Stavba CNC - první odpíchnutí

bemetal
Příspěvky: 114
Registrován: 4. 2. 2021, 1:13
Bydliště: Orličky
Kontaktovat uživatele:

15. 2. 2021, 12:30

Zdravím pánové,

jelikož jsem novým členem a neustále pročítám příspěvky, tak se musím přiznat, že v tom začínám mít guláš. :-)
Potřeboval bych prosím radu, jak se odpíchnout v elektro komponentech, případne zda jít do nějakého kitu.
https://www.cncprislusenstvo.sk/kategor ... -34-kit-a/
Nakonec po všech úvahách jsem se rozhodl postavit si vlastní CNC ale začínám tápat převážne nad krokovými motory, které zvolit, jakou elektroniku apod.
Má představa CNC bude z ocelových komponentů a pracovní plochou max 300x400mm, spíše méně. Hrubým odhadem cca 200-300kg. Chci postavit tužší konstrukci, která by zvládla velmi malé drobné díly i z oceli. Vše bude chodit na lineárech 25-28mm Hiwin s předepnutím. Kuličkové šrouby 20mm + pružné spojky - a tady je první zádrhel zda zvolit stoupání 10 nebo 5 v přesnosti IT7 nebo levnější variantu 5 v přesnosti C7? a na toto jiste navazuje i jaké KM volit a na krokáče jiste navazuje jakou elektroniku aby vše šlapalo..... a co se týče váhy např. osy Z, tak je kolem 30-50kg, osa X bude mít stolek s T-drážkou cca 50kg. Vřeteno 2,2kw vodou chlazené.
Děkuji za případné rady, pokud bude třeba něco doplnit z mé strany, stačí mě bombardovat.
Marcel
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

15. 2. 2021, 12:45

Napřed postav mechaniku. Motory koupíš kdykoli.
A než dostavíš mechaniku (pokud dostavíš mechaniku), tak mezitím už zase budou motory a drivery lepší. Případně se rozhodneš pro serva a podobně.

Rozměr 300x400 je natolik malý, že podle mě nepotřebuješ šrouby s velkým stoupáním. Na šroubech s velkým stoupáním sice při stejných otáčkách motoru můžeš jezdit rychleji, ale to u tebe asi nebude omezující faktor.
I ty šrouby a lineáry kup až budeš hotový s mechanikou. Dřív případně jen kdyby to byla nějaká nadstandardní neopakovatelná příležitost.
bronek999
Příspěvky: 521
Registrován: 6. 3. 2014, 6:50

15. 2. 2021, 5:50

Ak je to tvoje prve cnc tak myslim ze si prilis velky optimista. Hlavne ked priznavas ze v tom mas gulas. Podla mna su len dve cesty, spravit nieco lacne a poucit sa ako to vlastne funguje/nefunguje s tym ze nejake komponenty pouzijes na druhom cnc. Mozno tretom. Alebo zvolit uz hotovu, odskusanu konstrukciu a dat do toho kopec penazi a usilia, ale budes to stavat na istotu a nebudes sa ucit na svojich chybach. Aj ked skusenost je neprenosna...
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

15. 2. 2021, 6:04

Tento mesiac uz 2 vyrobca.... Alemmozno nieco z toho bude.
Mart_68
Trol
Příspěvky: 1625
Registrován: 15. 2. 2015, 4:36

15. 2. 2021, 6:11

nakresli si napřed konstrukční návrh - do detailu, alespoň s těmi základními výpočty, a nechej to posoudit někomu kdo už něco postavil nebo tomu rozumí. Je toho už tady hodně, tak se dá vyhnout notorickým chybám a ušetřit peníze. Boužel hodně lidí staví stroj stylem Přemka Podlahy, tady vemu kus kolejnice tady dvacítku plech, udělám drážku, v šuplíku mám motory, z Číny objednám vodníka a budu obrábět železo..nevím jestli někdo kdo stavěl barák by takhle postupoval. Pokud chceš stroj s těmito rozměry tak asi nejschůdnější cesta s nejlepším výsledkem je přestavba toho Brotheru TC 225 nebo i menší tuším TC 201, je tu někde vlákno.
Lukas_2
Příspěvky: 526
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

15. 2. 2021, 6:20

Jako první - rozpočet ? Ať vidíme jestli to je vůbec reálné :)

Určitě tam chceš alespoň krokáče s enkodérem. Nejsou o moc dražší a vlastnosti mají uplně někde jinde. My máme tyhle na 100kg routeru a ty motory točí 2500 ot. - takže rychloposuv 10 000mm/min. https://www.aliexpress.com/item/4001030 ... 4c4dCGDJmr
Šroub stačí se stoupáním 5mm. V kombinaci s krokáči s enkoderem to bude lítat i tak...
Co se přesnosti šroubů týče. Nemůžu říct jestli tam je poznat rozdíl, ale rozhodně čím přesnější tím lepší. rozhodně ale chceš předepnutou matici.
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

15. 2. 2021, 6:59

Lukas_2 píše: 15. 2. 2021, 6:20 Co se přesnosti šroubů týče. Nemůžu říct jestli tam je poznat rozdíl, ale rozhodně čím přesnější tím lepší. rozhodně ale chceš předepnutou matici.
Pokud myslíš dvojitou předepnutou tak si myslím že to tak kritické nebude.
Ano je to lepší, ale když sežene broušený šroub s jednoduchou matkou bez vůle tak na tom bude líp než nějaký předepnutá 16ka z číny.
Ono ta délka matice taky není zadarmo a je potřeba s tím počítat.

Než bude mít konstrukci na place tak je času dost.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Lukas_2
Příspěvky: 526
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

15. 2. 2021, 7:10

Cjuz píše: 15. 2. 2021, 6:59
Lukas_2 píše: 15. 2. 2021, 6:20 Co se přesnosti šroubů týče. Nemůžu říct jestli tam je poznat rozdíl, ale rozhodně čím přesnější tím lepší. rozhodně ale chceš předepnutou matici.
Pokud myslíš dvojitou předepnutou tak si myslím že to tak kritické nebude.
Ano je to lepší, ale když sežene broušený šroub s jednoduchou matkou bez vůle tak na tom bude líp než nějaký předepnutá 16ka z číny.
Ono ta délka matice taky není zadarmo a je potřeba s tím počítat.

Než bude mít konstrukci na place tak je času dost.
Já právě mám tu předepnutou 16ku z číny, a kdyby to byla nepředepnutá 16ka, tak by tam vůle byla znatelná.
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
bemetal
Příspěvky: 114
Registrován: 4. 2. 2021, 1:13
Bydliště: Orličky
Kontaktovat uživatele:

15. 2. 2021, 7:47

Lukas_2 píše: 15. 2. 2021, 6:20 Jako první - rozpočet ? Ať vidíme jestli to je vůbec reálné :)

Určitě tam chceš alespoň krokáče s enkodérem. Nejsou o moc dražší a vlastnosti mají uplně někde jinde. My máme tyhle na 100kg routeru a ty motory točí 2500 ot. - takže rychloposuv 10 000mm/min. https://www.aliexpress.com/item/4001030 ... 4c4dCGDJmr
Šroub stačí se stoupáním 5mm. V kombinaci s krokáči s enkoderem to bude lítat i tak...
Co se přesnosti šroubů týče. Nemůžu říct jestli tam je poznat rozdíl, ale rozhodně čím přesnější tím lepší. rozhodně ale chceš předepnutou matici.
Děkuji, rozpočet je cca 150-180 tis.
Takřka vše co pujde bude jiste předepnuté, jak vozíky, tak matice + šrouby.
Dobře budu tedy stavet na 5mm stoupání a podle toho se odvíjet dále.
Ono takřka jsem byl rozhodnutý pro Nema34 - 4Nm, jenže pak jsem narazil na další vlákna a tam zase najdeš že nejsou vhodná, ztrácí krok a čím více Nm tím je to horší...takže to me vrátilo zpět.

Edit Mart:
jaké chyby máš třeba na myslí? tuhost rámu? špatně usazené kolejnice....? kdyžtak jsem jedno ucho. Návrhů jsem tady viděl dosti ale rozhodne nejdu variantou hliníku ani jeklů či podobných konstrukcí.
CNC sice bude pro mě první kus ale jinak se stavbou strojů už nějakou zkušenost mám a díky tomu, že mám vybavenou kovárnu (frézka, soustruh, bruska na plocho a další) tak jsem schopný si spoustu věcí obrobit.
Jinak konstrukce nebude vařená, bude vše sroubované tak jaj jsem zvyklý stavět a po následném smontování hlavního rámu bude celý kus posazen na vetší cnc a bude dolícována plocha pro osu Z. Vedení bude samozřejmě posazeno do drážky, kterou opět zhotoví cnc, takže tam se nebojím, že bych udelal tak velkou chybu aby se vozíky křížily či přetahovaly.
Děkuji za poznatky.
M.

Edit bornek999:
guláš ano, ale jen v té elektronice protože hold jeden doporučuje jistý produkt a na dalším vlákne zjistíš, že je vlasne k ničemu když nepoužiješ toto a toto, pak zjitstíš že to chce zase jiný zdroj protože použiješ další vylepšení na krokáče a jsi zase zmatený jestli použít stepper nebo arduino...a zase jsem jinde.... :-). Když už se rozhodnu pro silnejší nema, tak vlasne zjistíš ne méne je nekdy více a silnejší krokáče jsou spíše ke zhoršení chodu......omlouvám se jestli jsem to špatně popsal, tak nějak se to nabaluje. A určite nechci jít úplně cestou pokus omyl, to není můj styl práce abych postavil něco na čem se budu učit za úplného začátečníka se nepovažuji :-) a nejsem garážový stavitel.
Děkuji M.


Edit Mexx:
mechanika se u mě bude pohybovat v řádech 2-3 mesíců....pochybuji že by za tu dobu bylo zase něco tak extra nové :-)
Děkuji za poznatek, ano rychlost na takto malé základně nebude potřeba, takže výše jsem dostal radu jít na stoupání 5mm.
Děkuji M.
bemetal
Příspěvky: 114
Registrován: 4. 2. 2021, 1:13
Bydliště: Orličky
Kontaktovat uživatele:

15. 2. 2021, 7:56

tady je neco z mé produkce.
Profi nožířská bruska, kterou stavím do prodejů. S cnc to sice nemá nic společeného ale jen chci ukázat, že nejsem zas takový žabař :-)
Bruska má CE prohlášení, takže je vše ofíko pro trh i mimo ČR, to jen aby bylo poznat, že veci dotahuji do konce.
Pokud tím neco porušuji necht admin smaže, bohužel jsem nenašel foto bez vodoznaku.
Přílohy
8-8.jpg
13.jpg
DSC_0291.JPG
5.jpg
7.jpg
DSC_0267.JPG
Naposledy upravil(a) bemetal dne 15. 2. 2021, 8:00, celkem upraveno 1 x.
bemetal
Příspěvky: 114
Registrován: 4. 2. 2021, 1:13
Bydliště: Orličky
Kontaktovat uživatele:

15. 2. 2021, 7:57

nebo třeba kalící pece
Přílohy
20200402_135728.jpg
20200402_140117.jpg
20200402_141435.jpg
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5225
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

15. 2. 2021, 7:58

No podle zkušeností se k finále dostane tak jeden stroj z deseti, proto ta Mexova poznámka, a to ještě po několika letech :D Držíme ti palce, ať se nezařadíš do peletonu teoretiků :mrgreen:
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5225
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

15. 2. 2021, 8:01

Máš to pěkný, jen proč máš na brusce dva hlavní vypínače, a ten blbej ještě vepředu?
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
bemetal
Příspěvky: 114
Registrován: 4. 2. 2021, 1:13
Bydliště: Orličky
Kontaktovat uživatele:

15. 2. 2021, 8:03

Charon píše: 15. 2. 2021, 7:58 No podle zkušeností se k finále dostane tak jeden stroj z deseti, proto ta Mexova poznámka, a to ještě po několika letech :D Držíme ti palce, ať se nezařadíš do peletonu teoretiků :mrgreen:
Děkuji a právě proto i tento přístup je pro mě motivací :-) a mám vždy své cíle.
bemetal
Příspěvky: 114
Registrován: 4. 2. 2021, 1:13
Bydliště: Orličky
Kontaktovat uživatele:

15. 2. 2021, 8:06

Charon píše: 15. 2. 2021, 8:01 Máš to pěkný, jen proč máš na brusce dva hlavní vypínače, a ten blbej ještě vepředu?
tohle je ted bohužel varianta focená i s meničem, jinak je vše spoušteno meničem a verze bez meniče již má pouze vypínač. Také se občas narazilo na ukroucení spínače na meniči, motor má 2.2kw a přetlačit jejich pružiny je občas dost boj.
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“