Stavba nebo přestavba?

Odpovědět
SEMBY
Příspěvky: 5
Registrován: 29. 9. 2016, 5:35

1. 10. 2016, 9:38

Dobrý den,

Prosím o radu. Pro své účely budu cca během roku potřebovat cnc. Ptám se tedy v začátku jakou cestou jít.

Budu potřebovat stroj, který bude mít rozjezd vsech os cca 250mm

Materiál kov, MS, Dural, výjimečně dřevo

Přesnost- pokud možno 0.05mm

Otázka zní jestli postavit mašinu od základu nebo použít k přestavbě konvenční frezku (mám jednu nevyužitou FA2). Nevím na vzhledu. Mám zkušenosti s obrabenim ale velmi malé s cnc. Práci zadávat nikam nechci potřebuji mít stroj na dílně.

Budu moc rád za každý postřeh. Pročetl jsem část fóra a některé stroje jsou opravdu pěkné ale špatně se mi určuje jaký materiál je pro ně limitní.

Moc díky

Tom
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

2. 10. 2016, 9:08

sežeň si starší CNC a předělej to..
stavba od základu byť relativně malé frézky, která má být na kov je dost náročná a ve finále tě to bude stát víc než koupě hotového staršího kusu..
a přestavba klasiky typu F2 je taky dost opruz.. narazíš na to že tam budeš muset nacpat malé šrouby, protože tam bude málo místa, kluzné rybiny taky nejsou uplně OK pro rychlý CNC režim a ve finále ani otáčky vřetene nejsou pro obrábění hliníku nic moc.. samozřejmě vše se dá nějak vyřešit, ale bude to zase takovej kompromis, že to nevyváží užitnou hodnotu a hlavně ceny již hotového stroje, který byl cnc od začátku a jen má již 20let starej nepoužitelnej systém..
ovšem hned na začátku je potřeba si říct jakej na to máš rozpočet.. pokud jsi z rodiny budovatelů snílků do 20 -30000 za celou mašinu tak moje rady vůbec neber vážně.. pokud tam přihodíš nulu dostáváš se do reálnejch představ za takovýto vlastníma rukama přestavenej stroj..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7205
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

2. 10. 2016, 9:08

klasickou frézku nepřestavíš z mnoha důvodů
skončí to zničením klasického stroje
už se tu o tom mnohokrát psalo do podrobna
stavba je v podstatě totéž, zvlášť když nemáš za pr... k dispozici obrobnu
jediná reálná cesta je koupit nějak kleklé hotové starší CNC a opravit si ho/přestavět na jiný systém
je to mnohokrát profláklé a probírané téma, proto ti tu asi ještě nikdo neodpověděl
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

2. 10. 2016, 9:28

Pokuď se tím kovem myslí ocel, tak jednoznačně přestavba nebo repase frézky či CNC. Pokuď místo není problém, tak koupit jeté CNC, pokuď je málo místa, třeba je jen garáž, tak přestavba nějaké menší nástrojařské frézky. Ono je třeba také se zamyslet nad objemem výroby a rozpočítat si cenu frézky také do ceny výrobků. Jeden člen fora si klasickou frézku na CNC přestavil, takže tady s testonem nesouhlasím. Určitě každá frézka není na přestavbu vhodná, ale najdou se. Pokuď nevadí, že produktivita bude malá a využití jen pár hodin týdně, tak bych myšlenku přestavby klasické frézky nezavrhoval.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

2. 10. 2016, 9:36

jen ta prestavba takove konvencni masiny aby byla alespon vzdalene srovnatelna s retrofitem starsiho cnc tak vyjde financne na uplnej nesmysl

vem si ze vetsina starsich cnc je vybavena spoustou veci jako je automaticke upinani (v komponentech tak 100 000 )
centralni mazani ( v komponentech tak 40 - 50 000)
kvalitni kulickove srouby nesrovnatelne s nejakou cinou (100 000)
odmerovaci pravitka (100 000)
rychle vreteno
krytovani
aut. vymena nastroje
atd....


vetsinou jsou ceny tech starsich cnc s nejakou zavadou nekde mezi 50-100 000
takze tyhle profi velmi kvalitni komponenty jsou tam asi tak za 5kc/kg :twisted:

kdyz to budes chtit narvat do konvencni masiny tak se nedoplatis takze to v kazdem pripade musis nekde okrast na kvalite, schopnostech stroje, dostupnych funkcich
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

2. 10. 2016, 10:09

Já souhlasím, že repase CNC frézky je nejlepší cesta, ale někdo taky na to nemá dost místa, většinou jsou díky krytování docela velké krabice. Konec konců můžu vzít klasickou frézku, na trapézy namontovat KM motory, řídit to machem a mám tuhou levnou CNC frézku. Jen se to člověk musí naučit programovat aby si vůle ve šroubu nepodávala frézu. Když výrobky budou nějaký kostičky s drážkou, tak proč ne. Někomu to může stačit.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

2. 10. 2016, 10:13

tak je to hodne kompromisni reseni
a na nejakou specifickou vyrobu to muze stacit
spis by to spadalo do kategorie jednoucelaku nez do kategorie cnc

onehda jsem takhle predelaval SV18
fakt je ze to bylo hodne lacine
pripravil jsem set pro montaz na ten soustruh za jedno odpoledne

delaji na tom 3 obrobky
chodi to dle pozadavku perfektne

za dospele cnc bych to nepovazoval
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

2. 10. 2016, 10:17

kdyby jsi se rozhodl pro přestavbu tak bych měl docela rozumný základ malého cncčka (cca 800kg,litina, kuličkové šrouby, valivé vedení.. případně i serva s driverama, vřeteno s ATC, mesa karty pc s linuxem atd..za "pár" korun)
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

2. 10. 2016, 10:20

jestli to je to co si myslim
tak i velikost nemusi byt v tomhle pripade vubec problem (ta litina je velmi kompaktni)

da se to provozovat i bez pixly stejne jako konvencka
ale povazuju to za dost neprakticke
stejne jako u cnc konvencky
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
SEMBY
Příspěvky: 5
Registrován: 29. 9. 2016, 5:35

2. 10. 2016, 2:02

Děkuji všem,

Opravdu díky, v tuto chvíli jsem vyloučil stavbu i přestavbu konvence. Tedy budu se koukat ve směru staršího cnc. Můj rozpočet se bude pohybovat kolem 250.000,-. Proctu sekce fóra které se týkají tohoto segmentu a až na čerpám dostatek informací tak vás zřejmě požádám o nějakou konzultaci :-)

Ještě jednou děkuji všem a omlouvám se pokud jsem vznesl dotaz který někoho z vás nastval :-)

Tom
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

2. 10. 2016, 2:03

prober to s rasem
myslim ze se do tveho rozpoctu vejdes a ziskas tak hodne profi masinu
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

2. 10. 2016, 3:53

Já bych se taky přimlouval obrátit se s podporou na někoho kdo se tím živý.
Má to být produkční stroj a ne pokus pro hledání slepých uliček.

Ideálně se dohodnout co si schopný udělat sám, co nechat na někom jiném.
Takto se dá slušně ušetřit na práci (jen staré CNC rozebrat a vyčistit je slušný záběr) a naopak KNOW-HOW přestavby bych nakoupil (řízení, oživení, školení).
Vidím to jako výhodné pro obě strany.

PS: Třešničkou příspěvku by bylo zveřejnit výsledek (klidně bez cen, ty jsou stejně bez kontextu k ničemu)
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

2. 10. 2016, 3:57

podporu muzem udelat zde
ras tu nabizel solidni zaklad male masiny

predpokladam ze slo o nejakeho toho brothera co dotahnul lubos

v tyhle velikosti dost bezkonkurencni zaklad
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

2. 10. 2016, 5:27

nenabízím brothera, ten se bude nabízet již přestavěnej upravenej, protože prostě je lepší prodat kompletní postavenej stroj, kterej se dá vidět v reálu, než něco rozebraného co většina lidí nerozchodí...
ale tak mě tak napadá, že tam má Luboš jednoho celého funkčního brothera na prodej.. jenže ten už je větší (cca 2tuny)
nabízel jsem takovou tu konstrukci z té vyjiskřovačky jak jsem nabízel asi před půl rokem.. mezitím si ten co to koupil pořídil ještě velké centrum a proto je pořád volná..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“