CNC a kopírovací fréza - Fiury

Odpovědět
Fiury
Příspěvky: 89
Registrován: 11. 9. 2019, 1:16

4. 3. 2020, 12:10

Tak včera jsem po x hodinách hledání zapojil (zase jsem si myslel že to bude za 5 min a nakonec jsem tím strávil 5 hodin) :o :

a) mesa - 7i76e (pwr 24v)
b) 5x driver - DM860h (pwr 37v)
c) 4x Nema34 a 1xNema23

Nicméně to mám nastavený "odhadem". (mesa ok, drivery odhad, pncconf naslepo) :mrgreen:
Nema34 5A- jedou ok ( teda spíš pomalu ,nastavil jsem je jako (přednastavený kelling 4030))
Nema23 -3A jsem nerozjel, buď se jen cuká + pootáčí se a nebo píská+neotáčí se (u tohoto jediného si nejsem jist ani zapojením do a nastavením driveru)

Nicméně potřebuji poradit s nastavením protože je to pro mě španělská vesnice:
stepmotory-nastavení.png
Poradí někdo kdo má nema34 a nema23 jak nastavit ?
(nebo odkáže na zdroj abyc hse začal orientovat , co ty znaky znamenají )
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

4. 3. 2020, 3:56

Moc hluboko do problému zabředávat nebudu. Nakonec tys ani nepoužil žádná kouzelná slovíčka, tak tím spíš.
Tak jen pár poznámek:

- Nema23 nebo Nema34 jsou rozměry příruby. O motoru to neříká skoro nic. Takže formulace "někdo kdo má nemaXX" je trochu mimo. Třeba já mám několik Nema23, a to krokáče, serva i DC motor.

- To nastavení v tom kouzelníkovi máš podle mě nějaké divné. U každé osy máš jinak počet kroků na otáčku, podivný počet mikrokroků na krok (opět různě), asi nemáš uplatněné stoupání šroubu atd. Takže (podle mě) to máš celé blbě.
Nicméně to by nemělo bránit tomu, aby to jezdilo. Sice vzdálenosti nebudou odpovídat, ale jezdit by to mělo. Pokud ti motor jenom píská, tak máš asi blbě zapojené cívky.

- Já tyhle kouzelníky nepoužívám a tedy ani neznám. Ale to nastavení PID regulátoru je zřejmě to, které pak ovlivňuje generování kroků Mesou. Nikoli pohyb motoru, jen to generování kroků (což není totéž).
Máš-li zájem, tak si najdi jedno z mých starších vláken. Jmenovalo se asi nějak podle mé LPT Mesy 7i90. Tam jsem problematiku tohoto PID rozebíral. Abych si nepřidával cizí zásluhy - navedl mě na to tehdy Fupe. Já jsem to pak trochu poladil, testoval a dával sem i záznamy z logického analyzátoru, jak je dobré to nastavit a jak se to nastavení v praxi projeví.
Fiury
Příspěvky: 89
Registrován: 11. 9. 2019, 1:16

4. 3. 2020, 4:10

Mex píše: 4. 3. 2020, 3:56 Moc hluboko do problému zabředávat nebudu. Nakonec tys ani nepoužil žádná kouzelná slovíčka, tak tím spíš.
Tak jen pár poznámek:

- Nema23 nebo Nema34 jsou rozměry příruby. O motoru to neříká skoro nic. Takže formulace "někdo kdo má nemaXX" je trochu mimo. Třeba já mám několik Nema23, a to krokáče, serva i DC motor.
Aha já si do teď myslel že je to označení typu a rozměru :oops:
Mex píše: 4. 3. 2020, 3:56 - To nastavení v tom kouzelníkovi máš podle mě nějaké divné. U každé osy máš jinak počet kroků na otáčku, podivný počet mikrokroků na krok (opět různě), asi nemáš uplatněné stoupání šroubu atd. Takže (podle mě) to máš celé blbě.
Nicméně to by nemělo bránit tomu, aby to jezdilo. Sice vzdálenosti nebudou odpovídat, ale jezdit by to mělo. Pokud ti motor jenom píská, tak máš asi blbě zapojené cívky.
Dával jsem ten prntscr jako že jedno nastavení jede motor X , druhé ne Z. Ale obě budou blbě , protože ani nevím co přesně znamenají ty parametry

EDITED...opraveno nema23 přepojeno , zmátly mě na všech stejné barvy vodičů.. Nastaveny všechny motory stejný setup a i na DM860h , takže jedou i stejně rychle, taky stoupání šroubů je stejné 05 tak to prozatím bude ok , ladit budu až po stavbě..
Mex píše: 4. 3. 2020, 3:56 - Já tyhle kouzelníky nepoužívám a tedy ani neznám. Ale to nastavení PID regulátoru je zřejmě to, které pak ovlivňuje generování kroků Mesou. Nikoli pohyb motoru, jen to generování kroků (což není totéž).
Máš-li zájem, tak si najdi jedno z mých starších vláken. Jmenovalo se asi nějak podle mé LPT Mesy 7i90. Tam jsem problematiku tohoto PID rozebíral. Abych si nepřidával cizí zásluhy - navedl mě na to tehdy Fupe. Já jsem to pak trochu poladil, testoval a dával sem i záznamy z logického analyzátoru, jak je dobré to nastavit a jak se to nastavení v praxi projeví.
určitě najdu a pročtu , díky za info !
Fiury
Příspěvky: 89
Registrován: 11. 9. 2019, 1:16

15. 4. 2020, 10:48

Jelikož jsem měli firmu (práci) zavřenou cca 10 dní tak jsem rekonstruoval dílu:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
ještě jsem dodělal podlahu
Obrázek Obrázek

Nová el (s přívodem 3f z hlavního rozvaděče), omítky, dřevěná stěna.
Na kvalitu nekoukejte, dělal jsem to sám většinou pod lahváčema , s profasionálním vybavením na ořezávání tužek :D a taky jednu zásuvku jsem pak v OSB vyvrtal tam kde vůbec být neměla :lol:

Chybí ještě vyřezat odpad na umyvadlo a znivelovat podlahu..

Fréza holt čeká.... ale v plánu zatím ještě furt je :P
Fiury
Příspěvky: 89
Registrován: 11. 9. 2019, 1:16

22. 9. 2020, 6:52

ahoj, po delší době jsem trochu pokročil, a jak už to bývá ,poprosím o pár rad.. několik dotazů:

Obrázek
síla krokových motorů - kde je potřeba silnější motor 1x na Xové (mám1600oz) nebo 2x na Ynové ose (mám850oz) ? (doufám že tak je to lepší)

Obrázek
dají se na HGH25 koupit někde šrouby skrz které se to maže dovnitř ?

Obrázek
Nechal jsem si poradit s rozvaděčem a sehnal jsem mnohem větší.

Edited:
Ještě jeden navíc - nevyklepou se mně šroubované spoje vibracema při frézování ? (např pokud tam nejsou pojistné matice, ale třeba jen matice do Tslotu )
Naposledy upravil(a) Fiury dne 22. 9. 2020, 8:14, celkem upraveno 2 x.
Milan199
Příspěvky: 2923
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

22. 9. 2020, 7:07

Fiury píše: 22. 9. 2020, 6:52 ahoj, po delší době jsem trochu pokročil, a jak už to bývá ,poprosím o pár rad.. několik dotazů:
Obrázek
dají se na HGH25 koupit někde šrouby skrz které se to maže dovnitř ?
Jestli myslíš mazničky, tak ke každému vozíku výrobce mazničku přibaluje. Pokud je nemáš, tak mi pošli adresu mám jich ve firmě dost zbytečných, protože montujeme většinou centrální mazání. Pokud ho tam chceš montovat taky je třeba nakoupit u výrobce rychlospojky na hadičky. Nebo můžeš použít přípojky Legris, Festo, ...
Uživatelský avatar
Juro
Příspěvky: 1612
Registrován: 19. 3. 2007, 12:14
Bydliště: Kamanová (Topoľčany)

6. 10. 2020, 10:33

Milan199 píše: 22. 9. 2020, 7:07 protože montujeme většinou centrální mazání.
Prosim ta kde nakupujes fitingy mazania linear. vozikov na hadicky?
rocnik 1976 -stolár, trosicka uz aj strojar.
Milan199
Příspěvky: 2923
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

6. 10. 2020, 11:51

Juro píše: 6. 10. 2020, 10:33
Milan199 píše: 22. 9. 2020, 7:07 protože montujeme většinou centrální mazání.
Prosim ta kde nakupujes fitingy mazania linear. vozikov na hadicky?
M6 a M3 / pro Rexrothy a INU / mají normálně u místního dodavatele pneukomponentů.
Pokud se montuje Hiwin tak přímo u nich // mají na vozících G1/8 // .

Slušná kvalita a cena je i Stránský a Petržík :
https://www.stranskyapetrzik.cz/pneu/sr ... st-koleno/
Uživatelský avatar
Juro
Příspěvky: 1612
Registrován: 19. 3. 2007, 12:14
Bydliště: Kamanová (Topoľčany)

6. 10. 2020, 5:22

ved to su obyc. fitingy. To ma nenapadlo. Myslel som ze musia byt nejake origos. Dik.
rocnik 1976 -stolár, trosicka uz aj strojar.
Fiury
Příspěvky: 89
Registrován: 11. 9. 2019, 1:16

4. 1. 2021, 9:50

ahoj, poůže někdo se zapojením Mesa 7i76ED a invertoru MK100 ?
(manuálně už to běží)

MK 100 .... https://1drv.ms/b/s!AlWEvfzVs336oREF9zNq6qcxH5kF

Edited
- po přečtení fór (cnczone a linuxcnc) a studování detailním toho MK100:

(Mesa 7i76ED).........................................................................................VDF MK100
1 SPINDLE............................................................................................... GND
2 SPINDLE OUT..................................................................................... ?????....jediné co musím nají je jak nadefinovat něco co bude v rozsahu 0-10V ...upravovat frekvenci 0-100% (pokud jsem to pochopil správně) to bude nejspíše AI1 nebo nějak nadefinovat další X3
3 SPINDLE+.............................................................................................10V
4 NC................................(bez)
5 SPINDLE ENA.....................................................................................X1 (nadefinvat - ENA)
6 SPINDLE ENA+...................................................................................24V (10V nebo 12V nebo 24V)
7 SPINDLE DIR.......................................................................................X2(nadefinovat - REV)
8 SPINDLE DIR+.....................................................................................24V (10V nebo 12V nebo 24V)
Naposledy upravil(a) Fiury dne 9. 1. 2021, 12:22, celkem upraveno 1 x.
Fiury
Příspěvky: 89
Registrován: 11. 9. 2019, 1:16

31. 5. 2021, 1:08

Ahoj, po delší době jsem a rekonstrukci odsávání a rozvodů stlačeného vzduchu pokračuji. Mám jednu otázku mám čerpadlo z číny 75W (píšou výšku výtlaku 3m nicméně mám výšku 1,5m a dálku 4,5m+4,5m zpět a skoro neteče). Objednal jsem 150W.

Nicméně jsem neotestoval blbec jestli to nemám někde zlomené otázka zní:
a) byl problém 75W ? ......................neprotlačí tak daleko ikdyž je to nízko
b) špatné vedení hadiček ?........... (6/9 mm)

Díky za info..
Přílohy
copycnc.png
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1354
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

31. 5. 2021, 5:35

Pokud nějakou tekutinu tlačíš potrubím, vzniká v ní odpor:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Lamin%C3% ... z%C3%A1kon

Takže, to že máš na čerpadle výtlačný tlak 3m a tlačíš ho jen do 1.5 m je nicneříkající informace. Nejvíce Tě bude trápit právě ten odpor tekutiny.

To je čerpadlo na olej, nebo na plastické mazivo?
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Uživatelský avatar
Radhard
Příspěvky: 288
Registrován: 1. 7. 2020, 10:19
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

31. 5. 2021, 9:10

Mám jednu otázku mám čerpadlo z číny 75W (píšou výšku výtlaku 3m nicméně mám výšku 1,5m a dálku 4,5m+4,5m zpět a skoro neteče).
To bude chlazení k vřetenu, že ? (takže voda+něco)

Mám ten samej "problém", hadiček 6m celkem a tlačím do výšky cca. 1.5m, čerpadlo 75W.
Teče přes to takovej čůrek, ale zdá se, že to uchladí (1.5ČkW :-)
Dostalo se mi i ujištění zde na fóru, že soustava má velký odpor, ale že to stačí.
Fiury
Příspěvky: 89
Registrován: 11. 9. 2019, 1:16

1. 6. 2021, 6:18

Ano , voda k vřetenu.
To že vniká tření samosebou vím, ale počítat to nebudu, jednoduší je zeptat se , zda má někdo stejný problém.¨

- "Mám ten samej "problém", hadiček 6m celkem a tlačím do výšky cca. 1.5m, čerpadlo 75W."
To jsem chtěl slyšet , já hadiček 9m a čůrek taky , úplně malej takže doufám že u objednanyho 150W bude čůrek větší :D

Díky za potvrzení !
Uživatelský avatar
Radhard
Příspěvky: 288
Registrován: 1. 7. 2020, 10:19
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

1. 6. 2021, 10:05

Typuju, že to 150W čerpadlo bude mít jen větší průtok ale při zhruba stejném tlaku jako to 75W, takže to možná nebude nic platné ;-) On by stačil mnohem menší výkon (číňan má rád velká čisla, takže 3500L/h pro 75W pruměrem trubky 25mm v h=0m), třeba i jen 10W ale hlavně vyšší tlak.
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“