Zastavení osy Z při práci.

Odpovědět
IvanŠ
Příspěvky: 2
Registrován: 15. 2. 2020, 8:54

15. 2. 2020, 9:35

Dobrý den,

S otcem jsme si doma postavili středně velkou frézku ( x600 y1200 z300)
K tomuto počinu jsme se rozhodli potom co si domu pořídil malé čínské kotě 3040.
Neustále si stěžoval že je to jen hračka,já oponoval že za tu cenu to dělá víc než jsem čekal,s ohledem na to kolik cnc běžně stojí.Tak se pustil do stavby konstrukce,já zas zapojil elektroniku a nastavil ovládací program Mach3 plná legální verze.
Po vyřešení pár konstrukčních nedostatků začala fézka pracovat,a ne jen snadné čtverce atd,ale výrobky jako detailní hlava lva,obraz běžících koní atd.

Před týdnem se objevil problém s osou Z,a to tak zásadní že přestala reagovat na povel k pohybu,osa X a Y pracovali dál,takže to dělalo krásnou rovnou plochu.Nevím co předcházelo,protože jsem samozřejmě instaloval veškeré koncové spínače a frézka jede bez dozoru ( pracuje i 12h vkuse než dodělá co má )
Mechanický problém se nenašel žádný.Elektronika je řešena tak že PC a ovládací prvky frézky jsou zvlášť,tak jsem tedy vypnul motory,znova zapl a pohyb osy Z reagoval na příkaz jak má.Pustil jsem znovu program a po cca 8min udělala to samé,bez zjevné příčiny.Program odesílal příkaz na pohyb,ale reagovala jen osa X a Y.Osa Z byla mrtvá.Po Stop programu osa reagovala na ruční povel Z+ i Z-.

Odpojil jsme tedy všechny kabely,a znovu zapojil abych vyloučil že se prohodili.Pro jistotu jsem vyrobil chlazení pro řídící jednotky motorů,a dal aktivní chlazení i na motor osy Z protože se mi zdál při práci horký.Dále jsem po radě jednoho kolegy aktivoval v general confing CV dis tolerance na hodnotu 0.2. ( Bohužel mi nedokázal říct co to vlastně dělá .... ) a LookAhead navýšil z 20 na 50.

Frézka udělala 2 modely bez komplikací.
Dnes jsem dal dělat velký kříž s andělem.První hrubování proběhlo v pořádku.Druhé také.Následně jsem pustil dokončování.Nastavený je přísuv 0,2 do osy Y.Po ujetí 5 cm vtéto ose jsem šel na oběd,když jsem se vrátil osa Z byla mrtvá.Mezi posledním funkčním frézováním a současnou chybou se změnili 2 věci.
1. LookAhead jsem zvedl na 100,mělo to vyřešit cukání.
2. přestal v nepřítomnosti fungovat zdroj pro chlazení elektroniky pro motory,a ventilátor co jsem dal na osu Z.

Může jedna z těchto dvou věcí způsobit smrt osy,ikdyž manuálně pak funguje?Mají krokové motory senzor teploty,a tedy provedou nouzové odstavení ?
Nebo chybu hledat jinde ?

Použité motory : aliexpres

Invertor není propojený.Kabel je odstíněný a extra uzemněný,tedy si myslím že rušení by neměl do kabelu osy Z pouštět,a myslím že by to způsobilo rozhození a ne úplné odpojení.

Vřeteno + invertor : aliexpres

Pokud vás cokoli napadne budu rád.

Děkuji.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

15. 2. 2020, 10:25

O Machu nic nevím a vědět nechci. Ale dvě obecné poznámky.

Krokové motory žádný senzor teploty nemají.

Kdyby se to stálo mně, tak bych si vzal nějaký měřák. Pro první přiblížení bude asi stačit i nejobyčejnější multimetr. Nechal bych to frézovat s nejedoucí osou a tím měřákem bych hledal, kde problém začíná. Tedy jestli jdou pulzy STEP do driveru, nebo jestli je už problém zde. A pokud do driveru pulzy jdou, tak co je pak na výstupech driveru do motoru.
Pokud to do driveru leze ale z něho ne, tak bych pokusně prohodil drivery třeba mezi osami X a Z.
IvanŠ
Příspěvky: 2
Registrován: 15. 2. 2020, 8:54

16. 2. 2020, 8:40

Díky,

zkusím dnes nahodit chybu a proměřit.
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“