboť mám jen zkušenosti se 4 osou a to ještě pouze v indexovaném provedení. :wink:
JJ ono je jedno jestli trefíš vřeteno na malé nebo velké mašině furt je to průůser :lol:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Hardmesr
Příspěvky: 423
Registrován: 12. 2. 2009, 9:05
Bydliště: Jižní Morava

5. 9. 2016, 12:46

Já bych jen popsal své pohledy z křesla u zubaře, který mně za cca 4 hodiny vyrobí zub z keramiky. Napřed mně doktor obrousí zub natolik, že zbude jenom nosný čep, V ústech mně pak oskenuje z několika míst ústní dutinu s obroušeným zubem. V příslušném SW vloží příslušný zub z knihovny zubů do mezery s obroušeným zubem a tento pomocí SW upraví, aby se tam hodil. Výsledný NC program přenese do dvouvřetenové ŘS frézky, ve které tento zub pomocí diamantových nástrojů opracuje. Jeden nástroj frézuje dutinu pro původní trn zubu, druhý nástroj pak frézuje vnější tvar zubu. Frézuje tak dlouho, až výsledný zub odpadne z čepu. Jako polotovar slouží keramický polotovar na čepu. Na tento čep byla patrně keramika natvrdo nanesena. Pak už jenom pan doktor zub ručně upraví tak, aby pasoval do huby. Následuje jeho přilepení na trn a pak doleštění. Po těchto úkonech odjedete domů a máte krásný tvrdý, pevný zub, pomocí něhož můžete doma okamžitě chřoupat čerstvou mrkev. Tuto frézku zhlédnete v příspěvku páně Procházky i s příslušnými polotovary. Cena takto zhotoveného zubu je 5000 Kč i více. Cena frézky a SW přijde na více než milion. Pan doktor mně tuto cenu jenom naznačil. Frézka na plastiku by se dala vyrobit i některými zdejšími blogery. Kde se dá sehnat SW žel nevím. Cena 300 000 se mně nezdá přehnaná, když pohlédnu zpět na naši kdysi dávno vyrobenou tříosku.
NC soustruhy s ŘS Sinumerik 810T a 840D, YASNAC LX3. CAM KOVOPROG 2.7 až 4.13
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5091
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

5. 9. 2016, 8:14

Nestačil by na to třeba roland co je určený pro šperkaře?
Není to 5 oska ale mám pocit že i 5 osku mají.
Podle mě cena 300t je zcela reálná na lehkou mašinku obrábějící kompozitní materiál. Pokud není potřeba plynulé obrábění, ale stačí indexované tak jako cam postačí deskproto.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Hardmesr
Příspěvky: 423
Registrován: 12. 2. 2009, 9:05
Bydliště: Jižní Morava

5. 9. 2016, 10:04

Ještě se vyjádřím k obsluze stroje k nickům Engineer a prochaska. Jak jsem psal, stroj má dvě vřetena s diamantovými nástroji. Z bližšího pohledu jsem nabyl dojmu, že jedno vřeteno je vodorovné, opracovává vnější profil. Druhé vřeteno svislé, opracovává dutinu pro nalepení k původnímu zubu. Polotovar (keramické kostka na čepu) je upevněn v kleštině rotační osy zespodu. Obě vřetena pracují současně. Pokud jsem si všiml, tak MUDr. pouze upnul polotovar do kleštiny, uzavřel kryt a frézku startnul tlačítkem. Je to prakticky jednoúčelová stolní CNC řízená frézka.
NC soustruhy s ŘS Sinumerik 810T a 840D, YASNAC LX3. CAM KOVOPROG 2.7 až 4.13
AndroidCZ
Příspěvky: 6
Registrován: 5. 9. 2016, 8:13

8. 9. 2016, 10:00

lubos píše:Nestačil by na to třeba roland co je určený pro šperkaře?
Není to 5 oska ale mám pocit že i 5 osku mají.
Podle mě cena 300t je zcela reálná na lehkou mašinku obrábějící kompozitní materiál. Pokud není potřeba plynulé obrábění, ale stačí indexované tak jako cam postačí deskproto.
Ten "Roland pro šperkaře" je něco takového? https://www.rolanddga.com/products/3d/m ... l/features Pokud to není ono, nemáte prosím odkaz na takový zmiňovaný stroj?
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22396
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

8. 9. 2016, 1:43

Tyhle stroje jsou vhodne na prototypove materialy jako umele drevo a podobne velmi snadno obrobitelne hmoty
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Grell
Příspěvky: 91
Registrován: 12. 8. 2013, 1:40
Bydliště: Vsetín

8. 9. 2016, 4:20

IMO i kdyby se ta cena zvedla ještě o jeden řád výše. Stejně to podle mě skončí kardinálním průs-švihem. Polovičatá a lowcost řešení stojí ve většině případů za prd. Jsou pomalá, neefektivní a mnohdy nefungují tak jak mají. A taky jsou někdy ve výsledku i dražší.

Pokud se má jednat o "profi" nasazení. Vyvedl bych zadavatele z omylu. Zeptal se ho, jak to myslí vážně a pak poptal mašinu u výrobců těchto strojů. Co vím z brouzdání Datron a Morina mají dentální frézky určitě, bude jich plno. Viz co tady kolegové dávali za odkazy. Poptat, porovnat ceny projezdit stávající zákazníky co ty stroje mají a podívat se jak to dělá, co to umí atp... Výrobce stroje či zákazníci by pak případně mohli dát reference na CAM.
Vedoucí vývoje / Technolog / Programátor / Obsluha CNC / Kontruktér / Podržtaška / Pi*us k ruce
S50CNC, CKE 6150Z, Lynx 220 LSA, Lynx 220 Alpha, DNM 500,Haas VF-2SSY, Haas ST-30SSYT, Citizen A20 VII EVO
EdgeCam 2014/2016, SpaceClaim 2015
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5091
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

8. 9. 2016, 7:07

AndroidCZ píše:
lubos píše:Nestačil by na to třeba roland co je určený pro šperkaře?
Není to 5 oska ale mám pocit že i 5 osku mají.
Podle mě cena 300t je zcela reálná na lehkou mašinku obrábějící kompozitní materiál. Pokud není potřeba plynulé obrábění, ale stačí indexované tak jako cam postačí deskproto.
Ten "Roland pro šperkaře" je něco takového? https://www.rolanddga.com/products/3d/m ... l/features Pokud to není ono, nemáte prosím odkaz na takový zmiňovaný stroj?
Ten roland je jak píše bobokop na měkké materiály ale co se pamatuju tak stával docela rozumný peníz. Pokud má být obráběna pryskyřice tak si myslím že to je dostatečné. Je jasné že to není produktivní stroj
https://www.youtube.com/watch?v=3NIzRTho8ho" onclick="window.open(this.href);return false;
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“