CNC-fréza

Odpovědět
Klimenko
Příspěvky: 39
Registrován: 14. 10. 2020, 5:34

14. 10. 2020, 2:48

Prosím o radu jak doplnit sestavu řadič HB860H+krokový motor 86HB250-118B.Jde o to najít vhodnou oddělovací desku.Zkoušel jsem desku IO-B1 od cz shop.Bez úspěchu.Po připojení k počítači osciloskop ukazuje stále stejnou stopu.Deska je na 24V.Po odpojení napětí stejný stav.Po odpojení desky od počítače stejný stav.Nastavení Mach3 se zdá o.k.Test Mach3 o.k.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

14. 10. 2020, 3:16

Pokud myslíš tuhle desku http://www.cncshop.cz/cnc-io-board-odde ... lelni-port , tak to je jednoduchá oddělovací deska, která prostě fungovat musí. Pokud tedy není vadná, ale na to bych se neupínal.

Takže chyba bude v konfiguraci Machu nebo v zapojení.
Píšeš, že máš k dispozici osciloskop. Tak se podívej přímo na piny LPT portu, jestli je tam to, co bys čekal.
Já tipuji, že není.
Klimenko
Příspěvky: 39
Registrován: 14. 10. 2020, 5:34

14. 10. 2020, 6:12

Na vystupnich pinech je obrázek na všech stejný,nízké napětí a stopa nejde zaostřit. Náznak tvaru který je při kalibraci,ale rozostřený.Mám tady zkušební zapojení kmitočtu a výstupem přes optočlen zkouším fukci.Tady se to zdá být bez problému,motory se točí. Ještě je zde jedna věc,při kalibraci Mach3 se objeví napřed červené pole a až po druhém spuštění se objeví zelené pole do půlky okénka.První věc,kterou jsem udělal po zapojení desky a přihlášeni,že jsem osciloskopem měřil pulzy na výstupu a nic jsem nenaměřil.Deska s paraelním portem je nová,oddělovací deska je připojena v systému. Port nové desky je přihlášen.Systém Windows XP.
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

14. 10. 2020, 6:47

Ahoj,
možno blbá otázka, ale máš LPT kábel 1:1? Ono existovali aj kdejaké ošidené varianty, kde niektoré piny neboli vôbec prepojené. Existuje free software, na testovanie LPT portu, skús. Myslím, že aj Mach umožňuje monitorovať a meniť stav LPT vystupov a výstupov v nejakom diagnostickom okne.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Klimenko
Příspěvky: 39
Registrován: 14. 10. 2020, 5:34

14. 10. 2020, 8:04

Ahoj,kabel jsem kontroloval a je 1:1.Jako bys mi četl myšlenky,Mám připravený prográmek CNC_Opto LPT, na kontrolu portu,ale bude to chvilku trvat.Musím vyrobit desku a osadit ledkama.Mimo to je to Hebrejsky přeložené,takže doví jak.Taky jsem si všiml,že mají přiřazené piny v Mach3 nastavení v každém příspěvku jinde.Ještě,že jsou řadiče s motory v pořádku.Snad se ještě někdo ozve,kdo by poradil.
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

14. 10. 2020, 9:28

Píšeš, že si kontroloval pulzy osciloskopom. Kontroloval si to na oddeľovacej doske, alebo priamo na LPT porte? Kde si mal pripojenú zem osciloskopu pri meraní?
Keď máš osciloskop, nepotrebuješ nejaké ledky, meraj to rovno ním. Pozor na to, že novšie LPT môžu mať max. prúd iba 4 mA oproti tým starým kde to bolo 20 mA. Ak ti osciloskop nemeria nič, je niečo zle.
Táto utilita ti umožní meniť stav pinov na LPT priamo z XP:
http://www.geekhideout.com/parmon.shtml

Pripoj osciloskop na GND LPT portu (pin 18-25, pozor na to ako sú číslované, na konektore by mali byť čísla ak si niesi istý!), sondu do nejakého výstupu a potom meň jeho stav v programe. Musí to ísť.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Klimenko
Příspěvky: 39
Registrován: 14. 10. 2020, 5:34

14. 10. 2020, 10:58

Ahoj,oddělovaci desku jsem odpojil a zemnici bod jsem vzal přímo z konektoru.Výstup jsem zkoušel z pinů 2,4,6.Ale osciloskop ukazuje ůplně stejný snímek na všech výstupech.Obrázky jsou v šumu a nejdou vyladit.Když měřím zkušebním signálem,který jsem za tím účelem vyrobil a zkouším chod motorů bez Machu3 vidím čisté obdélniky.Zítra zkusím kontrolu portu a uvidíme co bude špatně.
Klimenko
Příspěvky: 39
Registrován: 14. 10. 2020, 5:34

15. 10. 2020, 9:59

Ahoj,nainstaloval jsem prográmek dle doporučení.Po ručním ovládání výstupních pinů v Machu3 je v tabulce pravidelná odezva a po spuštění nějakého programu problikávají diody dle chodu.Výstupní signály zobrazují stále stejný průběh.Na všech patřičných výstupech je je reletivně stejný obraz.Toto jsem zkoušel z odpojeným konektorem.Po zapojení oddělovací desky ja výstupní signál opět stejný jako bez desky.Signály nejdou pořádně zaostřit a napětí má k 5V daleko.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8911
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

15. 10. 2020, 10:04

Pokud poblikává dioda (ještě můžeš na step výstup připojit reproduktor /pro klid v duší přes cca 100Ω odpor/ a měl bys slyšet podobné zvuky, jaké lezou z krokových motorů, když se stroj hýbe), je dost možná vše v pořádku a jen nemáš ten osciloskop vhodně nastavený pro daný signál. Poblikává dioda i na výstupu oddělovací desky?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Klimenko
Příspěvky: 39
Registrován: 14. 10. 2020, 5:34

15. 10. 2020, 12:09

Zdravím,je to tak že když je konektor odpojen od oddělovací desky ledka se rozsvědcuje a zhasíná na výstupních pinech.Po pripojení na oddělovací desku z výstupu desky žádná odezva.Je divné,že při odpojené desce se dioda rozsvěcuje i když není Mach3 otevřen.Taky signál na osciloskopu je také i při neotevřeném Machu.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8911
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

15. 10. 2020, 12:18

Je deska správně napájená? Dá se na PWR_OUT naměřit 5V? Příp. zkontrolovat napájecí piny těch IC..
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

15. 10. 2020, 3:53

Pokud chceš, aby Ti někdo rozumně poradil, tak bys to měl asi vyfotit a přesně popsat co a jak je připojené, co jsi měřil a naměřil.

Zatím Mach nech v klidu v vůbec ho nepouštěj. Spusť ten testovací program, co posílal zverodoktor. Pomocí něho nastavuj jednotlivé piny a měř (osciloskopem, LEDkou s odporem nebo multimetrem) co je na jednotlivých výstupních pinech. Napřed přímo na LPT konektoru, pak přes oddělovací desku.

Dokud nebude spolehlivě chodit tohle, tak na Mach vůbec nesahej. Na ten je čas až budeš vědět, že máš HW v pořádku a budeš mít jasno, na kterém pinu je jaký signál.
Klimenko
Příspěvky: 39
Registrován: 14. 10. 2020, 5:34

15. 10. 2020, 6:00

Zdravím,začínám mít pocit,že to nedopadne.Jestli ručně ovládám po jednom výstupní signály ze softwéru Machu3 a pletou se do toho signály i jiných výstupů bez ohledu na to,že oddělovací deska je odpojená tak to ve mě moc velkou důvěru nevzbuzuje.Dokuď toto nevyřeším,tak nemá ceny pokračovat.Znova opakuji,že kontrolou nezapojeného LPT konektoru signály při ručním ovládání na kontrolním panelu dělají co mají.Také diagnostika Machu3 ukazuje co má.Jsou tam výstupy které se za provozu rozsvítí a měli by signalizovat bezproblémový chod.Jediný problém je,ovlivňování signálů navzájem kdy není možné docílit čistého samostatného průběhu na jednotlivé motory.I strobovací signál na pinu č.1 vypadá úplně stejně jako všechny ostatní.Mohl bych poslat snímek osciloskopu,ale to nic neřeší.Mimo to nevím ani jak se to dělá.Fotky mám připravené.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8911
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

15. 10. 2020, 8:09

Žádný strobovací signál tam není, jména signálů na LPT portu můžeš zcela ignorovat* - názvy souvisí s původními periferiemi jako jsou tiskárna či scanner (i tam už to bude možná ohlé), z pohledu řízení CNC jsou to vše obecné logické vstupy či výstupy, které buď použiješ nebo je necháš ležet ladem a nic se na nich dít nebude.

Fotky sem přidáváš jako přílohy, viz záložky pod akčními tlačítky.

T.

* Akorát má asi smysl pro všechny step-dir signály použít Data Out 0-7, ale to je teď vyšší dívčí.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Klimenko
Příspěvky: 39
Registrován: 14. 10. 2020, 5:34

15. 10. 2020, 10:28

Přílohy
20201015_100307 (1).jpg
20201015_100132 (1).jpg
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“