Frézka TOS F1J2 přestavba na CNC

Uživatelský avatar
Meki
Příspěvky: 462
Registrován: 20. 4. 2020, 11:37

18. 10. 2020, 2:04

Tak jsem se konečně dostal k pokračování na děličce. včera jsem stihl na hrubo obrobit můj odlitek a až mi přijdou ložiska tak budu pokračovat na vyvrtávačce. jako pohon jsem váhal mezi servem a krokáčem ale nakonec jsem zvolil hybridní krokáče nema34 protože řízení serv bych asi nezvládl. Požadavky na děličku byly: odklápěcí šnek pro snadné centrování, nízká váha, co nejvyšší tuhost pro kontinuální frézován oceli, velký průchod, stejné upínání sklíčidla jako na soustruhu pro snadné přehazování obrobku i se sklíčidlem bez nutnosti znovu centrovat. Chci použít kuželíková ložiska FAG 30212, ty mají vnitřní Ø60 a tady ještě váhám jestli vrání vřetene udělat 50.5mm (což by bylo 4,75mm na stěnu a to se mi zdá málo) nebo jestli bude stačit 40.5 nebo alespoň 46mm :?: materiál na vřetena se používá myslím 14220 ale já chci použít 15142 nebo 19312/19313, celé vřeteno zakalit a poté brousit, pro tuhost to bude myslím nejlepší řešení. S mazáním převodu taky ještě nemám jasno, zda vazelína nebo olej. Chvíli jsem i uvažoval dát na děličku dva motory, jeden rychlostní pro soustružení a druhý polohovací s šnekem který by se pomocí modelářského serva odklápěl a přiklápěl do záběru ale vzhledem k tomu že mám vedle soustruh s poháněčkama tak to asi nebude nutné, každopádně v konstrukci s tím budu počítat :) Váha samotné děličky vychází na cca 25kg, dělička se sklíčidlem bude mít asi 32kg. Cenu jsem spočítal na cca 14000kč bez práce.
Přílohy
Modelová sestava děličky
Modelová sestava děličky
na hrubo obrobené litinové tělo děličky
na hrubo obrobené litinové tělo děličky
Uživatelský avatar
Meki
Příspěvky: 462
Registrován: 20. 4. 2020, 11:37

4. 4. 2022, 12:18

Nahradil jsem řízení přes paralelní port kartama od Mesy, konkrétně 5i25 a 7i76 a musím uznat že to je jiná písnička. už mám připojené i MPG, jediné s čím ještě zápasím je analogový výstup z mesy pro řízení otáček vřetena.

Tak nějak mě to chytlo a říkám si, když už mám tu mesu tak co kdybych zase udělal nějaký upgrade 8)

slot pro enkodér vřetena mám volný a bylo by skvělé kdyby to umělo řezat závity, dále si říkám že bych přidal pravítka (čistě ze zvědavosti :D , neočekávám že by se tím výrazně zvýšila přesnost)
Asi dokoupím mesu 7i85, ale otázka co s odměřováním, chtěl jsem koupit z alíku ale nemůžu najít nic s diferenciálním výstupem, např. hodil by se mi tento enkodér pro vřeteno verze třeba 400ppr:

https://www.aliexpress.com/item/4000018 ... UGuRM&mp=1

bude problém že má jen A a B? obávám se rušení.

dále pravítka tyto:

https://www.aliexpress.com/item/3283763 ... UGuRM&mp=1

potřebuju 320mm 220mm a 170mm, rozlišení jsem váhal mezi 0.005 a 0.001 ale vybral jsem 0.001mm protože rychloposuv nemám větší než 6m/min takže by to mesa měla v pohodě stíhat číst. Je sice o tisícovku dražší, ale co si budem povídat, co v dnešní době koupím za tisícovku... :D .
Bohužel mají jen nediferenciální výstup: Output signal: TTL square wave. Někde jsem četl jak tuším Mex říkal že nediferenciální odměřování jedině kdyby ho nabízeli zadarmo, a taky vím jak mě potrápilo rušení u mesy 7i96.
Někteří prodejci na alíku píšou: Signal : TTL square wave / EIA-442 (option cost extra), EIA-442 by měl být diferenciální signál když jsem se díval na internet, ještě ale zjištuju co bude stát protože cenu neuvádějí. otázka jestli se vyplatí připlatit.

představoval bych si to následovně: pravítka by byly zavedené do linuxcnc a podle polohy z pravítek by se řídily krokáče. Chtěl bych aby to fungovalo podobně jako analogově řízené serva jen s tím rozdíle, že by linuxcnc musel převádět analogový signál na pulzy pro drivery krokových motorů (nedávno se to zde řešilo že by to mohlo fungovat, když tak mě opravte)

no a pokud by to tak nešlo, tak by linuxcnc alespoň hlídal odchylku a při překročení (ztráta kroku) by zastavil.

Časem mám v plánu zahodit krokáče a přesedlat na serva ale jedno po druhém :D
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

4. 4. 2022, 12:45

linuxcnc ve step dir modu vycita citace vydanych kroku ktere jsou soucasti stepgenu
tj u mesy jsou to registry obsahujici pocet vyprdenych kroku ven z mesy
a tuto hodnotu pouziva jako zpetnou vazbu o poloze (v teto konfiguraci je tady v tom miste pretrzena zpetna vazba a dal uz je to na driveru)

Kdyz zde odpojis FB ze stepgenu a prepojis ho na citac pulzu z pravitka ziskas s tim 100% zpetnou vazbu o poloze a linuxcnc na to bude dynamicky korigovat
samozrejme musis nastavit scale aby ti sedeli mm z pravitek
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Meki
Příspěvky: 462
Registrován: 20. 4. 2020, 11:37

4. 4. 2022, 2:03

robokop píše: 4. 4. 2022, 12:45 linuxcnc ve step dir modu vycita citace vydanych kroku ktere jsou soucasti stepgenu
tj u mesy jsou to registry obsahujici pocet vyprdenych kroku ven z mesy
a tuto hodnotu pouziva jako zpetnou vazbu o poloze (v teto konfiguraci je tady v tom miste pretrzena zpetna vazba a dal uz je to na driveru)

Kdyz zde odpojis FB ze stepgenu a prepojis ho na citac pulzu z pravitka ziskas s tim 100% zpetnou vazbu o poloze a linuxcnc na to bude dynamicky korigovat
samozrejme musis nastavit scale aby ti sedeli mm z pravitek
to by bylo super, to už zní jako profi systém, jen se zbavit těch krokáčů :D .

Pokud to teda chápu správně tak na obrazovce GUI se pak zobrazuje skutečná poloha z pravítek, ten krokový motor by se měl začít chovat jako servo (přesněji jako "servo" s malým "s" :D ) takže kdybych s ním rukou potočil tak se bude snažit vrátit zpět, a pokud při frézování ztratí kroky tak se bude snažit dojet na požadovanou polohu i kdyby mu to mělo trvat celý den (teda pokud nenastavím max. odchylku požadované od skutečné polohy)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

4. 4. 2022, 3:46

Meki píše: 4. 4. 2022, 12:18 ...
Asi dokoupím mesu 7i85, ale otázka co s odměřováním, chtěl jsem koupit z alíku ale nemůžu najít nic s diferenciálním výstupem, např. hodil by se mi tento enkodér pro vřeteno verze třeba 400ppr:

https://www.aliexpress.com/item/4000018 ... UGuRM&mp=1

bude problém že má jen A a B? obávám se rušení.

dále pravítka tyto:

https://www.aliexpress.com/item/3283763 ... UGuRM&mp=1

potřebuju 320mm 220mm a 170mm, rozlišení jsem váhal mezi 0.005 a 0.001 ale vybral jsem 0.001mm protože rychloposuv nemám větší než 6m/min takže by to mesa měla v pohodě stíhat číst. Je sice o tisícovku dražší, ale co si budem povídat, co v dnešní době koupím za tisícovku... :D .
Bohužel mají jen nediferenciální výstup: Output signal: TTL square wave. Někde jsem četl jak tuším Mex říkal že nediferenciální odměřování jedině kdyby ho nabízeli zadarmo, a taky vím jak mě potrápilo rušení u mesy 7i96.
Někteří prodejci na alíku píšou: Signal : TTL square wave / EIA-442 (option cost extra), EIA-442 by měl být diferenciální signál když jsem se díval na internet, ještě ale zjištuju co bude stát protože cenu neuvádějí. otázka jestli se vyplatí připlatit.
...
Normálně bych neodpovídal, protože se pak nechci s někým hádat (jako minule).
Ale když jsi mě tam jmenoval, tak zareaguju.

Ten rotační enkodér, co odkazuješ, by asi pro Tebe nebyl moc vhodný. Je to vysokonapěťový typ (12-24V) s výstupem open-drain, navíc PNP.
Pokud to chceš připojit na diferenciální enkodérové vstupy, tak potřebuješ enkodér s line-driver výstupem.
Liší se to ve značení podle posledního písmenka, line-driver tam má 'X'. A většinou má napájení 5V.
Například něco takového:
https://www.aliexpress.com/item/32876923071.html
Vybral jsem náhodně první, který ale má na tom webu tabulku, kde jsou popsaná písmenka, co který typ znamená.

K pravítku s diferenciálním/nediferenciálním výstupem:
Jednak je to RS422, nikoli RS442 (jak má on chybně na webu).
Nevím, za jakých okolností jsem někde napsal nebo řekl, že TTL výstup jedině zadarmo. Záleží na aplikaci, na vzdálenosti a na okolním prostředí.
I se single-ended připojením (tj. TTL) se dá udělat dobré řešení, i když diferenciální je určitě lepší.
Pokud bys použil to TTL, tak ho stejně zakonči. To většina lidí nedělá a proto pak má problémy.
K tomu pravítku by se dal celkem snadno udělat převodník TTL/RS422. Je to v podstatě jeden integráč za pár desetikokorun, a k tomu drobná bižuterie. Takže i tohle je cesta. Případně to pro začátek nasadit jako single-ended, a kdyby to dělalo problémy, tak tam přidělat ten převodník.
Uživatelský avatar
Meki
Příspěvky: 462
Registrován: 20. 4. 2020, 11:37

4. 4. 2022, 5:24

Mex píše: 4. 4. 2022, 3:46 Ten rotační enkodér, co odkazuješ, by asi pro Tebe nebyl moc vhodný. Je to vysokonapěťový typ (12-24V) s výstupem open-drain, navíc PNP.
Pokud to chceš připojit na diferenciální enkodérové vstupy, tak potřebuješ enkodér s line-driver výstupem.
Liší se to ve značení podle posledního písmenka, line-driver tam má 'X'. A většinou má napájení 5V.
Například něco takového:
https://www.aliexpress.com/item/32876923071.html
Vybral jsem náhodně první, který ale má na tom webu tabulku, kde jsou popsaná písmenka, co který typ znamená.

K pravítku s diferenciálním/nediferenciálním výstupem:
Jednak je to RS422, nikoli RS442 (jak má on chybně na webu).
Nevím, za jakých okolností jsem někde napsal nebo řekl, že TTL výstup jedině zadarmo. Záleží na aplikaci, na vzdálenosti a na okolním prostředí.
I se single-ended připojením (tj. TTL) se dá udělat dobré řešení, i když diferenciální je určitě lepší.
Pokud bys použil to TTL, tak ho stejně zakonči. To většina lidí nedělá a proto pak má problémy.
K tomu pravítku by se dal celkem snadno udělat převodník TTL/RS422. Je to v podstatě jeden integráč za pár desetikokorun, a k tomu drobná bižuterie. Takže i tohle je cesta. Případně to pro začátek nasadit jako single-ended, a kdyby to dělalo problémy, tak tam přidělat ten převodník.
Děkuji za odkaz na aliexpress a upřesnění, myslím že to je přesně to co hledám. je to pro mě premiéra takže jsem rád za každou informaci. Někdy to ušetří spoustu peněz které by jinak letěly do koše :)

s nikým se nehádám, právě naopak si vážím každé odpovědi a obdivuju lidi jako jsi ty, robokop, fupe, zz912 a další, kéž bych měl taky takové znalosti, to by se pak dělaly přestavby jedna radost :D mám štěstí že je zde tohle forum, bez vás bych byl za chvíli v pr... :wink:
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

4. 4. 2022, 5:29

Jen poznámka: ta narážka na hádání-se nebyla mířena na Tebe.
Uživatelský avatar
Meki
Příspěvky: 462
Registrován: 20. 4. 2020, 11:37

29. 4. 2022, 1:21

Dnes jsem se rozhodl že čínské vřeteno nahradím snad tužším vřetenem vlastní konstrukce.

Problém stávajícího vřetena je, že když frézuju ocel při hloubce 6 mm a víc, tak je povrch doskákaný a téměř okamžitě to tupí tk frézy, a nemá vliv jestli beru bokem jen 0.01mm nebo 0.7mm. Nemusí to být na 100% problém vřetena, ale určitě se to tím zlepší.

Stávající vřeteno jsem zkoušel vymezovat na ložiskách, (konstrukce vřetena teda nebyla nic moc, na straně u upínacího kuželu sice byly ložiska s kosoúhlým stykem ale na straně od řemenice jen klasické radiální které mají samozřejmě nějakou provozní vůli). Po vymezení se to trochu zlepšilo ale stále to není ono, navíc při otáčkách nad 3000ot/min se to vřeteno přehřívá, a taky zde chybí automatické upínání.

Bude to sice (jak se znám :D ) projekt na delší dobu, ale je třeba postupně objednávat součástky, zařizovat odlévání atd. a ve volných chvílích na tom pracovat.

Držák bych chtěl nechat odlít z litiny 422425 a následně obrobit. Tubus bych vyrobil asi z 12050 a nebo 11523, ještě nevím. Hřídel bych viděl na 14220 a nebo jinou cementačku + kalit kužel a plochy pro ložiska. Díru v hřídeli ještě nevím a nemám ji přesně zakreslenou, musím počkat až mi z číny přijede mechanizmus upínání + talířové pružiny a pak ten model přizpůsobím. Ložiska jsem zvolil s kosoúhlým stykem, ze strany od upínacího kuželu pevně a ze strany řemenice budou v tubusu uložené volně aby mohly mírně axiálně pochodovat vlivem tepelné roztažnosti. ze strany od řemenice jsem zvažoval i jehlové nebo válečkové ložisko, ale tam by byl problém s vymezením radiální vůle.

kvůli talířovým pružinám asi nezbude dost stěny pro péro které by přenášelo sílu z řemenice, takže bych ji chtěl vyřešit svěrně a nebo na kuželu. řemen použiju asi mikroklínový a hned pod ním se bude nacházet malý ozubený pro enkodér
Přílohy
vřeteno frézka_1.PNG
vřeteno frézka_2.PNG
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

29. 4. 2022, 1:34

Prečo tam máš ten veľký priemer nad upínaním v dutine?
ja mám na arrow remenicu chytenú nad vrchným ložiskom.
ak by si to spravil aj ty, tak priemer pre remenicu bude o pár mm väčší ako teraz a už by sa mohlo to pero zmestiť.
Uživatelský avatar
Meki
Příspěvky: 462
Registrován: 20. 4. 2020, 11:37

29. 4. 2022, 2:04

zatím ještě nevím přesně jak to bude, pružiny co jsem se díval jsou 28 a nebo 25mm a mám tam díru 27mm, objednal jsem pružiny přímo pro iso30 tak jsem zvědav co přijede.
Uživatelský avatar
Meki
Příspěvky: 462
Registrován: 20. 4. 2020, 11:37

26. 5. 2022, 11:39

Řeším ještě nějaké mouchy které se objevily s mesou 7i76 a drivery DQ860MA:

1, ztráta kroků jedním směrem. Dělo se tak nejvíce na ose X. přišel jsem na to když jsem jel frézou po spirále sérii děr, po 20ks byla osa X o cca 0.5mm jinde, osy Y a Z o cca 0.2mm. musel jsem zvýšit dirsetup a dirhold na 12000 a je to lepší, ale pořád to není ono. zkoušel jsem zapojení DRIVER-MESA s společnou anodou i s společnou katodou ale výsledek se mi zdál stejný, tak jsem nechal zapojení s společnou katodou. na parportu mi fungoval dirsetup a dirhold 5000.


2, co je mi ale velká záhada, tak NESEDÍ KROKY. motor mám 200krok/ot šroub stoupání 5mm a motor na přímo s šroubem, na driveru nastaveno mikrokrokování x16, čili výpočetně 640pul/1mm ale to nesedí. Zkoušením na 100mm a 200mm johansonkách jsem došel na hodnoty:
pro X: 636.6pul/mm
pro Y: 637.3pul/mm
pro Z: 636.6pul/mm
netuší někdo proč se tak děje? podotýkám že šrouby mám dvoumaticové bezvůlové a při řízení z parportu bylo vše v pořádku, takže jsem vyloučil problém na mechanice.


řešil někdo podobné problémy při přechodu z parportu na mesa karty?
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1354
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

26. 5. 2022, 12:17

Hod sem hal a ini pro parport, se kterym Ti to fungovalo a hal a ini pro Mesu.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Uživatelský avatar
Meki
Příspěvky: 462
Registrován: 20. 4. 2020, 11:37

26. 5. 2022, 2:09

Používám debian wheezy a linuxcnc 2.7.15, přikládám aktuální .hal

bohužel původní .hal na parport nemám, klekl mi HDD na pc a zálohu jsem nenašel. (To byl taky důvod proč jsem přešel na Mesu, jinak by frézka jela na parportu asi do dnes).

ted mě napadá, měnil jsem PC když jsem montoval mesu, třeba by to mohlo být tím a budu muset sehnat jiný?
Přílohy
my_LinuxCNC_machine.hal.txt
(10.13 KiB) Staženo 73 x
Uživatelský avatar
Meki
Příspěvky: 462
Registrován: 20. 4. 2020, 11:37

26. 5. 2022, 2:18

ještě přidám můj soubor .ini
Přílohy
my_LinuxCNC_machine.ini.txt
(3.82 KiB) Staženo 77 x
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1354
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

26. 5. 2022, 3:43

Zkus zdvojnasobit steplen a stepspace.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“