CNC a kopírovací fréza - Fiury

Odpovědět
josef109
Příspěvky: 606
Registrován: 21. 5. 2017, 5:15
Bydliště: Praha

18. 11. 2019, 10:14

Když si na ten rám postavíš hrnek s kafem, tak se to o moc prohnout nemusí. Ale až si o to budeš chtít opřít jízdní kolo, tak zjistíš že je to gumový... Ten stroj je při obrábění zatěžován střídavě ve všech směrech, a to mnohonásobně víc, než dokáže gravitace :wink:
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

18. 11. 2019, 10:34

Pokud ten upnutej kvádr je dřevo, tak to drobet mění situaci, k horšímu.
Těch 30 kg portálu a vřetínka prve vzpomenutých je nic proti kubíku dřeva bratru 600-700kg?
To už ani nemá smysl uvažovat, natož něco počítat...
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1404
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

18. 11. 2019, 10:46

Grad píše: 18. 11. 2019, 10:34 Pokud ten upnutej kvádr je dřevo, tak to drobet mění situaci, k horšímu.
Těch 30 kg portálu a vřetínka prve vzpomenutých je nic proti kubíku dřeva bratru 600-700kg?
To už ani nemá smysl uvažovat, natož něco počítat...
říkal že je to skřínka přeci, ale i tak
Per aspera ad astra
Fiury
Příspěvky: 89
Registrován: 11. 9. 2019, 1:16

19. 11. 2019, 7:38

Pro info ještě přikládám cca fotku i s tyčema:
Obrázek

Co tedy ještě můžu udělat , zpevnit profilem zevnitř, tím mě to nijak neomezí, jen trámek (obložení vyfrézuji více pokud to bude max 100x50). Teoreticky stejně nějak musí pak provázat ty trapézové tyče aby běhaly současně a vznikne mi tam místo..

Oázka zní , pomůžu si profilem 100x50x5 přišroubovaným na účka ? (to asi úplně pevnost nevyřeší , pokud tam nebudou příčníky ne ?)

Kdybych dělal CNC , tak by mě to bylo jedno udělal bych předimenzovný rám věž i ostatní.
Jde mi hlavně ale o rychlost ruční obsluhy lineární/kopírovací frézy a až poté o CNC frézování.
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1404
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

19. 11. 2019, 8:28

V prvé řadě by bylo lepší pro horní rám použít silnostěný uzavřený profil v rozích vetknutý a svařený 45°a ne natupo. To znamená profil dokola a ne dvě strany menším profilem. V druhé řadě bude mít na tuhost a stabilitu vliv přidání úhlopříčných, nejlépe křížových vzpěr do bočnic podstavce, nebo plošné zpevnění například deskami silné překližky (patřičně ukotvené). Tebou navržené tyčové rozpěrky a přimalované jekly podle mne nic neřeší, krom zvýšení váhy.
Per aspera ad astra
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

19. 11. 2019, 9:10

Fiury píše: 18. 11. 2019, 6:03 pokud to zpevním jak jsem psal , tak to snad bude pevný dost..
Nezpevníš. Jakýkoliv kus železa, rovnoběžný s podélnými (nebo příčnými) nosníky jako by tam nebyl (skoro). Už ti psali výše, že to zpevnění musí být šikmé (ten příhradový nosník), ale to zase neustavíš do roviny. Leda to šroubovat a doladit šroubky, když už ses vydal touhle cestou. Ale neradím ti abys to hodil do šrotu, dodělej to, ovšem tak, abys mohl lineáry, serva, šrouby, elektroniku použít ve verzi 2, kdyby se ti tohle při provozu zdálo málo tuhé :-)
Aleš Procháska
Fiury
Příspěvky: 89
Registrován: 11. 9. 2019, 1:16

19. 11. 2019, 11:14

No myslel jsem si že si tím moc nepomůžu.
Nicméně když jsou pro mě zásadní pojezdné trámy uvnitř a prostor mezi tyčema

Nechám pak alespoň na každé straně svařit desky (ne rám, trochu obrazek zkresluje ) , které tam našroubuju:
Obrázek

Jak jsem psal ruční lineární posuv a kop. fréze je pro mě přednější než CNC, ale snad to pojede taky no.. :|
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1188
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

19. 11. 2019, 11:23

Ťažko je pre neho rozumieť tomu, čo mu tu radíte, keď s takým strojom možno neprišiel do styku. Možno ani v skutočnosti nevidel, neskúsil a hlavne neriešil problémy s chybami vyplývajúcimi z prevádzkou stroja nedostatočnej konštrukcie - napríklad lámanie nástrojov pri obrábaní, vibrácie, straty krokov... atď....

Počúvaj skúsenosti ľudi, čo ti u radia, toto nieje dizertačná práca ktorú musíš obhájiť, ale vývojové laboratórium, kde máš zadarmo desiatky poradcov, čo si týmto prešli a denne sú v kontakte so stojmi...

ľudská povaha : " Hlásenie riaditela školy: v žiadnom prípade neolizujte zápradlie pred školou, je na ňom námraza.." :D

.... samozrejme vieme, že skúsenosti sú NEPRENOSNÉ :) ja som si tým tiež prešiel...našťastie som si aj nechal poradiť. Peniaze ktoré vrazíš do zlého návrhu ti budú chýbať keď to budeš prerábať. Ale netvrdím že neexistuje nejaký kompromis riešenia, ktorý tu môžeš tiež konzultovať.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

19. 11. 2019, 11:42

Nešlo by to zavětrovat z venku (podlaha, zeď), když zevnitř nemůže? Podmínka je pevná instalace, ale ta bude asi splněna..?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Fiury
Příspěvky: 89
Registrován: 11. 9. 2019, 1:16

19. 11. 2019, 11:57

Thomeeque píše: 19. 11. 2019, 11:42 Nešlo by to zavětrovat z venku (podlaha, zeď), když zevnitř nemůže? Podmínka je pevná instalace, ale ta bude asi splněna..?
Díky , konečně někdo kdo mě poslouchá :!: :wink:
Zeď sice asi taky nepůjde jelikož kolem stolu budu muset běhat.

Lidi poslouchám , rozmím co tím chtějí říct , ano CNCček jsem moc neviděl plotrů jen pár , jsem ve firmě kde toho moc nenakoukám , vstřikolisy a z robotizace max FANUC.
!! Ale pro mě je ruční lineární posuv s kop frézou přednější !! než to CNC (pro zprávy co se dál objeví). Nicméně nějak rám prostě zpevnit budu muset, pokud bych chtěl to CNC rozjet..
Naposledy upravil(a) Fiury dne 19. 11. 2019, 12:27, celkem upraveno 4 x.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

19. 11. 2019, 12:01

Fiury píše: 19. 11. 2019, 11:14 No myslel jsem si že si tím moc nepomůžu.
Nicméně když jsou pro mě zásadní pojezdné trámy uvnitř a prostor mezi tyčema
Zkus si představit, že tu konstrukci neděláš ze železa, ale z tenkých dřevěných latí, které jsou na konci spojené s další latí vždycky jenom jedním čepem. A teď se do ní třeba ze strany myšleně opři. Jestli je ti jasné kde to povolí, tak přesně tam se bude deformovat i ta její ocelová verze. Ne tolik, ne tak snadno, ale úplně to stačí na to, aby to neobrábělo. A přesně tak, jak bys vyztužil ten dřevěný model, vyztužíš i to železo :-)

Ruční nebo CNC, to nemá vliv, tuhé to musí být tak jako tak :-)
Aleš Procháska
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

19. 11. 2019, 12:21

No když nejsou zkušenosti ani ty vizuální, tak je dobré se podívat, jak už bylo psáno, kterak to řeší profíci...
Obrázek
To je stůl cca stejných rozměrů viz. https://www.datrontechnology.cz/cnc-str ... i/ml-1600/
Či hobící https://robocnc.cz/cnc/cnc-2-0/fotogalerie/

Potřebuji vyšší Z? OK tak co to otočit vzhůru nahama na gantry...
Obrázek
Obrázek

EDIT: ještě dva postřehy
1. pokud by to Z mělo být tak vysoké jen z důvodu toho že tam bude upnuta skříň, nejsem teda truhlář, ale napadlo mne že finální výrobek se sestavuje až na konec a najdříve se ty díly-prkna frézují, nebo je to v tomto případě jinak?
2. pokud je tazatel neznalý v oboru, možná by bylo vhodné aby se poptal po ochotném kolegovi odsud z fora v okolí Olomouce a pokecal u mašiny a kafe, možná to bude přínosnější :wink:
Fiury
Příspěvky: 89
Registrován: 11. 9. 2019, 1:16

19. 11. 2019, 1:31

Už jsem nechtěl reagovat ať to nevypadá, že nějak útočím, nejde mi o to se tu hádat. Ty fotky co postujete samozřejmě bych dělal podobně, ale jak už jsem asi 10x psal: prio kopírovací fréza a ruční frézování v rovině (skrz rychlost)
Grad píše: 19. 11. 2019, 12:21 EDIT: ještě dva postřehy
1. pokud by to Z mělo být tak vysoké jen z důvodu toho že tam bude upnuta skříň, nejsem teda truhlář, ale napadlo mne že finální výrobek se sestavuje až na konec a najdříve se ty díly-prkna frézují, nebo je to v tomto případě jinak?
Někdy je jednodušší a mnohem rychlejší ofrézovat až po kompletaci , ale nejsem ani truhlář. Věž udělám nižší , není hotová a není důvod aby bylo extra vysoké (pokud se bude dát upnout směrem dolů)
Grad píše: 19. 11. 2019, 12:21 2. pokud je tazatel neznalý v oboru, možná by bylo vhodné aby se poptal po ochotném kolegovi odsud z fora v okolí Olomouce a pokecal u mašiny a kafe, možná to bude přínosnější :wink:
Ano , proto jsem se tu na fóru ptal jel ke dvoum, jeden z fóra (jmenovat nevím jestli by chtěl, ale pohodář) cca 60km od Olomouce (již mě na tuhost upozorňoval, nicméně rám byl už ve výrobě). :wink:
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1404
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

19. 11. 2019, 2:10

Me se zda ze nam nechces porozumet a jedes si svoji pisnicku a nebo se opravdu tvuj zamer o zpusobu obrabeni znacne lisi od naseho pohledu. Jak Graduv tak muj navrh podle mne splnuje zadani ze je uvnitr prostor na skrin, jenom ti porad rikame ze to ma byt jinak navrzene aby to fungovalo. Pozdeji pridam nejake nacrtky
Per aspera ad astra
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

19. 11. 2019, 2:25

Ben Ash píše: 19. 11. 2019, 2:10 Me se zda ze nam nechces porozumet
Konečně jsi to pochopil :wink: Tak že je lepší varianta jako u dětí, -nechat je spálit o kamna, a pak už to příště neudělaj.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“