Přestavba laser na frézku

Odpovědět
Informx
Příspěvky: 6
Registrován: 3. 3. 2019, 8:03
Bydliště: Praha

3. 3. 2019, 8:08

Ahoj,
mám čínský laser a chtěl bych ho přestavět na frézku. Po tom co všechno jsem k tomu nastudoval, tak si myslím, že bych to měl zvládnout.

V kostce, jsou tam 3 serva (X,Y,Z), 3 servo drivery Panasonic a Ruida controller RDC6342G připojený přes LAN. Přiložil jsem k manuál k RDC6332, přesně ten můj typ se mě nepodařilo sehnat, ale zdají se mě dost podobné. Software je RDCAM.

Prosím o radu:
1. Co se týče té Ruidy. Nikde nemůžu najít jestli je možné controller použít na frézování, podle manuálu se mě zdá, že ano, ale nejsem elektrotechnik a nejsem si jistý. Na netu jsem nikoho kdo by to už udělal, nenašel, což mě trochu zneklidňuje. Chtěl bych to vědět, před tím, než se do něčeho pustím.
2. Není mě jasné, jakým softwarem Ruidu ovládat, ten RDCAM podle všeho na frézování moc vhodný nebude, nepřišel jsem na to jak řídit osu Z, teď je to jen spustit/zvednout. A nevím jestli si Ruida rozumí s Gcodem nebo jestli tam RDCAM posílá něco jiného.

Z osa funguje teď tak, že při začátku pálení, hlava sjede dolů a kontaktní spínač ji zastaví v určité přednastavené výšce nad materiálem, spínač potom i udržuje konstantní výšku nad materiálem. Spínač je v podstatě kus zahnutýho drátu, který jezdí po materiálu a když je na něm nějaká "boule", tak se s drátem zvedne i hlava. Tohle doufám, že nějak vyřeším, protože na frézování bych chtěl osu Z ovládat standardně.

Je to pro mě nová věc, tak doufám, že se neptám úplně blbě.

Díky předem za pomoc.

Petr
Přílohy
Ruida controller RDC6332G.pdf
(2.8 MiB) Staženo 273 x
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

3. 3. 2019, 8:31

netuším co chceš frézovat - ale už jsi někdy viděl frézku v činnosti ?
Odhaduji, že mechanicky je na to konstrukce laseru absolutně nepoužitelná, software bude ten nejmenší problém.

Ale jak sám říkáš - nikde na netu to zatím není - asi budeš první :-)
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

3. 3. 2019, 8:36

Pokud bude frézovat polystyren, tak proč ne? :D
www.mosaznevyrobky.cz
lubbez
Příspěvky: 3146
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

4. 3. 2019, 7:37

Ale to je přeci naprostá blbost. :-( HW a SW laseru a frézky jsou nekompatibilní. Počínaje tím, že Ruida je řídící systém speciálně vytvořený pro řízení laserů a osa Z, kromě sepnutí kontaktu je tam prakticky vynechaná. Celá mechanika je velice subtilní a je stavěná na rychlý přesun lehoučké laserové hlavy z místa na místo. No a u frézky je to naopak. Mechanika musí být tuhá, osa Z je poměrně těžká. Pokud máš laser a třeba i nefunkční (trubka, zdroj ....) je stále lepší ho prodat a koupit něco jiného, vhodnějšího na frézování.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

5. 3. 2019, 5:43

lubbez píše: 4. 3. 2019, 7:37 Ale to je přeci naprostá blbost. :-( HW a SW laseru a frézky jsou nekompatibilní. Počínaje tím, že Ruida je řídící systém speciálně vytvořený pro řízení laserů a osa Z, kromě sepnutí kontaktu je tam prakticky vynechaná. Celá mechanika je velice subtilní a je stavěná na rychlý přesun lehoučké laserové hlavy z místa na místo. No a u frézky je to naopak. Mechanika musí být tuhá, osa Z je poměrně těžká. Pokud máš laser a třeba i nefunkční (trubka, zdroj ....) je stále lepší ho prodat a koupit něco jiného, vhodnějšího na frézování.
No pokud chce frézovat jen 2D tak proč ne? ;-)
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
lubbez
Příspěvky: 3146
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

5. 3. 2019, 7:38

Co jsem napsal nesrozumitelně. Jeden vozík na lineáru naprosto subtilní konstrukce a celý systtém dělaný na dynamiku. Na ose X dokonce jenom jeden lineár. Osa Z není. I nejsračkovější čína 400x300 na 12mm tyčích je o dva levely výš. To nemluvím o Ruidě ten system je navržený pro laser. Prostě tudy cesta fakt nevede.
Informx
Příspěvky: 6
Registrován: 3. 3. 2019, 8:03
Bydliště: Praha

6. 3. 2019, 10:02

Díky za reakce!

Mohl jsem toho napsat víc, ale zase jsem nechtěl psát moc dlouhej text, už tak mě to přišlo dost dlouhý.

Frézovat budu překližku a frézku jsem v činnosti viděl i obsluhoval. Myslím, že mechanika laseru je v pohodě, závitové tyče, které pohybují hlavou mají průměr cca 25 mm, mašina váží asi tunu, pracovní plocha 1600x1200 mm, není to taková ta stolní mašinka na gravírování a pod. Hlava se běžně pohybuje rychlostí cca 5-50 mm/s.

Příspěvky typu "software bude ten nejmenší problém" mě naplňují optimizmem :-)

Primárně se mě jedná o 2D frézování, ale samozřejmě, že kdyby to relativně jednoduše šlo, tak bych chtěl Z osu ovládat taky (tj. nejenom spustit a zvednout), jsem napůl hobby truhlář a využil bych to.

Jestli je ta Ruida fakt k ničemu, neumím právě posoudit, Číňan moc nereaguje a nedaří se mě k tomu nic moc najít. Jestli je Ruida k ničemu, tak nevím jestli ji něčím nahradit, nebo nějak obejít, to jsem myslel, že by tady někdo s otevřenou hlavou mohl právě vědět.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

7. 3. 2019, 3:26

Bývá dobrým zvykem, aby tazatel uvedl co nejvíc informací. Ve tvém případě případně i nějakou fotku.
Aby se ti někdo nesnažil v dobré víře radit a později se nemusel cítit jako idiot, když mu napíšeš "...ale vy se všichni pletete, můj stroj je úplně jiný, než si představujete...".

K věci: pokud tam máš 3 serva a rozjezd v ose Z je použitelně velký, tak pak by to asi použít šlo.
Tu Ruidu skoro určitě nepoužiješ, to by přineslo jenom problémy.
Na tvém místě bych si koupil levnou oddělovací kartu z Číny (cena kolem 6 USD) a připojil ji místo původního systému Ruida. K tomu postavil nějaké starší laciné PC s LPT portem a na něm rozjel LinuxCNC. Pak máš velmi výkonné řešení za pár korun. Pokud se ti to časem zalíbí, tak můžeš případně dodatečně dokoupit nějakou Mesa kartu (cena v jednotkách tisíc Kč).

Nebo jít cestou GRBL a koupit si laciné Arduino. GRBL je už dneska docela dospělý systém, a je to snad to nejlevnější, co si lze vůbec vymyslet.

Kdybys poslal podrobné informace, tak by z nich bylo patrné, jaká serva tam máš. Z toho a ještě případně z nastavení současného systému pak spočítat, jaká frekvence signálu STEP pro tebe bude dostatečná. Ta frekvence je podstatná proto, abys věděl, jestli ti bude stačit jenom holé PC nebo to Arduino, nebo jestli to bude chtít tu Mesu.
Informx
Příspěvky: 6
Registrován: 3. 3. 2019, 8:03
Bydliště: Praha

7. 3. 2019, 8:44

Snažil jsem se to množství informací nějak vybalancovat, aby to nebyl román. Samozřejmě doplním co budu moct a co bude potřeba. Neprudím teď s tím s čím si zatím myslím, že si poradím sám, např. uchycení vřetena, odsávání, pracovní deska.

Jednotky tisíc do toho určitě investovat chci. Rád bych z toho udělal stroj se kterým by mohl dělat i někdo jiný než já. Tj. aby to nebylo moc složitý na obsluhu.

Laser má portálovou konstrukci s pohyblivým stolem v ose X, hlava se pohybuje v ose Y a Z. Panasonic X6 řídí servo pro posun stolu, X7 tu závitovku 30 mm a X8 osu Z. Ruida
Hlava a závitovka d=15 mm, servo 1,3 Nm
Hlava a závitovka d=15 mm, servo 1,3 Nm
Panasonic X6 MEDKT7364CA1
Panasonic X6 MEDKT7364CA1
Panasonic X7 MCDKT3520CA1
Panasonic X7 MCDKT3520CA1
Panasonic X8 MBDKT2510CA1
Panasonic X8 MBDKT2510CA1
Panel detail
Panel detail
Panel
Panel
Pojezd
Pojezd
Ruida RDC6342G
Ruida RDC6342G
Servo 2,4 Nm na pojezdu, závitovka d=30 mm
Servo 2,4 Nm na pojezdu, závitovka d=30 mm
Skříň
Skříň
Skříň
Skříň
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

7. 3. 2019, 9:11

tohle by na frezovani mohlo jit
nevim proc jsi nevyfotil alespon jednu celkovou fotku aby byla predstava o tuhosti
detaily veci ktere nejsou podstatne nafocene mas
rozhodne ruida musi pryc
ale zda se ze tam je jeste integrovany PC
k tomu by to chtelo vic informaci protoze to by pak mohlo jit krasne adaptovat na ridici system
jen k tomu dokoupit jednu kartu od mesy 7i76E

jeste se zeptam proc to vlastne neopravis coby laser
to by melo svoji uzitnou hodnotu
mozna by se to velmi dobre prodalo a misto toho bys mohl koupit dve masiny na frezovani ktere by na to byli mnohem vhodnejsi
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Informx
Příspěvky: 6
Registrován: 3. 3. 2019, 8:03
Bydliště: Praha

7. 3. 2019, 11:14

Ok. Netušil jsem, že budu řešit tuhost, původně jsem myslel, že mě jde "jen" o řízení, úplně přesně nevím co všechno je v tuto chvíli podstatné a co ne. Teď nejsem u mašiny, ale mám foto z manuálu. PC tam není, vede mě LAN kabel z PC u stolu do té Ruidy. Software (RDWorks) do Ruidy posílá asi Gcode, to přesně nevím.

Laser mě nějak přestává bavit, na to abych proříznul překližku 18 mm potřebuju 400W a víc, což je na skleněné trubky už dost a jednou přijde z Číny trubka, která drží rok a podruhý přijde trubka, která je za dva měsíce vypálená, navíc reálný naměřený výkon je 300W. Synrad, Coherent a pod. jsou cenově mimo (cca 400 000 a výš za 200W). Prodat by to asi šlo, otázka je za kolik a komu. Přišlo mě, že s relativně malou investicí z toho půjde udělat slušná frézka.
Laser celek
Laser celek
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

7. 3. 2019, 11:25

trubka radove vydrzi leta takze delas neco spatne
patrne ti nechodi chlazeni trubice

ten stroj je na nejake serioznejsi frezovani malo tuhej ale nejak to pujde ale muze to byt dost trapeni narozdil od laseru


relativne slusna asi nebude protoze je to puvodne laser
takze absence kvalitniho krytovani a pri frezovani budes jednou za cas za 100 000 menit lineary a kulickace

ja bych se na to vyprdnul a koupil radsi kvalitni cinsky router ktery zvladne 4x az 6x tezsi frezovani a bude jakz takz snaset prach ze dreva
tohle chce trosku poladit a poslat do sveta je to paradni laser jen s chybou chlazeni trubice nebo je pretezovana proudem nebo tak neco

na co tam byla ta velka obrazovka vedle toho panelu ruidy?
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Informx
Příspěvky: 6
Registrován: 3. 3. 2019, 8:03
Bydliště: Praha

7. 3. 2019, 9:58

Nevím... Mám informace od prodejců čínských trubek, že když jim přijde zásilka, tak nějaký procento jich prý rovnou vyhodí, některé jsou s menším výkonem a některé jsou ok, poměry dobrá/špatná/slabší záleží asi na konkrétním výrobci. Ta naše trubka jsou v podstatě tři trubky nějak spřažený do sebe, takže asi stačí, aby byla jedna z nich horší a podepíše se to na celkovém výkonu, viz můj naměřený výkon hned po instalaci nové trubice 300W místo 400W. Co vím, tak ta trubka co máme, není úplně typická. Chlazení mohlo dělat problémy, původní čínský odešlo, teď je tam parker, který ale nedávno odešel taky, vytekla chladicí kapalina do vody...

Tuhost zkusím teda ještě prokonzultovat u stroje s nějakým frézařem, frézek jsem viděl dost a přišlo mě to co mám docela dobrý, ale nejsem odborník. Krytování mě taky napadlo, ale zatím jsem to moc nezkoumal. Prodej můžu samozřejmě taky řešit. Měl jsem tam techniky ze 2 firem co dělají lasery aby mě zkontrolovali případné přepětí a pod., ale na nic moc se nepřišlo.

Na obrazovku byl původně připojenej počítač s tím RDWorks, ale nebylo to moc praktický.

Zatím díky, budu přemejšlet.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10102
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

7. 3. 2019, 10:07

Informx píše: 7. 3. 2019, 9:58

Tuhost zkusím teda ještě prokonzultovat u stroje s nějakým frézařem, frézek jsem viděl dost a přišlo mě to co mám docela dobrý, ale nejsem odborník.
Vem mincíř nebo váhu zatlač na jednotlivé osy 5kg a hodinkama změř odchylku ,to samé při 10kg a bude tak nějak jasno
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Informx
Příspěvky: 6
Registrován: 3. 3. 2019, 8:03
Bydliště: Praha

7. 3. 2019, 10:11

Díky za radu. Zkusím snad hned zítra.
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“