Kdo by předělal řídící elektroniku u CNC routeru?

Odpovědět
lumpino
Příspěvky: 2
Registrován: 26. 1. 2017, 9:43

17. 5. 2021, 2:58

Hledám někoho kdo by dokázal kompletně předělat řídící elektroniku u CNC routeru. Nevíte, neporadíte?

Jedná se o starší (ale snad "poctivý" stroj) z roku 1998. CAM TECH, RouterMaster Z7 s prac. plochou cca 1,25 x 3,2 m.
Rád bych aby měl stroj nově koncové dorazy (ted, "natvrdo dojíždí"), tak aby se dala nastavit nějaká vždy shodná výchozí pozice min v osách X,Y.
Rád bych aby jelo na MACH 3.

Měl by někdo zájem předělat stroj? (nečekám, že to bude stát pár tisíc...s investicí počítám)
Místo: cca Slavkov u Brna


Dřímal Josef
josef.drimal@gmail.com
773 223 555
DSC_2727_maly.jpg
motor_X.jpg
lumpino
Příspěvky: 2
Registrován: 26. 1. 2017, 9:43

17. 5. 2021, 8:25

Děkuji za otázky, jsem jen "uživatel" a chci jím zůstat...takže má odbornost není úplně velká.

Myslel jsem si že se bude jednat o totální výměnu řídící elektroniky, pravděpodobně včetně zdroje (nevím zda by bylo možné použít stávající), jističe to asi nemá, jen hlavní vypínač. Je tam ještě původní elektronika (1998). Drivery taky určitě nové.

Doufám, že by měnič na vřeteno mohl zůstat. Také jsem si myslel, že by mohly zůstat krokové motory (pokud by nebyl nějaký důvod, že by to třeba s elektronikou nemělo komunikovat ....)

LinuxCNC? Osobně jsem nedělal ani s LinuxCNC ani s MACH3 (ted to má nějaký svůj SW). Z toho co jsem viděl, přijde mi MACH, uživatelsky "snadnější" a kdyby náhodou někdy šel stroj pryč, přijde mi to častější varianta používaná ve firmách (prodej neplánuju, ale nikdy neříkej nikdy). Asi bych se nějak moc nebránil ani Linuxu.

Dojezd "natvrdo", no dnes už vím kde je konec, tak tam dojedu celkem "s citem". Snad.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

17. 5. 2021, 9:39

Protože tam nemáš žádné speciality, vřeteno vypadá normálně, tedy žádná výměna nástrojů tak to nebude náročné ani pro MACH ani pro LinuxCNC nebo GRAVOS.
Doporučuji popsat jaké funkce používáš, na co jsi zvyklý:
- sonda nástroje / pevná / pohyblivá
- MPG ovladač
- jiné ovládání
- potřeba automatického spínání třeba ofuku / odsávání
- 4 osa
atd.. (možná i co se primárně vyrábí)

Motory je lepší nechat na místě, tedy pokud nechceš rovnou vyměnit za serva, což by byl podstatný posun dopředu, to mi věř.
Když se nachystá odladěný rozvaděč se vším všudy, tak se to dá za víkend vyměnit.
Protože se v tom nevyznáš, tak bych si nechal projít hlavou komu to dát předělat abys potom měl nějakou podporu.
Jasně že študent bude cenově jinde než živnostník případně firma, ale jsou zde i jiné výhody.
Robokop by to na linux na ethercatu se servami přehodil v pohodě, kluci z gravosu jsou taky schopní tam dát svůj spolehlivý systém.
Projdi si případně ovládání těch systémů, co ti víc vizuálně sedí.

Ono vyměnit to jen proto, že je to staré není od věci, ale na dnešní dobu bych promyslel zda z toho výměnou nevymáčknu víc.
Již zmiňovaná serva + vřeteno s vyššími otáčkami a ejhle čas obrábění je na polovině :D
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

18. 5. 2021, 3:01

No já bych byl na kompletní přestavbu opatrnější. Vezmu to z druhé stránky. Je mašina mechanicky ok? Je sice pěkné, nahradit krokáče servama, dát tam linux, ale!! Začnou se dělat úpravy v mechanice, totální změna elektriky, naprostá změna filosofie řízení a samozřejmě nulové povědomí, co s tím, když bude sebemenší problém. To samozřejmě nemluvím o ceně, kde to možná nespraví ani stovečka (myslím tisíc). Mluvím z vlastní reálné zkušenosti. Já osobně bych vypíchnul věci, které bych chtěl změnit a řešil jenom nějakou modifikaci stávajícího systému. Nebýt to tak daleko z Prahy, tak řeknu - přijedu se podívat a něco vymyslíme.
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1349
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

18. 5. 2021, 3:54

Ono je to o tom, si proklepnout integrátora, jak zajišťuje servis po integraci. Pokud bych chtěl jakoukoliv elektroniku v řádech desítek až stovek tisíc, tak bych si zjišťoval reference od jeho zákazníků a chtěl bych vidět konkrétní mašiny.

Pokud chci do mašiny investovat minimum peněz, opravím jen to nejnutnější, ale musím počítat s tím, že další věci budou odcházet a budu to postupně řešit. Mám málo peněz, tak to vyměním vše, ale půjdu jen cestou krokáčů. Vím, že se mi vyplatí jít do serv, jdu do serv.

Tohle platí obecně pro jakýkoliv systém, netýká se jen LinuxuCNC.

Je potřeba aby jsi se rozhodl, jakou chceš jít cestou:
- komerční (Gravos) - vše přichystáno, záruka, jednoduché získat reference
- open source (LinuxuCNC) - zatím není dobrý integrátor na každém rohu, možnost vylízat se z jakéhokoliv problému, neomezené možnosti, složitější integrace, když mě integrátor nase.....e, tak ho vyměním a nebo si některé věci nastuduji sám.

Za mě:
- pokud se v tom budeš chtít časem rýpat, tak LinuxCNC
- pokud chceš být jen uživatel, tak Gravos nebo LinuxCNC + dobrý, spolehlivý integrátor

Je to o tom sednout do auta a jezdit po strojích :-) Co člověk, to názor a pak si to musíš v hlavě srovnat sám.

Pokud Tě mašina živý a nemůžeš si dovolit ji odstavit, tak si kup nějakou hračku a aplikuj si na ni požadovaný systém. Je to odbočka, ale za "pár" korun Tě v klidu naučí hodně věcí.
Já si teď koupil tohle:
https://www.banggood.com/cs/Red-1419-3- ... 49787.html
frézka.png
Ať si můžu hrát s LinuxemCNC i v obýváku. A jsou i levnější:
https://www.banggood.com/cs/3018-Pro-3- ... 63876.html
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 826
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

19. 5. 2021, 7:21

Já jsem takto řešil podobnou přestavbu řízení CNC soustruhu. Měl jsem na tom 20 let starý systém, původně vyvíjený na mou objednávku nekompatibilní absolutně s ničím. Taky jsem se napřed pokoušel jít obměnou jednotlivých komponent - jenže problém byl v tom, že ty se nedaly ničím nahradit v systému se nedalo nic nastavit a celkově to bylo koncepčně zastaralé. Pak se mi objevil problém s komunikací na RS 486, který jsem nevyřešil ani kompletní obměnou celého řetězce - a tak šel celý systém nekompromisně do šrotu. Nahradil jsem to Gravosem - a od té doby s tím nemám žádný problém.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8873
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

19. 5. 2021, 9:04

Máte k dispozici manuál k původnímu systému (stroji), šla by fotka tabulky základních charakteristik (rychlosti a rozlišení jednotlivých os, atp.)?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“