Jak dodělat home/koncové spínače + nastavení v LinuxCNC

Odpovědět
Embie
Příspěvky: 40
Registrován: 13. 11. 2013, 7:38

16. 11. 2019, 1:46

Ahoj
Provozuji čínskou mašinu 6040 na Linuxu, která nemá koncové ani home switche (teď mě omluvte, jestli pletu dohormady více věcí, jsem spíše uživatel než stavitel). Chtěl bych dodělat na každou osu jeden spínač, který by mi mašinu zreferoval, aby věděla kde je. Koupil jsem si jednoduché dotykové spínače, viz obrázek:
Výstřižek.PNG
V mém případě nevadí, pokud mají přesnost klidně +- 1 mm. Dosud to vždy dělám manuálně, dojedu na konce os a řeknu stroji, že jsem na konci os, což je opruz. Přejezdové spínače dělat nechci, za rok co stroj mám se mi nestalo, že by LinuxCNC dovolil mašině vyjet z nastavených soft limitů.

No a otázkou pro mě je, jak to prakticky provést. Pročetl jsem pár témat tady na foru, nikde ale není konkrétně řešen můj případ. Dále jsem si pročetl přímo na stránkách linuxu o homingu http://linuxcnc.org/docs/html/config/ini-homing.html , tam je to celkem hezky popsané jak to funguje, ale mě jde o to co kam zapojit a co kde konkrétně nastavit a pak taky jak do prostředí ovládání mašiny dostat nějaký kód, který by spustil referování os.

Stroj je k PC připojen pomocí seriového portu. Ten port je v řídící skříňce CNC ovládání na malém tišťáku/„základní desce“, který má pár volných pinů na nějaký mini konektor, předpokládám, že na některý z nich bych přivedl spínače, buď každý zvlášť, nebo v serii a pak Linuxu v jeho konfiguraci nějakým způsobem řekl, že ten daný pin je určen k spínači té dané osy. Ale kam přímo to zapojit a jak najít v LinuxCNC který pin portu to je?
Takto vypadá ta „základní deska řidící skříňky:
Je vidět, že jsou tam ty volné piny pro konektory a jsou dokonce označeny jako ESTOP, LIMIT a PROBE.
IMG_20191116_135749.jpg
IMG_20191116_135944.jpg
IMG_20191116_135731.jpg
Toto je řídící „skříňka“
IMG_20191116_135711.jpg

Omlouvám se, že pravděpodobně použivám cizí termity, snad se mi jejich nesprávné používání nevrátí jako buzerant... :D :mrgreen:
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1355
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

23. 4. 2020, 8:31

Koukam, ze dotaz je jiz pekne stary, ale pokud to jeste nemas vyreseny, tak asi bude problem v tom, jestli to nemas nahodou pripojeny na paralelni port ( pises na seriovy)? Pokud ano, nastuduj si neco o paralelnim porte na linux cnc. Linux CNC sis konfiguroval sam?
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Embie
Příspěvky: 40
Registrován: 13. 11. 2013, 7:38

24. 4. 2020, 10:21

Jo to bude ten paralelní, se mi to plete. Ano Linux CNC jsem zvládl sám, ale moc o tom nevím, jen ho používám.
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1355
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

25. 4. 2020, 6:29

Pokud svůj problém budeš chtít vyřešit, tak se skládá z několika podproblémů:
- zjistit jak do desky zapojit ty koncáky (bez elektroschématu nikdo nepomůže a přes fotky málokdo pozná jak je to zapojený)
- zjistit na jaký pin paralelního portu jsou ty snímače zapojený. V prostředí LinuxCNC je Hal configuration a ty si tam najdeš paralelní port a začneš projíždět stavy pinů. V druhé ruce budeš držet mikrospínač a lupkat si s ním. Jakmile najdeš pin, který bude blikat stejně jak mačkáš mikrospínač, našel jsi ho.
- jakmile budeš vědět pin, nakonfiguruješ ho k Homování. Dá se to udělat přes Config Wizard, pokud sis stroj ladil sám a máš soubor, ve kterém je nastavení do Wizardu. Nebo to přímo vepíšeš do HAL souboru. (Proto jsem se ptal, jestli sis configuroval stoj sám, nebo výrobce )
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“