Frézka na dřevo svépomocí, koncept

Hrabosh
Příspěvky: 12
Registrován: 31. 12. 2020, 9:49

11. 2. 2021, 1:26

Zdravím.

Chci opracovávat dřevo (časem možná i trošku hliník, ale zatím bych zůstal u dřeva). Přes nápad, koupit CNC kit z Číny jsem tak nějak dodriftoval k představě, zkusit si to vyrobit sám, abych si nenechal posílat hlinákovej profil přes půl světa.

Moje představa je taková:

Stůl a chassis bych si svařil z jackelů, něco ve stylu CNC frézky KOMPAS F3000. Max rozměry obrobku chci cca 1200x1500.

Lineární vedení z Aliexpresu (dělají se max do 1500mm, takže by to mělo stačit), kuličkové šrouby z Aliexpresu (ješte jsem nekde viděl jako alternativu zubový hřeben ( http://www.cncshop.cz/ozubene-hrebeny-kola_c ), ale netuším, jak je na tom s přesností oproti kuličkovému šroubu z Ali.

Motory Nema 34 kolem 8Nm, dva na každou osu. Z Aliexpresu. Přemýšlím, jestli má cenu zvolit něco s enkoderem a tímpádem imuní ke ztrátě kroku.

Vřeteno ... střídavé 1.5kW s měničem z Ali. Posun vřetena v ose Z a elektroniku zatím rozmyšlenou nemám. Mám k dispozici starší ntb s paralelním portem, takže bych rád využil to a Linux CNC.

Připadá vám to jako reaálné? Pro zatím bych na tom chtel vyrábet různé veci ze dřeva (dekorace, kuchynská dvířka, atd.), rád bych aby to zvládlo i hliník (chassis bycvh udelal tak, aby tam šla přidělat vana na řeznou emulzi a dodělal bych mazání/chlazení nástroje).

Jinak s obráběcíma strojema moc zkušeností nemám, ale zato jsem ledasčeho schopný v oblasti elektroniky (živím se vývojem HW). NEž to začnu stavět, udělám si model v SolidWorksu.

Díky všem.
Uživatelský avatar
OompaLoompa
Příspěvky: 459
Registrován: 28. 6. 2017, 1:45
Bydliště: Západný Slovakistan

11. 2. 2021, 1:48

A plánoval si sa aj niečo vecného opýtať? :roll:
alebo to mal byť len verejný oznam, k verejnému lynču? :lol:

lebo jediná otázka, ktorá tam zaznela, mi príde skôr ako rýdzo prozaická:
Připadá vám to jako reaálné?
Áno, postaviť takmer čokolvek (aj totálny brak) je VEĽMI reálne!
a prevažná väčšina obsahu tohto fóra je toho priamým dôkazom! :mrgreen:

Malá pomôcka: ako prvé by som začal zverejnením plánovaného rozpočtu
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

11. 2. 2021, 1:53

Udělej model
Na řemen zapomeň ten je na lasery a tiskárny. Kuličkový šroub s KM klidně pokud nespěcháš.
A v tomto rozměru na hliník počítej hmotnost tak >1000kg a celkem dost velkou pracnost s výrobou komponent (nechat si obrobit tak velký rám už není na každou mašinu). Což znamená že to poleze do peněz i když máš všude známé.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Lukas_2
Příspěvky: 527
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

11. 2. 2021, 2:40

Opravdu se vyplatí to koupit hotové, třeba i z té Číny. Třeba něco takového, jsou tam samozřejmě i levnější (1. větší router na který jsem klik...) https://www.aliexpress.com/item/1000029 ... web201603_

Argumentů je hromada, ale ten největší. Z Číny to koupíš hotové za třeba 100 000kč. Ale kdybys to chtěl stavět sám tak 70 000 dáš za materiál a komponenty. A když to stavíš celé tak té práce je na tom fakt hodně, gor pro člověka co to dělá poprvé... Existují firmy co to z číny vozí, i to zkontrolují při převzetí od výrobce.

2. možnost. Kup něco staršího, třeba i bez elektroniky. Dáš tam nové pohony, drivery, všechno... a máš novej, poctivej stroj. Tohle je super způsob jak přijít ke kvalitnímu stroji za relativně málo peněz.

A pohony chceš určitě serva, a pokud ne, tak aspoň krokáče s enkodérem. Klasické fakt ne :D
A jestli to chceš někdy seriózně používat, bude to něco stát...
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
xener
Příspěvky: 853
Registrován: 2. 3. 2019, 12:48

11. 2. 2021, 2:52

ono je dost rozdiel opracovavat drevo a drevo. co konkretne tym myslis? co mas v plane na tej frezke s rozmermi routeru robit?
Uživatelský avatar
gekonko
Příspěvky: 335
Registrován: 24. 10. 2014, 11:23
Bydliště: Bratislava

11. 2. 2021, 2:59

Rozpocet?
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

11. 2. 2021, 4:10

Šel bych na to tak, že bych si napřed koupil nějaký malý hotový výrobek z Číny. Třeba frézku typu 3040 nebo i 3020. To pořídíš už někde kolem 20 tis. Kč.
Na tom se naučíš o čem to CNC obrábění vůbec je. A zjistíš co je důležité a co ne.
A když ji budeš vylepšovat, tak si i otestuješ hranice svých možností.

Na spoustu věcí se pak i tahle frézka dá prakticky využít. Zvlášť když si ji trochu vyšlechtíš.
Nebo ji pak zase prodáš.
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

11. 2. 2021, 5:09

a já přidám ... jeď se k někomu na něco podobného podívat ať víš, do čeho jdeš .... jak vlastně v reálu vypadá ten stůl 1200x1500 co si chceš svařit.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Hrabosh
Příspěvky: 12
Registrován: 31. 12. 2020, 9:49

11. 2. 2021, 5:36

Díky všem za postřehy, pokusím se odpovědet:

1/ Na co to chci: Úvodem - na hobby použití. Takže veci jako doba obrábění apod. neřeším. Zatím jsem na tom chtel vyrábet třeba kuchyň. Udělat si model v Solidu, nakoupit dubové spárovky, nahrubo je nařezat a na tomhle obrobit do finálního tvaru včetně nějakých okrasných prvků apod. ( Nepište mi, že je to blbost a že si mám pozvat truhláře, to mi říká manželka 3x denně :-) ) Podobne třeba další nábytek. Ale jen pro sebe. Hliník - třeba jen vyřezat a navrtat 3mm plech na chladič pro elektroniku.

2/ Rozpočet: Ideálně 30.000, max 50.000

3/Stroj z Číny: Než mě napadlo tvořit to sám, uvažoval jsem o něčem od BulkMan 3D. WorkBee nebo QueenBee se dělá do rozměru 1500x1500. Pak jsem našel web člověka, kterej si to stavel sám, ovšem z hliníkových profilů: https://kolem-domecku.cz/1-cnc-frezka-zacatek/ .. pak jsem nekde zahlídl fotku toho Kompasu a řekl jsem si, že bych to mohl svařit z jeklů.

4/ Řemen ... o něm jsem neuvažoval, píšu HŘEBEN :-) Ozubené kolečko na krokáč atd. Tohleto: http://www.cncshop.cz/ozubene-hrebeny-kola_c

5/ Rozměry: Tak trochu jsem to bral stylem "cim vetsi, tim lespi, nikdy nevim, kdy se to muze hodit".Nicméně asi by bylo dobrý to přehodnotit, protože vetší stroj při stejné technologii "svařených jeklů" bude jednak dražší a pak taky méně tuhý. Předpokládám správně, ža když budu mít frézku s plochou třeba 1200x500, tak budu schopen obrábet kus třeba 1000x800 tak, že ho tam dám na dvakrát? Model si rozdělím na poloviny a udělám nejdřív jednu, posunu obrobek a pak druhou? Nebo je to nesmysl? Jak píšu, jde o hobby použití, takže pracnost a řekněme efektivita nehraje roli.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

11. 2. 2021, 6:11

Dělení a posouvání obráběného dílce je běžná věc.
Ovšem ne vždy to jde a počítat s tím na pořád je otrava, chce to řádně rozmyslet.

ostatní body jsou asi bezpředmětné, spočti si jen vedení, motory, drivery, vřeteno a další drobnosti, cena bude trochu jinde
možná když celou konstrukci uděláš aniž bys musel něco zaplatit, tak ti těch 50 bude stačit, ale nevidím to reálně v rozměru 1200x500

když to člověka baví, tak se zase hodně naučí a má radost z toho že si udělá co potřebuje, tomu fandím.
jen aby ses pak za rok nesnažil prodat nepoužitelnou konstrukci s nabastlenými komponentami

PS: Mexe bych poslechl
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
opez
Příspěvky: 78
Registrován: 19. 11. 2012, 1:46

11. 2. 2021, 6:59

Vim ze mas jasnou vizi co bude vyrabet.
Mel jsem to stejne postavil jsem 800x1000 neco jsem na ni udelal. Stala asi 20 000 a to jen diky kamaradum co mi to pomohly postavi a hlavne kamarada co dela na laseru. Drevo zvladne tak tak. Do hliniku taky zajede ale jeci jako prase. Vazi asi 150kg. Tuhost minimalni. Proste bida. Kdybych to delal znovu postavim tretinovou velikost za mene penez s ohodne lepsimi vlastnostmi.
zverodoktor
Příspěvky: 2991
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

11. 2. 2021, 8:48

https://kolem-domecku.cz/1-cnc-frezka-zacatek/
Tam je ale popísaných vecí, ktorým sa je lepšie vyvarovať :mrgreen:
Z tej konštrukcie si prosím ťa inšpiráciu určite neber...
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Hrabosh
Příspěvky: 12
Registrován: 31. 12. 2020, 9:49

12. 2. 2021, 12:10

Cjuz píše: 11. 2. 2021, 6:11 Dělení a posouvání obráběného dílce je běžná věc.
Ovšem ne vždy to jde a počítat s tím na pořád je otrava, chce to řádně rozmyslet.

ostatní body jsou asi bezpředmětné, spočti si jen vedení, motory, drivery, vřeteno a další drobnosti, cena bude trochu jinde
možná když celou konstrukci uděláš aniž bys musel něco zaplatit, tak ti těch 50 bude stačit, ale nevidím to reálně v rozměru 1200x500

když to člověka baví, tak se zase hodně naučí a má radost z toho že si udělá co potřebuje, tomu fandím.
jen aby ses pak za rok nesnažil prodat nepoužitelnou konstrukci s nabastlenými komponentami

PS: Mexe bych poslechl
Je mi jasný, že je to otrava, na druhou stranu já na tom opravdu budu dělat nárazově. Ty pohony a ostatní veci zkusím dát do seznamu a sečíst, nicméně roste ta cena s velikostí nějak výrazně strmě?
Mimochodem v nouzi bych asi spíš prodával ty komponenty, případne z toho udělal 3D tiskármu/laserovou gravírku z vřetenem to zkusil znovu a lépe.
opez píše: 11. 2. 2021, 6:59 Vim ze mas jasnou vizi co bude vyrabet.
Mel jsem to stejne postavil jsem 800x1000 neco jsem na ni udelal. Stala asi 20 000 a to jen diky kamaradum co mi to pomohly postavi a hlavne kamarada co dela na laseru. Drevo zvladne tak tak. Do hliniku taky zajede ale jeci jako prase. Vazi asi 150kg. Tuhost minimalni. Proste bida. Kdybych to delal znovu postavim tretinovou velikost za mene penez s ohodne lepsimi vlastnostmi.
Můžeš to trochu přiblížit, co konkrétně bys dělal jinak? Fotky atd.?
zverodoktor píše: 11. 2. 2021, 8:48 https://kolem-domecku.cz/1-cnc-frezka-zacatek/
Tam je ale popísaných vecí, ktorým sa je lepšie vyvarovať :mrgreen:
Z tej konštrukcie si prosím ťa inšpiráciu určite neber...
Proč? Ten borec je s tím spokojenej.
zverodoktor
Příspěvky: 2991
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

12. 2. 2021, 1:53

Hrabosh píše: 12. 2. 2021, 12:10
zverodoktor píše: 11. 2. 2021, 8:48 https://kolem-domecku.cz/1-cnc-frezka-zacatek/
Tam je ale popísaných vecí, ktorým sa je lepšie vyvarovať :mrgreen:
Z tej konštrukcie si prosím ťa inšpiráciu určite neber...
Proč? Ten borec je s tím spokojenej.
Napríklad by som určite nevlepoval nosné vložky tých Al profilov miesto anaeróbneho lepidla chemoprénom len preto, že ho nemám. Iba zbežne som to prešiel, nemám dôvod študovať to podrobne, ale je v tom návode viacero vecí, ktoré zbytočne znižujú výslednú hodnotu prácne vyrobeného stroja. Už som to tu písal dávnejšie. Dlho som brúzdal po nete a tomto fóre a mal pocit, že frézka za pár drobných na začiatok stačí. Postupne zistíš, že je to škoda peňazí, pretože taký stroj bude vždy iba o kompromisoch. A základná konštrukcia musí byť dobre navrhnutá, aby stroj mal dostatočnú pevnosť a nebol zároveň príliš ťažky (napr. v prípade pohyblivého portálu). Zato že niekto hodí farebný plán v Sketchupe na web, to ešte neznamená, že to je navrhnuté správne. Ja ti netvrdím, že sa tá fréza nebude hýbať, ani že nezoberie nejakú tú špónu.
Ale po zrelej úvahe som za cenu predpokladaných komponentov kúpil starší profi router, prerobil elektroniku na MACH 3 a mám stroj, ktorý by som sám nevyrobil ani za 2 násobok vynaložených financíí, o čase a otravovaní kdekoho s pomocou s výrobou toho čo nemám možnosť urobiť sám ani nehovorím.
Naposledy upravil(a) zverodoktor dne 12. 2. 2021, 2:02, celkem upraveno 1 x.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

12. 2. 2021, 2:02

Hrabosh píše: 12. 2. 2021, 12:10 Je mi jasný, že je to otrava, na druhou stranu já na tom opravdu budu dělat nárazově. Ty pohony a ostatní veci zkusím dát do seznamu a sečíst, nicméně roste ta cena s velikostí nějak výrazně strmě?
Nejen že stoupá cena, (zkus poptat obrobení plochy pro lineární vedení na 500mm a na 1200mm) ale zásadně klesá tuhost pokud jen zvětšuješ aniž bys měnil konstrukci. A když to podceníš tak se každý kompromis řádně sečte.

Hotové CNC chyby neodpouští, jen ukazuje.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“