CNC tip

5oM
Příspěvky: 6
Registrován: 8. 11. 2019, 8:30

16. 12. 2019, 10:29

Dobrý deň, sledujem toto fórum nejakú dobu a rozmýšľam nad kúpov CNC stroja na ktorom by som chcel prioritne vyrábať nože, ktoré rysujem v autocade. Pracovnú plochu si predstavujem cca 500 x200x 50 mm. Som úplný laik a začiatočník, viete mi prosím poradiť na čo si dať pozor, poprípade nejaký tip na nejaký konkrétny stroj ?
S vďakou Peter.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

16. 12. 2019, 10:50

Tak to už zjevně nepůjde o jednoduché šmrdlátko z Číny nebo z domácího chovu, ale o profi stroj (zřejmě z druhé ruky, jestli to dobře chápu). Co s těmi noži a z jakých polotovarů chceš dělat? Jestli jen obrys z plechu (a pak se to dobrousí), tak nevím, jestli se pouštíš správným směrem. Sám CNC mám a přesto kdybych dělal nůž (a jednou, až bude všechna ostatní práce hotová, si asi udělám) tak bych ho nechal vypálit na laseru. Jestli chceš frézovat 3D tvar, třeba takové věci jako konkávní ostří, tak je CNC samozřejmě potřeba, ale to je zase v rozporu s tím Autocadem :-)
Aleš Procháska
5oM
Příspěvky: 6
Registrován: 8. 11. 2019, 8:30

16. 12. 2019, 12:10

Nože robím z práškových ocelí, ako elmax, vanax a vanadis. Vyrezávať tvar si dávam vodným lúčom, šlo by teda o opracovávanie ostria do požadovaného 3D tvaru. Iste nezáleží na tom, aby bol podklad z autocadu, snáď to pojde nejako konvertovať poprípade začnem robiť v inom prostredí, mám možno náročnejšie požiadavky a preto píšem sem, pretože sa tu mierne rozšírirli obzory a prišiel som na to, že je to trošku náročnejšie...
Vďaka za každý tip..
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

16. 12. 2019, 1:18

to nebude "levná hobby čína" - na to potřebuješ lepší stroj (ač třeba z číny) - máš představu, co za to zaplatíš ?
Jakou máš vůbec představu o ceně, kterou jsi ochoten dát.

Starší stroj většinou potřebuje další znalosti na opravu/předělání, známosti na strojaře a/nebo další peníze.

(PS zdvih Z 50 mm je tak na gravírování, uvědom si, že na frézování budeš potřebovat upnout nástroje různých délek)
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
5oM
Příspěvky: 6
Registrován: 8. 11. 2019, 8:30

16. 12. 2019, 5:21

S tým počítam, ze to nebude lacné.
počítam s cenou cca 10 000€. Som sice strojar, ale rad by som hotove riesenie, nic neprerabat.
Co sa tyka pracovneho priestoru, tak si necham poradit, preto som sa dal na studium tohto fora, ale sam si neporadim.
Za kazdu radu som vdacny. Tymto vlaknom som sa dostal dalej ako za 3 mesiace studovania po webe. Velka vdaka Vam....
kiko01
Příspěvky: 1597
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

16. 12. 2019, 7:08

10 litrov to mas tak na kompresor a vercajk akurat...
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

16. 12. 2019, 7:23

Počítej za novu mašinu (tříosou, nejmenší co se dá sehnat, provedení standard) tak 50,000 eur + těch deset tisíc co výše zmiňuje kiko01. Samozřejmě jetá se dá sehnat za méně (ideálně třeba v Německu), ale to je běh na delší trať. Menším strojem myslím třeba https://www.hurco.cz/produkty/3osa-obra ... ard/vm-10i nebo https://www.haascnc.com/machines/vertic ... /vf-1.html Na těch už půjdou dělat 3D operace jako třeba to frézování konkávních ploch v nástrojové oceli.
Aleš Procháska
kiko01
Příspěvky: 1597
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

16. 12. 2019, 7:50

Ak by si na tom robil iba noziky tak by stacilo aj nieco ako haas TM-1 , na stranke vyrobcu si vies zistit aj presnu cenu podla vybavy, a jeden stary som videl aj na bazosi ale celkovo mi prijde dat 50% ceny noveho za 15 rocny stroj ako cisty nezmysel...
inak u nas obrabacov zvykne platit ze obcas ziadny steoj nieje dost velky :D
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

17. 12. 2019, 6:58

Ciao:)

No, ...já měl ze začátku absolutně jasno, co budu chtít na fréze dělat ale...
Věděl jsem, že budu dělat jen malé předměty cca 50x50x50mm. Koupil jsem malý plotr od CauCau. Ten se mi zdál super, protože jsem neměl představu, co vše a jak se dá na těchto mašinkách udělat. Záhy jsem ale zjistil, že to láme frézy, výška 160mm v Zku je tak maximálně na obrábění těch 50mm obrobků. Dokoupil jsem tedy druhý stroj, který měl řešit problém Zka. Jenže byl tak mizerně udělaný že jsem ho vrátil. Posléchl jsem zdejší rady a předělal konvenční mašinu. to byla rovněž hloupost. Mezitím se mi úplně změnily mé potřeby a najednou mám vlastní mašinu s rozjezdy skoro 1600*900*700mm. Takže moje rada amatéra...
Koukni se na všelijaké videa abys zjistil co se jak obrábí a proč. Myslím, že i z primitivního videa se dá spoustu věci pochopit. Až pak se začni rozkoukávat po mašinách.
Když Ti někdo poradí, kup si stroj za 50tis EUR, bude mít pravdu. Máš li vyrábět v sériích, chce to sice malý, ale profi stroj. Určitě s výměnou nástrojů. Za 50tis se už dá něco malého pořídit, ale nečekej od toho, že to bude dělat všechno samo.
Kup předělanou CNC mašinu. Tedy starší stroj, ale již konstruovaný jako CNC, jen s novější, většinou alternativní elektonikou (pohony, řídicí systém). Nebude to o moc levnější, ale zase budeš možná mít větší a silnější mašinu.
Pokud nemáš technické možnosti, tak neposlouchej ty, co by Ti radili koupit starou klasiku (mechanickou mašinu) a předělat na CNC. Viděl jsem moc paskvilu za nemalé peníze a ano, i když to byly asi kdysi dobré stroje, dnes je jiná doba.
To říkám jako amatér, který si teď postavil druhý stroj z komponentů z první předělávky. Těžký kompromis, ale je to nejtužší mašina co jsem kdy měl.
Pokud tedy budeš vážně dělat jen ostří, což si rozhodně nemyslím, tak stejně potřebuješ mašinu co se nebojí železa. A těch je v amatérské třídě jako šafránu. Určitě to nebudou nějaké plotry a je jedna zda z Číny nebo Německa (taky z Číny). Prostě jsou to většinou mašiny na obrábění plastů, dřeva a občas hliníku. Navíc způsobem že jeden nožík vyrobíš za 3 dny.
Toto je si třeba dobře zvážit, jakou od toho čekáš produktivitu.
Možná Ti bude stačit stroj jako mám já (ten kompromis), tedy sloupovka s rozjezdy 500x200x400mm s vřetenem 500 - 10000ot. a cenou kolem 8000 EUR. Ale možná vůbec a budeš potřebovat mašinu to má vřeteno co točí alespoň 20tis a budeš dělat převážně kulovými frézami.
Nechci se chlubit, ale jako totální amatér jsem se pustil do experimentování s frézováním a to jsem nevěděl co je Ae a Ap. Je to ke smíchu, ale je to tak. Oproti vyučeným borcům, co většinou dělali jen na profi mašinách (několika tunových mrškách), jsme já začínal na balkóně v paneláku. A řešil jsem kompromisy. A řeším je dál, protože nemám dílnu.

Takže máš před sebou hooooodně otázek na které bys měl umět odpovědět.
Máš dílnu? Jak velkou? Vejde se tam malý profi stroj? Máš dostatečnou elektrickou přípojku? Já mám jen 230V/16A na celou dílnu a výšku stropu 2m. To mně šíleně omezuje, protože většina konvenčních mašin potřebuje vyšší strop.
Budeš se tím živit? Uživíš tedy mašinu za 50tis EUR z něčeho jiného, kdyby nevyšla produkce toho co chceš dělat? Nebo ti stačí heblo made in home ve stylu té mé za 8000 EUR ale produktivita bude minimálně o 1/3 nebo spíš více menší z důvodu nemožností ATC a omezení výkonu motoru na 3kW?
Prostě spousta otázek na které je třeba najít odpověď. nebo vysolit 200tis EUR, koupit malého co umí dobře 3D a dělat to rovnou na pětiose.

Jinak co se týče amatérského obrábění jak 2,5 tak i 3D tak se mi osvědčil program Cut3D od Vectricu. Kdybych měl na to více času, tak bych začal studovat Fusion360, který umí všechno a je za super cenu, ale přišlo mi to strašně komplikované. Takže prozatím kreslím v CorelDraw a G-cod mi děla Cut2D nebo Cut3D. Možná primitivní, ale rychlé a jednoduché.

Držím palce a sorky za dlouhý text. Máme ale asi více společného než si myslíš:)

Marian
5oM
Příspěvky: 6
Registrován: 8. 11. 2019, 8:30

17. 12. 2019, 8:09

Ďakujem za tipy a vidím, že moje predstavy boli kdesi mimo. Páči sa mi model TM1 https://www.haascnc.com/content/haascnc ... .TM-1.html ale na ten v základnej výbave budem musieť nejako našetriť navýšenie rozpočtu, čo nejaký ten piatok potrvá. Potom príde na rad učenie sa pracovať na takom niečom. Je nejaká teoretická príručka ako na to ? A dá sa predloha previesť z autocadu, či je nutné začať rysovať v niečom inom ?
5oM
Příspěvky: 6
Registrován: 8. 11. 2019, 8:30

17. 12. 2019, 8:16

moja počiatočná predstava bola niečo takéto: https://tacrystal.en.made-in-china.com/ ... 7032-.html je v tom veľký rozdiel ?
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

17. 12. 2019, 8:40

Oj, tak to jsi vyšší level než já:)
Já umím jen ty amaterské věci, ale vzhledem k tomu co jsem viděl na vlastní oči na profi strojích, tak si myslím, že ty amaterské záležitostí nejsou úplně k zahození.
Myslím že můžeš kreslit v čem chceš. Já třeba používám CorelDraw a nemám s tím žádný problém. Vyexportuji si EPS, protože nejlevnější nový Corel neumí už DXF a ten otevřu v Cat2D. Tam si stanovím co budu jak frézovat. Tedy mám nastavené řezné podmínky pro konkrétní nástroje a jen vybírám který tvar se má čím obrobit. Toť vše. Ve 3D jsem to dělal opět komicky, tedy objekt jsem si nakreslil v TinkerCADu a ten jsem pak načetl do Cut3D. Postup stejný. Jednoduché a primitivní. Navíc pokud nepotřebuješ větší prostor jak 625x625mm, tak stačí verze Desktop, který stoji max 200Eur.
Když jsem viděl frajera, co mi tvrdil že CAM je zdlouhavý a že vše programuje přímo na stroji, tak jsem byl strašně zvědavý. Obrobek 920x290mm srovnat rovinu, ohranit a udělat díry v rastru po 50mm programoval na tom superstroji asi půl hodiny. Já v blbém Corelu to měl nakreslené za 2min. Pak další 3min trvalo nastavit cesty a uložit program. Z toho jsem vyvodil, že pro mé potřeby je jakýkoliv řídicí systém nepotřebný, protože je zdlouhavý. Jinak v tom Cut2D se normálně kreslí. Já jsem ale zvyklý na Corel, takže kreslím vše v něm. Koukni se na https://www.vectric.com/products/cut2d-desktop
Mně vyhovuje. Ale jsem amatér:)
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

17. 12. 2019, 9:32

obrovská výhoda začátečníka je v tom, že neví co chce a hlavně, že neví, že to jde i jinak.. :D

takže pro někoho kdo neviděl lepší stroj, je i čínskej router zázrak, pro někoho kdo neviděl profi mašinu třeba na kluzným vedením může být zázrak i nová čínská 2tunová 3osa za 20000Euro, někdo kdo dělá na 20tunovým centru zaměstnavatele bude mít zase jinej pohled atd..
stejně tak software, těžko budeš 60letému obraběči který celej život na nějakým "prvoCNC" psal ručně kódy stylu : srovnej rovinu a vyvrtej a vyzávituj X děr na rozteči Y a nic jiného nedělá nutnost nějakého CAMU, těžko budeš vysvětlovat uživateli levného CAMU že dražší CAM má simulace, umí rampy adaptivní obrábění atd atd..

pro někoho stačí 2d křivka v autocadu, kterou napíše ručně a kterou obrobí pomalým vřetenem s nízkou řeznou rychlostí
někdo má obecné 3d plochy bude obrábět uplně jinak a nároky na sw i hw budou uplně jiné..

takže vezmi flašku objeď pár ochotných obráběčů od hobby až po poloprofi sféru (na profi nemáš peníze) a udělej si vlastní názor.. ono číst kecy "15letého obraběče schovaného za klávesnicí" jehož vrcholem bylo oškrabání tužky se mnohdy od reality hodně liší

a v neposlední řadě, nejdůležitější parametry obrábění je kombinace produktivity, nákladů na kus a opakovatelnost.. a tedy výsledné ceny za kus
takže hobík, kterej dělá jeden utrženej pant od kuchyňské linky celej víkend a otupí /oštípe na tom 3 frézy neřeší náklady tak jako ten, kterej těch pantů dělá po 100koruně statisíce pro celej svět..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
5oM
Příspěvky: 6
Registrován: 8. 11. 2019, 8:30

17. 12. 2019, 10:34

Vdaka za tipy a Vas cas. Pomaly viem na co sa sustredit, ake otazky si klast a postupne sa mozno dostanem k tomu co potrebujem.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

17. 12. 2019, 11:25

5oM píše: 17. 12. 2019, 8:16 moja počiatočná predstava bola niečo takéto: https://tacrystal.en.made-in-china.com/ ... 7032-.html je v tom veľký rozdiel ?
Vzhledově to odpovídá té kategorii co jsem navrhoval, čili mini-profi. Chce to poptat se na netu uživatelů. Sám bych do toho nešel, protože když se mi něco potento na Hurcu, tak zavolám a přijede servisák. A ono se čas od času něco potento i na jakémkoliv značkovém stroji, natož na noname Číně.
Aleš Procháska
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“