Micron WF 40 C - přestavba na LinuxCNC

Vojta333
Protřelý bazarník
Příspěvky: 74
Registrován: 30. 1. 2017, 3:10

26. 7. 2021, 10:40

Díky za odkaz na fórum, hodím to tam.

Podle datasheetu 7i77 by měla být nejmenší frekvence 2 MHz, doufám že tím myslí na každý enkodér. Podle výpočtu by při maximální rychlost 4 m/min a velikosti pulzu 0,5 μm měla být frekvence 133 KHz, takže by to s velkou rezervou mělo pro můj pomalý stroj stačit


Ještě jsem se chtěl zeptat jestli nemáte tip na tlačítka podél monitoru, případně i kulatá na běžné ovládání. Kulatá bych rád 22 mm a okolo monitoru asi nějaká obdélníková. U těch kulatých jsem přemýšlel nad kovovými tlačítky z Číny, sice nevím jakou budou mít životnost, ale zase 50 Kč je znatelně méně než 200 kč od Schneideru
Přílohy
rychlost1.PNG
rychlost1.PNG (4.18 KiB) Zobrazeno 2671 x
rychlost2.PNG
Vojta333
Protřelý bazarník
Příspěvky: 74
Registrován: 30. 1. 2017, 3:10

16. 8. 2021, 9:45

Tak Mesa karty jsou objednaný, frézka je odstrojená od plechů a vyčištěná, na stříkání to pořád nevidím, takže dočistím plechy a zase vše vrátím dohromady. Titel mi poslal elektroschéma k Micron WF 3, na 99% vypadá uplně stejně jako to mé, všechno budu umisťovat do této složky na google drive:

https://drive.google.com/drive/u/0/fold ... 6S53W69c34

Jenom mám problém že ve schématu nikde nevidím zapojení startu vřetene z řídícího systému. Přitom na mém stroji má řídící jednotka výstup na start vřetene. Jediné co mě napadá je že řídící jednotka může vysílat 8 bitový kód a k tomu buď S nebo M příkaz, S příkaz řadí převodovku tak mě napadá že M funkce ovládají spouštění vřetene. Pokud by někdo podle schématu našel že je to jinak tak bych byl rád

Taky jsem překvapený že na řemenici vstupu do převodovky je primitivní enkodér, asi pro brždění a cukání při řazení. Jsem rád že všechny obvody fungují mimo řídící systém, tak se o to nemusím starat
Vojta333
Protřelý bazarník
Příspěvky: 74
Registrován: 30. 1. 2017, 3:10

17. 8. 2021, 6:56

Tak je to jak jsem říkal, všechny M povely jdou skrze 8-bitovou sběrnici do pomocné karty, která teprve spíná relátka. Na jednu stranu by se mi líbilo mít zapínání vřeteno napřímo z Mesa karty, ale na druhou stranu se zapíná vřeteno na tipování při řazení, případně si karta hlídá že je vřeteno vypnutí při řazení, takže prozatím bude nejschůdnější cesta to vyřešit naprogramováním a použitím sběrnice, bude to stejný problém jako S povely, takže když se mi povedou ty, neměl by to být už takový problém.

Mám dotaz na referencování, na internetu čtu že pulz z pravítek je natolik krátký že při větších posuvech ho klasické vstupy nemusí zachytit, že je nutno použít enkodérové vstupy. Na frézce je ale mechanický spínač umístěný +- 10-50 mm před referencí, je v LinuxCNC funkce která by rychle najela na mechanický spínač a pak pomalu na referenci ? Obvykle jsem viděl jen že se rychle a pak pomalu najíždí jen na jeden bod, bude teda nutné napsat vlastní makro ?
Vojta333
Protřelý bazarník
Příspěvky: 74
Registrován: 30. 1. 2017, 3:10

9. 8. 2022, 8:54

Takřka po roce jsem frézce dokončil dílničku, takže teď má důstojné místo kde se na ni můžu vrhnout. Doufám že teď bude progres bude rychlejší :)

Začal jsem konstrukcí nové ovládací konzole, koncept jsem zachoval původní, takže v konzoli je řídící PC, převodníky z pravítek a dvě (P)LC desky které přijímají příkazy z řídícího systému a obstarávají řazení a spouštění vřetene, chlazení ..

Ocelovou konstrukci konzole mám laserově nařezanou a už jsem si ji svařil, teď čekám na výrobu čelních panelů, bude to eloxovaný hliník s laserovým "potiskem".

Tlačítka jsem nakoupil v číně, jsou to nerezové 22mm, včetně všech přepínačů, kontrolek potenciometrů.

Jelikož nemám dotykovou obrazovku (bál jsem se přesnosti ovládání a znečištění od emulze), tak jsem sehnal bluetooth numerickou klávesnici s touchpadem (funguje skvěle s Linuxem).

V konzoli mám udělaný šuplík, původně jsem myslel na plnohodnotnou klávesnici kdybych potřeboval psát celý program na mašině, ale pokud to nebude potřeba tak to bude jen šuplík na výkresy/měřidla.

Chtěl jsem mít někde ukazatel využití výkonu vřetene, pro mě nejjednodušší řešení je malý display spolu s Arduinem a modulem na měření proudu, ale to už je jen třešnička na dortu :)

Až bude konzole hotová, dám sem seznam součástek, výkresy a model, kdybych se chtěl někdo inspirovat při tvorbě své konzole.
Přílohy
IMG_20220626_195504.jpg
1.png
2.png
3.png
4.png
IMG_20220805_211939.jpg
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

9. 8. 2022, 9:57

Vojta333 píše: 9. 8. 2022, 8:54 Chtěl jsem mít někde ukazatel využití výkonu vřetene, pro mě nejjednodušší řešení je malý display spolu s Arduinem a modulem na měření proudu, ale to už je jen třešnička na dortu :)
Jen nepodstatná poznámka:
Měření proudu ti toho o výkonu vřetene zas tak moc neřekne.
Předpokládám, že mluvíš o 3f AC vřeteni.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

10. 8. 2022, 5:52

jasně...jalový proud
a přesto některé stroje - namátkou FA3, BRV měly ampérmetr ve vinutí vřetene jako standardní výbavu
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

10. 8. 2022, 7:13

Jestli mas vreteno krz menic tak si zatizeni vytahni z menice.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Modros
Příspěvky: 1652
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

10. 8. 2022, 7:39

Ja mam na menici standartne nastaveny ukazatel na proud vretene...a ridim se podle toho dost casto. ..mam nastavene i limity kdy to vreteno shodi a pri nejakem delsim obrabeni si upravim rezne podminky abych neprekracoval urcite proudy....tak sem si na to zvyknul ze bez toho uz prakticky nedelam...ale je to dane tim ze mam malej vykon vretene, 5,5 kw HSD.....kdo ma vykonu habadej to asi resit nemusi,
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
Uživatelský avatar
gekonko
Příspěvky: 334
Registrován: 24. 10. 2014, 11:23
Bydliště: Bratislava

10. 8. 2022, 1:39

pekne pekne. :)
moje postrehy:
- Tlacidlo program stop nepotrebujes?
- tie ledky o stavoch stroja vies mat aj na obrazovke(nemusis minat vystupy), alebo to mas uple mimo riadenia?
-rucne koliesko budes mat?
- nebude sa ti prasit do panelu, ak bude pootvoreny?
- ak nebudes mat dotykovu obrazovku, mozno by bolo dobre mat aj spinde override
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

10. 8. 2022, 2:55

.... hlavně nezapomeň na potenciometr regulace rychlosti posuvu
to je na jakékoli CNC mašině absolutně nejdůležitější ovládací prvek :D
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

10. 8. 2022, 4:01

testone píše: 10. 8. 2022, 5:52 ... a přesto některé stroje - namátkou FA3, BRV měly ampérmetr ve vinutí vřetene jako standardní výbavu
Měření proudu je prostě jen měření proudu. Má to svoje opodstatnění, pokud před tím motorem je něco, co je náchylné na proudové přetížení. Třeba jistič nebo měnič. Takže když mám třeba jistič na hraně, tak to jistě smysl má.
Ale pisatel chtěl měřit výkon na vřeteni. A na to jen proud nestačí.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

10. 8. 2022, 6:34

Mex píše: 10. 8. 2022, 4:01
testone píše: 10. 8. 2022, 5:52 ... a přesto některé stroje - namátkou FA3, BRV měly ampérmetr ve vinutí vřetene jako standardní výbavu
Měření proudu je prostě jen měření proudu. Má to svoje opodstatnění, pokud před tím motorem je něco, co je náchylné na proudové přetížení. Třeba jistič nebo měnič. Takže když mám třeba jistič na hraně, tak to jistě smysl má.
Ale pisatel chtěl měřit výkon na vřeteni. A na to jen proud nestačí.
třeba u té BRV dává velikost proudu vřetenem docela významnou a jednoduchou informaci o tom, jak to brousí - jaký je úběr, jak moc je zalepený kotouč a tak
v úvratích kde kotouč vyjede ze záběru proud spadne na nějakou malou hodnotu (jalovina + mech. ztráty), po najetí do záběru vyletí nahoru
a je podstatné o kolik
když to brousí jak má, není nárůst nijak velký, je třeba na dvojnásobek klidového
pokud to pálí a nebrousí, je nárůst několikanásobný, ale pořád hodně pod proudem vybavení tepelné nebo nadproudové ochrany
....
pravdou je, že výše zmíněné se při troše praxe dá dobře odhadnout i podle zvuku
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

10. 8. 2022, 7:29

neber ho za slovo
je to jen ne prilis dobre napsane, autor zvolil spatne slovicko
vyznam je ale jasny
potrebuje orientacne vedet zatizeni vretene (tak jak se to bezne dela)
neni treba sem tahat slozitosti a zatezovat toto vlakno teoriemi ktere jsou tu v tomhle pripade nadbytecne
Mex píše: 10. 8. 2022, 4:01
testone píše: 10. 8. 2022, 5:52 ... a přesto některé stroje - namátkou FA3, BRV měly ampérmetr ve vinutí vřetene jako standardní výbavu
Měření proudu je prostě jen měření proudu. Má to svoje opodstatnění, pokud před tím motorem je něco, co je náchylné na proudové přetížení. Třeba jistič nebo měnič. Takže když mám třeba jistič na hraně, tak to jistě smysl má.
Ale pisatel chtěl měřit výkon na vřeteni. A na to jen proud nestačí.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

10. 8. 2022, 7:34

Kazdopádně moc hezká bedna. Jak plánuješ vyrábě ty černé plechy s popisy. Chci si podobný panel taky vyrobit.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

10. 8. 2022, 7:50

robokop píše: 10. 8. 2022, 7:29 neber ho za slovo
je to jen ne prilis dobre napsane, autor zvolil spatne slovicko
vyznam je ale jasny
potrebuje orientacne vedet zatizeni vretene (tak jak se to bezne dela)
neni treba sem tahat slozitosti a zatezovat toto vlakno teoriemi ktere jsou tu v tomhle pripade nadbytecne
Mex píše: 10. 8. 2022, 4:01
testone píše: 10. 8. 2022, 5:52 ... a přesto některé stroje - namátkou FA3, BRV měly ampérmetr ve vinutí vřetene jako standardní výbavu
Měření proudu je prostě jen měření proudu. Má to svoje opodstatnění, pokud před tím motorem je něco, co je náchylné na proudové přetížení. Třeba jistič nebo měnič. Takže když mám třeba jistič na hraně, tak to jistě smysl má.
Ale pisatel chtěl měřit výkon na vřeteni. A na to jen proud nestačí.
Jasně. Prostě každý máme jiné představy o tom, co znamená "měřit". Stejně jako někdo měří velikost na setiny a někdo to dělá přikládáním palce nebo měří krejčovským metrem.
Pro relativní porovnání příkon stoupá/klesá to stačí. Tak pokud tohle uživateli stačí, proč ne.
Přitom skutečný wattmetr nestojí žádné velké peníze. A pokud by tam nasadil měnič, tak ten to bude umět měřit sám.

Ty i Testone jistě víte, jaké (zdánlivě) blbosti ukazuje ampérmetr na asynchronním motoru.
Ale jistě je tady spousta lidí, kteří to neví. Viz mnoho vláken v minulosti.
Proto ta moje původní krátká poznámka.
Její motivací bylo, aby se pisatel zamyslel. Ne vyvolat hádku s ostatními členy.
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“