Udrzba CNC 3040 cina

Odpovědět
cleo23
Příspěvky: 9
Registrován: 6. 11. 2018, 9:14

11. 3. 2019, 11:37

Ahojte, mam CNC 3040 z ciny, uz na nej ficim cca 3-4 mesiace a v poslednej dobe zacala byt dost hlucna a pri frezovani mi zacina sem tam akoby prestakovat o cca 0.2 mm co vo vysledku pokazy hotovy vyrobok.

Moja otazka, aka je udrzba tychto zariadeni ?
Treba olejovat vodiace tyce ? a ak ano tak akym olejom ?

Mam gulickove loziska

Dakujem.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

11. 3. 2019, 12:10

3040 je příliš široký pojem. Pod tímhle označením se dělají různé frézky, které se liší mimo jiné použitými šrouby.
Kuličková pouzdra na tyčkách (jak ty píšeš "kuličková ložiska") mají asi všechny, ale některé mají trapézové a některé mají kuličkové šrouby.
A ty šrouby nejsou nijak kryté, hlavně na osách X a Z, a tak do nich leze bordel.

Když jsem hodně frézoval dřevo, tak mi už pak šel šroub osy Z pěkně ztuha. Vyndal jsem ho (kuličkovou matku nesundávat!) a vykoupal jsem ho v hydroxidu sodném (NaOH). Před koupelí jsem sundal stírací kroužky a ty plastové matky, které je drží. Ten NaOH jak známo pěkně leptá biologické materiály, takže mi ty piliny uvnitř šroubu docela hezky rozpustil.
Pak jsem si na kuličkovou matku dodělal dodatečná stírátka, vysekl jsem si kroužky z nějaké kozinky.
Od té doby mám pokoj, ale dost se o to starám a po akce šrouby pečlivě čistím.

Jinak na mazání se mi osvědčil sprej s teflonem (teď se možná praktici chytají za hlavu).
Koupil jsem si sprej na cyklořetězy s teflonem, a tím to občas trochu šplíchnu. Nelepí se na to bordel, jako se jinak lepí na mastné tyče a šrouby.

Jinak snadný pokus - zkus rukou, jak snadno nebo těžko se ti šrouby točí. Ideálně to zjistíš když sundáš motor. Ale i s ním se to dá odhadnout. Samozřejmě s vypnutou elektronikou a pokud možno i s odpojeným konektorem od motoru, abys protáčením motoru neodpálil drivery.
cleo23
Příspěvky: 9
Registrován: 6. 11. 2018, 9:14

11. 3. 2019, 1:24

Ahoj, dakujem za vycerpavajucu odpoved. Mam gulickove srouby.
A s tym olejom mazem len tu zavitovu (gulickovu tyc) alebo aj tie vodiace hladke tycky ?
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

11. 3. 2019, 1:33

Já jsem to foukl na všechny, tedy na šrouby i na vodicí tyče.
Ale ten sprej není olej v běžném slova smyslu. Když se z toho odpaří nějaká ta těkavá látka, tak ten nastříkaný povrch je na omak suchý.

EDIT: Ještě dodatečně dopisuju: když jsem vykoupal ty kuličkové matky v NaOH, tak jsem je samozřejmě pak zase namazal vazelínou. Ten hydroxid je extrémně dobrý odmašťovač, takže pak by to jezdilo úplně nasucho, což je samozřejmě špatně.
Jen jsem nemazal vlastní tyče a šrouby (tam je ten teflon), ale natlačil jsem to jenom mezi kuličky dovnitř.
To moje kuličkové matky nemají mazací vstup, tak jsem to tam nadávkoval stříkačkou po sundání prachovek a plastových koncovek.
Naposledy upravil(a) Mex dne 11. 3. 2019, 1:44, celkem upraveno 2 x.
cleo23
Příspěvky: 9
Registrován: 6. 11. 2018, 9:14

11. 3. 2019, 1:39

Ok, super, vyskusam to.

Dakujem
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“