CNC 3018 z Číny (fréza, laser), SW: Sketchup, Inkscape, Estlcam grblCntrolo

Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

22. 1. 2023, 12:49

Pokud tím mezičlánkem myslíš to, co je na těch posledních 2 fotkách, tak to je driver laseru.
Je to obvod, který se napájí nějakým napětím (ve tvém případě 12V) a dělá z toho proudový výstup pro napájení vlastní laserové LED.
Umí rychlé spínaní toho proudového výstupu a tím umožňuje řízení laseru.

Tyhle drivery jsou univerzální. A tak mají mají na sobě konektory pro více možností připojení napájení.
Ve tvém případě není nutné ten napájecí konektor 12V používat, protože napájení toho modulu jde současně s řídicím signálem po tom 3-žilovém kabelu červená-bílá-černá z Arduina. Kdybys tam ale přesto těch 12V připojil, tak se taky nic nestane.

Tento driver má na sobě (asi) tlačítko pro omezení výkonu na minimum, z důvodu zaměřování ostření a polohy paprsku. Ten bílý čudlík nad tím barel-konektorem 12V. Máš ho přepnutý správně?
(píšu "asi", protože Číňaní jsou kreativní a na různých driverech je to různě)

Pokud ti laser řeže hodně špatně, tak je možností několik:
- máš nerealistická očekávání
(zkus řezat třeba běžný bílý kanceářský papír, měl bys ho prořiznout při F1000 na plný výkon na 1 nebo maximálně 2 průchody)
- máš laser špatně zaostřený
(zkus totéž při různé výšce osy Z, nespoléhej jen na posouzení stopy očima, dost to klame)
- máš laser přepnutý omylem na minimální výkon
(změř příkon laseru - změř odběr na 12V při běžícím a neběžícím laseru, měl by se lišit o cca 2A)
- laserová dioda je mizerná a je už unavená
(bohužel i to je možné, a pak s tím [snad kromě reklamace] nic neuděláš, životnost některých typů laserových diod je řádově několik hodin nebo maximálně desítek hodin provozu)
Zephyr
Příspěvky: 30
Registrován: 6. 11. 2009, 9:49

22. 1. 2023, 6:20

Děkuji za reakci.
Myslel jsem si v podstatě to co jsi napsal. To tlačítko mě trochu mate. Když jsem ho zmáčkl, dioda blikla ale jinak nic. Dnes jsem zkoušel něco pálit, a laser nejel, dokud jsem tlačítko nestiskl. Pocitově nelze určit, jestli je to spínač, nebo vypínač. Ale podle dnešního příběhu je to pravděpodobně vypínač. Nicméně funguje tak, že buď dioda jede, nebo ne. Tímto bych asi vyloučil variantu "výkonu na minimum".
Papír jsem řezal v pohodě přes ESTLcam. Problém nebyl. Ten řez není špatný, jen prostě nedokážu projít skrz. S osou Z jsem laboroval Lightburn. Je tam test zaostření kde se to dá celkem dobře ovlivnit třeba o 20mm v Z-ku (zaostříš laser-spustíš test, který defaultně po 0,5mm odjíždí v ose Z).
Čím dál víc se kloním k variantě, že mi poslali slabší laser. Podle návodu na stránkách prodejce je 15w modul ten co nejde zaostřit
lasery.png
Nedělám si iluze o čínských výrobcích. Jen mě zklamalo, že jsem objednal nejsilnější verzi z nabídky a přišlo mi něco jiného. Možná jsem si špatně vyložil popis produktu. Samozřejmě titulky prodávájí a já se asi chytl. Přemýšlím o pořízení 40W laseru https://www.tomtop.com/p-e18093-40.html ... swQAvD_BwE
Ale asi se ozvu u prodejce a posnažím se to dát do pořádku. Očekávám ale argumenty typu že jsem si to špatně přečetl....
Ještě jednou dík za reakci.
Petr
současnost - FCR 50 CNC iTNC 530
FGS 63 CNC B = HEIDENHAIN 410 - umřela
minulost - dělám v SolidCamu 2010 a na Deckel Maho 50 eVolinear
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

22. 1. 2023, 7:47

Ten vypínač (měl by to být vypínač, ne tlačítko) má fungovat tak, že při stlačení má rozsvítit laser na minimální výkon. Nezávisle na připojeném počítači. Mělo by svítit stejně i když bude počítač vypnutý, i když mu dáš třeba příkaz pro pálení.
V druhé poloze toho vypínače musí být laser zhasnutý dokud nepustíš pálení. Tedy dokud nedostane z PC příkaz M3 nebo M4 (M5 ho pak zase vypne).
Občas některé lasery chodí s blbě nakonfigurovaným firmware. Už jsem to jedné holce na jejím novém laseru taky řešil.

Nenapsal jsi, tak ti to řeže ten papír. Jak rychle a případně na kolik průchodů ho řízneš. Případně s fotkou výsledku.
Aby se z toho dalo usoudit, jaký to má reálný výkon.
A pak taky jsi zřejmě nezměřil spotřebu.
Jestli můžu doporučit, tak to měření spotřeby určitě udělej.

Ten tvůj konkrétní laser jsem na webu prodejce nezkoumal, tak k tomu se nevyjadřuju.
Zephyr
Příspěvky: 30
Registrován: 6. 11. 2009, 9:49

23. 1. 2023, 3:40

Papír řeže na jeden průchod laser 90% F700. Řez je krásně čistý neopálený viz foto a video.
1674486771056.jpg
https://drive.google.com/file/d/101yvlA ... share_link
Tlačítko evidentně nedělá to co má viz druhé video https://drive.google.com/file/d/1012I4m ... share_link
Pokud to jde nastavit v parametrech tak to bych zvládl, jen vědět který a na jakou hodnotu změnit.
Co se týče toho měření, tak nevím jak. Multimetr mám, ale nevím co měřit a kde. Pokud si to myslím správně, tak na tom žlutém konektoru? Po jeho vypojení je v klidovém stavu hodnota 0,00 po spuštění PGM s laserem na 100% je hodnota 3,34A. Doufám že jsem to měřil správně.
A ještě k tomu tlačítku: po jeho stisknutí se na modulu rožne modrá dioda a postupně pohasne (cca 10sec)
současnost - FCR 50 CNC iTNC 530
FGS 63 CNC B = HEIDENHAIN 410 - umřela
minulost - dělám v SolidCamu 2010 a na Deckel Maho 50 eVolinear
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

23. 1. 2023, 8:10

Řeže to celkem dobře, řekl bych.

Měření proudu - nepochopil jsem z toho, co jsi měřil. Žlutým konektorem asi myslíš ten, který vede z driveru do laserové hlavy.
Pokud jsi to měřil opravdu tam, a naměřil jsi proud do laseru 3.34A, tak to by odpovídalo tak cca 3.5-4W laseru.
Musel bys to měřit tak, že jeden vodič by šel do laseru jako obvykle, a druhý by šel do laseru přes ampérmetr. A pak pustit laser na 100% výkon. Dělal jsi to tak?

To by i sedělo k označení laseru jako 15000mW. Číňani obvykle uvádějí cca 4-násobek reálného optického výkonu (např. reálně 5W laser prezentují jako 20W). A i ta rychlost řezu papíru by celkem odpovídala.

Ten čudlík pro zaměřování laseru funguje evidentně špatně. Nějak to blikne, takže úplně odpojený není.
Nedali tam omylem jen tlačítko místo spínače?
Tohle bych každopádně reklamoval. Když jsi to koupil v Česku, tak sis připlatil právě za to, abys to mohl snadno reklamovat.
Zephyr
Příspěvky: 30
Registrován: 6. 11. 2009, 9:49

24. 1. 2023, 4:39

Proměřil jsem to znovu, podle toho jak jsi psal. V klidu 0A při 100% 2,76A Před tím jsem to měřil v patici toho driveru bez připojeného laseru. Teď jsem měřák připojoval jako by na jeden z kabelů vedoucích k laseru ( jako bych ho virtuálně přeřízl a na ty dva konce připojil měřák).
současnost - FCR 50 CNC iTNC 530
FGS 63 CNC B = HEIDENHAIN 410 - umřela
minulost - dělám v SolidCamu 2010 a na Deckel Maho 50 eVolinear
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“