TUHOST ! ! !

Uživatelský avatar
Andy V
Příspěvky: 186
Registrován: 17. 8. 2016, 11:46
Bydliště: Rakovnicko

21. 4. 2019, 8:06

Takže stolová frézka. Do konzolové bych asi nešel, konzola potom musí tahat velkou váhu (x a y stůl + obrobek). To, že konzolové frézky ustoupili má důvod.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

21. 4. 2019, 8:16

Svařovat na tolik dobře neumím a ani nemám autokláv, proto jsem se pustil do montované. Asi bych znovu raději šrouboval.
Ještě mne zajímá ten materiál. Železo vs. Dural. Ve spoustě diplomem i různých článcích se uvádí, že má super vlastnosti. Co si o tom myslíte? Díky
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

21. 4. 2019, 8:43

Clovek, co ma za sebou 3 pokusy by mal mat skusenosti.

Inak povedane, ak si neprisiel na to, ze na frezovanie treba poriadnu masinu, tak si kludne postav dalsiu hracku.
Permonik
Příspěvky: 381
Registrován: 19. 2. 2015, 7:34
Bydliště: Mošnov
Kontaktovat uživatele:

21. 4. 2019, 8:44

Mrosconi píše: 21. 4. 2019, 8:16 Ještě mne zajímá ten materiál. Železo vs. Dural. Ve spoustě diplomem i různých článcích se uvádí, že má super vlastnosti. Co si o tom myslíte?
Super vlastnosti to spíš takový ekonomicko-publicistycký pojem (prostě student potřebuje nějak vyzdvihnout svoji práci apod). Každy materiál ma nějaké vlastnosti.
Není dural náhodou hliník 2xxx?

Hliník má vyhodu v lehkosti a tudiž při stejném tvaru kosntrukce a hmotnosti má vetší průřez profilu a tím lepší některé mechanické vlastnosti. Ta 7075 se pevnostně vyrovna těm ocelím 11. Já bych měl strách u hliniku z tepelné roztažnosti.

Není sloupová fréza tohle: https://www.google.com/search?q=sloupov ... 10-_4-GY_M: ? Stůl jede v ose x, sloupy jsou pevné, na nich jede nosník s vřeteném v ose z a y je pohyb vřetena na nosníku?
Ing. Tomáš Mlčák - Digitální prototypování, Konstrukce strojů a zařízení, Fotogrammetrie, Vývoj pásových jednotek
Uživatelský avatar
Andy V
Příspěvky: 186
Registrován: 17. 8. 2016, 11:46
Bydliště: Rakovnicko

21. 4. 2019, 8:46

Žíhání svařence se dá v kooperaci, myslím, že to nevychází zas tak draho, ale konkrétní sumy neznám.

Můj osobní názor na hliník vs ocel. Hliníku bych v tomhle moc nevěřil. A kdyby to byla taková pecka, tak by s tím určitě koketovali všichni velcí výrobci CNC strojů a o tom nevím. Většina se drží litiny nebo svařenců, sem tam polymerbeton nebo HPC beton. Pak sem tam extrém v podobě uhlíkových kompozitů, ale o hliníkovém stroji jsem neslyšel. Pouze o svařenci vyplněném Al pěnou, která po vstříknutí do dutiny svařence vyexpandovala, tím zlepšila tlumení. Takový kousek stroje jsem viděl na ČVUT na Horské.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

21. 4. 2019, 9:37

Mrosconi píše: 21. 4. 2019, 8:16 Svařovat na tolik dobře neumím a ani nemám autokláv, proto jsem se pustil do montované. Asi bych znovu raději šrouboval.
Ještě mne zajímá ten materiál. Železo vs. Dural. Ve spoustě diplomem i různých článcích se uvádí, že má super vlastnosti. Co si o tom myslíte? Díky
Nic proti hliníku, ale zvaž, že na to budeš montovat ocelové lineáry a občas budeš chtít mít nějakou plochu broušenou.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

21. 4. 2019, 10:38

Moje první mašina je z hliníku a betonu. Určitě je to nebe a dudy oproti tomu co jsem měl, ale ještě to není ono. Když se budeme stěhovat, chtěl bych upgrade. Tak za inam zjišťovat pro a proti. Sto lidí, sto názoru. Ale i mýty a nechuť zkoušet nové věci. Ne vše nové je ovšem lepší, že?
vitex
Příspěvky: 248
Registrován: 15. 11. 2016, 8:30

22. 4. 2019, 6:31

Vloni jsme dokončili montáž velice tuhého stroje.Mohl bych Ti dát fotku,pokud by jsi měl zájem stroj okopírovat a zmenšit.Bohužel moje skleróza je velká a foto mám v práci.
Milan199
Příspěvky: 2926
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

22. 4. 2019, 7:59

Ahoj, fotka by mne taky zajímala.

dík Milan
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

22. 4. 2019, 2:08

Rovněž se rád kouknu. A nějaké info taky prosím dodej:)

S tuhostí souvisí i šíření "hluku", že jo:( To je zrovna můj problém. Bydlím v řadovce a ta má společnou betonovou desku. Moje fréza má betonovou základnu a jen ten beton váží asi 3,5t. Celkem to má určitě o tunu více. Mám pouze 10Nm, takže když jsem frézoval základní desku (S355), tak jsem zkoušel vše možné abych to "utáhnul". Nakonec to skončilo tak, že jsem na hlavě D100 nechal pouze jedinou destičku (220408) a při 700otáčkách jsem jel posuvem 70mm/min 1,5mm hloubku a 70mm šířku. Na více nemám výkon. Mašina se třepala, protože vyložení bylo maximální. Ale nějak jsem to dal. Mezitím jsem vyrobil zbytek stolu, tedy bednu 1000x600x350mm a tak většinu práce budu dělat s menším vyložením. Rozdíl je obrovský! Prostě vysunutí Zka jen o 1/3 oproti 2/3 je obrovský rozdíl.

Co mně ale trápí? Deska pod barákem je evidentně "ve vzduchu". Díky tomu i vrtání, které téměř neslyším když jsem u frézky, slyším 3x více na protilehlém konci domu. Mám sice super sousedy, ale dlouho to nevydrží.
Asi by chtělo oddělit základ pod frézkou od zbytku základní desky, ale to nemůžu, protože jsem v nájmu. Frézu už nezvedu a nepodložím. Navíce není samonosná. Počítal jsem s tím, že bude "ležet" na podlaze. Byla to jediní možnost. Když to ale bude problém, budu to muset předělat. Řešil bych to už jinak.

Moje otázka tedy zní: Viděli jste někdo stoj postavený na "odhmotňovacích nohách"? Tedy klasické kovové jehlany jako u HiFi reprobeden. Mělo by to vzhledem k mé specialitě význam? Co si o tom myslíte a jak by jste to řešili? Patrně se nikdy nepodaří udělat tak tuhou mašinu, aby nikde nešlo cítit žádné vibrace. Mimochodem, ty jsou nejvíce na 27 a 45Hz a v extrému dosahují 0,07G (měřeno mobilem).

Díky za Vaše tipy
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

22. 4. 2019, 3:01

No nevim, třeba u MCV 1000, 60tka plátková hlava co brala úběr jen 0,5mm ale rychlostí 2000/min, tak to jsou vibrace, že jsem je cítil a slyšel i o dvě patra výše v konstrukci. A to je stroj snad 12t těžký. Takže nejspíš ti nějaké úpravy tvého stroje pro spokojenost sousedů moc nepomůžou. Holt zapomeň na produktivní obrábění oceli, budeš to muset jen ňák vyšolíchat.
Fifík
Příspěvky: 693
Registrován: 4. 4. 2013, 9:28

22. 4. 2019, 8:48

Jehlovité podložky jsme viděl vždy jen na měřících strojích (CMM). Tyhle mašiny většinou stojí normálně na podlaze a žádné vibrace neprodukují, ale je nežádoucí, aby je přijímaly.
Když se dává stroj standardní velikosti, vybagruje se jáma, dá se tam tlustá vrstva gumy, něco jako tlustej koberec, obrovský množství armatury a zalije se betonem. Pak se vyvrtají díry a stoj se ustaví přes "žáby". Alespoň takto jsem to vždy viděl. Pokud je stroj větší (třeba frézka 6x20m), tak se pro ní dělá celá část budovy oddělená, ale jen bočmo, nikoli celá vana. Opět mluvím jen o řešeních, která jsem viděl.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

22. 4. 2019, 9:06

A dokola té jámy se dá taky nějaká pružná vložka (stačí i polystyren), aby se vibrace nepřenášely z toho fundamentu. Ale asi to už není pravda, protože mně jeden ing. (ze Slušovic, a tam jsou prý ti nejchytřejší) povídal, že základové fundamenty jsou přežitek a nechal postavit WHN 13 na beton o síle 120 mm. Když se ta mašina nedala ustavit a podle polohy sloupu a zatížení stolu měnila geometrii, tak se mne ptal, co s tím udělat, aby to bylo v pořádku. Tak jsem mu řekl, že geometrie je přežitek. Čuměl na mne jak z jara.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

23. 4. 2019, 7:48

Já zkoušel různé věci, třeba posuv 1500 při 0,3mm 50mm šířku a šlo to stejně. Prostě se to třese. Až dosolicham ten stůl, zkusím konečně hliník a uvidíme, zda bude nějaký rozdíl.

Škoda že nemůžu rozřezat tu podlahu kolem. Od samotné frézky takový kravál nejde. Prostě to přes tu podlahu létě do stěn.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

23. 4. 2019, 9:37

Andy V píše: 21. 4. 2019, 7:05 Smím se zeptat, co to je "sloupová" frézka?

Edit: Jestli si dobře pamatuji, co jsem četl o svařencích, tak šroubové spoje pomohou více svařenec utlumit, musí ale být dostatečně dimenzované, jinak zase degradují tuhost. A že svařenec zvoní oproti litině, testy bylo prokázáno, že to není úplně pravda, svary tlumí. Tím samozřejmě nechci říct, že více než litina, jen že to není žádná katastrofa.
Asi je tím myšleno toto:
Přílohy
Sieg SX 2.7 mill.jpg
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“