Frézka TOS F1J2 přestavba na CNC

Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

7. 7. 2022, 1:19

Sets jednorazove nastavi signal na hodnotu.
Cokoli ho pozdeji muze zmenit. Dalsi sets nebo permanentni propoj.

Net prirazuje propojeni ktere se pak periodicky obnovuje s taktem halu.....

Tudiz je jasne co kam zapisuje a neni mozne tam pridat dalsi zapisovaci propoj nebot pak neni jasne ktery by mel prednost nebo jak to vyhodnotit.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Meki
Příspěvky: 463
Registrován: 20. 4. 2020, 11:37

26. 7. 2022, 5:59

Tak jsem zapojil pravítka do LinuxCNC (foto z instalace pravítek na stránce 4). Použil jsem mesu 7i85S.
Výsledek => pro tento stroj jsou to vyhozené peníze a čas :lol:

Ze začátku to vypadalo dobře, krokáče dotahovaly na polohu a to i v tisícinách (teda podle souřadnic v GUI se to tak tvářilo). Když jsem začal ladit PID tak jsem zjistil jak nevhodné jsou krokové motory na closed-loop aplikaci. Jakmile se osa pohybovala a PID se snažilo dorovnat odchylku polohy, tak se brutálně projevily rezonance krokáče a vypadávaly kroky. Musel jsem dát složku P na hodnotu < 16 (zakmitávání se projevilo až při hodnotác >300) a 16 se mi zdá málo protože po ukončení pohybu motor docela dlouho dotahuje na polohu.

Největší problém jsem odhalil až hodinkama. osa X se s přesností zlepšila jen o fus, osa Y se s pravítkem nezpřesnila, no a na ose Z mi s pravítkem lítá 0.06mm (s původním řízením bez pravítek 0.03mm). Vůle ve vedení jsou celkem průser a nejvíc se to promítlo na ose Z (pravítko jsem vystrčil hodně na bok, nejlépe kdyby bylo v ose nástroje. To je ale vzhledem k prostoru nemožné). Ještě jsem uvažoval zrušit a nebo odlehčit protizávaží na ose Z tak, aby ta osa byla stále zatěžována v jednom směru.

Momentálně zvažuju že bych pravítka nechal jen na hlídání ztráty kroků pokud by se krokový motor zastavil, ale řízení bych nechal původní bez zpětné vazby. Čili pravítka budou jen kontrolovat jestli Ferror >=0.5mm a nebudou jinak zasahovat do řízení.

Ale je to pěkné mít na stroji tisícinové pravítka, alespoň můžu machrovat před holkama ne? :D
No rozhodně to je zajímavá a velmi přínosná zkušenost a už špekuluju jakou prasárnu si na F1J2 vymyslím na příště. :D
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1355
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

26. 7. 2022, 8:33

Zatím bych to s těmi pravítky nevzdával. Podle mě máš málo tuhé uchycení pravítka a jezdce. Buď v klidu, tuto chybu udělal skoro každý, kdo stavěl nějaké CNC s pravítky. Jezdec váží pár gramů, takže 4 plech musí stačit, si člověk řekne..... a pak to nejde naladit :-)

Ono to, že na ose Z Ti to nejvíce dělá bordel, je dáno tím, že pravítko Z máš nejhůř uchycené.

Aby sis potvrdil mou teorii, že pravítka jsou v tom možná nevině a ty máš jen blbou konstrukci jejich uchycení, vem si gumovou paličku a začni klepat do stroje v blízkosti těch pravítek, nebo jejich jezdců. Zároveň v HAL-scope pozoruj, co ti bude dělat hodnota pravítka.

Nebo ty pravítka v halu vyplombuj, nech to jezdit jen na motory a pozoruj, jak se liší zadaný průběh polohy vs. informace z pravítek.
Zkoušel jsi laborovat z Lowpass filtrem pro výstup z pravítek?
http://linuxcnc.org/docs/stable/html/ma ... ass.9.html
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Uživatelský avatar
Meki
Příspěvky: 463
Registrován: 20. 4. 2020, 11:37

26. 7. 2022, 8:55

no právě ty jejich plechy jsem hned zahodil a použil jsem 10mm plocháč a M10 šrouby, vše frézované, i dosedačky (viz foto stránka 4). to Z nepromáčknu palcem o víc jak 0.002mm, musím zabrat celou rukou abych pohnul o 0.015mm ale takové odpory by to při snímáni polohy nemělo mít. ještě mě napadá blbě naštelovaný jezdec na pravítku - číňan to má blbě zdokumentované v návodu jakou hodnotu mám vlastně nastavit. zkusím to ještě někdy proměřit osciloskopem co z toho leze.

ten lowpass jsem nezkoušel, to se dá použít jen u MPG ne?
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1355
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

26. 7. 2022, 9:12

To že na to zatlačíš a něco naměříš, nemusí mít nic společného s tím jak se to bude rozkmitávat při provozu.

Je mi jasné, že mi nevěříš, když ti píšu, že to máš měkké, ale abys to vyloučil, udělej alespoň nějaké dynamické měření, které mou teorii potvrdí, nebo vyvrátí.

Lowpass filtr se používá i na snímání otáček vřetena.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Uživatelský avatar
Meki
Příspěvky: 463
Registrován: 20. 4. 2020, 11:37

26. 7. 2022, 9:34

mám změřené že když chci jet s osou Z nahoru tak se mi frézka zároveň pohne v ose Y o 0.06mm. totéž se děje i v ose X, jen si už nepamatuju ty čísla. Když jedu osou Z dolů tak se to zase vrátí na původní hodnotu. záleží na jaké vzdálenosti od suportu to měřím, a to pravítko jsem bohužel vystrčil daleko od pracovního prostoru kde jsou ty hodnoty asi jiné. ještě to ale můžu zkusit proletět hodinkama. zkusím přilepit stojánek na stůl frézky a měřit v okolí snímače. zkusím i ten lowpass.
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1355
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

27. 7. 2022, 6:33

Hodinkama nenaměříš to, jak se Ti bude signál z pravítka chovat.

Dej do Halscope signál z mesy o aktuální poloze a přidej k tomu signál z pravítek. Je potřeba zkontrolovat, jak signál z pravítek bude rozkmitaný.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Uživatelský avatar
Meki
Příspěvky: 463
Registrován: 20. 4. 2020, 11:37

27. 7. 2022, 11:43

zkusil jsem lowpass ale moc nepomohl, naopak se zhoršil ferror. co jsem ale zjistil - pošteloval jsem nastavení snímače vůči pravítku na ose Z a hodně to pomohlo.

Každopádně i tak vychází lépe konfigurace bez pravítek jen s vymezením vůle BACKLASH. na polohu z pravítek to ted´ dotahuje i 3sekundy a to je moc dlouho. Nemám sice dokonale odladěné PID, otázka jestli je to s těmi čínskými krokovými motory které mám vůbec možné.

přikládám fotky z halscope Ferror na ose Z, a foto z osciloskopu (měřeny signály A a /A z pravítka osy Z) nevypadá že by tam byl šum, jen napětí pulzu je něco málo přes 2V, je to dostačující? napájení je 5V.

asi bych to zabalil na dobu než seženu a namontuju serva. Až bude čas tak se zaměřím na užitečnější věc - nástrojovou sondu pro výšku nástrojů.
Přílohy
ferror rozjezdu osy Z na F60
ferror rozjezdu osy Z na F60
ferror při G1 Z+ F60
ferror při G1 Z+ F60
měření signalu A, /A při F300
měření signalu A, /A při F300
Uživatelský avatar
Meki
Příspěvky: 463
Registrován: 20. 4. 2020, 11:37

1. 5. 2023, 11:11

info o aktuálním stavu:

Nakonec teda používám polohu z pravítek, né kvůli přesnosti ale kvůli vypadávání kroků motorů, stává se to docela často. To hlídání polohy je super, můžu si odskočit třeba na oběd a f1j2 si sama frézuje třeba 40min program. Když se něco podělá tak se mašina zastaví a vypne se vřeteno :) .

Jinak ten enkodér na vřetenu je k nezaplacení. Synchronní závitování je luxus, neskutečné kolik závitník vydrží, např. na fotce je nerez 1.4301 průchozí M6 o délce 20mm 480ks na jeden závitník (lamač dormer). Na F1J2 jsem takto vyzávitoval tisíce závitů. Zmákne to závity do M12, musím někdy ještě testnout tvářecí závitníky.

Jen to ATC docela chybí. Mám teď dvě několikatunové centra čekající na přestavbu takže se moje pozornost přesunula na ně a na tuning F1J2 teď asi nějakou dobu nebude čas

Snad si někdy najdu čas hodit nějaké videika frézování F1J2 na YT a nasdílím sem odkaz.
Přílohy
P_20230426_235743_1.jpg
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“