Stavba CNC - první odpíchnutí

Lukas_2
Příspěvky: 526
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

15. 2. 2021, 8:20

Tak je vidět že asi máš tušení do čeho jdeš. Řekl bych že máš víc než reálný rozpočet. Dokonce tak, že bych se nebál jít do renovace staršího, hotového, CNC. Za cca 100 000 se dají sehnat zajímavé kousky. Se systémem za víc, ale i pravěkej siemens se furt dá prodat za 50 000...

Třeba my budeme brzy renovovat 2 tunové Miyano, koupeno za 100 000 bez elektra. Investice dalších cca 100 000 a bude to jako nové.

Nechci tě odrazovat od vlastní stavby, ale zamysli se nad tím takhle. Můžeš dát dohromady do 200 000 kč takový stroj, který od základu sám nemáš nikdy šanci postavit. A to nejcennější tam furt bude. Samotná masa železa, kvalitní šrouby, pojezdy, vřeteno, ATC. Vlastnosti, tuhost atd.. budou taky úplně někde jinde. A samozřejmě, je to mnohem jednodušší. Opravdu, pokud máš hladinu do 200 000, zauvažoval bych nad tím...
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
Mart_68
Trol
Příspěvky: 1625
Registrován: 15. 2. 2015, 4:36

15. 2. 2021, 8:44

tou opakující chybou jsem měl na mysli to podcenění vibrací, pokud jsi nastřelil slovo železo, a ten čínský 2 kW vodník to je taky jakási tady mantra ve spojitosti s tímto slovem "železo" ale i ALu, sice to obrobíš ale proč jet z Brna do Prahy dvě hodiny, když můžu jet na Babetě a bude to levnější zato to bude dýl trvat. Pokud máš dílnu "navážno", tak pro tebe by měl smysl opravdu profi stroj, kde za ty peníze uděláš upgrade elektroniky a vřetena, ale to už se tady opakuji.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

15. 2. 2021, 8:56

Ciao,

Mně vždy baví, když čtu že je spousta fajn mašin s blbou elektrikou a jsou za cenu šrotu, ale ať dělám co dělam, nemohu na takovou natrefit. Když už, tak na překupníky, ale ti nesjou schopni ani odpovědět na dotaz o cenu. Nevím, asi dělám něco špatně, neumím hledat, nebo mám smůlu.
Kdyby jste se chtěli pochlubit se svými nákupy, bylo by to super !

Vím jak to bylo se mnou, taky jsem si myslel, že budu obrábět jen malé věci a teď jsem stavěl mašinu s rozjezdy kolem 1250x550x600 a sneslo by to i více (třeba otočný a nakláněcí stůl...), protože jak se říká... "s jídlem roste chuť" !

Elektrovřeteno co má 2,2kW a točí 24tis se na železo nehodí. Vrtat se s tím taky moc nedá a to nehovořím o tom, že by chtělo občas hodit větší frézu než 10mm.
Šrouby určitě silnější a pokud půjdeš do levnějších krokáču (čehož se já osobně nebojím) tak určitě větší stoupání. Ten moment je jen v nízkých otáčkách a točit EasyServo 20Nm (můj případ) na víze než 1500ot. je kontraproduktivní. Při 2000ot se umí zastavit i s prázdným stolem. Prostě 0-500ot je ideální, max tak 1000ot. U serva je to naopak. U krátkých šroubů nebudou vadit otáčky, tak klidně malé serva. Pakli že chceš větší tuhost, tak si troufám říct, že EasyServo je jako pohon lepší. Ale hlavně větší šrouby.
To jen moje postřehy z poslední stavby.
Lukas_2
Příspěvky: 526
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

15. 2. 2021, 9:05

Mrosconi píše: 15. 2. 2021, 8:56 Ciao,

Mně vždy baví, když čtu že je spousta fajn mašin s blbou elektrikou a jsou za cenu šrotu, ale ať dělám co dělam, nemohu na takovou natrefit. Když už, tak na překupníky, ale ti nesjou schopni ani odpovědět na dotaz o cenu. Nevím, asi dělám něco špatně, neumím hledat, nebo mám smůlu.
Kdyby jste se chtěli pochlubit se svými nákupy, bylo by to super !
Optimum F100 jsme koupili na bazaru za 70 000, original siemens jsme prodali za stejnou částku :)

Miyano zde na fóru od luboše, v sekci prodej bylo pěkně dlouho...
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

15. 2. 2021, 9:38

Lukas_2 píše: 15. 2. 2021, 8:20 Nechci tě odrazovat od vlastní stavby, ale zamysli se nad tím takhle. Můžeš dát dohromady do 200 000 kč takový stroj, který od základu sám nemáš nikdy šanci postavit. A to nejcennější tam furt bude. Samotná masa železa, kvalitní šrouby, pojezdy, vřeteno, ATC. Vlastnosti, tuhost atd.. budou taky úplně někde jinde. A samozřejmě, je to mnohem jednodušší. Opravdu, pokud máš hladinu do 200 000, zauvažoval bych nad tím...
To je sice pravda, ale pokud na tom stroji nebude vše 100% OK, což se blbě ověřuje, tak se taky může dostat do problémů kdy bude shánět kdo mu ten nebo onen díl vyrobí opraví. Na takových strojích je třeba výměna origo KŠ celkem ranec.
Takže buď super profi stroj se strašákem, nebo domácí výrobu s jistotou případných oprav a nákladů.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

15. 2. 2021, 10:11

Cjuzi souhlas. Ono nikdo se moc nechlubí jak přesné ty svoje mašiny mají. Pakliže celou dobu děláš třeba jen malé věci tak to nemusí být žádný problém. Narazíš třeba až při pokusu o něco nového, jiného. Myslím, že největší neznámá je vlastně to, co je ta naše Hobby potřeba. Vidím to na sobě. Možná jsem blbě narazil, ale co zám pár lidi co mají starší mašinky, které klobouk dolů stále pracují, tak moc dobře si s přesností netykají. Jeden kolega předělával nějakou starší TOSku a druhý má MAS 750 už na lineárech a taky byl zklamaný z geometrie. Což mně třeba zarazilo. A nebylo to špatným ustavením stroje. Prostě byly křive lože. Oněhda tady někdo hlásil, že Kovosvit opracovává dosedací plochy na 0,01mm. Zdali to tak opravdu je a jak dlouho to vydrží, těžko říci. Ane vzhledem k tomu, že běžné i válečkové vedení velikostí třeba 30 nebo 45 má 2 setiny toleranci, tak asi těžko lze očekávat že ve výsledku se to vejde to nějaké super hodnoty.
V mém případě to zrovna vyšlo. Ale je to souhra náhod. Na húře opracovaným podkladu jsem ve výsledku měl lepší výsledky než li při měření samotného lože. Prostě se to nějak dobře popasovalo. Ale to už přeháním.

Zasekl jsem se teď na te geometrické přesnosti. Stále si totíž myslím, že to co potřeuji obríbět musí být opravdu kolmé a v ploše rovné, takže potřebuji přesný stroj. Když totiž přičtu ještě další vlivy od samotného procesu... tak je toho hafo co se dá někde pokazit. Jelikož nemám moc porovnání (jen ty dvě mašiny od kolegu), dtále se vyptávám tna totéž. Škoda že to nikdo neřeší. Asi je to tak lepší, protože odpadají starosti, ale mně to nedá spát:(
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

15. 2. 2021, 10:22

ono i když z toho brothera/miyano ty opotřebené šrouby a lineáry vyhodíš a nahradíš něčím novým tak pořád máš něco co v té kvalitě (byť roky opotřebováné) nedokáže vyrobit troufám si tvrdit nikdo z Vás a pokud ano tak mnohem dráž..

tady je jinej problém, naprostá většina uživatelů z fóra chce mašinu typu odnesu ji do sklepa na půdu po kouskách a tam ji složím, malé kousky si někde odmelouchařím v práci..
nemám místo na větší stroj, nemám patřičnou přípojku, nemám průchod do garáže, nízkej strop atd atd.. pro takové lidi jsou bohužel určeny jen ty hobby peklo hračky a tak mají tendenci něco povařit sami a doufají, že to bude lepší a levnější.. bohužel nebo bohudík to většinou skončí jen nákupem a následným prodejem komponent a vystřízlivěním..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

15. 2. 2021, 10:53

RaS, to je přesně ten důvod, proč to řeším. V garáži jen 2x 16A + 1x 10A (na světlech mam komreosr, jinak nemohu nic dělat) a výška strpi necelé 2m. Pakliže chceč něco na opracování oceli, netobože větších rozjezdu, tak nenajdeš jiné řešení. Neexistuje. Ano, nepouštět se do toho:)
bemetal
Příspěvky: 114
Registrován: 4. 2. 2021, 1:13
Bydliště: Orličky
Kontaktovat uživatele:

15. 2. 2021, 11:49

Lukas_2 píše: 15. 2. 2021, 8:20 Tak je vidět že asi máš tušení do čeho jdeš. Řekl bych že máš víc než reálný rozpočet. Dokonce tak, že bych se nebál jít do renovace staršího, hotového, CNC. Za cca 100 000 se dají sehnat zajímavé kousky. Se systémem za víc, ale i pravěkej siemens se furt dá prodat za 50 000...

Třeba my budeme brzy renovovat 2 tunové Miyano, koupeno za 100 000 bez elektra. Investice dalších cca 100 000 a bude to jako nové.

Nechci tě odrazovat od vlastní stavby, ale zamysli se nad tím takhle. Můžeš dát dohromady do 200 000 kč takový stroj, který od základu sám nemáš nikdy šanci postavit. A to nejcennější tam furt bude. Samotná masa železa, kvalitní šrouby, pojezdy, vřeteno, ATC. Vlastnosti, tuhost atd.. budou taky úplně někde jinde. A samozřejmě, je to mnohem jednodušší. Opravdu, pokud máš hladinu do 200 000, zauvažoval bych nad tím...
tohle řešení už jsem mel také, určite kdybych svou poctivou frézu (ruské výroby) předelal na elektropohony, zaškarabal lože, podotahoval klíny abych vymezil co nejvíce vůle tak by to šlapalo také....je tu však ALE zda na něco nenarazím co nepujde řešit, třeba kuličkové šrouby co jsou zkrze převodovku a celý stůl, řešit uchycení apod, zda motor bude mít dostačující otáčky....., .Nedávno jsem na ní dělal odmeřování všech 3 os abych si trošku polepšil od nóniusů :-) . Jinak za 100 tis je na bazaru 3osa Křižík (vem čert kdyby tam byla nepatrná vůle, nepotřebuji delat na tisíciny :-) ), taky by to bylo řešení pokud by tam šla prdnout i do budoucna rotační 4 osa ale pochybuji že by starý systém podporoval 4 osu, takže jiste by to byla další investice do celé nové elektroniky....a tady se zase opet krapet ztrácím (elektronika je moje slabá stránka ač mám otce revizáka, on se bojí, že se to proste nerozbehá svépomocí a budu muset volat někoho kdo to rozchodí na mach a nastaví všechny parametry. Ale zase si říkám, že by to pro me byla další zkušenost ikdyž asi budu bojovat a lámat frézy jednu za druhou :-)
Vše je na pováženou.
Děkuji M.
chb
Příspěvky: 3801
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

15. 2. 2021, 12:13

tý elektriky se neboj, to je v podstatě "stavebnice" - kde zapojení je dle jednoduchého schématu a pak nastaveni :
buď dle návodu
nebo někoho pozvat/konzultovat (nepatrné navýšení nákladů)
nebo Gravos - CZ firma s řešením na míru a podporou ...
nebo ....

těch variant je vícero,
mechanika je znalostní problém, to není a asi nikdy nebude "stavebnice"
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Lukas_2
Příspěvky: 526
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

15. 2. 2021, 12:48

Předělávat ruskou frézku NE. To by sis ušil pořádnej bič. Myslím hotové CNC se starou elektronikou a systémem. Všechnu elektřinu vykucháš pryč, starej systém prodáš.
Koupíš ADtech, pokud bys chtěl něco dražšího a ("lepšího"?) tak Deltu. Motor vřetena tam už budeš mít, takže jen driver k němu. Vyměníš snímače, nataháš novou kabeláž. Koupíš PC za 4000, nainstaluješ Mach, konfigurace není nijak složitá. A máš poctivej, alespoň tunovej, litinovej stroj, s moderním řízením. Všechno bys tam měl už nachystané. Pozice snímačů, energ. řetězy pro kabely, rozvaděč atd... 4,5 osa už je maličkost. Já s 4. 5. osou s Machem zkušenosti mám. Stejně jako s jeho konfigurací, i zprovozněním automatické výměny... Všechno jde

Pokud by tam byly vychozené šrouby tak jsou 2 možnosti. Koupit origoš. Do té Optimum stojí jeden cca 20 000 kč i s maticí ( podle délky). Pokud máš soustruh můžeš koupit neupravenej a dodělat si osazení sám za zlomek ceny.

Fakt, pokud do toho můžeš dát až těch 200 000, šel bych tímhle směrem. A pokud můžeš, nebál bych se do toho i pustit třeba víc...

Třeba tady někdo předělával Brother viewtopic.php?t=38384
To je skoro stejná mašina jako to naše Miyano.
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
bemetal
Příspěvky: 114
Registrován: 4. 2. 2021, 1:13
Bydliště: Orličky
Kontaktovat uživatele:

15. 2. 2021, 6:36

Mart_68 píše: 15. 2. 2021, 8:44 tou opakující chybou jsem měl na mysli to podcenění vibrací, pokud jsi nastřelil slovo železo, a ten čínský 2 kW vodník to je taky jakási tady mantra ve spojitosti s tímto slovem "železo" ale i ALu, sice to obrobíš ale proč jet z Brna do Prahy dvě hodiny, když můžu jet na Babetě a bude to levnější zato to bude dýl trvat. Pokud máš dílnu "navážno", tak pro tebe by měl smysl opravdu profi stroj, kde za ty peníze uděláš upgrade elektroniky a vřetena, ale to už se tady opakuji.
takže na vřeteno se vykašlat a radši tam mám prdnout asynchronní motor 2,2 kw co váží 15kg a modlit se že 2800 ot./min bude dostačovat na vše? :-)
Spousty vecí nemám ani ze sebe, cnc jsem si chtel nechat prvně postavit zkušeným profíkem, kde i on sám navrhnul, že pokud se bude obrábet ocel a ne jen gravírovat, začíná se na 2.2kw vřetenu (veřím že i jeho vřeteno bude číňan), konstrukce, kterou mi navrhnul je prakticky totožná s čínanem viz. foto. Pak jsem zkoušel cestu čínana ale i toto mi zde takřka bylo zavrhnuto a pokud mám dát 180tis za stavbu routeru 300x400(viz níže) tak už jsem se rozhodl jít vlastní cestou, kde jsem určite schopen postavit neco podobného nehledě na ocel, kterou mám za nákupku, možnosti pálení laserem za hubičku a vlastní vybavenou dílnu. :-)
Přílohy
FE3040.jpg
S.jpg
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

15. 2. 2021, 8:56

Na obrázku to sice vypadá hezky, ale... Chtěl bych to nejdříve vidět v praxi.
Než začněč přemýšlet nad stavbou, přestavbou či nákupem starčí nebo i nové, udělej si jednoduchou tabulku. Jak velké obrobky máš v plánu dělat a čím. Jakou požaduješ přesnost a rychlost a pak to tady dej a chlapi to určitě zkomentují.
Já mám vřeteno jen 3kW protože nemám v dílně 380V a tak více než 80mm frézu se 4 plátky do železa s úběrem 1mm (Ap) nezvládnu, protože se mi motor přetíží. Má jen 40Nm. Ty vřetena ikdyž třeba 11kW 3-9tis ot (Číňan 150mm průměr, 30kg váha) mají max 15Nm a to je stále poměrně málo. Vředevším na vrtání. To už vůbec ne. Zvažoval jse mto a jsem rád, že jsem do toho nešel.
Třeba dural 7075 obrábím vesele 3mm úběr celou 63mm frézou a rychlostí 1500mm/min.
Takže osobně bych začal tabulkou. Jaký materíál, co z ním a jakým nástrojem. Pak bych hodil do kalkulačky jake tám budou potřeba krouťáky a podle toho začal řešit pohon vřetene.
Ty frézky z obrázku jsou předpokládám na hliník.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

15. 2. 2021, 9:05

bemetal píše: 15. 2. 2021, 6:36takže na vřeteno se vykašlat a radši tam mám prdnout asynchronní motor 2,2 kw co váží 15kg a modlit se že 2800 ot./min bude dostačovat na vše? :-)
Asi vytrhávám z kontextu, ale úplně normální asynchroňák dokáže udělat 4000 otáček, dobrý kus 5000 a s jemným vyvážením za příplatek 6000. To už by mohlo stačit :-)
Aleš Procháska
bemetal
Příspěvky: 114
Registrován: 4. 2. 2021, 1:13
Bydliště: Orličky
Kontaktovat uživatele:

15. 2. 2021, 11:20

Mrosconi píše: 15. 2. 2021, 8:56 Na obrázku to sice vypadá hezky, ale... Chtěl bych to nejdříve vidět v praxi.
Než začněč přemýšlet nad stavbou, přestavbou či nákupem starčí nebo i nové, udělej si jednoduchou tabulku. Jak velké obrobky máš v plánu dělat a čím. Jakou požaduješ přesnost a rychlost a pak to tady dej a chlapi to určitě zkomentují.
Já mám vřeteno jen 3kW protože nemám v dílně 380V a tak více než 80mm frézu se 4 plátky do železa s úběrem 1mm (Ap) nezvládnu, protože se mi motor přetíží. Má jen 40Nm. Ty vřetena ikdyž třeba 11kW 3-9tis ot (Číňan 150mm průměr, 30kg váha) mají max 15Nm a to je stále poměrně málo. Vředevším na vrtání. To už vůbec ne. Zvažoval jse mto a jsem rád, že jsem do toho nešel.
Třeba dural 7075 obrábím vesele 3mm úběr celou 63mm frézou a rychlostí 1500mm/min.
Takže osobně bych začal tabulkou. Jaký materíál, co z ním a jakým nástrojem. Pak bych hodil do kalkulačky jake tám budou potřeba krouťáky a podle toho začal řešit pohon vřetene.
Ty frézky z obrázku jsou předpokládám na hliník.
údajně mají být na ocel, převážne ta s tím litinovým rámem, ta sloupová určite ne, bud mi to výrobce přednesl jen jako koncept ukázku sloupovky co vše vyrábí.

A pokud se budem bavit o obrábení tak jde převážne o nožířské komponenty, a když přivřu očko tak přesnost na 0,1-0,2mm nebude jiste znatelná při složení komponentů ale zase bych se chtěl dostat do tuhosti a co nejlepší přesnosti už z důvodu ničení karbidových frézek, které to nemají moc rády.
Třeba zde je krásné video ba i výrobce v DE, kde mu to krásne obkrouží z kusu nástrojové oceli tvar čepele, poté i střenky + další doplnky co se nožířského sortimentu týče. A když se hodně zadívám tak na tom na čem to delá je doslova hliníková hrachovina na tyčích a v celku luxusní obrobek..... :-) až s údivem
Osobně nepotřebuji škrábat špóny a honit čas. Na větší díly mám tuhou frézku a jestli mi takový dílec vypadne za hodinu nebo dvě tak se zlobit nebudu :-)

https://www.youtube.com/watch?v=bWHqaLt ... VinceBuild
https://www.cnc-step.com/cnc-router/
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“