CNC SAHOS

Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 826
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

13. 2. 2019, 9:08

Pavel R píše: No - já to vidím trošku jinak. Tady se řeší řídící systém - ale to nebyl slabý bod těch mašin. Takže pokud šlo o normálního zákazníka - za kterého považuji takového, co zaplatí, tak po této stránce mohl být v klidu.
Jiná písnička ale byly - no řekněme problémy na hardware stroje. Prostě řečeno konstrukce mašiny měla sakra daleko k dokonalosti.......
No - řídící systém slabinou byl - a nebyl . Ono totiž v devadesátých letech ta první verze, kterou používali byla na tu dobu a za tu cenu špička. A to to chodilo na Dosu !!! průserové bylo, že to nebylo s ničím kompatibilní, používalo to nějaké interní instrukce, G kódy to nevidělo ani z rychlíku a výkres se nedal exportovat a ani naimportovat. S nástupem win 3.1 to bylo už beznadějně zastaralé. Pak jsem zafinancoval portaci do win a Havlíčka jsem dokopal, aby do toho zabudoval alespoň nějaký export a import. Tato verze opět generovala nějaké pseudoinstrukce, ale alespoň z toho už šlo importovat do wmf (ostatní importy nefungovaly) A tato verze byla jediná, která uměla import do jiného formátu !!!. Co se týče nastavování parametrů samotného řídícího systému, tak to nebylo možné, všechny funkce (krokování, rampy, stoupání šroubu ....) tam bylo natvrdo a nešlo to měnit.

Poté Havlíčka vyrazili, najali jiné programátory a udělal další verzi systému na win - opět nekompatibilní s ničím a ta uměla importovat jen data z nižších verzí. Tuším, že někdy kolem r 2002 pak udělali zcela nový systém s dotykovým ovládáním - ten opět neuměl importovat a exportovat - ale měl už v sobě zadrátované opatření, o kterém je toto vlákno - tedy možnost znepřístupnění mašiny, pokud zákazník nezaplatil leasing - anebo servisní zásah. Pak ještě byly tuším dvě nové verze řídícího systému.

Jako systém to byl vymakaný a velmi dobrý - však si za něj také nechali patřičně zaplatit. Jenže z obchodních důvodů - v podstatě aby zákazníka zaháčkovali nebylo možné importovat a exportovat jakýkoliv výkres a v dřívějších verzích (nevím, jak ta poslední) i jakýkoliv G kód. A ve spojení s uvedenou blokací stroje to byl myslím hlavní důvod, proč na to dojeli. To také byly hlavní slabiny tohoto systému.

No - a o konstrukčních záležitostech raději psát nebudu, to by bylo na dlouhý román. Stačí jen vědět, že několikrát jsem měl zvířeckou chuť umlátit konstruktéry těch mašin kuličkovým šroubem, když jsem řešil jeho debilní usazení (pouze nasunutá ložiska bez jakéhokoliv zajištění!!!) - nebo lunetu na stroji držící na 2x M5 šroubech a při zajetí do materiálu se prohýbající o 3 mm ......
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“