TUHOST ! ! !

r4cv
Příspěvky: 2681
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

23. 4. 2019, 7:07

povedal by som to asi takto: akcia a reakcia.
vždy kmitanie vzniká medzi 2 telesami. obrobok a nástroj.
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

23. 4. 2019, 7:15

To je až neuvěřitelný, jak se dá tak velkej stroj sladit. A udržet v toleranci..
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

23. 4. 2019, 7:21

Ještě bych dodal, že není vylití betonem jako vylití betonem. Jedná se o to, jaký ten beton je. Pokud nemá přísady k "nabobtnání", tak se samozřejmě smrskne. Taky hodně záleží na poměru cementu a vody. No a ten smrsknutý beton je pak pouze nějakou hmotou, ale už vlastně nevyplňuje, jak by měl, ale pouze přidává hmotnost, která ovšem netlumí, jak by měla. Mezi betonem a stěnou konstrukce je prostě mezera a stěna může rezonovat. Beton má navíc přibližně stejnou tepelnou roztažnost jako ocel, takže vylévat hliníkovou konstrukci betonem se nejeví jako šťastné řešení. K tomu je ještě hodně velký rozdíl tepelné vodivosti obou materiálů. Takže prudší změny teploty tomu nedělají dobře...
Jen pro pochopení vlastností té rezonanční desky (podlahy) změř vibrace a najdi místo, kde to má největší Géčko. Neplést s bodem "G", ten je úplně jinde, pokud vůbec existuje :lol: . Pak na to místo polož něco hodně těžkého, podloženého nějakou tenkou gumou. A měř znovu, zda se to uklidní tím zatlumením, ale může to "vylézt" zase někde jinde a na jiné frekvenci. Obřezat jen tu podlahovou desku nebude asi nejlepší řešení. První, co by to způsobilo kromě možného propadu, tak by se rozhodila geometrie.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

23. 4. 2019, 7:54

Vím že to není úplně snadné, ale místo snahy o eliminaci již vzniklých vibrací bych se snažil vyřešit jejich zdroj.
Určitě je možné zkusit změřit vlastní vibrace stroje, nebo jinak řečeno konstrukce. Bude jich tam hodně, ale zaměřil bych se na ty největší.
No a pak se způsobem obrábění těmto snažil vyhnout.

Kolikrát stačí o trochu jiné otáčky a je to hodně znát.
Prostě to neladit, ale rozladit - aby vlastní rezonanční frekvence stroje byly mimo frekvenci obrábění.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

23. 4. 2019, 8:14

to se pak dostanes mimo rezne podminky a budes nicit nastroje, jedine reseni je snizit rezne sily a presunout rezonance jinam, takze opet, maly nastroj a velka rychlost
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

23. 4. 2019, 8:28

Pokud má ten rezonanční obvod celkem dobré Q, tak se do rezonance dostane velmi snadno. Když ne okamžitě ( v řádu milisekund), tak o něco později. Je tu jen otázka hlasitosti. Proto je nejlepší nalezení nejslabšího uzlu a tam zkusit nějakou vhodnou úpravu. Na nástroji se to samozřejmě projeví nejvíce, protože ten je zpravidla původce a taky postižený tohoto jevu. Někdy pomůže i tlumený držák nástroje, ale ta cena... :shock:
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

23. 4. 2019, 9:17

no jo, je třeba zkoušet řezné podmínky. Už jsem našel něco pro D50, tak uvidíme až začnu dělat to co chci. Zatím stavím. Pak budu dělat převážně hliník. Tam snad budou menší síly.

Měl bych dotaz. Jak opracovat boky té moji bedny? 335mm výška. Čelem to nedělám, chybí mi výška v Zku. Takže buď dlouhý trn a jet rohovou D50 s malým Ap a hloubku co půjde nebo koupit frézu s Mk4 trnem a tím docílím potřebnou délku a brát to stranově celou délkou ostří. Koukal jsem, že je tam jedna D25ka na Mk4 a má 90mm dlouhé břity. Co půjde líp? čelem nebo stanou?
Prostě jen srovnat půdorys a dostat to do uhlu a vyrovnat.

Díky
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

23. 4. 2019, 9:21

Ještě k té výplni. Poradili mi nějaké přísady, aby to nedělalo binec při zrání. Uvidíme. Když šáhnu rukou na beton nebo na stěnu, nepoznám rozdíl, tak snad to ještě účel plní. Rozhodně jsem poznal rozdíl když to bylo duté a když jsem to teď vylil. Uvidíme časem.
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

23. 4. 2019, 10:53

Co nějaký aktivní hltič podobně jako na videu
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

24. 4. 2019, 5:44

na to staci obycejny setrvacnik
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

24. 4. 2019, 6:20

Jak to funguje? Jako vím jak funguje setrvačník, ale neumím si to představit. Můžete prosím popsat podrobněji? Díky a fajn den.
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

24. 4. 2019, 6:49

No zjednodušeně se dá říct, že v ose X a Y máš umístěny dva lineární vibrátory (jako obrácený reproduktor) a dva akcelerometry(v tvém případě asi na ose Z). Analogové výstupy z akcelerometrů proženeš nějakým mikrokontrolérem který ti upraví posunutí amplitudy aktuátoru proti kmitům součásti, a výkon. Jako výkonový prvek může posloužit 2CH NF zesilovač.
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

24. 4. 2019, 8:35

Dnes jsem zkoušel různé řezné parametry a nejklidnější se mi jeví pro čelní frézu D50 3 zuby 1400ot., Ap 0,6mm, Ae 35mm, posuv 800mm/min. To mi jde do baráku nejmíň hluku:)
vitex
Příspěvky: 248
Registrován: 15. 11. 2016, 8:30

25. 4. 2019, 6:40

Kdysi,když jsem se ještě věnoval technologii obrábění jsme tyto problémy řešili s výrobci nástrojů.Ve většině případů stačilo posunout VBD do jiné úhlové polohy.Při zkouškách jsme sprostě odebrali z nástroje jednu destičku a vibrace se změnily,nebo posunuly do jiné frekvence.S tím se už potom dalo pracovat.Nyní se tomuto už dvanáct let nevěnuji,takže mě ujel vlak.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

28. 4. 2019, 9:49

Oukej, takž když to tak shrnu...

Nežli konzolovou, raději sloupovou, protože váha stolu a obrobku je brutální. Ale výroby by byla poměrně jednoduchá.
No jo, jenže když požaduji velký pracovní prostou a to ve všech osách, tak asi nic lepšího než portál s pevným stolem a horní gantry nevymyslím, že? Jenže tam díky obrovskému vyložení bude trpět Zko. což je i můj případ. Díky tomu vibrace a díky tomu "hluk" pronikající do podlahy.
Teď už to nevymyslím, ale když mně sousedi vyhodí, budu muset něco vymyslet. Moje betonová konstrukce není rozebíratelná, takže se s tím ani nehne. Nepočítal jsem s tím. Prostě když se budeme stěhovat, rozřežu to kotoučem a odvezu do sběrného dvoru. Kdybych to přece jenom musel udělat, tak mi zůstane z konstrukce pouze deska stolu. Tu bych použil jako základnu na kterou bych vytvořil bočnice a přemontoval vše ostatní. Nic by se vlastně nezměnilo. Navíc bych ušetřil 25cm výšky, která je pro mně celkem podstatná. Deska má 1800x1100x30mm (ocel S355), K ní bych tedy místo současných "zídek" připevnil ocelové bočnice a na ní přemontoval komponenty. Prostě koncept identický, jen jiný materiál a menší výška. To by ale ta základní deska nebyla ničím podepřená. Prostě by ležela na zemi a k ní by byly přimontovány bočnice.
A teď otázka... Kdybych to tak udělal a celek uložil na 50mm tlusté gumové bloky tvrdostí tak 60-70, myslíte že by se to nekroutilo? Myslím ta základna. A otázka zásadní... pomůže ta guma vibracím, pokud mám relativně nekvalitní podlahu? Myslím tím že je evidentně ve vzduchu.

Nebo!?
Do konstrukce mi jde minimum vibrací. Vše se točí kolem slabé Z osy. Smykadlo je 480x345x70mm z ALU7075ky. Portál je poměrně pevný. Pokoušel jsem se něco měřit a došel jsem k závěru, že vše vzniká na tok vřeteníku. Prostě 1000x270x250 z 20mm ALU a jen napůl otevřený tvar U je zřejmě málo. Vedení je velikostí 30 se středně dlouhými vozíky. Pod vřetenem mám plný blok a tam ty vibrace jsou také minimální. Uprostřed je motor a nad ním pohon. Prostě malá výška, tak jsem to musel vyřešit takto. Když frézuji s vyložením +/-300mm, je to přijatelné, ale i tak se tam nějaké vibrace projevují. Obzvlášť když jsem teď frézoval stranově. Prostě zkusit zakrýt přední stranu a možná bych přidal ještě jednu desku pod vedení. Je tam jen 20mm, Zpevnil bych to jako na obrázku o jednu desku 20mm tlustou z každé strany a zakryl předek. V náhledu je to zelenou barvou.
upgrade Z.jpg
Co si o to myslíte? Má to cenu? A nebo se na to vykašlat a hledat problém jinde?

Díky
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“