TUHOST ! ! !

Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

28. 4. 2019, 10:06

Zpevněním osy Z vyřešíš možná problém s vyložením vřetene, ale ne ty vybrace. Zkoušel jsi ten setrvačník? Mezi frézovací hlavu a vřeteno dát ještě kotouč o větším průměru kolem 200mm. Dříve se to nějaký čas používalo jako zlepšovák ze SSSR.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

28. 4. 2019, 10:28

Já prozatím ještě nefrézoval "běžným" způsobem, tedy s menšími nástroji a s menším vyložením. Teď se jedná o extrém, který už snad nikdy nebudu muset dělat. Když jsem srovnával desku stolu (taková bedna 1000x640x335mm, ocel S235) velkou hlavou s jedním plátkem, tedy jako flycutter, tak to šlo krásně potichu. Teď se snažím opracovat z boku stěny te bedny a to je tedy 335mm výška. Nemám takový nástroj, tak to řeším redukcí ISO30 na Mk4 a hlava D50. Prostě šílenost! Proto ty vibrace. Jednak díky tomu samotnému trnu, jednak stále nevím jak to frézovat. Nějak to musím dodělat. Teď jsem na hloubce 250 a schází těch 85mm. Budu to muset hold otočit a udělat na dvakrát. Neumím si představit, že do té moje malé hlavičky vrazím ještě prodlužovací trn Mk4/Mk4 a do něj teprve frézu. Ale kdo ví:)

Setrvačník jsem ještě nezkoušel, ale možná to někdy vyzkouším. Až dodělám tu bednu, pak začnu normálně frézovat a uvidíme. Možná to bude dobré a nebudu muset nic řešit. Jen to řeším dopředu, abych měl nějaké ty zadní vrátka. Snad je nebudu nikdy potřebovat.

Každopádně díky a tipy a pokud vás něco napadá...

Hezkou neděli.

P.S.: Kdybych to oblepil dalšími deskami a uzavřel, mělo by to při 1t zátěži (nevím jaké můžou být dynamické síly při obrábění, tak jsem tam vložil takový absurd) tak by se mělo prohnutí změnit z 0,14 na 0,019mm (max vyložení, 10kN síla).
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

28. 4. 2019, 10:38

tak to frezuj zavrtanim s malym krokem a ty drobnu vlnky pak objedes dokola, tam uz budou sily docela male, navic diky cyklickemu narustani a klesani odporu, to muzes otackami a posuvem vyladit do protirezonance
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

29. 4. 2019, 7:53

Já to už nějak dodělám. Zavrtáváním asi ne, protože je tam toho od 1 do 3mm a stejně se nedostanu hlouběji. Ono zda mám Ap 1, 2 nebo 3mm nehraje zásadní roli. Nejdříve jsem zkoušel 6mm, což je doporučené maximum pro ty destičky. Nějaký citelný rozdíl jsem nepoznal. Možná z toho dělám vědu a je to tak normální, ale nemám porovnání. Každopádně když to jedu čelem, tak to jde krásně hladce. Když bokem, tak do dělá "kravál". Z toho usuzuji, že je něco špatně.

Ale... možná je to volba špatné frézy nebo destiček. Ptal jsem se na metody a jakou frézou, ale nikdo se nevyjádřil.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

29. 4. 2019, 7:57

Ještě jsem přemýšlel nad tím, že otočím motor a vřeteno bude blíže k ose Z a tím pádem změna působení sil. Musel bych udělat nějaký nástavec s ozubeným kolem, ale zase by šlo mít upínací šroub na pevno a šroubováním by se vtahovaly i vytlačovaly třmeny. Tedy snad:)
Co si o tom myslíte?
upgrade Z.jpg
Díky a fajn den!
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“