Micron WF 40 C - přestavba na LinuxCNC

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

10. 11. 2022, 8:28

Jediná z barev co opravdu dlouhodobě odolá emulzi je epoxidová.
Neporadím ti výrobce. Epoxidová barva není odolná UV záření a může časem praskat a loupat se.
Chce to vybrat kvalitní, která tyto neduhy nemá. Bežně jsou tím nastříkané stroje a nic se neloupe a neprýská.
nanášení není snadné teplota musí být ideálně 20°C není dobré míchat vetší množství pokud totiž namícháš větší množství barva začne při reakci s tvrdidlem vyvíjet teplo a vytvrzení se urychlí.
Pokud cokoliv není správně /viskozita, okolní teplota, reaktivní teplo, špatná nálada lakýrníka, nevyspaná pisole, tak je neúspěch zaručen.

Musíš se s tím naučit na dílech, které nejsou vidět třeba spodek vany nějaké vnitřní plochy krytů a pak se můžeš vrhnout na stříkání viditelných ploch.
Není to nic nemožného, ale musí být všechno jak má pak to funguje a budeš mít odolný kabátek pro frézku.
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Vojta333
Protřelý bazarník
Příspěvky: 74
Registrován: 30. 1. 2017, 3:10

30. 12. 2022, 7:25

Zdravím,

tak už jsem ve fázi kdy začínám frézku oživovat po softwarové stránce, měl bych na vás 2 dotazy, pokud by jste někdo věděl odpovědi.

1) Pořád zápasím s tím abych spustil nějaký skript po startu Debianu, potřebuji spustit jeden příkaz na otočení obrazovky (bohužel jsem nenašel kde by to šlo nastavit trvale) a druhý příkaz na vypnutí spořiče obrazovky. Potřeboval bych ideálně návod "pro blbce" protože jsem zkusil asi 3 metody a ani jedna nefungovala

2) Druhý dotaz je ohledně nastavení převodníku mezi optickým pravítkem a vstupem do Mesy. Používám EXE 610 C, podle datasheetu jde nastavit buď na 5x nebo 10x interpolaci. Na PCB je sestava modrého přepínače, ale nenašel jsem datasheet kde by byl popis na co je nastavit, neví někdo ?
Přílohy
IMG_20221205_192653.jpg
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

30. 12. 2022, 8:00

a zkoušel jsi číst návod?
Přílohy
HeidenhainEXE610-612.pdf
(870.49 KiB) Staženo 90 x
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

30. 12. 2022, 8:48

Postup na vypnutí vypinani obrazovky je zde:
https://zz912.webnode.cz/tipy-a-triky/
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Vojta333
Protřelý bazarník
Příspěvky: 74
Registrován: 30. 1. 2017, 3:10

31. 12. 2022, 11:48

Sancho Panza píše: 30. 12. 2022, 8:00 a zkoušel jsi číst návod?
Mockrát děkuju, narazil jsem vždy jen na tento "návdo" (viz příloha) ve kterém to nebylo popsáno

zz912 píše: 30. 12. 2022, 8:48 Postup na vypnutí vypinani obrazovky je zde:
https://zz912.webnode.cz/tipy-a-triky/
Díky, měl jsem nějakou špatnou instalaci Linuxu a měl jsem problém instalovat programy, to už se mi podařilo rozchodit tak můžu použít tvůj návod. Dokonce mi přibylo i nastavení "Display" kde jde nastavit jeho otočení o 180° které potřebuji
Přílohy
exe_602_user_manual.pdf
(1.07 MiB) Staženo 54 x
Vojta333
Protřelý bazarník
Příspěvky: 74
Registrován: 30. 1. 2017, 3:10

22. 1. 2023, 9:53

Tak pravítka a EXE fungují zatím bez problémů.

Mám ještě jeden problém který nevim jak elegantně vyřešit. Na stroji jsou defakto 2 "Not-aus" (Emergency stop) smyčky, jedna která prochází skrze jističe, mazání a koncaky, která poskytuje 24 voltů relatkum, Mesa kartam a další logice. A potom je tu druhý okruh který navazuje na ten první ale prochází ještě přes estop Linuxcnc a poté skrze servo driver, kdy servo driver hlásí že je v pořádku.

Problém je v tom že samotné připojení servo driveru na napájení je skrze estop z Linuxcnc (a fyzickém tlačítku). Tedy je potřeba vyslat z Linuxcnc signál na sepnutí not-aus okruhu, potom se spustí driver který dá zpětnou vazbu že je ok. Tady je ale ten problém že než naběhne driver a dá zpětnou vazbu tak to trvá 2-3 vteřiny, během kterých ale Linuxcnc detekuje že driver není ok a vypne svůj výstup estop. Nejjednodušší mi v tuto chvíli přijde kdyby šel prodloužit čas kdy Linuxcnc "ignoruje" externí estop když sám estop vysílá, teď to je zhruba 1 vteřina, ale nenašel jsem nikde kde by to šlo změnit.

Druhou variantou co mě napadá je vazbu z driveru nenapojovat přímo na estop ale napojit to na "Machine on". Tedy že nejdříve by se spustil estop bez driveru, poté by se fyzickým tlačítkem zapnul driver (už by měl aktivní estop) a zpětná vazba by přepnula stroj do "machine on".

Nesetkal se už někdo s takovým problémem ?
Děkuji za všechny rady.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

22. 1. 2023, 10:22

Muzes pouzit komponentu delay a signal prodlouzit nebo to poskladat libovolne jinak

Spravne mi prijde system kdy rozvadec hlasi svym okruhem machine ready a controler hlasi svym okruhem control ready (navesit na watchdog mesy). Jedno bez druheho nenahodis. Serva bezne hlasi ready i bez siloviny paklize nemaji enable. Takze kdyz dodrzis sekvenci nahazovani tak by to melo byt ok... Jestlize to serva maji jinak muzes pouzit i signal alarm. Ten byva aktivni vyhradne pri chybe nebo muzes pouzit preklemovani te chvilky delayem softwarove v linuxcnc.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

22. 1. 2023, 10:37

jen tip - nejsem v tomhle silnej v kramflecích
mám pocit že přesně tohle se na mašinách kterejma jsem měl tu čest řeší pomocí obvodu s fyzickým časovým relé ( to je těch pár sec zpoždění) a tzv. bezpečnostním relé které výstupy z těch dvou smyček sečte a pak teprve umožní nahození siloviny
po netu se potuluje technický manuál k Heidenhain TNC 426 atd a tam je ta sekvence podrobně popsána
odpovídá to nějaké normě pro bezpečnost strojů z tehdejší doby
dneska je to mám pocit ještě nějak zpřísněno
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

22. 1. 2023, 11:17

ano nekdy je tam prvek (typicky menic serva nebo vretena) ktery potrebuje spozdeni
lze resit elektronicky nebo softwarove
nekdy to ma tu sekvenci poresenou v sobe jak jsem psal vyse
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

22. 1. 2023, 11:26

Ja bych to resil, jak navrhuje robocop pres softwarovy delay.

http://linuxcnc.org/docs/devel/html/man ... lay.9.html
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Vojta333
Protřelý bazarník
Příspěvky: 74
Registrován: 30. 1. 2017, 3:10

26. 1. 2023, 5:21

Tak nakonec jsem zvolil takové řešení, které podle mě nejlépe pokrývá rozdíl mezi starým systémem a tím novým.

Estop výstup z LCNC nahazuje obvod který mu zpětně hlásí Estop OK.
Fyzické tlačítko (originální) nahazuje Feed On obvod se samodržným relé které připojuje servodriver. Samodržné relé vysílá do LCNC signál který mám zapojený na machine On.
Ve stavu machine On LCNC vysílá signál enable do driveru pro každou osu.
Driver má pro každou osu error signál který je zapojen pouze na LED kontrolky a k tomu relé že je vše Ok (jehož výstup je zapojen na ten machine On).

Takže pokud se nepletu tak všechny stavy (chyba LCNC, chyba driveru, chyba stroje) jsou navzájem detekované a každá odpojí přívod energie.

Teď mě čeká zprovoznit referencování os pomocí koncáku pro přiblížení a pulzu z pravítka pro finální nalezení.
Vojta333
Protřelý bazarník
Příspěvky: 74
Registrován: 30. 1. 2017, 3:10

29. 1. 2023, 9:18

Přikládám video z prvního pohybu os, PID regulátor ještě není uplně odladění (bez 400 kg stolu to asi nemá moc smysl). Občas zapíská asi ložisko na X ose a je slyšet 90° převod na Z ose, ale to je asi hold konstrukce.

https://youtu.be/pTePUsGqKdQ



Ještě bych měl otázku, mám ideu že tlačítka pohybu (X+,X-,Y+ ..) budou pohybovat strojem v režimu "želvy" a když k tomu zmáčknu tlačítko rychloposuvu, bude pohyb ve větší rychlosti. Bohužel s gmoccapy se mi děje to že když se pohybuju rychlostí želvy, zmáčknu tlačítko rychloposuvu, tak se sice přepne do zajíce ale pohyb pokračuje rychlostí želvy, dokud tlačítko neuvolním a nezmáčknu znovu. Řešili jste někdo tenhle problém ? Napadá mě jen natvrdo změnit rychlost posuvu při zmáčknutí rychloposuvu.
Přílohy
aaa.PNG
kaba3
Příspěvky: 7
Registrován: 20. 10. 2022, 11:31

29. 1. 2023, 10:43

No to by mne taky zajímalo jak plynule měnit rychlost při ručním posuvu pokud držím tlačítko.
Je jedno jestli externím potenciometrem nebo posuvníkem rychlosti v programu.Jde toto nějak v HALU ošetřit? AXIS.
r4cv
Příspěvky: 2681
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

31. 1. 2023, 4:01

Vojta333 píše: 29. 1. 2023, 9:18 Ještě bych měl otázku, mám ideu že tlačítka pohybu (X+,X-,Y+ ..) budou pohybovat strojem v režimu "želvy" a když k tomu zmáčknu tlačítko rychloposuvu, bude pohyb ve větší rychlosti. ...
Ja som toto riešil na plazme. nakoniec som z toho tlačítka "korytnačka/zajac" (fyzicky je to tlačidlo na paneli zapojené na IO dosku) zobral pin na ovládanie MUX2. na vstup MUX2 som dal 2 hodnoty rýchlosti - premenné v INI súbore. a stlačením korytnačky prepínam výstup, tj rýchlosť pohybu.
a nakoniec výstup MUX2 je nalinkovaný:

net rychlost.jog mux2.2.out halui.jog-speed
Uživatelský avatar
gekonko
Příspěvky: 334
Registrován: 24. 10. 2014, 11:23
Bydliště: Bratislava

31. 1. 2023, 4:20

Ja som tlacidlo korytnacka/zajac skryl v hmi a rychlost v jogu/automate ovladam cez override koliesko ktore ma cca 15pozicii.
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“