Prohnutý stůl

kiko01
Příspěvky: 1585
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

22. 10. 2020, 5:49

Ale cely stol a X-ova os je polozena na tom velkom liatinovom medzikuse takze ten by musel byt asi tiez prehnuty, stol sa ti predsa sam od seba neprehne do bubna, ved to je hodna masa materialu...
meral si to aj nejakym mostovym pravitkom?
Radislav
Příspěvky: 323
Registrován: 16. 7. 2018, 8:26
Bydliště: Mantov

22. 10. 2020, 7:32

Nemám. Tu váhu si pořídím stejně se bude hodit do budoucna. Jenom to zkusim na tech linearech jak to bude vypadat. S partakem si ale taky rikame ze je to proste blbost. Stroj se vyrovnal na zednickou vodovahu ktera ma 1 metr. Extra se to neřešilo.

Stul se prelizne do roviny tim prvnim prefrezovanim a porovname mezi linearem a prefrezovanym stolem.Dle videa co jsi poslal to pak cely prekontrolujeme to prefrezovany. Sice mám páčkovej jenom 0,01mm ale to bude stačit. NA takový starý bábě když to bude +- 0,01mm budu spokojenej. Lepší než 0,13mm :mrgreen:
kiko01
Příspěvky: 1585
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

22. 10. 2020, 9:06

Radislav píše: 22. 10. 2020, 7:32 Nemám. Tu váhu si pořídím stejně se bude hodit do budoucna. Jenom to zkusim na tech linearech jak to bude vypadat. S partakem si ale taky rikame ze je to proste blbost. Stroj se vyrovnal na zednickou vodovahu ktera ma 1 metr. Extra se to neřešilo.

Stul se prelizne do roviny tim prvnim prefrezovanim a porovname mezi linearem a prefrezovanym stolem.Dle videa co jsi poslal to pak cely prekontrolujeme to prefrezovany. Sice mám páčkovej jenom 0,01mm ale to bude stačit. NA takový starý bábě když to bude +- 0,01mm budu spokojenej. Lepší než 0,13mm :mrgreen:
Asi na starsej masine to nieje take dolezite, ale novsiu by som radsej dobre ustavil. Napr sustruh co mam, ma skoro 5 ton a musi sa tiez vyvazovat lebo inak by to robilo kuzel, alebo valov... mozno len tisicky, stotinu, ale robilo, takze nejaky zmysel to ma, najviac asi na zivotnost linearov to bude mat vplyv...

A este by si mohol miesto tej malej frezy pouzit nieco ako flycuter...
Radislav
Příspěvky: 323
Registrován: 16. 7. 2018, 8:26
Bydliště: Mantov

23. 10. 2020, 6:19

Nemam bohuzel. :mrgreen: ale dela to super povrch a je to rovny.
Radislav
Příspěvky: 323
Registrován: 16. 7. 2018, 8:26
Bydliště: Mantov

24. 10. 2020, 2:55

Ještě taková věcná. To asi nebude mít nějakej zásadní vliv to dělat v 15 stupních ? Na ten stůl to může ty 4 stupně (od 19 - 20st.) udělat kolik ? 0,005mm v ose Z? My totiž budeme zrovna dělat topení takže tu je teď na dílně 15 stupňů a momentálně čeláme na tu vodováhu tak ještě přemejšlim jestli nepočkat až zatopim na těch 19 ? :mrgreen:
kiko01
Příspěvky: 1585
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

24. 10. 2020, 7:45

15 nieje az take hrozne, jedine co trpi su asi loziska, treba zohriat, hlavne nech to neklesne pod 13...
celkovo k masinam je dolezita stabilna teplota celorocne...
Radislav
Příspěvky: 323
Registrován: 16. 7. 2018, 8:26
Bydliště: Mantov

24. 10. 2020, 9:02

Masinu jsme dneska preventivne znova posadili na podlahu. A premerili a nekde se zmenili cisla i o 0.05mm. Coz me teda dost zaskocilo. Z toho plyne pounaceni.

Vyrovnavejte masiny za kazdou cenu. :mrgreen: nejlepe strojni vodovahou.

Budeme muset vyrovnat na vodovahu pres lineary a pak znova prefrezovat stul do roviny. Ani tak se odchylky nemeni tolik jako na stole samotnym tam jenom v ose Y lehce ale vreteno vuci stolu tam to lita teda dost.
Tom Dvk
Příspěvky: 405
Registrován: 24. 7. 2018, 1:08

24. 10. 2020, 9:20

Vidíš vidíš, co udělá jedna zednická lať. :mrgreen:

Mě po přestěhování CNC soustruhu a ustavení na strojní vodováhu běhala mašina dobře cca 3 měsíce. Pak začala záhadně uskakovat nahodile skoro desetinu. Převážilo se to znova a stroj stál na dvou nohách do úhlopříčky - podlaha si prostě sedla. Vyrovnalo se to a od té doby je klid. Jó železo je prostě tvárné, vůbec nejde o to, kolik tun ho je. A čím víc se do mašiny drbe, tím hůř. Nejlíp ji ustavit a nechat 50 let na jednom místě. (To už dnes samozřejmě neplatí, je dynamická doba a do všeho se musí furt jebat, bo tak je to správné :mrgreen: ).
kiko01
Příspěvky: 1585
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

25. 10. 2020, 12:33

Tom Dvk píše: 24. 10. 2020, 9:20 Vidíš vidíš, co udělá jedna zednická lať. :mrgreen:

Mě po přestěhování CNC soustruhu a ustavení na strojní vodováhu běhala mašina dobře cca 3 měsíce. Pak začala záhadně uskakovat nahodile skoro desetinu. Převážilo se to znova a stroj stál na dvou nohách do úhlopříčky - podlaha si prostě sedla. Vyrovnalo se to a od té doby je klid. Jó železo je prostě tvárné, vůbec nejde o to, kolik tun ho je. A čím víc se do mašiny drbe, tím hůř. Nejlíp ji ustavit a nechat 50 let na jednom místě. (To už dnes samozřejmě neplatí, je dynamická doba a do všeho se musí furt jebat, bo tak je to správné :mrgreen: ).
Vyrabaju sa aj samonosne stroje ktore nato niesu az tak nachylne, ale cenovo tak 10-15x drahsie...
Radislav
Příspěvky: 323
Registrován: 16. 7. 2018, 8:26
Bydliště: Mantov

22. 11. 2020, 5:18

V tydnu bude konecne zatop takze pak prerovnam stul a uvidime kam se dostanu.

A musim rict ze vyrovnat masinu pres lineary na presnou vodovahu je prakticky nemozny na te moji babce. Takze jsme to vyrovnali cca tak aby se bubliny hybaly. Lip to neslo.

Kdyby nahodou tohle nekdo nekdy resil a nemel vodovahu presnou tak muzu kdyz tak pujcit. Plzen a okoli. :mrgreen: kdyz uz ji mam.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

15. 1. 2021, 10:34

Hezký den,

Pnove měl bych dotaz na tu rovinnost. Když jste zjistili, že stůl jezdí v nějakých nesmyslných desetinách, tak se předpokládá, že se prohnul samotný stůl. Co ale tak smykadlo? To zřejmě nikdo neměří, že? Já nemám tu možnost mít mašinu postavenou na nohách na zemi, ale musí ležet na 20cm tvrdé gumy, protože jinak jdo do podlahy hodně vibrací (skoro jako z kompresoru) a v naší řadovce to znamená, že soused na kraji v rohu nemůže vydržet. Prostě nemám jinou možnost.
Proto moje mašina je gumová a snaha o jakekoliv tunění je zřejmě mimo.
Na mojí betonové forézkopotvoře jsem se dostal na 0,015mm na 2m délky ale po nasazení na stroj bylo vše jinak. Zkroutilo se to podle základny. Tu jsem teď srovnal. Brutálním způsobem, ale srovnal. Smykadlo se trošku srovnalo, nevšak úplně jak bylo na začítku.
Stůl jsem frézoval až v konečné fázi na sestavené mašině a žil jsem v domnění, že pokud se mi rovinnost povedla udržet v 0,015mm/2m, jsem v pohodě. Nebral jsem v úvahu, že je to zkroucené. Ve výsledku jsem udělal stůl ala vrtule. Teď se to snažím napravit.

Co jsem chtěl tímto naznačit? Možná by bylo správné nejdřív zhodit stůl a proměřit zda vedení je ve váze. Pakli že je, můžu v pohodě frézovat nebo brousit stůl přímo na frézce. Jakmile ale něco bude prohnuté, ze stolu udělám horsnou dráhu (zažil jsem to na vlastní mašině).
Mám pravdu nebo se mylím?

K tomu mně napadá otázka...

Když se budete snažit srovnat plochu pod lineáry, jak budete měřit? Předpokládám strojní vodováhou s alespoň 0,02/1000m. Jenže jak? použit sinusové pravítko a na nim nastait přesnou vzdálenost měřených bodů a na něj teprve vodováhu (ideálně s magnetem) a posouvat po proše pro vedení? ...nebo váhu dát až na vedení? ...a nebo až na dva vozíky? Ve všech případech garantuji že změřím něco jiného. Mám za to, že by bylo nejvhodnější měřit až na povrchu dvou vozíků, protože ty přece budou ve výsledku stanovit konečnou rovinu. Co si o tom myslíte?

Děkuji
Modros
Příspěvky: 1663
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

15. 1. 2021, 10:47

Mrosconi píše: 15. 1. 2021, 10:34 Hezký den,

Pnove měl bych dotaz na tu rovinnost. Když jste zjistili, že stůl jezdí v nějakých nesmyslných desetinách, tak se předpokládá, že se prohnul samotný stůl. Co ale tak smykadlo? To zřejmě nikdo neměří, že? Já nemám tu možnost mít mašinu postavenou na nohách na zemi, ale musí ležet na 20cm tvrdé gumy, protože jinak jdo do podlahy hodně vibrací (skoro jako z kompresoru) a v naší řadovce to znamená, že soused na kraji v rohu nemůže vydržet. Prostě nemám jinou možnost.
Proto moje mašina je gumová a snaha o jakekoliv tunění je zřejmě mimo.
Na mojí betonové forézkopotvoře jsem se dostal na 0,015mm na 2m délky ale po nasazení na stroj bylo vše jinak. Zkroutilo se to podle základny. Tu jsem teď srovnal. Brutálním způsobem, ale srovnal. Smykadlo se trošku srovnalo, nevšak úplně jak bylo na začítku.
Stůl jsem frézoval až v konečné fázi na sestavené mašině a žil jsem v domnění, že pokud se mi rovinnost povedla udržet v 0,015mm/2m, jsem v pohodě. Nebral jsem v úvahu, že je to zkroucené. Ve výsledku jsem udělal stůl ala vrtule. Teď se to snažím napravit.

Co jsem chtěl tímto naznačit? Možná by bylo správné nejdřív zhodit stůl a proměřit zda vedení je ve váze. Pakli že je, můžu v pohodě frézovat nebo brousit stůl přímo na frézce. Jakmile ale něco bude prohnuté, ze stolu udělám horsnou dráhu (zažil jsem to na vlastní mašině).
Mám pravdu nebo se mylím?

K tomu mně napadá otázka...

Když se budete snažit srovnat plochu pod lineáry, jak budete měřit? Předpokládám strojní vodováhou s alespoň 0,02/1000m. Jenže jak? použit sinusové pravítko a na nim nastait přesnou vzdálenost měřených bodů a na něj teprve vodováhu (ideálně s magnetem) a posouvat po proše pro vedení? ...nebo váhu dát až na vedení? ...a nebo až na dva vozíky? Ve všech případech garantuji že změřím něco jiného. Mám za to, že by bylo nejvhodnější měřit až na povrchu dvou vozíků, protože ty přece budou ve výsledku stanovit konečnou rovinu. Co si o tom myslíte?

Děkuji
0.015????? ja netusim v ktere NASA tovarne si to vyrabel ale na 2 metrech??????? vuci cemu to je mereno? mas 2 m hranol primerny nebo desku? teto presnosti neverim...sorry
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

15. 1. 2021, 11:42

Modros píše: 15. 1. 2021, 10:47
0.015????? ja netusim v ktere NASA tovarne si to vyrabel ale na 2 metrech??????? vuci cemu to je mereno? mas 2 m hranol primerny nebo desku? teto presnosti neverim...sorry
Proč zrovna v NASA. Stačí dvoustovková bublinka a trocha počítání a jsi schopen změřit přímost i na deseti metrech, třeba. Změřím třeba 4x, výsledky zprůměruji přenesu do grafu a je to. Není to sice absolutní přesnost měření (a která je?), ale pro dílenské hobby použití naprosto dostačující.
Modros
Příspěvky: 1663
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

15. 1. 2021, 12:21

Josef píše: 15. 1. 2021, 11:42
Modros píše: 15. 1. 2021, 10:47
0.015????? ja netusim v ktere NASA tovarne si to vyrabel ale na 2 metrech??????? vuci cemu to je mereno? mas 2 m hranol primerny nebo desku? teto presnosti neverim...sorry
Proč zrovna v NASA. Stačí dvoustovková bublinka a trocha počítání a jsi schopen změřit přímost i na deseti metrech, třeba. Změřím třeba 4x, výsledky zprůměruji přenesu do grafu a je to. Není to sice absolutní přesnost měření (a která je?), ale pro dílenské hobby použití naprosto dostačující.
ja tu nic o tom ze to nejde zmerit nepisu.....ja neverim ze je neco z obycejneho betonu postavene na spalkach rovne v takovych hodnotach
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

15. 1. 2021, 12:28

Modros píše: 15. 1. 2021, 12:21
Josef píše: 15. 1. 2021, 11:42
Modros píše: 15. 1. 2021, 10:47
0.015????? ja netusim v ktere NASA tovarne si to vyrabel ale na 2 metrech??????? vuci cemu to je mereno? mas 2 m hranol primerny nebo desku? teto presnosti neverim...sorry
Proč zrovna v NASA. Stačí dvoustovková bublinka a trocha počítání a jsi schopen změřit přímost i na deseti metrech, třeba. Změřím třeba 4x, výsledky zprůměruji přenesu do grafu a je to. Není to sice absolutní přesnost měření (a která je?), ale pro dílenské hobby použití naprosto dostačující.
ja tu nic o tom ze to nejde zmerit nepisu.....ja neverim ze je neco z obycejneho betonu postavene na spalkach rovne v takovych hodnotach
Jen jsi se ptal, jak to měřil a já dal jednu z dostupných možností i pro hobíka. Nevím, jaké máš zkušenosti s betonem, ale já říkám, že když je to udělané dobře, tak to jde. A mám osobní zkušenost a délkama i 6 metrů. Stačí?
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“