Vzorec na vyřádkování úhle

Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

8. 5. 2019, 4:39

No tak se to tím pořádně naučí a slušně zvedne svou hodnotu na trhu práce.
Když to neocení stávající zaměstnavatel, tak nějaký další třeba ano.
LukasVolrab
Příspěvky: 26
Registrován: 7. 5. 2019, 9:17

8. 5. 2019, 6:49

prochaska píše: 8. 5. 2019, 10:26 Jo takhle, tak to je jednoduchý. Když máš úhel α od vodorovné roviny, tak na každý milimetr vodorovně je tg(α) milimetrů v Z. A korekci délky kulové frézy o poloměru r bereš r*sqrt(1+tg(α)^2), počítáno od středu koule.
Pane prochazka a tenhle vzorec je pro šikmou plochu přesný a zpočítám s tím teda i nájezd nad ten materiál? Mám známího co mě to vysvětlí teda doufám. Vím že vás otravuju. A moc si vážím toho, že jste mi to polopatě napsal:)
LukasVolrab
Příspěvky: 26
Registrován: 7. 5. 2019, 9:17

8. 5. 2019, 6:50

Mex píše: 8. 5. 2019, 4:39 No tak se to tím pořádně naučí a slušně zvedne svou hodnotu na trhu práce.
Když to neocení stávající zaměstnavatel, tak nějaký další třeba ano.
A nějakej dobrej freecam by ste mi doporučil?
LukasVolrab
Příspěvky: 26
Registrován: 7. 5. 2019, 9:17

8. 5. 2019, 6:57

LukasVolrab píše: 8. 5. 2019, 6:49
prochaska píše: 8. 5. 2019, 10:26 Jo takhle, tak to je jednoduchý. Když máš úhel α od vodorovné roviny, tak na každý milimetr vodorovně je tg(α) milimetrů v Z. A korekci délky kulové frézy o poloměru r bereš r*sqrt(1+tg(α)^2), počítáno od středu koule.
Pane prochazka a tenhle vzorec je pro šikmou plochu přesný a zpočítám s tím teda i nájezd nad ten materiál? Mám známího co mě to vysvětlí teda doufám. Vím že vás otravuju. A moc si vážím toho, že jste mi to polopatě napsal:)

Tedy jestli to chápu na každej milimetr v Y sjedu v Z tolik kolik si vypočítáme z vzorce tg=(a) a nájezd nad materiál si zpočítám z tohohle vzorce
r*sqrt(1+tg(α)^2), Aby ta plocha byla pěkná
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

8. 5. 2019, 7:22

stáhni si free fusion360 a už tě nikdy nebude žádnej tg ani Pythagoras zajímat :D
stejně by mě zajímalo jestli to ten Aleš sype z rukávu nebo si to někde na papíru zkouší :D , před 20lety jsem počítal hyperboly, paraboly, gradiendy a podobné kraviny a dnes si sotva vzpomenu na sčítání :lol:
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Nemoo
Příspěvky: 138
Registrován: 22. 2. 2014, 8:27

8. 5. 2019, 7:25

LukasVolrab píše: 8. 5. 2019, 6:50
Mex píše: 8. 5. 2019, 4:39 No tak se to tím pořádně naučí a slušně zvedne svou hodnotu na trhu práce.
Když to neocení stávající zaměstnavatel, tak nějaký další třeba ano.
A nějakej dobrej freecam by ste mi doporučil?
Já bych ti doporučil Fusion 360. Máš tam 30dni trial a pak licenci pro startapy/hobíky - všechno tam funguje. A pak samozřejmě celá licence pro firmy a ta není ani tak drahá
Doosan Puma 2100L, Puma 3100L, Lynx 2100LMSA, DNM 500II, MCV 750, SPT 16 NC
LukasVolrab
Příspěvky: 26
Registrován: 7. 5. 2019, 9:17

8. 5. 2019, 7:41

Zkusím to
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

8. 5. 2019, 9:47

LukasVolrab píše: 8. 5. 2019, 6:57tenhle vzorec je pro šikmou plochu přesný a zpočítám s tím teda i nájezd nad ten materiál? Mám známího co mě to vysvětlí teda doufám. Vím že vás otravuju. A moc si vážím toho, že jste mi to polopatě napsal:
Tedy jestli to chápu na každej milimetr v Y sjedu v Z tolik kolik si vypočítáme z vzorce tg=(a) a nájezd nad materiál si zpočítám z tohohle vzorce
r*sqrt(1+tg(α)^2), Aby ta plocha byla pěkná
Vzorec je matematicky přesný a funguje pro každou šikmou plochu kromě svislé (tam by vycházel trochu divně ten tg(α) :-)). Tedy plochu šikmou "v jedné ose", pro obecnou šikminu kde se řádkuje podle X a Y současně by se dal vzoreček taky najít, ale to teď z hlavy neodvodím :-)

Jen pro jistotu: Ten "nájezd nad materiál", tím myslím, že špička frézy, tak jak je třeba odměřená na hříbku, bude jezdit přesně tenhle kousek nad obráběnou plochou (fréza obrábí tu šikminu trochu bokem). Když tak to zítra nakreslím kdyby ti to nebylo jasný :-)

EDIT: stejně je pak nejlepší ten CAM, tím si ušetříš všechny tyhle výpočty a uděláš mnohem složitější věci :-)
Aleš Procháska
doncarlos
Příspěvky: 760
Registrován: 9. 1. 2008, 9:49

9. 5. 2019, 6:15

Hoši brzděte, na takovou píčovinu doporučovat CAD je úplně za hranou, na co je kalkulačka ?
Ono i dělat frézaře či soustružníka vyžaduje znalost určité teorie - hlavně zákony a výpočty v trojúhelníku,
a kdo nezná, tak tam nemá co dělat. Ale dnes bohužel ti, co alespoň tuší, co je to sinus míří rovnou na vysokou školu
a v učňovských oborech končí úplný odpad.
Toto platí obecně a nijak neznačkuji tazatele, o kterém nic nevím.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

9. 5. 2019, 6:35

samozřejmě by měl konstruktér znát sinus, a vědět co a jak, nicméně dnes už není obrábění o tom frézovat kostičky s dírama pár sražení pár oblouků aby to byla obsluha schopná napsat přímo do stroje, prostě jsme v 21století a pro rozumné obrábění je prostě CAM nutnost a staré systémy trošku out.. do toho dnešní konstruktéři, kteří na každé krávovině zvolej různá R sražení a to by počítal jen blázen..
kdo tohle nepochopí tak pak těžko pochopí cenovou nabídku jiných "dnešních" obráběčů .. protože než ty se dopočítáš drah tak má druhej hotovo...
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
doncarlos
Příspěvky: 760
Registrován: 9. 1. 2008, 9:49

9. 5. 2019, 7:33

Dotaz byl z pohledu frézaře, kterej stojí u mašiny a má udělat prostou šikmou plochu,
a to je několik řádek programu,
nebyla řeč o tvarech, kde má dostat program od programátora.
LukasVolrab
Příspěvky: 26
Registrován: 7. 5. 2019, 9:17

9. 5. 2019, 11:14

prochaska píše: 8. 5. 2019, 9:47
LukasVolrab píše: 8. 5. 2019, 6:57tenhle vzorec je pro šikmou plochu přesný a zpočítám s tím teda i nájezd nad ten materiál? Mám známího co mě to vysvětlí teda doufám. Vím že vás otravuju. A moc si vážím toho, že jste mi to polopatě napsal:
Tedy jestli to chápu na každej milimetr v Y sjedu v Z tolik kolik si vypočítáme z vzorce tg=(a) a nájezd nad materiál si zpočítám z tohohle vzorce
r*sqrt(1+tg(α)^2), Aby ta plocha byla pěkná
Vzorec je matematicky přesný a funguje pro každou šikmou plochu kromě svislé (tam by vycházel trochu divně ten tg(α) :-)). Tedy plochu šikmou "v jedné ose", pro obecnou šikminu kde se řádkuje podle X a Y současně by se dal vzoreček taky najít, ale to teď z hlavy neodvodím :-)

Jen pro jistotu: Ten "nájezd nad materiál", tím myslím, že špička frézy, tak jak je třeba odměřená na hříbku, bude jezdit přesně tenhle kousek nad obráběnou plochou (fréza obrábí tu šikminu trochu bokem). Když tak to zítra nakreslím kdyby ti to nebylo jasný :-)

EDIT: stejně je pak nejlepší ten CAM, tím si ušetříš všechny tyhle výpočty a uděláš mnohem složitější věci :-)
Děkuju už si to dám dohromady:)
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“