CNC dřevo

Odpovědět
Michnov
Příspěvky: 39
Registrován: 1. 10. 2015, 9:39

6. 12. 2019, 7:43

Jo, tak to video už jsem viděl nedávno... Stůl se nehnul no, když tam hodil trám, eště aby, ale tu hliníkovou profilovou konstrukci té mašiny posere v tuhosti, což má zásadní vliv na obrábění že, každá ocelová svářenka nedej bože odlitkovka...
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4878
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

6. 12. 2019, 8:02

O tom není sporu, teď jde jen o to, jestli to na dřevo není dostačující.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
nom74
Příspěvky: 54
Registrován: 27. 11. 2019, 11:20

6. 12. 2019, 8:13

DwPetr píše: 6. 12. 2019, 8:02 O tom není sporu, teď jde jen o to, jestli to na dřevo není dostačující.
dopoved na to zda "to neni na drevo dostacujici" by me opravdu zajimala? jestli k tomu nekdo mate co rict, prosim o nazor... dekuju
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

6. 12. 2019, 8:40

nom74 píše: 6. 12. 2019, 8:13
DwPetr píše: 6. 12. 2019, 8:02 O tom není sporu, teď jde jen o to, jestli to na dřevo není dostačující.
dopoved na to zda "to neni na drevo dostacujici" by me opravdu zajimala? jestli k tomu nekdo mate co rict, prosim o nazor... dekuju
ale to ti přece nikdo neřekne - přesněji nedokáže říci. To je stejné jako - které auto si mám koupit, stačí mi 60kW nebo 80kW nebo 120kW motor ?
na dalším videu ten maník rovná plochu stolu 12(?) frézou - na sestříhaném videu to vypadá pěkně ale celé dopoledne u toho stát asi radost nebude.

zvol prodejce, jeď se k němu podívat (zjistíš jak je to udělané, jakou nabídnou podporu) a získej adresu nějakého zákazníka a zajeď se k němu podívat, čím, jak a co na tom dělá. A pak se rozhodni, zda je toto tvá představa práce. Navštiv takto pár truhlářů s CNC (třeba s flaškou) a tím získáš jasnou představu, jaký stroj potřebuješ. A zda bude nový nebo nějaký použitý je pak otázka náhody nebo peněz.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Michnov
Příspěvky: 39
Registrován: 1. 10. 2015, 9:39

6. 12. 2019, 9:17

Dostačující na dřevo je i ta má 6040 mrdka, ale za cenu kompromisu...pokud už do toho dáš takový love, jak píšeš, tak by to kompromis moc bejt neměl ne?
Jak píše kolega, je to rozdíl v tom, že pak velkou plochu budeš půl dne řádkovat dvanáctou, jako musím já, nebo na to vezmeš něco pořádnýho a bude to za desetinu času.
Milan199
Příspěvky: 2926
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

6. 12. 2019, 9:24

Michnov píše: 6. 12. 2019, 9:17 Dostačující na dřevo je i ta má 6040 mrdka, ale za cenu kompromisu...pokud už do toho dáš takový love, jak píšeš, tak by to kompromis moc bejt neměl ne?
Jak píše kolega, je to rozdíl v tom, že pak velkou plochu budeš půl dne řádkovat dvanáctou, jako musím já, nebo na to vezmeš něco pořádnýho a bude to za desetinu času.
Čistě z hlediska obrábění je lepší /bez ohledu na tuhost stroje/ vzít menší nástroj. Žádný stroj není nekonečně tuhý a větší fréza hůře napojuje řádky. Fatálně se projevuje sebemenší nekolmost vřeteníku atd ...
nom74
Příspěvky: 54
Registrován: 27. 11. 2019, 11:20

6. 12. 2019, 9:43

Michnov píše: 6. 12. 2019, 9:17 Dostačující na dřevo je i ta má 6040 mrdka, ale za cenu kompromisu...pokud už do toho dáš takový love, jak píšeš, tak by to kompromis moc bejt neměl ne?
Jak píše kolega, je to rozdíl v tom, že pak velkou plochu budeš půl dne řádkovat dvanáctou, jako musím já, nebo na to vezmeš něco pořádnýho a bude to za desetinu času.
dekuju, to jsou presne informace ktere potrebuju ;-) z toho plyne ze tuhost ano, ale neni to uplne to rozhodujici (jasne ze ne z plechu jako jsem uz videl), jak jsem psal, prevazne budu delat "prostorove veci" tudiz nastroje malych prumeru, srovnavat velkou plochu (nejak casteji) se nechystam a tak to vydrzim... pro krabicky jsem srovnaval i osmickou :-D (nebylo po ruce nic jineho a nakonec jsem ani nezesedivel :roll:
nom74
Příspěvky: 54
Registrován: 27. 11. 2019, 11:20

6. 12. 2019, 9:55

chb píše: 6. 12. 2019, 8:40
nom74 píše: 6. 12. 2019, 8:13
DwPetr píše: 6. 12. 2019, 8:02 O tom není sporu, teď jde jen o to, jestli to na dřevo není dostačující.
dopoved na to zda "to neni na drevo dostacujici" by me opravdu zajimala? jestli k tomu nekdo mate co rict, prosim o nazor... dekuju
ale to ti přece nikdo neřekne - přesněji nedokáže říci. To je stejné jako - které auto si mám koupit, stačí mi 60kW nebo 80kW nebo 120kW motor ?
na dalším videu ten maník rovná plochu stolu 12(?) frézou - na sestříhaném videu to vypadá pěkně ale celé dopoledne u toho stát asi radost nebude.

zvol prodejce, jeď se k němu podívat (zjistíš jak je to udělané, jakou nabídnou podporu) a získej adresu nějakého zákazníka a zajeď se k němu podívat, čím, jak a co na tom dělá. A pak se rozhodni, zda je toto tvá představa práce. Navštiv takto pár truhlářů s CNC (třeba s flaškou) a tím získáš jasnou představu, jaký stroj potřebuješ. A zda bude nový nebo nějaký použitý je pak otázka náhody nebo peněz.

uplne s tebou nesouhlasim...
1) kdyz se mi nekdo zepta na auto a uda "zakladni" parametry na co chce to auto pouzivat a kolik ma korun tak mu poradim :-)

2) jak jsem psal v uvodu slouzit na srovnavani plochy to nastesti nebude a tak obcasne srovnani plochy "ustojim" ;-)

3) to byl prave muj prvotni dotaz, jakeho prodejce by jste mi "zkuseni cnckari" doporucili. Zatim mam jen jeden tip ktery jsem pri hledani na google prehledl a to je CNC Konecny. Tak pokud prosim znas nejake vyrobce/prodejce dej je prosim do placu :) . Jinak mam zkusenost jen s jednim "garazovym" ktery sice vypada ok, ale bohuzel moc nekomunikuje :-(
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4878
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

6. 12. 2019, 10:41

Kompromis to bude vždycky, pokud není nekonečně mnoho peněz.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

6. 12. 2019, 12:22

bylo to myšleno jinak (jsem jen hobby strojař, a tedy je to můj úhel pohledu)

ad 1) někdo žije z velkého zisku na specialitách bez ohledu na čas, jiný z malého zisku na velké sérii = rozdílné stroje

ad 3) jakýkoliv prodejce - ukáže co umí dodat, vychválí čím je lepší než ostatní a třeba je i jmenuje, dá kontakt na zákazníka (předpokládejme spokojeného) a tím otevře cestu k získání dalších informací - to je to co v začátku potřebuješ nejvíc.

(když jsem kupoval soustruh zajel jsem si k prodejci se na něj podívat, uviděl jsem i jiné, dostal jsem nabídku i na předváděcí či repasované - ale od servisáka dostal bokem informaci ať zvolený model nekupuji, že se často vrací na reklamaci = takovéto informace dostaneš jen v osobním kontaktu, to ti nikdo do fora nenapíše)

ad 2) tak jak nyní není jasné, jaký stroj vyhoví bych tipl, že ani nebude jasné, jaké technologie obrábění na něm budeš časem potřebovat/používat
(nástroje a doplňky které jsem nakoupil na "nový stroj" se s těmi, co jsem dokoupil časem a používám překrývají tak na 20% = 80% toho k novému stroji jsem kupoval zbytečně - investuj čas k nalezení praktiků, kteří budou ochotni poradit a nasměrovat)
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Michnov
Příspěvky: 39
Registrován: 1. 10. 2015, 9:39

6. 12. 2019, 1:36

Milan199 píše: 6. 12. 2019, 9:24
Michnov píše: 6. 12. 2019, 9:17 Dostačující na dřevo je i ta má 6040 mrdka, ale za cenu kompromisu...pokud už do toho dáš takový love, jak píšeš, tak by to kompromis moc bejt neměl ne?
Jak píše kolega, je to rozdíl v tom, že pak velkou plochu budeš půl dne řádkovat dvanáctou, jako musím já, nebo na to vezmeš něco pořádnýho a bude to za desetinu času.
Čistě z hlediska obrábění je lepší /bez ohledu na tuhost stroje/ vzít menší nástroj. Žádný stroj není nekonečně tuhý a větší fréza hůře napojuje řádky. Fatálně se projevuje sebemenší nekolmost vřeteníku atd ...
Souhlas, ale neplatí to zas tak dogmaticky, jak to takhle napsaný vyznívá...dělám programátora velkejch mašin a plochy fakt dvacítkou nepáskujem...zas nějakou přesnost ty mašiny mít musí...každopádně u dřeva je tohle skoro jedno...to by muselo bejt úplně průserově nekolmý...dřevěnej povrch stejně vždycky eště vemeš šmirglem...tam rozhodně stojí za úsporu času větší fréza, aspoň na hrub...tuhá mašina rozhodně stojí za to...
Michnov
Příspěvky: 39
Registrován: 1. 10. 2015, 9:39

6. 12. 2019, 1:42

nom74 píše: 6. 12. 2019, 9:43
Michnov píše: 6. 12. 2019, 9:17 Dostačující na dřevo je i ta má 6040 mrdka, ale za cenu kompromisu...pokud už do toho dáš takový love, jak píšeš, tak by to kompromis moc bejt neměl ne?
Jak píše kolega, je to rozdíl v tom, že pak velkou plochu budeš půl dne řádkovat dvanáctou, jako musím já, nebo na to vezmeš něco pořádnýho a bude to za desetinu času.
dekuju, to jsou presne informace ktere potrebuju ;-) z toho plyne ze tuhost ano, ale neni to uplne to rozhodujici (jasne ze ne z plechu jako jsem uz videl), jak jsem psal, prevazne budu delat "prostorove veci" tudiz nastroje malych prumeru, srovnavat velkou plochu (nejak casteji) se nechystam a tak to vydrzim... pro krabicky jsem srovnaval i osmickou :-D (nebylo po ruce nic jineho a nakonec jsem ani nezesedivel :roll:
no není zač ;), ta velká plocha byl jen takovej příklad...to není tak, že tuhou mašinu využiješ jen v souvislosti s většíma frézama :), tuhost je základ...já třeba na tom mým krámu okem vidím, když jdu bokem do řezu s dlouhou frézou, vrtat musim pomaličku, páč se mi Zetko taky vzpříčí...plunge frézou taky...atd...když jsem dělal třeba sendvič pau ferro/javor, tak bylo i slyšet, kdy jedu přes tvrdší atd...utratit 400k a pak zjistit, že musíš i u dřeva navrtávat je kompromis dost na houno pane hrábě :D
Milan199
Příspěvky: 2926
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

6. 12. 2019, 1:48

Michnov píše: 6. 12. 2019, 1:36 ...každopádně u dřeva je tohle skoro jedno...to by muselo bejt úplně průserově nekolmý...dřevěnej povrch stejně vždycky eště vemeš šmirglem...tam rozhodně stojí za úsporu času větší fréza, aspoň na hrub...tuhá mašina rozhodně stojí za to...
Jistě nikdo nezpochybňuje význam tuhosti. Měl jsem na mysli spíše kalibraci stolu / přípravku.
nom74
Příspěvky: 54
Registrován: 27. 11. 2019, 11:20

6. 12. 2019, 2:31

chb píše: 6. 12. 2019, 12:22 bylo to myšleno jinak (jsem jen hobby strojař, a tedy je to můj úhel pohledu)

ad 1) někdo žije z velkého zisku na specialitách bez ohledu na čas, jiný z malého zisku na velké sérii = rozdílné stroje

ad 3) jakýkoliv prodejce - ukáže co umí dodat, vychválí čím je lepší než ostatní a třeba je i jmenuje, dá kontakt na zákazníka (předpokládejme spokojeného) a tím otevře cestu k získání dalších informací - to je to co v začátku potřebuješ nejvíc.

(když jsem kupoval soustruh zajel jsem si k prodejci se na něj podívat, uviděl jsem i jiné, dostal jsem nabídku i na předváděcí či repasované - ale od servisáka dostal bokem informaci ať zvolený model nekupuji, že se často vrací na reklamaci = takovéto informace dostaneš jen v osobním kontaktu, to ti nikdo do fora nenapíše)

ad 2) tak jak nyní není jasné, jaký stroj vyhoví bych tipl, že ani nebude jasné, jaké technologie obrábění na něm budeš časem potřebovat/používat
(nástroje a doplňky které jsem nakoupil na "nový stroj" se s těmi, co jsem dokoupil časem a používám překrývají tak na 20% = 80% toho k novému stroji jsem kupoval zbytečně - investuj čas k nalezení praktiků, kteří budou ochotni poradit a nasměrovat)
dik za vysvetleni :-)
ja jsem jen zacinajici hobby frezar :-D
add1) predpokladam ze cnc vyuziju z 80% na speciality, cas tedy nehraje roli

add2) a to je tan kamen urazu, jake prodejce mas na mysli? ... jinak kdyz pominu giganty cnc od firem jako je Houfek tak co zbyva? Comagrav=to je na signmaking, malo v ose Z, takze kdyz budu mit nejake typy na stroje a vyrobce se kterymi vy mistni mate zkusenosti, budu snaz vedet co hledat.

add3) s tema praktikama mas pravdu, hledam, ale kdyz mi nekdo rekne ze rychlost posuvu a otacek resi poslechem :-D tak takovy praktik ve mne nevzbuzuje uplny pocit duvery :-D , ale nakonec kazde info je pro me "necim" zajimave...

uz 2 mesice jsem bez moznosti pouzivat cnc, takze bych se k te moznosti rad vratil (co nejdriv)
Michnov
Příspěvky: 39
Registrován: 1. 10. 2015, 9:39

6. 12. 2019, 2:33

Kdo je vlastně ten garážové tvůrce?
Jinak já dělám taky jenom prostorový věci, ale plochám se nevyhneš 😀
Viz.:https://m.facebook.com/profile.php?id=3 ... ent_filter
a www.michnov.net ... Nebrat jako reklamu 😀
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“