Frézování vrchlíku koule

mpcz
Příspěvky: 43
Registrován: 15. 5. 2010, 9:00

12. 3. 2018, 6:44

filla píše:
mpcz píše:Děkuji za obšírný popis situace, která však pouze popisuje obsah mých pochybností. Proto bych se, ač nerad opakoval:
"Byl bych rád, kdyby se odpověď týkala mého problému, jak vytvořit přesnou kulovou plochu pouze výběrem frézy bez korekce SW na mé 3-osé frézce. Neustále nerozumím vysvětlení kolegy výše, mám pocit, že to snad ani nejde, ale třeba něčemu polopatickému porozumím."
Děkuji, mpcz, 12.mar.2018
no ta to reknu hned, to se udela tak, ze ten kulovy vrchlik podelne "rozkrajis",kazdy rez bude vlastne kruznice kterou si jednoduse na stroji naprogramujes pomoci G2/3, cim vic rezu udelas, tim budes muset programovat vice oblouku a za odmenu ziskas hladsi povrch

problem solved

good luck
Aha, tak to se budu muset asi opakovat po 4. s tím, že se mi nejedná o ty drážky po fréze, ty tam budou víceméně vždycky. Jak se pohyb naprogramuje vím.
Jde o to, že bez korekce bude konec osy frézy sice kopírovat přesný tvar koule, ale vlivem nenulových rozměrů nástroje nebude opracovaný povrch (asi) odpovídat požadovanému tvaru.
Děkuji, mpcz, 12.mar.2018
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

12. 3. 2018, 6:56

no tak to je prece jasny, vsak ten bod styku si uz dopocitas, ne? http://article.sciencepublishinggroup.c ... 02.13.html" onclick="window.open(this.href);return false;
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

12. 3. 2018, 7:00

:?: :?: :?: Vždyť jsi odpověď už dostal, například "testone" kompletně, správně a podle mě jasně odpověděl :-)

Ano, bez korekce nebude tvar přesný, tudíž potřebuješ korekci. Žádná zázračná fréza ti korekci nenahradí, z výjimkou frézy o nulovém průměru.

Korekci můžeš zavést dvěma způsoby: buď ji zadáš do stroje, nebo nastavíš do CAMu, aby vypočítal korekci v počítači a obrábět budeš už bez dodatečných korekcí ve stroji. V praxi se podle okolností používají oba způsoby. Protože jak to vypadá tvůj stroj tuhle korekci neumí, zbývá jen ta druhá verze. Dobrá zpráva je, že prakticky každý CAM tohle umí.

Pak je tu ještě třetí způsob, že si vypočítáš náhradní plochu (v tomto jednoduchém případě též kulovou) a budeš jakoby frézovat tu - bez jakékoliv korekce. Určitě by se dal najít i čtvrtý a pátý způsob, ale protože jsem je nikdy nepoužil, tak neporadím :-)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 3. 2018, 7:05

presne jak pise mex
budto jednim tvarovym nastrojem ktery bude megaobrovsky bude vazit tunu nebo vic ale bude mit vykousnuti ve tvaru toho vrchliku a objede se to dokola
nebo to rozrezes do vrstev a budes to delat nastrojem treba 10mm v prumeru ktery bude mit v sobe zase dilci vykousnuti ve tvaru vrchliku pro danou vrstvu
takze kazdou vrstvu jednim nastrojem, spocitas si souradnice kruznice a objedes to dokola
pocitej vyrobu nastroje na zakazku tak 5000,- Kc a vic a budes jich potreba mnoho desitek

takze vse co se tyka vyroby tak jak sis to vymyslel ty je nesmysl

nebo to muzes udelat jako normalni clovek
tedy rady hned ze zacatku
pouzijes cam software a normalni kulovej nastroj jako se jich vyrabeji kvanta a udelas to pomoci tohoto tim ze to vyradkujes tou kulovkou
podle toho jake zvolis radkovani podle toho to bude mit hruby nebo hladky povrch
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
mpcz
Příspěvky: 43
Registrován: 15. 5. 2010, 9:00

12. 3. 2018, 7:32

prochaska píše::?: :?: :?: Vždyť jsi odpověď už dostal, například "testone" kompletně, správně a podle mě jasně odpověděl :-)

Ano, bez korekce nebude tvar přesný, tudíž potřebuješ korekci. Žádná zázračná fréza ti korekci nenahradí, z výjimkou frézy o nulovém průměru.

Korekci můžeš zavést dvěma způsoby: buď ji zadáš do stroje, nebo nastavíš do CAMu, aby vypočítal korekci v počítači a obrábět budeš už bez dodatečných korekcí ve stroji. V praxi se podle okolností používají oba způsoby. Protože jak to vypadá tvůj stroj tuhle korekci neumí, zbývá jen ta druhá verze. Dobrá zpráva je, že prakticky každý CAM tohle umí.

Pak je tu ještě třetí způsob, že si vypočítáš náhradní plochu (v tomto jednoduchém případě též kulovou) a budeš jakoby frézovat tu - bez jakékoliv korekce. Určitě by se dal najít i čtvrtý a pátý způsob, ale protože jsem je nikdy nepoužil, tak neporadím :-)
Děkuji, proč zde jinak tolik zbytečných slov a invektiv. Stačilo říci: máš pravdu, bez SW korekce to nejde.
Ta verze s dopočítáním se mi líbí, je zde otázka, zda je tvar prodávaných fréz popsán natolik podrobně a spolehlivě, aby to bylo přesné.
SW zatím nemám, na tu vlastnost tvarové korekce se tím pádem musím zaměřit.
mpcz, 12.mar.2018
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 3. 2018, 7:44

vsak uz jsme to psali na zacatku
ano tvar nastroju je popsan presne radiusem r ktery ti staci kdyz pouzijes kulovou frezu doporucovanou hned na zacatku
muzes pouzit i torusovku tj. valec se zaoblenou hranou pak potrebujes do cam software zadat r a D tj. jeste navic prumer
to jak a kde se pocita uz nikdo neresi od toho je cam software
protoze kdyz se z tveho vrchliku presunes k problematice obecne tvarove plochy coz je treba kdejaka forma coz se casto na cnc dela tak ti uz par vzorecku nepomuze
tohle clovek bez software proste nespocita proto vynalezli camy
mimo jine bylo by fakt krasne kdyby ten vrchlik sel udelat na cisto
ale budes muset odhrobovat odpadni material treba nejak po vrstvach
to taky udelas efektivne jen pomoci camu
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7205
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

12. 3. 2018, 7:50

možná že se ti udělá jasno, když se někde na trubce podíváš jak se dělá koule na soustruhu naklápěcím nožovým držákem
koule vznikne složením dvou kruhových pohybů
tak takhle to na 3d frézce nejde
aby to tak šlo, musel bys mít ještě čtvrtý pohyb - seskládat dohromady ty dva kruhové pohyby jako na soustruhu
rotovat jednobřitým nožem kolem nějaké osy a tu osu otáčet zase kolem osy vřetene, přičemž ty dvě osy by se protínaly ve středu té kulové plochy
pak bys geometricky dokonale vytvořil kulovou plochu, nikoli pomocí nějaké aproximace a řízení drah
tak se brousí čočky a zrcadla v optice
normální 3d frézka to neumí
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 3. 2018, 7:51

uz jsem mezitim neco nasel
takhle se to dela:


je to programovani a simulace v cam programu ktery je nedilnou soucasti retezce ktery je potreba k obrabeni slozitych tvaru ktere nelze jednoduse popsat par kotama ve vykresu
tj. obecnych tvarovych ploch
vystupem toho software je pak program pohybu pro masinu
vetsinou se to sklada z milionu mikrousecek ktere tvori krivky ktere jsou odsazene od cilove plochy prave o korekci ktera zavisi na mnoha parametrech ale urcite ne pouze o tvaru nastroje
pouzivaji se ruzne technologicke offsety, hrubovaci drahy, drahy s konstantnim zatizenim nastroje, ruzne strategie a pod.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

12. 3. 2018, 8:00

Mex: super řešení, to jsem mu chtěl také navrhnout. Dělalo by to dokonalé kulové plochy bez řádkování a stačil by na to 1 osej strojek :lol:
doncarlos
Příspěvky: 760
Registrován: 9. 1. 2008, 9:49

13. 3. 2018, 5:48

A já to i dělal v praxi, frézoval jsem tak koule o průměru asi tak 800 na horizontce W160,
chodila se na to dívat celá dílna
mpcz
Příspěvky: 43
Registrován: 15. 5. 2010, 9:00

13. 3. 2018, 6:31

Zdravím, mohl by někdo stručně popsat ten zásadní rozdíl postupu v tomto videu oproti práci s korigovanou křivkou, kterou jak se zde píše zvládne každý lepší CAM SW? Je to přesnější, rychlejší nebo to má jemnější povrch?
Děkuji, mpcz, 13.mar.2018
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

13. 3. 2018, 6:54

Vzdyt je to to same a celou dobu o tom tady mluvime
To je jedno a totez
Ty z toho delas dve veci ale to je jedna a ta sama
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
mpcz
Příspěvky: 43
Registrován: 15. 5. 2010, 9:00

15. 3. 2018, 6:23

Mám další problém s vrtáním poslední největší desky na moji homemade frézku. Je na ní asi 50 děr s přesnou roztečí pro kolejnice, motory atd. Ty menší desky jsem udělal na klasické frézce, ale tato má skoro metr x dva a už je s ní mj. i horší manipulace.
Má prosím někdo zkušenost, jak ty díry odvrtat přesně na svém místě a také kolmo?
Děkuji, mpcz, 15.mar.2018
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

15. 3. 2018, 8:20

asi by bylo dobré napsat co máš za vybavení.. jinak to bude dělat majitel metru, důlčiku a ruční vrtačky a jinak majitel CNC centra s rozjezdama 1x2m..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
mpcz
Příspěvky: 43
Registrován: 15. 5. 2010, 9:00

15. 3. 2018, 9:25

Ano, to máš pravdu. CNC centrum nemám, až dodělám do konce tu frézku, tak budu samozřejmě home made centrum mít. Jinak si nechám poradit, popř. si to koupím. I to vrtání kolmých děr.
mpcz, 15.mar.2018
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“