CNC a kopírovací fréza - Fiury

Odpovědět
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

19. 11. 2019, 2:27

K tomu frézování zkompletované skříně, bude to hukot hlavně v peněžence, ale i doslova...

1. doslova, protože se z toho stane ozvučnice - reprák, toto ale mohou řešit hluchátka... je to ten menší problém
2. větší problém bude to frézování samotné
- o něco menší pokud se půjde frézku pouze po hranách tj. po obvodu ty skříně - tam to zespodu podrží ty kolmé stěny tvořící tu skříň
- zato obrovský pokud by byla snaha frézovat plochy tvořící stěny te skříně, bez toho aby ten plošný materiál na něčem ležel, což jaksi skříň vylučuje...

pro názornost F je ten obráběcí nástroj - nic lepšího jsem naychlo nenašel...
Obrázek
Fiury
Příspěvky: 89
Registrován: 11. 9. 2019, 1:16

19. 11. 2019, 2:38

Ben Ash píše: 19. 11. 2019, 2:10 Me se zda ze nam nechces porozumet a jedes si svoji pisnicku a nebo se opravdu tvuj zamer o zpusobu obrabeni znacne lisi od naseho pohledu. Jak Graduv tak muj navrh podle mne splnuje zadani ze je uvnitr prostor na skrin, jenom ti porad rikame ze to ma byt jinak navrzene aby to fungovalo. Pozdeji pridam nejake nacrtky
Jako máš pravdu , že jsem dost často tvrdohlevej (snad ne blbej :mrgreen: ). A popravdě když už mám ten rám , tak se mi nechce to vyhodit a začít znovu , jelikož mi to subjektivně přijde pevné (ale evidentě není). Těžko říct , zda když to "poslepuju" dřvem a nějakýma výztuhama jestli pro mou potřebu bude dostačující. Já chtěl postavit něco takovyho https://www.youtube.com/watch?v=GGupLNIq3AM Asi ne tak složitý (hlavní je ruční tahání a kopírovací fréza), CNC by bylo jako bonus (ale chtěl bych no, jako na rady dám , ale rám se mě moc vyhodit nechce ...) :?

@Grad
neber mě s tou skříní doslova, psal jsem "když to přeženu" z 99% se bude jednat o dřevo které bude na stojáka zapíchnutý , pokud to bude mezi ty dva profily. Ale jelikož nemůžu dopředu říct jaké velikosti v jakým sklonu atd, tak jsem to chtěl volný, a když už skříňka, tak jen její hrany..
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

19. 11. 2019, 3:02

Fiury píše: 19. 11. 2019, 2:38Těžko říct , zda když to "poslepuju" dřvem a nějakýma výztuhama jestli pro mou potřebu bude dostačující.
To není těžké říct, naopak úplně lehké: nebude :-) Aby to bylo jako podle toho videa, kde mají nosníky sice dřevěné, ale tlusté jako kráva, tak nestačí "nejaké" pospojovaní, ale musela by to být úplně nová konstrukce. Začal jsi se železem tak to železem i dokonči a nedělej z toho kočkopsa :-)

Samozřejmě se může stát, že já se mýlím a ty máš pravdu. Ale tak věcně oponuj návrhům které ti výše několik lidí radí a neignoruj je a neopakuj pořád totéž :-)
Aleš Procháska
Fiury
Příspěvky: 89
Registrován: 11. 9. 2019, 1:16

19. 11. 2019, 3:30

prochaska píše: 19. 11. 2019, 3:02
Fiury píše: 19. 11. 2019, 2:38Těžko říct , zda když to "poslepuju" dřvem a nějakýma výztuhama jestli pro mou potřebu bude dostačující.
To není těžké říct, naopak úplně lehké: nebude :-) Aby to bylo jako podle toho videa, kde mají nosníky sice dřevěné, ale tlusté jako kráva, tak nestačí "nejaké" pospojovaní, ale musela by to být úplně nová konstrukce. Začal jsi se železem tak to železem i dokonči a nedělej z toho kočkopsa :-)

Samozřejmě se může stát, že já se mýlím a ty máš pravdu. Ale tak věcně oponuj návrhům které ti výše několik lidí radí a neignoruj je a neopakuj pořád totéž :-)
Ale já je neignoruji , jen chci:
- použít stávající rám
- příčníky tam dát nemůžu , protože tam musí jezdit trámy (jedině níže a na těch krajích)
- mít prostor mezi tyčema
- mít pracovní prochu cca v 80-90 , jelikož je to pracovní stůl (když to budu ručně fézovat , nebudu u toho klečet na podlaze :) )

Prošel jsem co se mi psalo a kromě toho že na tom budu frézovat EPS, nebo že to není tuhé, nebo že mám dát příčníky, nebo obrázky CNCček. Maximálně to udělat z uzvřených profilů ,ale já chci zase schovat kuličkové tyče do těch úček.

Takže:
- se to pokusím vystužit, uzavřenýma profilama , které můžu přišroubovat narvat zevnitř
- deskama 500x1200 které sešroubuji na koncích rámu , do úček i profilů , ale až 20 cm pod pracovní plochou aby se mi tam vešly ty trámky
- pokud někdo něco konkrétního někdo poradí tak samozřejmě taky (ale rady typu vem to a vyhoď to protože je to blato, asi ne, to se raději asi spálím)

Btw nosníky tam nemají dřevěné, to jen tak vypadá mají tam Aluprofily cca asi 200x100 , které mají obložené dřevem. (na to bych peníze neměl)

Taky samozřejmě vím , že o CNC nic nevím oproti lidem zde, jen mi přijde že mě většina tlačí do konstrukcí CNC, i když já chci primárně něco trochu jiného (a chtěl jsem tam zkusit narvat i to CNC což teď vidím že asi funkční nebude, ale jeliko mám jak motory tak drivery i napájení , tak to aspoň zkusím )
r4cv
Příspěvky: 2681
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

19. 11. 2019, 6:13

Fiury píše: 19. 11. 2019, 3:30 mají tam Aluprofily cca asi 200x100 , které mají obložené dřevem.
A ty tam máš čo?
porovnávaj porovnateľné.
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1404
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

19. 11. 2019, 6:48

Pustil jsem si to korejský video a pak ještě nějaká jeho další. Můj závěr je, že jsi vůbec nepochopil, proč je ten jeho stroj postavený tak jak je postavený. Když už kopíruju něčí práci, která zjevně funguje pro svůj účel dobře, aspoň se nesnažím vnášet novátorské prvky, když tomu nerozumím.
Pro úplný začátek si uvědom rozdíl mezi otevřeným a uzavřeným profilem a jeho pevností v krutu. Jako druhý úkol navrhuji zamyslet se nad rozdílem pevnosti spojení profilů na tupo k pásnici a spojem vetknutým v plném profilu. Pokud ti to dělá potíže vezmi kreslící čtvrtku a ty nosníky si zkus udělat.
Per aspera ad astra
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

19. 11. 2019, 7:49

Původně jsem chtěl už zlomit nad tím hůl a napsat je to mar.., je to...

Nicméně ležím s chřipajznou a tak mezi díly toho nového seroše z doby sametu je to proti němu zde selanka a odreagování :wink: nicméně blíží se mne to k závěru, zhodnocení zde už také nějaké bylo, tak se přidám :)

Předně nikdo tady myslím nic vyhazovat neradil.
Přišel jsi se původně asi trochu pochlubyt, trochu si to nechat schválit a možná i pro nějakou tu radu jak to ještě vylepšit, asi.
Nic z toho ale tady neproběhlo kromě z tvého pohledu masivní kritiky a rad na předělávky.
Máš tvrdou hlavu a tak jsi se rohodl že se raději spáliš, nebo jak jsem mezi řádky vyrozuměl, o rady které ti to neschvaluji nestojíš, ale raději kdyby tak někdo vymyslel či rovnou nakreslil úpravy, které by z tvého přiznaného pochybení přetvořili ten vachrlatej stolek na bitelnou mašinu...

Inu bojím se, že se zde asi nikdo takovej nenajde a budeš to muset dříve či později udělat sám :wink: pak se zde asi ještě někdo i najde, kdo nasměruje kudy cesta vede, odmakat si to ale budeš muset fakt sám :lol:

Abych byl spravedlivej, nezmiňuješ k jakým účelům a s jakou motivací jsi se do toho pustil.
Pokud je to jenom hobby mašinka pro občasné hraní si, či dokonce jde o cestu, která je cílem, pak je to dobrý počin a nic z toho co zde zaznělo moc ani nemusíš zahrnout do realizace.
Fiury
Příspěvky: 89
Registrován: 11. 9. 2019, 1:16

19. 11. 2019, 11:07

Hele , teď jsem trochu vylitej :mrgreen: , tak tak klidně napíšu proč jsem to sem dával. Jsem stojařinou nepolíbený , ve sklepě/dílně si jako hobby chci něco takovýho postavit.

Živit mě to nebude a mám to jako "zabavení se a útěk do ticha před rodinou" (ne doslova), jelikož mě baví "kutit" a bavím se různýma věcma, co si člověk ne/dokáže vyrobit, ať už stavebně nebo v ovládání domácnosti. Než čumět do tv nebo na blbosti na netu raději zalezu do dílny kterou teprve budu vybavovat zatím téměř nulové vybavení, takže nikdo nechce vidět co používám na kompletaci :mrgreen:

Nicméně jsem doufal , že neschytám takovou sadu hned na začátku a v budoucnu mi někdo poradí jak co zapojit s elektronikou (ikdyž v tom budu snad trochu rozumnější , jelikož k tomu mám blíž , než k té strojařině). Ještě jsem doufal , že by někdo mohl říct , že ikdyž je to "papírový" , tak když to železo nějak svážu, ať už železem nebo trámkama, tak to třeba bude použitelný (na dřevo).

Odpověď ale zněla, že je to marný a jako CNC se to nechytne. Což jsem sice slyšet nechtěl , ale jelikož je to for fun tak se z toho nezblázním. Primárně na tom chci zkusit frézovat (manuálně) rozměrnější věci než obtahovat to frézkou což snad nějak půjde. Ono pro zkušenost možná bude stejně lepší , když to nebude funkční a budu to předělávat a zjistím jak to funguje, než když to pojede na první dobrou.. Pokud někoho nasírám , jako že jsem tvrdohlavej a neádávám na rady tak se omlouvám (za každou radu jsem rád , ikdyž to možná nevypadá....třeba že ty účka jsou úplně papírový bych ze začátku neřekl , ale po debatě jsem uznal že budou, tak to vyztužím uzavřeným profilem a železnyma deskama, třeba to nepomůže, ale když jo , tak to aspoň k něčemu bylo ). Díky a dobrou noc :)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

20. 11. 2019, 3:49

Kdyz ne jako cnc tak to bude fungovat jako kopirovaci freza?

Jak jsi prisel na to ze ta ma jine naroky na tuhost?

Kamarad neco podobneho stavel
Mel tam 10x vic zeleza ale nektere prvky stejne ne dost tuhe a i pri rucnim kopirovani se to melo tendenci rozkmitavat drncet atd...
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Fiury
Příspěvky: 89
Registrován: 11. 9. 2019, 1:16

20. 11. 2019, 7:59

...... koukám sem se rozepsal včera (teda dnes) :)

Suběktivně mi to přišlo pevný dost (když to nebudou tahat moroty pod úhlama rukama jsem si myslel, že to nemá šanci uhnout), A kmitání jsem myslel že omezí ty trámky (i trochu dodají té pevnosti). Ale jak jsem psal, jsem strojařinou nepolíbený , tak to bude třeba jinak.. Holt to víc vystužím a budu už jen šroubovat , ať to popřípadě můžu zase rozebrat.. a udělat jinak..
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1404
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

20. 11. 2019, 9:24

I svar je rozebiratelny spoj
Per aspera ad astra
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10102
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

20. 11. 2019, 9:29

Ben Ash píše: 20. 11. 2019, 9:24 I svar je rozebiratelny spoj
Ale no tak ,to si už děláš prdel ,strojírenská technologie pro první ročník ti osvětlí technické terminologie.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

20. 11. 2019, 10:24

Ben Ash píše: 20. 11. 2019, 9:24 I svar je rozebiratelny spoj
:-)

Ale správně navržený spoj s předepjatými šrouby v tomhle případě taky vyhoví :-)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1404
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

20. 11. 2019, 10:54

fmodel píše: 20. 11. 2019, 9:29
Ale no tak ,to si už děláš prdel ,strojírenská technologie pro první ročník ti osvětlí technické terminologie.
[/quote]
Ano byl to vážně míněný žert. :lol:
Per aspera ad astra
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

20. 11. 2019, 11:52

tak schválně, jestli najdete rozdíl v konstrukci (co se týká tuhosti celku) :-)
Přílohy
kon02.jpg
kon02.jpg (8.67 KiB) Zobrazeno 2766 x
kon01.jpg
Naposledy upravil(a) chb dne 20. 11. 2019, 1:40, celkem upraveno 1 x.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“