dimenzování servo a krokových motorů

Odpovědět
stami
Příspěvky: 5
Registrován: 21. 8. 2018, 9:40

28. 8. 2018, 9:23

Zdravím všechny,
poprosil bych o další pomoc při stavbě mé cnc frézy. Jelikož je to má první stavba tak velké cnc frézy, nevím jak silné krokové případně servo motory mám použít. Jde o frézu určenou převážně k obrábění slitin hliníku, ale čas od času budu obrábět i železo a nerez (spíš drobné díly). X a Y osy mají kuličkové šrouby průměru 40mm a dvojitou šroubovici se stoupáním 20mm a převod 2:1 (šroub:motor). Osa Z má kuličkový šroub průměru 40mm se stoupáním 10mm. Převod sosy Z bude asi 1:1 max 2:1. Vše na ose Z bude mít protizávaží. Na všech osách je válečkové linearní vedení šířka 30mm. Nevím, jak mám srovnávat "sílu" krokových a servo motorů jelikož u servo motorů se udává zpravidla výkon v kW a u krokových motorů se udává kroutící moment v Nm. Potřebuji se zeptat na jednu věc i když se to tu už určitě řešilo: klesá u servo motorů s rostoucími otáčkami jejich výkon, tak jako u krokových motorů klesá s rostoucími otáčkami kroutící moment.

Já uvažuji o těchto krokových motorech s uzavřeným okruhem:
https://www.aliexpress.com/item/EU-Ship ... 2e0e0VSd0C

nebo o těchto servomotorech:
https://www.aliexpress.com/item/220V-1- ... 2e0e6jOHT2

Spíše bych vzal ty krokové motory jelikož po přičtení cla a DPH na servo motory, které by šli z Číny bude cena zhruba poloviční.

Všem předem děkuju za konstruktivní komentáře.

Obrázek
Přílohy
freza.jpg
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

28. 8. 2018, 10:18

Ciao,

Já jsem sice amatér, kterému se tady většina lidí směje, ale přijde mi ta konstrukce strašně slabá. Já mám sloup 300x340 tl.20 a pod lineary hranol 60x60 a to vše zalite betonem. Podstavec je identický, jen kratší a širší. Spojeno 24ks M12. Oproti původní BF45ce se to sice nehne, ale že by to bylo super tuhé, tož to asi těžko. Tvoje konstrukce alespoň podle vizuální má tak 1/4 váhy, než ta moje.

Vedení mám na X 25mm a na Y Z 30mm. Jinak rozjezdy 580x260x400mm. Šrouby mam 20mm pro X a 25 pro zbytek.

Servo asi bude lepší, ale jak jsem se tady vyptával na srovnání, tak nebylo jednoznačně, zda easy servo nebo klasické servo. Co do uvedených dvou modelů bych řekl, že to servo je 2x silnější než ty krokače.
Já mám v plánu jít do těch easy s 20Nm ve špičce. Ty by asi výkonové odpovídaly těm Tvým zvoleným servum. Jen si myslím, že máš konstrukcí max na 5Nm😂

Ale jsem fotograf, ne strojař.
stami
Příspěvky: 5
Registrován: 21. 8. 2018, 9:40

28. 8. 2018, 10:48

Mrosconi píše: 28. 8. 2018, 10:18 Ciao,

Já jsem sice amatér, kterému se tady většina lidí směje, ale přijde mi ta konstrukce strašně slabá. Já mám sloup 300x340 tl.20 a pod lineary hranol 60x60 a to vše zalite betonem. Podstavec je identický, jen kratší a širší. Spojeno 24ks M12. Oproti původní BF45ce se to sice nehne, ale že by to bylo super tuhé, tož to asi těžko. Tvoje konstrukce alespoň podle vizuální má tak 1/4 váhy, než ta moje.

Vedení mám na X 25mm a na Y Z 30mm. Jinak rozjezdy 580x260x400mm. Šrouby mam 20mm pro X a 25 pro zbytek.

Servo asi bude lepší, ale jak jsem se tady vyptával na srovnání, tak nebylo jednoznačně, zda easy servo nebo klasické servo. Co do uvedených dvou modelů bych řekl, že to servo je 2x silnější než ty krokače.
Já mám v plánu jít do těch easy s 20Nm ve špičce. Ty by asi výkonové odpovídaly těm Tvým zvoleným servum. Jen si myslím, že máš konstrukcí max na 5Nm😂

Ale jsem fotograf, ne strojař.
Já jsem hasič amatérský nadšenec :-).
Na tom obrázku to není moc vidět, ale ten sloup je 260x260mm + ty žebra (ale tl. pouze 12mm) a pod lineárama je hranol 40x40mm. Spodek je svařenec z kolejnic výšky 125mm a takových 20mm žeber postavených na kolmo k sobě. Je to první velká fréza tak uvidím jak se nakonec bude chovat :-). Dalo by se to taky vylít betonem nebo něčím jiným ale jsem omezený hmotností jednotlivých komponent, tak aby s nimi mohli dělat 3-4 lidi.
Odkaz na dvě fotky sloupu a spodní konstrukce viewtopic.php?f=115&t=28843

PS: dík za názor (všech slušně napsaných si vážím i kdyby by měly být negativní)
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

28. 8. 2018, 3:05

Určitě to zalij betonem. Stačí obyčejný C20, eventuálně přidej cementu. Ale jako výplň postačí nejběžnější beton.

Já jsem úplně sám a manipuloval jsem s 450kg bobkem sám. Mám jen malý zvedák.
Dnes jsem vrtal díry pod lineary na sloupu. Obyčejnou vrtačkou. Taky parádní dřina.
Jen jsem chtěl říct jedno. Měl jsem sice srovnané jak podstavec tak i sloup, jenže ten nebyl v celku, protože mi to nikdo nechtěl odcestovat, tak jsem to musel rozebrat. Při smontování se mi to pokroutilo natolik, že to musím zrušit. A sloup šel doleva, takže nahoře mám asi o 3mm vychýlení do levá. Ještě že jsem s tím počítal a lineary navrtal až na usazeném a srovnané, protože jinak by to byl stejný hnůj, jako ta moje původní BF45ka.

Základna je z desek 300x20mm, na nich hranoly 60x60mm a i tak se to zkroutilo.

Držím palce

Marian
Uživatelský avatar
OompaLoompa
Příspěvky: 459
Registrován: 28. 6. 2017, 1:45
Bydliště: Západný Slovakistan

1. 9. 2018, 9:19

Keďže ti tu zatiaľ kromě Mariána nikto neodpovedal, tak skúsim aspoň stručne ja..
stami píše: 28. 8. 2018, 9:23klesá u servo motorů s rostoucími otáčkami jejich výkon, tak jako u krokových motorů klesá s rostoucími otáčkami kroutící moment.
V rámci menovitých otáčok by mal byť špecifikovaný krútiaci moment garantovaný v plnom rozsahu.
Píšem "mal byť" lebo u lacákov z číny je zvyčajne na 100% garantovaný akurát tak sofistikovaný proces šetrenia nákladov na úkor kvality :lol:
stami píše: 28. 8. 2018, 9:23Já uvažuji o těchto krokových motorech s uzavřeným okruhem:
https://www.aliexpress.com/item/EU-Ship ... 49259.html

nebo o těchto servomotorech:
https://www.aliexpress.com/item/220V-1- ... 49995.html
Ak by mal byť výber len z pomedzi týchto dvoch možností, tak jednoznačne tie closed-loop krokáče. Prípadne ešte pohladať 3-fázovú variantu. Ale počítaj s tým, že k tomu budeš potrebovať aj trafák.

Servá by za normálnych okolností boli nepochybne lepšie, no s prihliadnutím na veľký cenový rozdiel a fakt, že sa jedná asi o tú najlacnejšiu možnú "no-name" variantu, by som sa tomuto experimentu radšej oblúkom vyhol :) (absentujúci či takmer nefunkčný auto-tuning, problém s ladením, len klasické 2500p/r inkrementálne enkódery, atď.)

Vzhľadom k tomu, že tam máš pomerne velké valčekové vedenia + na skrutkách vysoké stúpanie 20mm (čo je podľa mňa na takýto typ mašiny veľa) + že to má byť občas aj na nerez/železo, tak by som nad servami pod 1kW asi ani neuvažoval.

PS: Predtým ako tie pohony vyberieš/objednáš si ale najprv zisti cenovú ponuku napr. od DELTY. Pred časom tu dakto spomínal, že pre členov fóra vie vybaviť celkom slušnú zľavu, tak možno by to stálo za opýtanie. Síce aj medzi "čiňanmi" sa dajú nájst kvalitnejšie kúsky, no tam sa to potom cenovo začína už približovať k tým Deltám.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

2. 9. 2018, 9:57

Počítej že servo umí krátkodobě větší krouťák než nominální.
Sice znám jen OMRON, ale tam je 300% což může mít na dynamiku velký vliv a není potřeba to tak přehánět.
Vždy počítáme serva přesně, není důvod dělat "rezervu".

Nevím zda je nutné mít protizávaží.
Pokud se použije servo s brzdou, zase ušetříš hodně hmotnosti na závaží a zjednoduší se konstrukce.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“